Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεκατα SOS


Recommended Posts

Παρακαλω θα ηθελα την γνωμη σας και ενδεχομενως την εμπειρια σας.Η κορη μου 18 μηνων εχει σχεδον συνεχεια δεκατα απο36,9 μεχρι 37,2 για αρκετα μεγαλο χρονικο διαστημα. Ο παιδιατρος της δεν το αξιολογει το βρισκει ανευ σημασιας :? φυσικα θα παρω και δευτερη γνωμη.Ειναι υποθεση μηνων με μικρα διαστηματα φυσιολογικης θερμοκρασιας.Τα δοντια ισως, εχει 8 και τωρα βγηκε και ενας γομφιος?Εχει λιγο ρουθουνισμα και πολυ λίγες μυξουλες μπορει να φταιει αυτο??πλεον ανησυχω πολυ παρακαλω τα φωτα σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο παιδιατρος μου εχει πει οτι τα βρεφη εχουν μεγαλυτερη θερμοκρασια και μεχρι 37,2 ειναι το φυσιολογικο τους (ειδικα αν την μετρησεις μετα το φαγητο που ανεβαινει). Αυτο μου ειπε και καληφθηκα. Με τον Βασιλη που εχει μονιμα 35,4 αγχωνομαι :roll:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

poupouki καλημερα.

Η γιατρος μου , την οποια και ειχα ρωτησει σχετικα μου ειπε, οτι ειναι μυθος οτι ο πυρετος συνδεεται με την οδοντοφυια. Παντως σε καθε περιπτωση το 37,2 δεν θεωρειται πυρετος. Ειναι φυσιολογικη θερομοκρασια για ενα μωρο. Η καταρροη απο την αλλη, κατα πασα πιθανοτητα συνδεεται και με τα δοντακια. Η κορη μου κανει ρινιτιδα παντα στην εξαρση της οδοντοφυιας. Οταν αρχισαν να σκανε οι τραπεζιτες της, ειχε καταρροη πανω απο 10 μερες. Ρωτησα τη γιατρο και μου πε οτι ηταν απ αυτο, γιατι παθολογικα δεν υπηρχε κατι και μου ειπε οτι ειναι συνηθες φαινομενο.

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρα εχουν φυσιολογικη θερμοκρασια μεγαλυτερη απο τη δικη μας. Μεχρι 37,4 δεν ειναι τιποτα.

Ειναι μεν μυθος οτι η οδοντοφυια προκαλει πυρετο, αλλα ο πονος λογω του δοντιου, η πεψη μετα το φαγητο και καποια αλλα πραγματα φυσικα και μπορει να ανεβασουν λιγο τη θερμοκρασια του καθενος μας και ειδικα τωνμωρων.

Ψυχραιμια και πολυ φυσιολογικο ορο στη μυτουλα για να μην παθει πραγματικα κατι :D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις σας :) αναρωτιεμαι 18 μηνων ειναι ακομα μωρο ποτε η θερμοκρασια τους ακολουθει τα δεδομενα των μεγαλυτερων παιδιων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote="poupouki" καλησπέρα και από μένα,

 

καλά κάνει και δεν ανησυχεί η παιδιατρός σου, άδικα ασχολείσαι εσύ, φυσιολογική θερμοκρασία έχει το παιδί σου και η συμβουλή μου:πέτα το θερμόμετρο!!!!!!!!!

 

Έτσι απλά.......

 

Ρέα

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να ηταν ετσι απλα , το παιδι εχει πλεον απο το πρωι 37,5 το οποιο και κρατα ολη μερα και ειναι κομμενη με μειωμενη ορεξη.ο γιατρος ειπε να κανουμε γενικη αιματος crp και βλεπουμε.πρωτη φορα κανουμε εξετασεις και φοβαμαι για την ταλαιπωρια της.ευχαριστω για την απαντηση παντως. :)

Link to comment
Share on other sites

Το κυριοτερο ειναι οτι ειναι κομμενη και με μειωμενη ορεξη.

Αυτα ειναι στην ουσια που ανησυχουν τις παιδιατρους και οχι η θερμοκρασια μονο.

Το ειχε κανει και η δικια μου μια φορα το crp. Σε καταλαβαινω, ειναι αναστατωση για το μωρακι.

Σου ευχομαι περαστικα :)

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...