Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εχω ενδομητριωση μπορω για δευτερο μωρο?


ερινα

Recommended Posts

καλησπερα δυστυχωσ για δευτερη φορα εχω παλι ενδομητριωση και διεγνωστη σμεδως μολις γεννησα την κορη μου για την ακριβεια μετα απο 3 μηνεσ.τωρα εχει μεγαλωση 4.5 εκ και θελουμε να κανουμε κ αλλο παιδακι θα τα καταφερουμε?εχει καποια απο σας παρομοια εμπειρια?κουαρστηκα μ αυτο το θεμα και δενθελω παλι να χειρουργηθω.ο γιατροσ ειπε ν α προσπαθησουμε κανα 6 μηνο και βλεπουμε.τι λετε εχω ελπιδες?:(:(:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι εννοεις εχει μεγαλωσει 4,5 εκ??? με την μορφη κυστης εμφανιστηκε παλι??? ρωταω γιατι αν ειμαι με μορφη κυστης εχεις ναι μεν ελπιδες αλλα οσο η κυστη μεγαλωνει τοσο τα περιθωρια στενευουν!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κ απο μενα.. Εχω ακριβώς την ιδια απορία.. Το 2010 εκανα λαπαροσκοπηση για ενδομητριωση κ αφαίρεση κύστης αμέσως μετα διακοπή περιόδου με άρβεκαπ (6 ενέσεις) κ εφόσον μου ήρθε η περίοδος, 6 μηνες μετα έμεινα έγκυος φυσιολογικά κ απέκτησα την κορούλα μου τον Οκτώβρη του 2012! Ειχα δύσκολη γέννα με καισαρική γιατί ειχαν κολλήσει τα όργανα μεταξύ τους λογω των συμφυσεων και φυσικά ειχα ξανά βγάλει εστίες ενδομητριωσης οπως μου είπε ο γιατρός.. Το θέμα μου κ μένα τώρα είναι οτι έβγαλα κ κύστη 8 εκ. που την ανακάλυψα τον Φεβρουάριο του 2014 φέτος.. Ο γιατρός μου ηταν ανενδοτος για χειρουργιο με τίποτα δεν ήθελε γιατί μου είπε πρέπει να περάσουν το λιγότερο 2 χρόνια απο την καισαρική επειδή υπάρχει κίνδυνος να χάσω την μήτρα μου λογω των συμφυσεων κ της ενδομητριωσης.. Ετσι τώρα είμαι με 2 τριμηνες ενέσεις Daronda για διακοπη περιοδου αλλη μια φορά! Την τελευταία ένεση την έκανα στις 15 Ιούνη (3μηνη) κ ακόμα δεν εχω αδιαθετησει...!

Όπως καταλαβαίνετε θελω κ εγω να κανω ενα αδερφάκι στο κοριτσάκι μου.. Αλλα πραγματικά δεν ξερω πια τι με περιμένει με την ενδομητριωση.. Οι πονοι που ειχα πριν την διακοπή της περιόδου ηταν αφόρητοι κορίτσια όχι μονο στην περίοδο αλλα η μέση μου, το έντερο μου δεν μπορώ να σας περιγράψω! Πλέον επειδή εχω κουραστεί με όλες αυτές τις ορμόνες κ τόσα παυσίπονα εχω αρχίσει να το ψάχνω εναλλακτικά, διαβαζω πως κάποιες κοπέλες έχουν θεραπευτεί με την αλλαγή διατροφής.. Δεν εχω να χασω κατι σκέφτομαι.. Άλλωστε προτιμώ να κοψω το κόκκινο κρέας, τα γαλακτομικα κ.α παρα να υποφέρω μια ζωή απο τον πόνο κ με κίνδυνο την υστερεκτομη απο τα 30 μου! Με ενδιαφέρει να το συζητήσουμε πάντως μιας κ συμπασχουμε.. Παρεπιπτοντως μήπως ξέρετε μετα απο 3μηνη ένεση πότε έρχεται η περίοδος??? Δεν αντέχω αλλοοοοο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα κ απο μενα.. Εχω ακριβώς την ιδια απορία.. Το 2010 εκανα λαπαροσκοπηση για ενδομητριωση κ αφαίρεση κύστης αμέσως μετα διακοπή περιόδου με άρβεκαπ (6 ενέσεις) κ εφόσον μου ήρθε η περίοδος, 6 μηνες μετα έμεινα έγκυος φυσιολογικά κ απέκτησα την κορούλα μου τον Οκτώβρη του 2012! Ειχα δύσκολη γέννα με καισαρική γιατί ειχαν κολλήσει τα όργανα μεταξύ τους λογω των συμφυσεων και φυσικά ειχα ξανά βγάλει εστίες ενδομητριωσης οπως μου είπε ο γιατρός.. Το θέμα μου κ μένα τώρα είναι οτι έβγαλα κ κύστη 8 εκ. που την ανακάλυψα τον Φεβρουάριο του 2014 φέτος.. Ο γιατρός μου ηταν ανενδοτος για χειρουργιο με τίποτα δεν ήθελε γιατί μου είπε πρέπει να περάσουν το λιγότερο 2 χρόνια απο την καισαρική επειδή υπάρχει κίνδυνος να χάσω την μήτρα μου λογω των συμφυσεων κ της ενδομητριωσης.. Ετσι τώρα είμαι με 2 τριμηνες ενέσεις Daronda για διακοπη περιοδου αλλη μια φορά! Την τελευταία ένεση την έκανα στις 15 Ιούνη (3μηνη) κ ακόμα δεν εχω αδιαθετησει...!

Όπως καταλαβαίνετε θελω κ εγω να κανω ενα αδερφάκι στο κοριτσάκι μου.. Αλλα πραγματικά δεν ξερω πια τι με περιμένει με την ενδομητριωση.. Οι πονοι που ειχα πριν την διακοπή της περιόδου ηταν αφόρητοι κορίτσια όχι μονο στην περίοδο αλλα η μέση μου, το έντερο μου δεν μπορώ να σας περιγράψω! Πλέον επειδή εχω κουραστεί με όλες αυτές τις ορμόνες κ τόσα παυσίπονα εχω αρχίσει να το ψάχνω εναλλακτικά, διαβαζω πως κάποιες κοπέλες έχουν θεραπευτεί με την αλλαγή διατροφής.. Δεν εχω να χασω κατι σκέφτομαι.. Άλλωστε προτιμώ να κοψω το κόκκινο κρέας, τα γαλακτομικα κ.α παρα να υποφέρω μια ζωή απο τον πόνο κ με κίνδυνο την υστερεκτομη απο τα 30 μου! Με ενδιαφέρει να το συζητήσουμε πάντως μιας κ συμπασχουμε.. Παρεπιπτοντως μήπως ξέρετε μετα απο 3μηνη ένεση πότε έρχεται η περίοδος??? Δεν αντέχω αλλοοοοο!!!

 

 

ΚΟΙΤΑ ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΗ ΕΙΧΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΤΙ ΤΡΑΒΑΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ.Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ. ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΦΕΥΓΕΙ Η ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ

Link to comment
Share on other sites

κοιτσια καλησπέρα!

εχω καιγω ενδομητριωση και πριν 8 μηνες, και μετα απο δυο αποβολες, εφερα το κοριτσακι μου στον κοσμο...

πριν μεινω εγκυος ειχα μια κυστη πανω στην σαλπιγγα σχεδον 4 εκ. όταν γεννησα (καισαρικη) ο γιατρος το μονο που εντοπισε ηταν μια μαυρη κηλιδα πανω στην σαλπιγγα... κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης η δραση της ενδομητρειωσης καταστελλεται... ειναι η καλυτερη θεραπεια οπως λεει και ο γιατρος μου.. μετα την καισαρικη μου συστησε να μεινω ξανα εγκυος στους 6 μηνες... επειδη θηλαζα δεν ειχα περιοδο πραγμα που εκανε καλο στην ενδομητρειωση.. η λογικη του σε αυτη τη συμβουλη ηταν 9μηνες εγκυος+6 μηνες θηλασμος (χωρις περιοδο) +9 μηνες εγκυος 2η φορα + 6 μηνες θηλασμος 2η φορα.. αν καταφερεις να καταστειλεις για τοσο χρονικο διαστημα τη περιοδο σου με αυτο τον τροπο θα καταφερουμε να καταστειλλουμμε την ενδομητρειωση σε τετοιο σημειο που ναι μεν θα υπαρχει αλλα θα γλιτωσεις απο κυστες και συνεπως συμφυσειςπιθανον για παντα...

βεβαια στην περιπτωση μου δεν ηταν τοσο προχωρημενη η κατασταση και βασει αυτων μου το προτεινε αυτο συν οτι ειχα πολυκαλη αποθερπεια απο την καισαρικη...

ομως να μην απογοητευομαστε... με προσπαθεια και υπομονη θα τα καταφερουμε.. σε καποιες κοπελες μας ειναι λιγο πιο δυσκολο το θαυμα που λεγεται μητροτητα και σε αλλες ειναι αυτοννοειτο.. πιστη χρειαζεται!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοιτσια καλησπέρα!

εχω καιγω ενδομητριωση και πριν 8 μηνες, και μετα απο δυο αποβολες, εφερα το κοριτσακι μου στον κοσμο...

πριν μεινω εγκυος ειχα μια κυστη πανω στην σαλπιγγα σχεδον 4 εκ. όταν γεννησα (καισαρικη) ο γιατρος το μονο που εντοπισε ηταν μια μαυρη κηλιδα πανω στην σαλπιγγα... κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης η δραση της ενδομητρειωσης καταστελλεται... ειναι η καλυτερη θεραπεια οπως λεει και ο γιατρος μου.. μετα την καισαρικη μου συστησε να μεινω ξανα εγκυος στους 6 μηνες... επειδη θηλαζα δεν ειχα περιοδο πραγμα που εκανε καλο στην ενδομητρειωση.. η λογικη του σε αυτη τη συμβουλη ηταν 9μηνες εγκυος+6 μηνες θηλασμος (χωρις περιοδο) +9 μηνες εγκυος 2η φορα + 6 μηνες θηλασμος 2η φορα.. αν καταφερεις να καταστειλεις για τοσο χρονικο διαστημα τη περιοδο σου με αυτο τον τροπο θα καταφερουμε να καταστειλλουμμε την ενδομητρειωση σε τετοιο σημειο που ναι μεν θα υπαρχει αλλα θα γλιτωσεις απο κυστες και συνεπως συμφυσειςπιθανον για παντα...

βεβαια στην περιπτωση μου δεν ηταν τοσο προχωρημενη η κατασταση και βασει αυτων μου το προτεινε αυτο συν οτι ειχα πολυκαλη αποθερπεια απο την καισαρικη...

ομως να μην απογοητευομαστε... με προσπαθεια και υπομονη θα τα καταφερουμε.. σε καποιες κοπελες μας ειναι λιγο πιο δυσκολο το θαυμα που λεγεται μητροτητα και σε αλλες ειναι αυτοννοειτο.. πιστη χρειαζεται!!!

 

Καλησπέρα! Είμαι νέα στο forum και ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη για τυχών λάθη στο χειρισμό των εργαλείων του forum.

Θα ήθελα σε παρακαλώ πολύ να μου πεις ποιος είναι ο γιατρός σου καθώς πρόσφατα μου είπαν ότι πάσχω από ενδομητρίωση και ότι έχω και ένα ινομύωμα μέσα στη μήτρα και ο δικός μου γιατρός θέλει να μπω άμεσα σε ανοικτό χειρουργείο. Δηλαδή με καισαρική τομή. Έχω σαστίσει και δεν ξέρω τι να κάνω. Τώρα θα ξεκινούσαμε την προσπάθεια για το πρώτο μας παιδάκι αλλά η εξέλιξη αυτή μας ακυρώνει όλα τα σχέδια...

Κάθε συμβουλή και σύσταση για έμπειρο γιατρό στο συγκεκριμένο θέμα είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι νέα στο forum και ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη για τυχών λάθη στο χειρισμό των εργαλείων του forum.

Θα ήθελα σε παρακαλώ πολύ να μου πεις ποιος είναι ο γιατρός σου καθώς πρόσφατα μου είπαν ότι πάσχω από ενδομητρίωση και ότι έχω και ένα ινομύωμα μέσα στη μήτρα και ο δικός μου γιατρός θέλει να μπω άμεσα σε ανοικτό χειρουργείο. Δηλαδή με καισαρική τομή. Έχω σαστίσει και δεν ξέρω τι να κάνω. Τώρα θα ξεκινούσαμε την προσπάθεια για το πρώτο μας παιδάκι αλλά η εξέλιξη αυτή μας ακυρώνει όλα τα σχέδια...

Κάθε συμβουλή και σύσταση για έμπειρο γιατρό στο συγκεκριμένο θέμα είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ πολύ.

 

καλησπερα!! πρωτον κατα την γνωμη μου σε τετοιες περιπτωσεις παντα παιρνουμε μια δευτερη και τριτη μη σου πω γνωμη... μου ακουγεται υπερβολικο καισαρικη γι αυτο το λογο....

εγω ειμαι απο επαρχια και ο γιατρος μου ειναι απο αγρινιο... οτι μου χει πει ειναι φιξ και πανω απ ολα ειναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!! Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟς ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΕΙ... και επειδη εχω τοσο καλη γνωμη γι αυτον το γιατρο θα σου στειλω σε πμ το ονομα του και το τηλ του ιατρειου του για να μη θεωρηθει οτι κανω διαφημηση...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Ειμαι κι εγω καινουρια στην παρεα σας και ομοιοπαθούσα! Ειμαι 25 ετων και το Σεπτέμβριο του 13 εκανα λαπαροσκοπηση για αφαιρεση κυστης ενδομητριωσης στη δεξια ωοθηκη, 3εκ. περιπου. Και καυτηριαστηκαν και μερικα καφετια σημαδάκια στην πυελο αποτι μου ειπε ο γιατρος μου και ειδα και στο dvd, που ιιισως λεει ηταν εστιες. Δεν μου εκανε διακοπη κυκλου γιατι ηταν μικρου βαθμου η ενδομητριωση... Και βουρ στις σπερματεγχυσεις γιατι εισαι λεει μικρη σε ηλικια και θα μεινεις πανευκολα, μη φορτωνεσαι με φαρμακα εξωσωματικης, τωρα που αφαιρεσαμε την κυστη ολα θα γινουν. 5 σπερματεγχυσεις αποτυχημενες και 1χρονο μετα κανενα μωρακι ακομη... Καναμε ραντεβου για εξωσωματικη και μετα τις γιορτες εχουμε ενα ακομη με εναν γιατρο που ειχε αρκετη αναμονη αλλα ειναι πολυ καλος και σχετικα με την εξωσωματικη αλλα και με την ενδομητριωση. Κι εχει αρχισει να με λουζει κρυος ιδρωτας... οτι θα παω και θα μου ζητηθει παλι λαπαροσκοπηση, οτι θα ξναβρεθει ενδομητριωση (παροτι οι ενδοκολπικοι μου δεν δειχνουν καμια κυστη (λογω σπερματεγχυσεων εκανα ενδοκολπικους παρα πολυ συχνα!!) Φοβαμαι οτι περιμενα αρκετα για την εξωσωματικη... Υπαρχει καποια κοπελα που εκανε λαπαροσκοπηση για κυστες ενδομητιρωσης αλλα να μην της εκοψαν τον κυκλο; Πως ηταν η εξελιξή της μετά; Ξαναεμφανιστηκαν αμεσα κυστες;

Ευχαριστωωωω!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα κορίτσια.

Τον Ιούνιο αφαίρεσα με ανοιχτό χειρουργείο κύστη ενδομητρίωσης 5 εκ. στην αριστερή ωοθήκη.Απ'οτι μου είπε ο γιατρός η κύστη έπρεπε να είχε αφαιρεθεί καιρό πριν γιατι είχε αρχίσει να κάνει φλεγμονή.Έκανα 6μηνη θεραπεία διακοπής περιόδου.Τελευταία ένεση 13/11 και είμαι στην αναμονή για περίοδο.

Δεν ξέρω πότε θα αδιαθετήσω αλλά θέλω τόσο πολύ να κάνω έστω ένα παιδάκι.Η ψυχολογία μου είναι άσχημη,έχω εφιδρώσεις,εξάψεις και όλα τα σχετικά αλλά αυτό είναι το λιγότερο που με απασχολεί αυτή τη στιγμή.

Μακάρι η Παναγίτσα να χαρίσει σε όλες εμάς που παιδευόμαστε με αυτή την ύπουλη ασθένεια ένα μωρό!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου βρε "anna" !! Kαι ενα και δυο και τρια μωρακια μακαρι να μας χαρισει η Παναγιτσα! Για να δούμε!

Σούπερ εισαι αφου τελειωσες και τη θεραπεία σου - φτου φτου να λες , περιμενε περιοδο και μετα ξεκινα προσπαθειες. Ελπιζω να μην σου αργησει και μαζι με αυτο να τελειωσουν κι ολα αυτα τα τοσο ενοχλητικα συμπτωματα πυ σε ταλαιπωρησαν (δεν ξερω πως ειναι η θεραπεια βεβαια γιατι δεν την εκανα), αλλα παει αυτο τωρα, να σκεφτεσαι τα καλυτερα!

Ποσο καιρο σου πηρε να συνελθεις απο το ανοιχτο χειρουργειο?

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως με κυστη σχεδον 4 εκατοστα και λογω του οτι και γω στα 25 ημουν οταν μου διεγνωσθει η ενδομητριωση δεν εκανα λαπαροσκοπηση ο γιατρος μου ειχε πει λογω του οτι ημουν μικρη πρωτα να προσπαθουσα για 6 μηνες για μωρακι και μετα αν δεν γινοταν τπτ θα προχωρουσαμε σε λαπαροσκοπηση για να μου καθαρισει την κυστη και να με καυτηριασει οπου χρειαζοταν... λπαροσκοπηση με κυστη τρια εκατοστα σε κοπελα 25 χρονων νομιζω οτι σε καταδικασε νωρις.. βεβαια ειναι γνωμη μου, ο καθε γιατρος ξερει... τελικα εμεινα εγκυος στον 5 μηνα προσπαθειων τοτε... ομως την πεμπτη φορα επειδη ειχα αχισει και απογοητευομουν ειχα παρει και τεστ ωορρηξιας.. και να που εγινε... η σπαρματεγχυση δεν εχω ψαξει πως γινεται υποθετω ομως οτι ο γιατρος σε παρακολουθει και με το που βλεπει οτι εχεις γονιμη μερα γινεται η διαδικασια... σε οτι κανουμε χρειαζεται πιστη και να μην απογοητευομαστε.. κοριτσια σας ευχομαι ολοψυχα συντομα να ακουσουμε τα δικα σας ευχαριστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Να μια αισιοδοξη ιστορια!!!!! Πολυ χαιρομαι agap.marin, να σου ζησει το παιδακι! Τα τεστ ωορρηξιας τα χρησιμοποιουσα κι εγω σχεδον ενα χρονο πριν βρουμε την κυστη και παω για τη λαπαροσκοπηση - αλλα ενω εβρισκα τις σωστες ημερες παρολα αυτα δεν τα καταφεραμε. Στη σπερματεγχυση σε παρακολουθουν με υπερηχους καθε 2ημερο για να βλεπουμε ποσο μεγαλωσαν τα ωοθυλακια (εγω ειχα παρει και κλομιφαινη για να εχω περισσοτερα απο ενα αρα και περισσοτερες πιθανοτητες) και με το που φτασουν σε ικανοπιιητικο μεγεθος κανεις τη σπερματεγχυση , με σπερμα επεξεργασμενο, αρα πιο "τουρμπο" απο πριν - αν και γενικα το σπερμα του αντρα μου ειναι οκ κι απο μονο του (οχι και τελειο οπως μας ειπαν, αλλα και φυσιολογικη συλληψη την πετυχαινει με λιγη προσπαθεια) Λες δεν ηταν τοσο μεγαλη για αφαιρεση?Παντως τον εμπιστευομουν οντως πολυ και ηξερα οτι προκαλει υπογονιμοτητα η ενδομητριωση, ειχαμε αργησει κιολας να τα καταφερουμε 1μισι χρονο, οποτε ειπαμε Να δεις αυτο φταιει!!

Απο πίστη ειμαι full, μερικες φορες κλονιζομαι λιγακι κ στενοχωριεμαι, ειναι κι ο συζυγος 41 κι ενω δεν το λεει ή το λεει απεξω απεξω εχει μια εγνοια οτι δεν εχει το χρονο με το μερος του..αλλα το ξεπερνάμε..εχω και επιμονη και υπομονη! Όσο πήζω τοσο το καθυστερώ λογω αγχους. Που θα μας παει , θα τον πετυχουμε τον σπορο!!!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

οντως αφου προσπαθησες για ενα χρονο σου αφησε πολυ καλα περιθωρια ο γιατρος σου... ξερεις πολλες φορες ο παραγωντας αγχος ειναι πολυ χειροτερος απο οποιαδηποτε ενδομητρειωση... με πιστη και επιμονη ομως στο τελος τα καταφερνουμε... οσο για το συζυγο το θεμα ηλικιας συνηθως πιεζει κυριως εμας τις γυναικες λες και δεν εχουμε ολα τ αλλα να μας πιεζουν εχουμε και την ηλικια... 40 χρονων ειναι ο ανθρωπος δεν ειναι 60.... ευχομαι μερες που ειναι να γινει το θαυμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω agap.marin, ελπιζω κι εγω να τα καταφερουμε!!

Δεν ανησυχει ο συζυγος σε φαση "Ειμαι μεγαλος ηλικιακα, δεν θα μπορω σε κανα δυο χρονια να κανω αλλα παιδια" (γιατι δεν θελουμε ενα τρομαρα μας...), ανησυχει γιατι οπως μου λεει δεν θα θελε να ειναι "παππους-μπαμπας", πετυχαμε καποτε κυρια στο σουπερμαρκετ να λεει σε κυριο "Πωπω κουκλα η εγγονουλα σας" κι ο κυριος απαντησε...Χμμμ, η κορουλα μου ειναι βασικα! Νομιζω μετα απο αυτο του εμεινε τραυμα.... Εμενα καθολου δεν με απασχολει, ουτε τοσο μεγαλος ειναι πια, ασε που οποτε μπορεσουμε θα τα κανουμε τα παιδια, δυστυχως κατα παραγγελια δεν γινεται... Αλλα δεν το πολυλεει μωρε ο καλος μου, για να μη μου βαζει κι εμενα επιπλεον πραγματα στο κεφαλι, αλλα τον βλεπω που και που, τον καταλαβαινω οτι το σκεφτεται.

Τωρα απο αγχος κατα καιρους εχω μπολικο- πως να το κοντρολαρω δεν μπορω ωρες ωρες.. Εχω βεβαια και μεγαλα διαστηματα που λεω οτι ειναι να γινει θα γινει, οσο το σκεφτεσαι και το βλεπεις στον υπνο σου τοσο το καθυστερεις. Να πιασω τη γιογκα και το διαλογισμο???? Το σκεφτομουν σοβαρα το καλοκαιρι....!!! Ααααα, εν τω μεταξυ, οσο περιμενουμε για την εξωσωματικη και τους γιατρους και τα ραντεβου κανω αυτα τα τεστακια ωορρηξιας! ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ σημερα!! χιχιχι :-D

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ ευχαριστω agap.marin, ελπιζω κι εγω να τα καταφερουμε!!

Δεν ανησυχει ο συζυγος σε φαση "Ειμαι μεγαλος ηλικιακα, δεν θα μπορω σε κανα δυο χρονια να κανω αλλα παιδια" (γιατι δεν θελουμε ενα τρομαρα μας...), ανησυχει γιατι οπως μου λεει δεν θα θελε να ειναι "παππους-μπαμπας", πετυχαμε καποτε κυρια στο σουπερμαρκετ να λεει σε κυριο "Πωπω κουκλα η εγγονουλα σας" κι ο κυριος απαντησε...Χμμμ, η κορουλα μου ειναι βασικα! Νομιζω μετα απο αυτο του εμεινε τραυμα.... Εμενα καθολου δεν με απασχολει, ουτε τοσο μεγαλος ειναι πια, ασε που οποτε μπορεσουμε θα τα κανουμε τα παιδια, δυστυχως κατα παραγγελια δεν γινεται... Αλλα δεν το πολυλεει μωρε ο καλος μου, για να μη μου βαζει κι εμενα επιπλεον πραγματα στο κεφαλι, αλλα τον βλεπω που και που, τον καταλαβαινω οτι το σκεφτεται.

Τωρα απο αγχος κατα καιρους εχω μπολικο- πως να το κοντρολαρω δεν μπορω ωρες ωρες.. Εχω βεβαια και μεγαλα διαστηματα που λεω οτι ειναι να γινει θα γινει, οσο το σκεφτεσαι και το βλεπεις στον υπνο σου τοσο το καθυστερεις. Να πιασω τη γιογκα και το διαλογισμο???? Το σκεφτομουν σοβαρα το καλοκαιρι....!!! Ααααα, εν τω μεταξυ, οσο περιμενουμε για την εξωσωματικη και τους γιατρους και τα ραντεβου κανω αυτα τα τεστακια ωορρηξιας! ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ σημερα!! χιχιχι :-D

 

λες να ειναι η τυχερη??? στο ευχομαι ολοψυχα!! το να φρικαρουμε που και που ανθρωπινο ειναι.... δεν γινεται να κοντρολαρουμε ολο αυτο το αγχος 24 ωρες το 24ωρο καπου θα λυγισουμε και μεις... αυτο το πραγμα με την γιογκα ποτε δεν το καταλαβα καθε φορα που προσπαθουσα να αποβαλλω απο πανω μου ολα αυτα τοσο πιο πολυ φορτωνα και δεν την παλευα καθολου... ειλικρινα εκει που εβρισκα παρηγορια ηταν η πιστη μου στην Παναγια οτι θα με βοηθησει, ελεγα μανουλα ειναι και αυτη και ξερει... και οντως στο τελος δεν με αφησε... εφοσον δουμε θετικο το τεστ εχουμε 48 ωρες στη διαθεση μας!! σου ευχομαι ενα υπεροχο διημερο!!!!!!!:-D:-D:-D:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Πες τα!! πες τα!!! κι εγω με ολα αυτα τα αφέσου και περπατα στο λιβαδι και στο βαθος θα βρεις εναν Βουδα πιο πολυ μπλεκομουν.. Θα τον βρω κι εγω τον τροπο μου, γιατι δεν ειμαι απολυτα σιγουρη οτι βοηθουμαι κι απο την σκεψη της Παναγιτσας ή της θρησκειας γενικα.. που θα μου παει!

Πολυ πολυ καλες και ομορφες γιορτες σου ευχομαι ! Χαρουμενα Χριστουγεννα με την οικογενεια σου !

Σε φιλω και φευγω για το υπολοιπο μισό του πολυ ωραιου 48ωρου μου :D:D:D

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπερα θα μπορουσες να μου στειλεις κι εμενα σε παρακαλω σε προσωπικο μηνυμα το ονομα του γιατρου,η μητερα μου πρεπει να χειρουργηθει.ποια μεθοδος ειναι καλυτερη?λαπαροσκοπικα ΄η υστερεκτομη?Σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...