Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ


Recommended Posts

Θα έλεγα ότι όλα πάνε τέλεια στην εγκυμοσύνη μου, αν δεν είχα τελευταία αυτούς τους πόνους στην πλάτη.

 

Έχω χάσει και την στάση στον ύπνο που με βόλευε μέχρι τώρα, (Αριστερό πλάι)αφού πονάω από κει.

Το είπα στον γιατρό, και μου είπε να παίρνω ασβέστιο - δεν έπαιρνα μέχρι τώρα γιατί ο γιατρός μου είχε πει πως δεν χρειάζομαι ακόμα-

 

Ξέρω ότι η στάση του σώματος επιβαρύνει. προσπαθώ να βάζω μαξιλάρι στο γραφείο και να κάθομαι ίσια.

 

Αλλά ειδικά όταν κουράζομαι -γραφείο, μάθημα, δουλειές στο σπίτι- γυρίζω σπίτι κα υποφέρω.

 

Τι προτείνετε?

 

Πάντα με ανακούφιζε η αγαπημένη μου θερμοφόρα, αλλά ο γιατρός λέει όχι πια ζεστά.

 

ΠΟΝΑΩ ...Μόνο το ντεπόν με σώζει, αλλά δεν παίρνω εκτός και αν δεν αντέχω άλλο.

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο πόνος στην πλάτη είναι ίσως, το πιο κοινό πρόβλημα που επηρεάζει την έγκυο γυναίκα στους τελευταίους μήνες της εγκυμο­σύνης της. Οφείλεται, συνήθως, σ' έναν συνδυασμό από το τέντωμα που υφίστανται οι μυς της πλάτης καθώς μεγαλώνει σε μέγεθος η μήτρα, στη δράση των ορμονών της εγκυμοσύνης που προκαλούν χαλάρωση των αρ­θρώσεων της λεκάνης και τις μεταβο­λές στη στάση του σώματος σας αφού το μωρό που μεγαλώνει μεταβάλλει την ισορροπία του σώματος σας.

 

Επειδή όμως, ο πόνος στην πλάτη μπορεί να είναι σύμπτωμα λοίμωξης των νεφρών, πρέπει πάντοτε να συμβουλεύεσθε τον γιατρό σας εάν ο πόνος είναι έντονος ή επίμονος.

 

Μπορείτε να ελαττώσετε τον πόνο στην πλάτη με το να:

 

· Χρησιμοποιείτε σωστά την πλάτη σας - για να σηκώσετε κάποιο αντικείμενο από το έδαφος πάντοτε να λυγίζετε τα γόνατα σας και όχι τη μέση σας.

 

· Αποφεύγετε να σηκώνετε βαρειά αντικείμενα.

 

· Φοράτε χαμηλοτάκουνα (αλλά όχι επίπεδα) παπούτσια.

 

· Να κάθεστε ή να γονατίζετε για να κάνετε τις δουλειές του σπιτιού.

 

· "Περπατάτε καμαρωτά" με το στήθος στητό και τους ώμους χαλαρωμένους.

 

· Να ζεσταίνετε, να κρυώνετε ή να πιέζετε την περιοχή που πονάει.

 

· Τοποθετείτε ένα σκληρό μαξιλαράκι πίσω στο κοίλωμα που κάνει η πλάτη σας όταν κάθεστε σε μια καρέκλα.

 

· Να αναπαύεσθε σε πλάγια θέση σ' ένα σκληρό κρεβάτι με τα γόνατα σας τραβηγμένα προς τα πάνω.

 

 

 

Απο

http://www.unborn.gr/unborn1/unborn/index.php?aid=252

Link to comment
Share on other sites

Ο ορθοπεδικός μου μου είπε θερμοφόρα στο σημείο που πονάει για κανένα 10λεπτο και 2 φορές τη μέρα neurobion που είναι βιταμίνη Β για να δυναμώσουν τα νεύρα και να αντέχουν περισσότερο. Ομολογώ πως απο εκεί που δεν μπορούσα ούτε να περπατήσω, τώρα πολύ πολύ καλύτερα

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Νικη μου και εγω εχω φρικτους πονους στην πλατη,κυριως

το βραδυ που παω να ξαπλωσω και μετα θελω να σηκωθω δεν

μπορω να πατησω απο τους πονους. Μου λεει ο αντρας μου με τετοια

κοιλαρα :twisted: τη θελεις να μην πονας? οντως ρε παιδια απο το

βαρος ειναι φυσικο να πονας.Υπομονη που θα παει περναει ο καιρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γυμναστική με αυτή την κοιλιά που έχω κάνει δε νιώθω άνετα να κάνω. :lol:

 

Και ειδικά έτσι που πονάω. Εχθές 2 ώρες προσπαθούσα να κοιμηθώ και ΌΠΩΣ και να καθόμουν πονούσα!!! :shock:

 

Μόνο μετά από ένα ωραίο μασάζ συνηλθα λίγο. Αλλά κορίτσια μιλάμε για μαρτύριο.

Ωρες-ώρες μου'ρχεται να κλαίω από τον πόνο.

Βάζω λοιπόν λίγο τη θερμοφόρα στην πλάτη ψηλά, για λίγο, ίσα να με ανακουφίσει.

Επίσης ξέχασα να σας πω ότι έχω ελαφριά σκολίωση, αλλά και ελαφριά λόρδωση! Και τα δύο επιβαρύνουν την σπονδυλική στήλη. Πόσο μάλλον τώρα... :(

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ:

 

Σήμερα πρώτη μέρα μετά απο καιρό που δεν πόνεσα καθολου όλη μέρα.

Εχθές όμως ξάπλωσα από τις 11, μου έκανε ο καλός μου μασάζ, σήμερα στη δουλειά μου έκανε μασάζ μια συνάδελφος, και επίσης ανακάλυψα τα ΛΑΣΤΕΞ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ!!!!

 

αχ τι ωραία που ήμουν όλη μέρα...

 

Και γενικά μάλλον θα πρέπει να ξεκουράζομαι περισσότερο.

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Νίκη :D:D Χαίρομαι που είσαι καλύτερα...

 

Να καθιερώσετε με το σύζυγο το μασάζ καθημερινά και να προσπαθείς να ξεκουράζεσαι περισσότερο, όπως είπες κι εσύ

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εγώ μόλις μπήκα στην 18η εβδομάδα και σήμερα πονάει έντονα η πλάτη μου. Δεν ξέρω αν οφείλεται στην κύηση ή αν πιάστηκα χτες στον ύπνο μου. Θα δείξει. Πάντως η αλήθεια είναι ότι βάζω 2 μαξιλάρια και κοιμάμαι γιατί μπουκώνει η μύτη μου κι αυτό δεν με βολεύει καθόλου...

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

Ricaki μου δοκίμασε να αλλάξεις στάση στον ύπνο σου, ίσως σε αυτό να οφείλονται οι πόνοι. Ή πήρες κιλά και ενοχλείται το σώμα σου (το είδα στο τόπικ του Δεκεμβρίου). Εμένα πάντως με το μπούκωμα που έχω στη μύτη, δεν με βοηθάει τίποτα ούτε μαξιλάρια ούτε τίποτα.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ ι εγώ υπέφερα απο πόνους στην πλάτη κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης,ειδικά τους 2 τελευταίους μήνες.Δεν μπορούσα να ξαπλώσω καθόλου.Πολλές φορές καθόμουνα στον καναπέ και έβαζα 2 μαξιλάρια στην πλάτη.Ένα στην μέση και ένα ακριβώς απο πάνω για να στηρίζεται το κεφάλι μου.Έβαζα και άλλα 2 δεξιά και αριστερά να στηρίζω τα χέρια μου και άπλωνα τα ποδαράκια μου στο τραπεζάκι του σαλονιού.Μπορω να πω οτι ανακουφιζόμουν αρκετά......κοιμόμουνα έτσι κανένα 2 ωρο και μετά πήγαινα στο κρεβάτι.Μαρτύριο....δεν το συζητώ αλλά δυστυχώς δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά.Καλό κουράγιο!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια, εχει 3 μερες τώρα που ποναει η πλάτη μου φρικτά. Βεβαια κοντευω την 30η εβδομαδα και απ' ο,τι διαβαζω ειναι κατι φυσεολογικο. Αυτο που με ανησυχεί ομως ειναι οτι ο πόνος με χτυπάει και μπροστά, αναμεσα από το στηθος. Ειναι και αυτό φυσεολογικο;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!

για να απαλλαγειτε απο τους πονους υπαρχουν πολυ απλες ασκησεις της yoga και κανουν δουλεια!ζητηστε απο τη μαια σας να σας τις δειξει!μπορειτε να βρειτε και αντιστοιχες οδηγιες και φωτο στο internet!κουραγιο

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ειναι η 2η φορα που δεν κοιμαμαι απο τον πονο ψηλα στην πλατη!!Τελικα σηκωθηκα στην μεση της νυχτας,ηπια ντεπον κ ετσι ηρεμησα λιγακι και κοιμηθηκα!Παρ'ολο που δεν εχω παρει κιλα και εχω μικρη κοιλιτσα,οι πονοι ειναι ενοχλητικοι!!Παντα εκανα γιογκα κ εκανα μαλλον λαθος που σταματησα με την εγκυμοσυνη.Α ο αντρας μου με τριβει με βολταρεν..δεν πιστευω να πειραζει το μωρο!ξερετε κατι?

3YYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Από τον έκτο μήνα και μέχρι τέλους είχα έναν πόνο που με έπιανε κατω από στην δεξιά ομωπλάτη, σε πολύ συγκεκριμένο σημείο και πάντα όταν καθόμουν. Εαν το κάθισμα δεν ήταν άνετο (9 στις δεκα φορές :), στα δεκα πρωτο λεπτά άρχιζε αυτός ο πόνος. Με το που ξάπλωνα εξαφνιζοταν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...