Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλο απόγευμα.....Ειστε καλα????εμεις ειμαστε καλα.....Θα ηθελα να ρωτησω τα εξης...αν και εχουν τεθει ηδη σαν ερωτηματα....Σχετικά με την βάπτιση...Σκεφτομαστε να βαπτίσουμε το μπεμπεκι μας περιπου πριν απο το Πάσχα...(δεν ξερω βεβαια αν και γινονται και βαπτισεις???)μετα εχω ψιλοαγχωθει σχετικα με το ποσο νωρίς πρεπει να αγορασουμε τα προσκλητηρια τα ρουχαλακια του μωρου....και να κλεισουμε και κεντρο...και κατι τελευταιο....οσο πιο νωρίς βαπτίζεται ενα μωρο τοσο το καλυτερο ειναι???Ως προς τα κλαματα και τον εκνευρισμο εννοω...αυτα ηθελα να ρωτησω....Καλο απογευμα.... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα!!

απ' οσο ξερω βαπτισεις γίνονται όλο το χρονο, αλλα θα συμφωνησω μαζι σου ότι οσο πιο νωρις τόσο καλύτερα για το μικρό για να μην καταλαβαινει και πολλά!!!εμεις τη βαπτισαμε 10 μηνων αλλα το δευτερο σιγουρα νωρίτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

βαφτίσεις δεν γίνονται από την Καθαρά Δευτέρα έως και το Πάσχα, εξακριβωμένο :!: Έχω την αίσθηση ότι υπάρχει και κάποια άλλη περίοδος, αλλά μπορεί και να το μπερδεύω με κάτι άλλο, η ξεμυαλισμένη :D:D

Βασικά ξεκινάς με μία λίστα των καλεσμένων για να έχεις τα άτομα για μπομπονιέρες, προσκλητήρια κλπ και με το κλείσιμο της εκκλησίας και του κέντρου για να βρείς ημερομηνίες και να έχεις και τις πληροφορίες που χρειάζεσαι για το προσκλητήριο. Τα προσκλητήρια υπολόγισε να τα στείλεις περίπου 1 μήνα με 20 μέρες πρίν, αν και τηλεφωνικά και μέσω μαμάς κλπ ενημερώνονται περίπου οι συγγενείς, μην αγχώνεσαι!!! Υπολόγισε βέβαια λίγο παραπάνω χρόνο αν έχεις άτομα που ια έρθουν από άλλη πόλη - καλό θα ήταν να το ξέρουν νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Βαφτίσεις γίνονται όλη την Σαρακοστή (μόνο γάμοι δεν γίνονται). Και εγώ θέλω να βαφτίσω τον μικρό μου και πήρα τηλέφωνο στην εκκλησία και με έκραξε και ο παπάς "Κυρία μου δεν ξέρετε, βαφτίσεις γίνονται, γάμοι δεν γίνονται!!" και τελικά έκλεισα για την Κυριακή των Βαϊων.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι και της αδερφής μου που μένει στην επαρχία, δεν μας έκλεισαν για την Σαρακοστή. Εγώ θα βαφτίσω 9/3 κι εκείνη την δεύτερη μέρα του Πάσχα.... Τί να πω :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ki εγω ξερω οτι το βαπτισμα δεν εχει σχεση με τον γαμο και γινονται ολο το χρονο.

Ειδικα αν πχ (και μακρια απ' ολους), ενα παιδακι ειναι αρρωστο θα σου πει ο παπας δεν το βαφτιζω γιατι ειναι σαρακοστη???? :evil:

Του βγαζεις τα γενια και του τα δινεις να τα φαει!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που ρώτησα στη δική μας εκκλησία μου είπαν ότι δεν βαφτίζουν την Κυριακή των Βαίων. Καλύτερα να ρωτήσεις στη συγκεκριμένη εκκλησία που θέλεις να γίνει η βάφτιση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...