Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεκατα


Recommended Posts

Εχει κανενα μηνα που το μωρο μας ανεβαζει καποια απογευματα προς βραδακι λιγο πυρετο μεχρι 37,5.Συμβαινει συνηθως μια δυο φορες την εβδομαδα.Εως τωρα λεγαμε οτι ειναι απο τα δοντακια του και δεν διναμε πολυ σημασια,μονο λιγο depon,ετσι κι αλλιως ολη μερα ειναι πολυ ευδιαθετος.Πηρα σημερα την παιδιατρο μου και μου ειπε να κανουμε μια καλλιεργεια ουρων για να δουμε μηπως ειναι καμια ουρολοιμωξη,διαφορετικα θα ειναι απο τα δοντακια του...Στεναχωρεθηκα ρε γμτ που δεν την ειχα παρει νωριτερα... :cry:

 

Εχει τυχει σε καμια σας;Ουρολοιμωξη με τετοιους πυρετακους?Τι κανατε?Αντιβιωση?

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Περιμενε καλε να βγουν πρωτα τ αποτελεσματα..το πιο πιθανον ειναι να μην ειναι κατι.(ισως τ απογευματα που ειναι και κλειστο το σπιτι ανεβαινει και η θερμοκρασια απ το καλοριφερ παιζει ιδρωνει ή ξυπναει απ τον υπνο ..να ειναι πιο ψιλη η θερμοκρασια.Και εξαλλου πυρετος θεωρειτε πανω απο 38 σ αυτες τις ηλικιες....μην σου πω καμια φορα οτι και τα θερμομετρα παιζουν)

Οποτε πρωτα ψυχραιμια :wink:

Link to comment
Share on other sites

Rena και εμένα πολλές φορές η μικρή έχει δέκατα το απόγευμα αλλά δεν έχω δώσει να σου πω και πολύ σημασία. Τα μωράκια γενικότερα επειδή κινούνται συνέχεια ζεσταίνονται πιο εύκολα από εμάς ... η παιδίατρος μου είχε πει ότι όταν βλέπω κάτι τέτοιο να της ελαφρύνω λίγο το ρουχισμό, να της δίνω λίγο νεράκι και μετά να την ξαναθερμομετρώ ... συνήθως πιάνει. Επίσης παίζει σημαντικό ρόλο που το θερμομετρείς ... να σου πω μόνο την θερμομέτρηση από τον πωπουδάκο της εμπιστεύομαι.

Πάντως αφού σας είπε η παιδίατρος να κάνετε εξετάσεις καλά κάνετε ...καλή επιτυχία και εύχομαι να μην είναι τίποτα ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κοριτσια για τις συμβουλες!Σημερα πηρα τα αποτελεσματα και ηταν πεντακαθαρα,οποτε μαλλον κατι απο ολα αυτα φταιει!Θα δειξει... :wink:

 

ΥΓ:Πολυ γελιο το σακουλακι για να μαζεψουμε τα ουρα...Ο καημενος περπατουσε και κοιτουσε αναμεσα στα ποδια του γιατι μαλλον τον ενοχλουσε..... :lol::oops::oops:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψυχούλα μου!Είναι πολύ γλυκός!!!Χαίρομαι κάθε φορά που βλέπω φωτογραφία αυτού του παιδιού. Ρένα να τον χαίρεσαι!!!!Σίγουρα δεν είναι τίποτα τα δεκατάκια..θα περάσουν...Γενικά αυτή η εποχή είναι λίγο περίεργη με τα δέκατα..Εγώ πριν 10 χρόνια ήταν Μάρτης θυμάμαι και για έναν ολόκληρο μήνα είχα κάθε απόγευμα δέκατα...μου πέρασε έτσι από μόνο του...ποτέ δεν μάθαμε τι ακριβώς ήταν.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Επαναφέρω το θέμα αν και είναι παλίο σχετικά, γιατί αντιμετωπίοζυμε το ίδο πρόβλημα. Εδώ και εφτά μέρες έχουμε δέκατα, όχι το βράδυ μόνο. Μπορεί και το πρωί ή και το μεσημέρι. υποχωρούν μόνα τους χωρίς ανιπυρετικό. Την τρίτη μέρα την πήγα στο Παίδων Πεντέλης, καθώς ο γιατρός μας λείπει, τις έκαναν γενική ουρων που βγήκε καλή και η καλιέεργεια θα ήταν έτοιμη χθές. μας έδιωξαν λέγοντας ότι μαλλον δνε έιναι ουρολοίμωξη και ίσως είναι δόντια ίσως είναι ίωση. Ωστόσο επειδή το νοσοκομείο έιναι δημόσιο θα μπορούμε να την παρουμε άυριο την καλλιέργεια(αν δεν υπάρχει πρόβλημα με τις φωτιές). ωστόσο τα δέκατα συνεχίζονται και το παιδί είναι άκεφο. Ο παιδίατρος μας γυρνάει σήμερα και μάλλον αύριο θα την δεί και θα μας πεί τι να κάνουμε. Σας έχει τύχει ποτέ?Εχω ανυσηχήσει πολύ και το μυαλό μου πάει στο κακό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο γιος μου σημερα το απογευμα μου μου φανηκε ζεστος και του εβαλα θερμομετρο και ειχε 37 και δυο. Προχθες του ειχα βαλει παλι και εδειχνε 37 και 5 και μετα απο λιγο του ξαναεβαλα και ειχε κανονικα 36 και 8. Πηρα την γιατρο και για καλο και για κακο μου ειπε αυριο να του κανω καλιεργεια ουρων να βεβαιωθουμε οτι δεν τρεχει κατι. Εχει και φοβερη ενοχληση απο τα ουλα αυτες τις ημερες. Μπορει να σημαινει οντως κατι το 37 και δυο???? Απο εκεινη την ωρα δεν ξαναειχε δεκατα.

Link to comment
Share on other sites

Εμας ο παιδιάτρος μας είχε πει ότι από 37.5 και πάνω είναι πυρετός για τα μωρά. Δεν τον εχω μετρησει όμως ποτέ μόνο μετά από ένα εμβόλιο που έκανε 38 και κάτι. Μηπως είναι από τα δόντια? Αν δεν ξαναείχε δεκατα μάλλον δεν είναι ανησυχητικό..Ευχομαι όντως να μην εχει τίποτα το αγοράκι σου!

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω αυτο που λεει ο δικος μας παιδιατρος γιατι αν σου πω αυτα που κανω εγω θα ψαξεις λεωφορο να πας να πεσεις ( :lol: :lol: ). Ο παιδιατρος λεει πως μεχρι 37,2 με κανονικη ορεξη ειναι φυσιολογικο για ενα μωρο. Αν τρωει κανονικα και αν ειναι ζωηρο μην ανησυχεις. Τωρα δεν θα σου πω τι λεει και η Φαιη γιατι πιστευω εχεις διαβασει αλλα post να δεις την τρελλα που με δερνει.. (π.χ. σημερα που γυρισαμε απο το Παιδων της εχω βαλει πανω απο 20 φορες θερμομετρο γιατι μου εχει καρφωθει η ιδεα πως κατι κολλησε απο το νοσοκομειο... :roll: :roll: ). Παντως εσυ καντου για καλο και για κακο την καλλιεργεια ουρων να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά..

καταρχήν πως μετράς τη θερμοκρασία (μασχάλη, αυτί κ.λπ)...

Εγώ ξέρω ότι μέχρι 37,5 δε θεωρείτε πυρετός για τα μωρά...

Η μπέμπα μου είχε ένα απόγευμα 38,2 και 38,4-και επειδή φαινόταν να την πονάει το αυτί της- την πήγα στο γιατρό. μόλις είδε το αυτάκι μου είπε ότι είναι από τα δόντια....

βέβαια δεν είμαι γιατρός....

περαστικά σας και ψυχραιμία...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια για τις αμεσες απαντησεις. Και εγω δεν πιστευα οτι εχει κατι ιδιαιτερο αλλα επειδη ειναι συνεχεια ανησυχος λογω της παλινδρομησης και των δοντιων φοβαμαι μηπως εχει και κατι αλλο και δεν το παρω χαμπαρι. Δεν θελω να τον ταλαιπωρω τσαμπα αλλα θα την κανουμε την καλλιεργεια μαλλον για να ειμαστε σιγουροι.

Link to comment
Share on other sites

Απο τον ποπο παντα ειναι μεγαλυτερη η θερμοκρασια βρε! Οι φυσιολογικες θερμοκρασιες για τον ποπο ειναι απο 36,1 μεχρι 37,4 (που στη μασχαλη θεωρουνται δεκατα, αλλα στον ποπο οχι!). Μην ανησυχεις, τιποτα δεν θα ειναι!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια παρόλο που είμαι μαμά 11 χρόνια, πυρετό από τον ποπό δεν καταφερα να μετρήσω...

Μετράω από το αυτί αλλά ξέρω ότι η θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη απ' ότι στη μασχάλη...

Μην ανυσηχείς...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρα ειναι οκευ το 37 και δυο απο τον ποπο μαλλον. Μακαρι να μην τρεχει κατι αλλο. Δεν θελω καθολου να του κανω καλλιεργεια. Θα τον παρακολουθω συνεχεια μεχρι αυριο το πρωι και θα δω αν θα την κανω.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η παιδίατρος μου έχει πει όταν του μετράω θερμοκρασία από τον ποπό να αφαιρώ 4 δέκατα, αυτό το έκανες; Δηλαδή το θερμόμετρο έδειχνε 37,6; γιατί αν το θερμόμετρο έδειχνε 37,2 τότε η θερμοκρασία του είναι 36,8 . Επίσης αν το βάλεις έστω και λίγο πιο βαθιά απο ότι πρέπει δείχνει περισσότερο. Ακόμα αν είναι νηστικός όταν τον μετράς μπορεί η θερμοκρασία του να ανεβαίνει λίγο γιατί τα μωρά χάνουν πολυ γρήγορα το υγρά τους. Πάντως και εμείς είχαμε δέκατα τον τελευταίο καιρό και τελικά βγάλαμε δοντάκι. Δυστυχώς είχαμε μπλέξει με καλλιέργειες ούρων κάναμε 5 γιατί καθεμία έδειχνε διαφορετικό μικρόβιο και τελικά του έκαναν παρακέντηση από την κύστη και έτσι μόνο βγηκε στείρα και ησυχάσαμε αλλά για το μωράκι ήταν πολύ επώδυνο. Η λήψη με το σακουλάκι θέλει πολύ προσοχή στην καθαριότητα γιατί μπορεί να δείξει ψευδές αποτέλεσμα, εμάς και στη βιοιατρική λαθος το έκαναν. Μην ανησυχείς πάντως δεν νομίζω να είναι τίποτα:wink:

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Ουτε κι εγω εχω εμπειρια με καλλιεργεια απο σακουλακι. Κι εμας στο Παιδων που την κοιταξαν για να αρχισουν να αποκλειουν πιθανοτητες ασθενειων, με παρακεντηση της πηρανε ουρα. Καλη επιτυχια και να μην ειναι απολυτως τιποτα!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...