Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασφάλιση ΙΚΑ για babysitter


Recommended Posts

Παραθέτω και εδώ το ερώτημά μου γιατί ενδεχομένως είναι πιο τεριαστή ενοτητα και μπορεί καποια μανούλα ή κάποια κοπέλα που κρατάει παιδιά να ξέρει να μου απαντήσει! Στο site του ΙΚΑ εψαξα, αλλά δεν διαφωτίστηκα ιδιαίτερα... :(

 

"Καλημέρα,

 

λίγο άσχετο ερώτημα με τα περισσότερα του θέματος... Αν πρέπει να άλλαξει θέμα η ερώτησή μου, παρακαλώ τους administrators να μεταφέρουν το ερώτημά μου στη σωστή ενότητα.

 

Εχω μία κοπέλα ελληνίδα, με σπουδές σε ΙΕΚ βρεφονηπιοκόμων (1 έτος νομίζω) χωρίς προυπηρεσία, που φυλάει την κόρη μου 4 ημέρες την εβδομάδα από 9 ώρες.

Της δίνω μέχρι ώρας 600 ευρώ (μαύρα).

Θα ήθελα να την ασφαλίσω στο ΙΚΑ. Τι επιλογές έχω και τι ασφάλιστρα θα πληρώνουμε?

Κάποιος εδώ στη δουλειά μου είπε ότι αν μπορω και για να μην έχω τρεχάματα στο ΙΚΑ αφού δουλεύω ώρες και έχω το μωρό μετα, να της πω να κάνει αυτασφάλιση. Θα της δίνω εγώ το προβλεπόμενο ποσό και θα το αποδίδει η ίδια στο ΙΚΑ. Θα κόβουμε και μία απόδειξη είσπραξης που θα λέει: 600 για υπηρεσίες μηνός τάδε + χχ€ για ασφάλιση και θα είμαστε καλυμένοι όλοι.

 

Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?

Ποιος μπορεί να με βοηθήσει επί των διαδικασιών και τι χρειάζεται?

 

Ευχαριστώ"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα erica.... :lol:

νομιζω οτι αν κανεις μια βολτα απο την επιθεωρηση εργασιας , θα μαθεις καλυτερα τι πρεπει να κανεις...

στα τηλεφωνα αποκλειεται να συννενοηθεις (απο εμπειρια στο λεω..)

δουλευουν 9.00-1.00 παντως.....

αναλογα ποια ειναι η περιοχη σου, δες ποιο τμημα σε βολευει....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Δυστυχώς δουλεύω 9 με 5μισι και έτσι είναι αδύνατο να παω απο εκεί! Και την Παρασκευή που είμαι σπίτι είμαι με τη Μάγια και δεν μπορώ να πάω με το παιδί! Δεν θα μπορέσω να συνενοηθώ.... (ειχα σκεφτεί να παω και απευθείας στο ΙΚΑ αλλά δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα περιμένω μεσα στο ΙΚΑ με τη Μαγια αγκαλιά... :( )

 

Γι' αυτό λέω, μήπως μπορεί κάποιος από εδώ να με διαφωτίσει αν ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

Λογιστής μου είναι ο πατέρας μου (οικονομολόγος αλλά έχει αναλάβει όλα τα φοροτεχνικά μας καθότι γνωρίζει) και δυστυχώς από τετοιες λεπτομέρειες στα εργασιακά, δεν ξέρει...

Από την άλλη δουλεύω σε πολύ μεγάλη εταιρεία, το λογιστήριο είναι διεύθυνση και δεν υπάρχει προσωπική επαφή...Θα βάλω τον άντρα μου να ρωτήσει τον λογιστή της δικής του εταιρείας όμως!

 

Ευχαριστώ κορίτσια. :wink:

 

Αν κάποιος άλλος όμως γνωρίζει, ας μου απαντήσει βέβαια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...