Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φροντίδα - περιποίηση!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Θα ηθελα να σας ρωτήσω το εξής : Καθε ποτε κάνετε τα παιδάκια σας μπάνιο; Καθε μέρα; Και τα πλένετε μετα απο καθε αλλαγή πανας με νερο η μονο στις κενώσεις; Επισης με τα δοντακια ποτε ξεκινήσατε να τα πλένετε; Και τελος τη πάνα ποτε τη βγαλατε; Και ποτε κόψετε πιπιλα και μπιμπερο! Κανονικό ερωτηματολόγιο :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας! Θα ηθελα να σας ρωτήσω το εξής : Καθε ποτε κάνετε τα παιδάκια σας μπάνιο; Καθε μέρα; Και τα πλένετε μετα απο καθε αλλαγή πανας με νερο η μονο στις κενώσεις; Επισης με τα δοντακια ποτε ξεκινήσατε να τα πλένετε; Και τελος τη πάνα ποτε τη βγαλατε; Και ποτε κόψετε πιπιλα και μπιμπερο! Κανονικό ερωτηματολόγιο :-)

 

Καλησπερα! Εχω δυο παιδακια 3 ετων κ 2 μηνων αντιστοιχα. Μπανακι καναμε καθε μερα μετα απο συμβουλη της παιδιατρου αλλα και για καθιερωση νυχτερινου προγραμματος υπνου. Τον μεγαλο τον επλενα σε καθε αλλαγη πανας, τον μικρο τον πλενω μονο μετα απο κενωση και στην πρωινη αλλαγη πανας. Τα δοντακια ξεκινησαμε να τα πλενουμε κοντα στο χρονο περιπου. Την πανα τη βγαλαμε οριστικα 2,5 ετων. Πιπιλα την εκοψε μονος του 1,5 ετων και μπιμπερο χρησιμοποιουμε ακομα στα περισσοτερα ταισματα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω δύο αγοράκια 3 ετών και 9 μηνών. Μπανάκι κάνουνε καθημερινά, πλύσιμο μόνο μετά από τις κενώσεις (ο μικρός έχει 3-4 την ημέρα, ο μεγάλος είχε 6-7 οπότε δεν θεωρώ ότι χρειάζεται παραπάνω ), δόντια αρχίσαμε να "πλένουμε" μόλις εμφανίστηκαν με οδοντόβουρτσα από σιλικόνη και νερό (οδοντόπαστα όταν έγινε 2), την πάνα ο μεγάλος την έκοψε 27 μηνών, πιπίλα-μπιμπερό δεν χρησιμοποιήσαμε.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα δοντακια σας τα πλένετε πρωι βραδυ; Και πως; Εμενα μου χε πει η παιδιατρος μετα τα δυο αλλα όλοι εχουν ξεκινησει!

 

Το μωρό πριν το μεσημεριανό και βραδυνό ύπνο μόνο με νερό, ο μεγάλος όταν ξυπνάει, πριν το μεσημεριανό και βραδυνό ύπνο με οδοντόπαστα.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα δοντακια σας τα πλένετε πρωι βραδυ; Και πως; Εμενα μου χε πει η παιδιατρος μετα τα δυο αλλα όλοι εχουν ξεκινησει!

 

Ε;; Λάθος του παιδιάτρου σου!! Για ρωτά τον τι γίνεται με τα οξέα που δημιουργούν τερηδόνα;; Δεν πίνει γάλα; Δεν τρώει;

 

Εμείς ξεκινηςαμε στους 9 μηνες και για να συνηθίσει σαν μωρο και επειδή άρχισαν να βγαίνουν δόντια και έτρωγε φαγητό

Κάναμε πρωί βράδυ στο χρονο

 

Επίσης μην τον αφήνεις να τα πλένει μόνο του για να σιγουρευτεις ότι τα πλένει καλα (αστον στο τέλος μόνο :wink: )

Link to comment
Share on other sites

Εμεις το ξεκινησαμε σαν παιχνιδι πρωι βραδυ και τα πλεναμε μαζι (γύρο στο έτος), στην αρχη δε χρησιμοποιουσαμε οδοντοκρεμα αλλα σκετο νεράκι. Μετά από λίγο καιρό πήραμε και ειδική οδοντόκρεμα από το φαρμακείο. Τώρα που ειναι τριων τα πλενει μονος του πρωι βραδυ αλλά στο τέλος της διαδικασίας τα πλένω και εγώ λίγο για να είμαστε σίγουροι ότι είναι "πολύ λαμπερά"!!! Μετά δείχνουμε τα λαμπερά μας δοντακια στο καθρέφτη και είμαστε τρισευτυχισμένοι...

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου κάνει πάρα πολλά κακά και την πλένω με νερό σχεδόν πάντα (αν θεωρώ ότι χρειάζεται βάζω και σαπούνι). Αν τύχει και είναι λίγα ή είμαι έξω, την καθαρίζω με μωρομάντηλα.

Μπάνιο την κάνω μια φορά την εβδομάδα ή όταν λερωθεί πολύ από κακα/εμετό. Δεν χρειάζεται πιό συχνά σε τόσο μικρό μωρό γιατί δεν μπουσουλάει/περπατάει ώστε να λερωθεί. Το συχνό μπάνιο θεωρώ πως αφυδατώνει το δέρμα και το στερεί από τις φυσικές ενυδατικές-προστατευτικές ουσίες. Το βρίσκω παράλογο να ξεπλένω την ιδανική προστασία του δέρματος και να την αντικαθιστώ με κακής ποιότητας υποκατάστατα (βλέπε κρέμες). "Ρουτίνες" και πρόγραμμα δεν έχω στο παιδι.

Μπιμπερο και πιπίλα επίσης δεν έδωσα καθόλου.

Δόντια δεν έχει βγάλει ακόμα, αυτό που ξέρω πάντως είναι ότι τα πλένουμε με νερο μετά τα γεύματα στερεών. Δεν το έχω ψάξει και πολύ το συγκεκριμένο θέμα μιας και δεν εχει δοντια ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ειναι τριων τα πλενει μονος του πρωι βραδυ αλλά στο τέλος της διαδικασίας τα πλένω και εγώ λίγο για να είμαστε σίγουροι ότι είναι "πολύ λαμπερά"!!! Μετά δείχνουμε τα λαμπερά μας δοντακια στο καθρέφτη και είμαστε τρισευτυχισμένοι...

 

Καλή ιδέα!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! Άρα 17 μηνων δε κανω προσπάθεια για γιογιο! Το αφήνω για καλοκαίρι ! Σημερα του έδειξα πως να πλένει τα δοντακια του! Με μεγαλη αποτυχια!! Αλλα δε πειραζει! Θα μαθει!! Τωρα για το μπάνιο, τα χω βάλει με τη μπανιερά του! Νομιζω οτι ειναι βρώμικη και ελεγα να το κανω καθε δεύτερη μέρα μπάνιο όρθιο με το σύζυγο! Αλλα θα δω! Μεχρι ποτε τα βάζετε σε μπανιερά δικη τους; Τη πλαστική λεω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας ! Αυτόν τον καιρό ψάχνω να αγοράσω προϊόντα περιποιήσεις για   τα μωράκια μου (τα οποία δεν έχουν γεννηθεί αλλά θέλω να τα έχω όλα έτοιμα :))

Μετά από έρευνα βρήκα καπια προϊόντα ειδικά για την ευαίσθητη περιοχη του νεογνού το ένα ήταν της Frezyderm και το άλλο της pharmasept!

Έχει χρησιμοποίηση καμία στο μωράκι της ?Είναι απαραίτητο ή μετά το άλλαγμα της πάνας είναι αρκετό το νερό?

Link to comment
Share on other sites

Just now, magdalene_slj είπε:

Καλησπέρα σας ! Αυτόν τον καιρό ψάχνω να αγοράσω προϊόντα περιποιήσεις για   τα μωράκια μου (τα οποία δεν έχουν γεννηθεί αλλά θέλω να τα έχω όλα έτοιμα :))

Μετά από έρευνα βρήκα καπια προϊόντα ειδικά για την ευαίσθητη περιοχη του νεογνού το ένα ήταν της Frezyderm και το άλλο της pharmasept!

Έχει χρησιμοποίηση καμία στο μωράκι της ?Είναι απαραίτητο ή μετά το άλλαγμα της πάνας είναι αρκετό το νερό?

Εγω καθαριζα με νερο (πλυσιμο στη βρυση ή βρεγμενο βαμβακερο πανακι) και μετα το στεγνωμα εβαζα κατ'ευθειαν την υφασματινη πανα. Μου ερεθιστηκαν και οι 2 ελαχιστες φορες (ο μικρος μου περισσοτερες) και τοτε εβαζα κεραλοιφη ή σπαθολαδο ή λαδι καλεντουλας (ειδικα το πρωτο κανει θαυματα) και στη χειροτερη αν πχ μου ειχαν τελειωσει εβαζα της frezyderm (ενα δειγμα που μου ειχαν δωσει στο μαιευτηριο οταν γεννησα τον πρωτο μου πριν σχεδον 5 χρονια και τελειωσε προσφατα το σωληναριο :grin:). Δεν θεωρω οτι χρειαζεται να βαζουμε κατι στο ευαισθητο δερματακι τους. Βεβαια, δεν βαζω ουτε εγω η ιδια τετοια προϊοντα "περιποιησης" οποτε δεν υπηρχε περιπτωση να κανω τακτικη χρηση τετοιων στα μωρα. Γενικως, εφ'οσον υπαρχουν φυσικες λυσεις θεωρω οτι ολα τα αλλα ειναι αχρειαστα :wink: και η υπαρξη τους ειναι καθαρα κερδοσκοπικη.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, magdalene_slj said:

Καλησπέρα σας ! Αυτόν τον καιρό ψάχνω να αγοράσω προϊόντα περιποιήσεις για   τα μωράκια μου (τα οποία δεν έχουν γεννηθεί αλλά θέλω να τα έχω όλα έτοιμα :))

Μετά από έρευνα βρήκα καπια προϊόντα ειδικά για την ευαίσθητη περιοχη του νεογνού το ένα ήταν της Frezyderm και το άλλο της pharmasept!

Έχει χρησιμοποίηση καμία στο μωράκι της ?Είναι απαραίτητο ή μετά το άλλαγμα της πάνας είναι αρκετό το νερό?

Της frezyderm είναι εξαιρετικό. αυτό βάζω απο τότε που γεννήθηκε και δεν έχει ερεθιστεί ποτε και είναι 32 μηνών. Βέβαια πλέον δεν βάζουμε συνέχεια. Γενικά είναι πολύ καλύτερο να προσ'εχεις να μην ερεθιστεί, παρά να προσπαθήσεις να γιατρέψεις τον ερεθισμό. Πόσο μάλλον σε μωράκι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Εγω καθαριζα με νερο (πλυσιμο στη βρυση ή βρεγμενο βαμβακερο πανακι) και μετα το στεγνωμα εβαζα κατ'ευθειαν την υφασματινη πανα. Μου ερεθιστηκαν και οι 2 ελαχιστες φορες (ο μικρος μου περισσοτερες) και τοτε εβαζα κεραλοιφη ή σπαθολαδο ή λαδι καλεντουλας (ειδικα το πρωτο κανει θαυματα) και στη χειροτερη αν πχ μου ειχαν τελειωσει εβαζα της frezyderm (ενα δειγμα που μου ειχαν δωσει στο μαιευτηριο οταν γεννησα τον πρωτο μου πριν σχεδον 5 χρονια και τελειωσε προσφατα το σωληναριο :grin:). Δεν θεωρω οτι χρειαζεται να βαζουμε κατι στο ευαισθητο δερματακι τους. Βεβαια, δεν βαζω ουτε εγω η ιδια τετοια προϊοντα "περιποιησης" οποτε δεν υπηρχε περιπτωση να κανω τακτικη χρηση τετοιων στα μωρα. Γενικως, εφ'οσον υπαρχουν φυσικες λυσεις θεωρω οτι ολα τα αλλα ειναι αχρειαστα :wink: 

Αχ και πάλι ευχαριστώ πάντα με βοηθάς !:x

Είχα ακούσει ότι γενικά η κεραλοιφη κάνει θαύματα αλλά δεν ήξερα ότι μπορούμε να την χρησιμοποιήσουν και στο μωρό!

Την έβαζες μετά από κάθε αλλαγή πάνας?ή μόνο σε περίπτωση ερεθισμού?

 

Just now, Yovanna είπε:

Της frezyderm είναι εξαιρετικό. αυτό βάζω απο τότε που γεννήθηκε και δεν έχει ερεθιστεί ποτε και είναι 32 μηνών. Βέβαια πλέον δεν βάζουμε συνέχεια. Γενικά είναι πολύ καλύτερο να προσ'εχεις να μην ερεθιστεί, παρά να προσπαθήσεις να γιατρέψεις τον ερεθισμό. Πόσο μάλλον σε μωράκι. 

Ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα!Να σου ζήσει!Το χρησιμοποίησες σε κάθε αλλαγή πάνας ή μόνο κατά το μπάνιο του ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, magdalene_slj said:

Ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα!Να σου ζήσει!Το χρησιμοποίησες σε κάθε αλλαγή πάνας ή μόνο κατά το μπάνιο του ?

Σε κάθε αλλαγή πάνας. Μιλάμε για την baby cream. Μετά το μπάνιο του έκανα μασαζάκι με το γαλάκτωμα ή το λαδάκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Σε κάθε αλλαγή πάνας. Μιλάμε για την baby cream. Μετά το μπάνιο του έκανα μασαζάκι με το γαλάκτωμα ή το λαδάκι.

Έχεις δοκιμάσεις μήπως το λαδάκι για τους κολικούς?αξίζει μα το πάρω?θα κάνει δουλειά?Και αυτό αν δεν κάνω λάθος της Frezyderm Είναι

Link to comment
Share on other sites

Just now, magdalene_slj said:

Έχεις δοκιμάσεις μήπως το λαδάκι για τους κολικούς?αξίζει μα το πάρω?θα κάνει δουλειά?Και αυτό αν δεν κάνω λάθος της Frezyderm Είναι

Όχι, ποτέ. Παρότι είχαμε κολικούς δεν μας το σύστησε ποτέ η παιδίατρος. Πιστεύω περισσότερο το μασαζάκι βοηθάει παρά το ίδιο το λάδι. Εγώ μετά το μπάνιο του έκανα μασαζάκι για χαλάρωση και απόλαυση :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Όχι, ποτέ. Παρότι είχαμε κολικούς δεν μας το σύστησε ποτέ η παιδίατρος. Πιστεύω περισσότερο το μασαζάκι βοηθάει παρά το ίδιο το λάδι. Εγώ μετά το μπάνιο του έκανα μασαζάκι για χαλάρωση και απόλαυση :)

Από ποιο λαδάκι έμεινες ευχαριστημένη?:)(νέα μανούλα νομίζω με καταλαβαίνεις έχω αρκετές απορίες sorry αν σε πρήζω :rolleyes:)

Link to comment
Share on other sites

Just now, magdalene_slj said:

Από ποιο λαδάκι έμεινες ευχαριστημένη?:)(νέα μανούλα νομίζω με καταλαβαίνεις έχω αρκετές απορίες sorry αν σε πρήζω :rolleyes:)

Σε καταλαβαίνω! Και εγώ όλα έτοιμα τα είχα από πολύ πριν γεννήσω. Το λαδάκι της frezyderm χρησιμοποιούσα. Και τα προιόντα για το μπάνιο είναι εξαιρετικά. Από ιντερνετικά φαρμακεία θα τα βρείς πολύ πιο φτηνά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Σε καταλαβαίνω! Και εγώ όλα έτοιμα τα είχα από πολύ πριν γεννήσω. Το λαδάκι της frezyderm χρησιμοποιούσα. Και τα προιόντα για το μπάνιο είναι εξαιρετικά. Από ιντερνετικά φαρμακεία θα τα βρείς πολύ πιο φτηνά. 

Εγώ τώρα σε λίγο μπαίνω στον 7ο μήνα και ξεκίνησα τώρα αγορές τις τελευταίες 2 εβδομάδες λόγω πανελληνίων και όταν ξεκίνησα να ψάχνω έπεσα πάνω σε πληθώρα από μάρκες και νέα πράγματα και χάθηκα. Να σου πω την αλήθεια όλα από ιντερνετικα μαγαζιά επειδή τα βρίσκω και ποιο φθηνά και υπάρχει και μεγαλύτερη γκάμα προϊόντων. Από μαλακτικό για τα ρούχα τι χρησιμοποιουσες γτ βρήκα και εδώ διάφορα και οι απόψεις διίστανται 

Link to comment
Share on other sites

Just now, magdalene_slj είπε:

Την έβαζες μετά από κάθε αλλαγή πάνας?ή μόνο σε περίπτωση ερεθισμού?

Μονο σε περιπτωση ερεθισμου. Δε χρειαζεται να βαζεις κατι σε καθε αλλαγη :)

Παντως αν θελεις να χρησιμοποιησεις λαδακι για μασαζ το αμυγδαλελαιο ή το λαδι καρυδας(αοσμα και τα δυο) ή ακομη και το ελαιολαδο ειναι αγνα, καταλληλα και για νεογεννητα.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Μονο σε περιπτωση ερεθισμου. Δε χρειαζεται να βαζεις κατι σε καθε αλλαγη :)

Παντως αν θελεις να χρησιμοποιησεις λαδακι για μασαζ το αμυγδαλελαιο ή το λαδι καρυδας(αοσμα και τα δυο) ή ακομη και το ελαιολαδο ειναι αγνα, καταλληλα και για νεογεννητα.

Αυτά που μπορώ να τα βρω ?Σε φαρμακείο ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Ναι, σε φαρμακειο ή μαγαζι με βιολογικα προϊοντα και διαδικτυακα.

 

Παράθεση

 

Το αμυγδαλελαιο και το λάδι καρύδας περιέχουν κάτι άλλο που μπορει να προκαλέσει αλλεργίες ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, magdalene_slj said:

Εγώ τώρα σε λίγο μπαίνω στον 7ο μήνα και ξεκίνησα τώρα αγορές τις τελευταίες 2 εβδομάδες λόγω πανελληνίων και όταν ξεκίνησα να ψάχνω έπεσα πάνω σε πληθώρα από μάρκες και νέα πράγματα και χάθηκα. Να σου πω την αλήθεια όλα από ιντερνετικα μαγαζιά επειδή τα βρίσκω και ποιο φθηνά και υπάρχει και μεγαλύτερη γκάμα προϊόντων. Από μαλακτικό για τα ρούχα τι χρησιμοποιουσες γτ βρήκα και εδώ διάφορα και οι απόψεις διίστανται 

Μαλακτικό δεν έβαζα. Μου είπε όχι η παιδίατρος. Μόνο βρεφικό απορρυπαντικό. Έβαζα αυτό με τη σκόνη από πράσινο σαπούνι, αλλά δεν το άντεξα πολύ καιρό (με έπιανε βήχασ και φτέρνισμα με αυτό το πράγμα και το γύρισα στο προδερμ. Πάντως επειδή ο καθένας εδώ όπως βλέπεις λέει τα δικά του και θα σε τρελάνουμε, ρώτα καλύτερα τη γιατρό σου για τα σημαντικά, όμως πόσο συχνά θα βάζεις κρεμούλα στην ευαίσθητη περιοχή του παιδιού. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...