Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάπτιση


BIZELI

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμβουλή 1: Να γνωρίζει το μωρό τη/το νονά/νονό

Συμβουλή 2: Επιλογή παπά ήρεμου και υπομονετικού

Συμβουλή 3: Να είσαι και συ χαλαρή και ήρεμη

 

Αυτά εφάρμοσα και ο γιός μου, που βαπτιστηκε 11 μηνών δεν έβγαλε κιχ.Μη σου πω ότι του άρεσε κιόλας. Νονός ήταν ο αδερφός μου και παπάς ένας σχετικά νέος, που σκοπό δεν είχε να ταλαιπωρήσει το παιδί. Ολα καλά.

 

Υ.Γ. Συμβουλή 4: Καλό φωτογράφο για να κρατήσεις την υπέροχη ανάμνηση!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι ετοιμασίες τις βάπτισης είναι από τις πιο όμορφες...

 

Αφού έχεις κλείσει εκκλησία και ίσως κέντρο, μένουν όλα τα υπόλοιπα...

 

Γενικά θα ήταν ωραία να έδινες στην βάπτιση ένα θέμα. π.χ. εγώ μαζί με τη Νονά επιλέξαμε τα πάντα σε γαλάζιο χρώμα και να έχουν σχέση με θάλλασα/καραβάκια. Μόνο τα προσκλητήρια τα είχα κάνει λαχανί γιατί αρχικά σχεδίαζα άλλα.

 

Εαν έχεις χρόνο φυσικά μπορείς να κατέβεις κέντρο και να αγοράσεις ύλικα ώστε να φτιάξεις προσκλητήρια/μπομπονιέρες από μόνη σου. Εγώ επειδή δεν είχα αυτή την πολυτέλεια τα πήρα όλα έτοιμα

 

Έτσι εσύ χρειάζεσαι αρχικά

-Προσκλήσεις: Επειδή τα προσκλητήρια βάπτισης κοστίζουν γενικότερα, προτίμησε να επισκευτείς και ένα τυπογραφείο. Έχουν κάποια όμορφα απλά σχέδια σε πολύ καλές τιμές. Εγώ αν θυμάμαι καλά είχα δώσει 120 το πολύ ευρώ για 80 προσκλητήρια. Επίσης το http://www.prosklitiria.gr έχει κάποια ωραία σχέδια εάν θέλεις να παραγγείλεις online και πολύ ωραία κείμενα για να χρησιμοποιήσεις

 

- Μπομπονιέρες: Εδώ υπάρχει τεράστια ποικιλία σε πολλά μαγαζιά και ειλικρινά δεν θα ξέρεις τι να διαλέξεις. Εαν αποφασίσεις να φτιάξεις μόνη σου, μια ωραία ιδέα που είχε κάνει μια φίλη μου (για τα παιδάκια) είναι να αγοράσεις ένα μικρό ξύλινο παιχνιδάκι και το κάνεις μπομπονιέρα με smarties, ή κάτι άλλο εκτός από κουφέτα. Μαγαζιά μπορείς να βρεις από διαφημίσεις σε περιοδικά (ειδικά αυτό το μήνα και 'το παιδί μου και εγώ' και το 'απιδί και νέοι γονείς' έχουν αφιέρωμα στην βάπτιση). Εαν θέλεις μπορώ να σου προτείνω και από π.μ. κάποια μαγαζάκια στα Λιόσια/Περιστέρι με καλές τιμές (που επισκεύτηκα όταν έκανα εγώ την βάπτιση)

 

- Φωτογράφος: Εκεί παίζουν διάφορες τιμές. Προσπάθησε να ψάξεις από νωρίς για να κλείσεις γιατί τα κλείνουν αμέσως.

 

- Στολισμός εκκλησίας: θυμίσουν πρώτα να ρωτήσεις τι στολισμό θα σε αφήσουν να κάνεις για να μην δώσεις λεφτά άσκοπα. Τα κλασσικά είναι μπαλόνια έξω από την εκκλησία και μέσα στολισμός κολυμπήθρας (με λουλούδια , ή τουλια κλπ από είδη βαπτιστικών)

 

- Γλυκάκια: Φυσικά βάπτιση χωρίς γλυκό δεν γίνεται: Εγώ είχα διαλέξει προφιτερόλ, τα οποία συνοδεύονται με κουταλάκι, και μομολογώ ότι είχαν επιτυχία. οι τιμές είναι παρόμοιες με τα παστάκια. Επίσης ξέρω να σου πω επειδή είχσ ρωτήσει ότι κάτι ωραίες κατασκευές με κουτάκια συνήθως βγαίνουν σε συγκεκριμένα κομμάτια, αν και είναι πολύ εντυπωσιακά..Βέβαια ρώτησα σε συγκεκριμένα ζαχαροπλαστεία τα οποία γνωρίζω καλά. Επίσης τα γλυκά τα κανονίζεις και τλευταία βδομάδα, δεν χρειάζεται από νωρις να γίνει παραγγελία

 

-Δώρο νονού/νονάς: Αυτό είναι δική σου επιλογή ή του ανάδοχου. Εγώ πάντως είχα ρωτήσεις επειδή έχω το θάρρος εάν προτιμάει κάτι σε κόσμημα-ενθύμιο ή εαν θέλει κάτι συγκεκριμένο και έπραξα ανάλογα...

 

- Ο ανάδοχος πληρώνει: βαπτιστικά (ρουχα, παπουτσια,λαδόπανα, πετσέτες, κουτί βαπτιστικών, λαδάκια, κεράκια κλπ - στα λένε όλα στα μαγαζιά,λαμπάδα,σταυρό,μαρτυρικά (ελπίζω να μην ξέχασα κάτι)

 

Αυτά σε γενικές γραμμές, αν και μπορεί να τα ξέρεις ήδη. Εάν θες να σου πω μαγαζιά και τιμές (περίπου) από τη δική μου βάπτιση στείλε π.μ.

 

Συμβουλές τώρα κατά την βάπτιση:

 

1) Κανόνισε από πριν 1-2 άτομα που θα σε βοηθήσουν να ντύσεις το παιδί γιατί εκέινη την στιγμή σου έρχοναι όλοι από πάνω (γιαγιές, πεθερές κλπ, και ο φωτογράφος) και φρικάρεις...

 

2) Κανόνισε άτομο που θα πάρει την λαμπαδίτσα και γενικά ότι υπάρχει στην εκκλησία. Εγώ δεν το είχα κάνει και τελευταία στιγμή πήγε η μάνα μου και την ψάχναμε για να έρθει και να χαιρετάει τον κόσμο

 

3)Επίσης κανόνισε στον χώρο που θα είναι οι μπομπονιέρες ή να υπάρχει άτομο να τις προσέχει, ή τα άτομα που μοιράζουν να ξέρουν πάνω κάτω τους καλεσμένους. Εμείς αν και είχαμε πάρει με το παραπάνω μετά κάναμε και άλλες παραγγελίες. Άσε που στο video μας χαιρετούσαν και άτομα που δεν ήξερε κανείς (αλλά εκείνη την στιγμή άντε να ψάξεις να δεις ποιος του ξέρει)..Γενικά να ξέρεις ότι υπάρχουν απώλειες σε αυτό τον τομέα

Επίσης εάν έχεις για μεγάλους και παιδικές, όλο και κάποιος μεγάλος θα σου ζητήσει παιδική, οπότε ψάχνεσαι..Το ίδιο παθαίνεις εάν έχεις διάφορα σχέδια (όλοι θέλουν και από το ένα και από οτ άλλο μετά και δύσκολα λες όχι)...

 

4) Γλυκάκια να πάρεις μόνο για άτομα που περιμένεις στην εκκλησία. Έτσι και αλλιώς τα γλυκά τα κανονίζεις τελυταία στιγμη. Ενώ μπομπονιέρες μοιράζεις και αργότερα

 

Αυτά προς το παρόν. Εάν θυμηθώ κάτι ακόμα στα στο πω...

Link to comment
Share on other sites

εγώ την δικιά μου την μπέμπα θα την βαφτίσω στις 24 Ιουνίου όταν θα είναι ενός έτους παρά 4 μέρες.

 

Είπαμε λοιπόν να το συνδυάσουμε στο κέντρο με γενέθλια τούρτα και να μη μοιράσουμε γλυκάκια στην εκκλησία καθότι όλοι θα κληθούν και στο κέντρο μετά.

 

Σχετικά με την βάφτιση επειδή είναι κοριτσάκι επέλεξα ρομαντικό στυλ. Διάλεξα ένα φόρεμα που δεν είναι φουντωτό γιατί καλοκαιρί θα είναι και θα έχει ζέστη, το φόρεμα είναι ιβουάρ δαντελένιο και το συνδυάσα με ρόζ - ιβουάρ λαδόπανα, πετσέτες, καλτσάκια, κουτί και λαμπάδα. Επίσης βρήκα στο μαγαζί μπουμπουνιέρες όλο προσελάνη σε σχήμα πιπίλα και παπουτσάκι ιβουάρ με ροζ λουλουδάκια (πορσελάνινα) πολύ όμορφές και 1,50 ευρώ η μια.

 

Γενικότερα επέλεξα όλο το style να δημιουργεί ρομαντική διάθεση.

 

Επίσης σχετικά με τον στολισμό της εκκλησίας βρήκα και έκλεισα μπαλόνια για εκκλησία και κέντρο με 140 ευρώ στο http://www.clowns.gr. μια καλή ιδέα είναι αν στο κέντρο έχει πολλά μικρά παιδάκια να φωνάξεις έναν κλόουν. Στο παραπάνω site μου είπαν ότι κοστίζει 80 ευρώ η μιάμιση ώρα.

 

Είναι πολύ πρωτότυπη ιδέα, θα το έκανα αλλά εγώ θα έχω μόλις 3 μικρά παιδάκια και δεν αξίζει γία τόσα λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!

αααα!!! και να ξέρετε κάμερα-φωτογραφία κάνει ο άντρας μου. Οπότε όποια θέλει ας μου κάνει πμ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πράγματι πολλές βαφτίσεις!! Εμείς 30/06 γινόμαστε νονοί, βαφτίζουμε το ανηψάκι μας!! Κρίμα Bizelli θα το πρότεινα στην κουνιάδα μου αλλά τη βάφτιση θα την κάνουμε στην Μάνη!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Δε πειράζει Σοφία μου!!!Στο επόμενο δικό σου εδώ είμαστε :wink::wink::wink:

 

Δεν το συζητώ!!!! Να μαστε καλά βέβαια γιατί ακόμα στη σκέψη είμαστε!!! :P:P

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ποια ειναι η καταλληλη ηλικια για βαπτιση?Εμενα ο μπεμπης θα ειναι τον Ιουλιο 5 μηνων.Ειναι πολυ μικρουλης για βαπτιση?Ειναι ισως καλυτερα να το αφησουμε για Σεπτεμβριο?

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

και εμείς σκεφτόμαστε να βαπτίσουμε το ζουζούνι μας τέλη Ιουλίου (βασικά τότε βολεύει). Νομίζω ότι είναι καλή ηλικία. Είμαι της άποψης ότι τα μωράκια πρέπει να βαπτίζονται σχετικά νωρίς και όχι μετά τη συμπλήρωση του ενός έτους.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κατάλληλη ηλικία.. Όπως νιώθει ο καθένας. Εμείς την μικρή τη βαφτίσαμε 8 μηνών και θεωρώ ότι αργήσαμε. Το επόμενο θα ήθελα μέχρι 6 μηνών να το βαφτίσω. Πάντως οι γονείς μου εμένα με βάφτισαν 6 μηνών και τον αδελφό μου 3 !

Νομίζω ότι όσο μικρότερο είναι τόσο το καλύτερο γιατί δεν καταλαβαίνει και ιδιαίτερα...

 

Σοφία

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κατάλληλη ηλικία.. Όπως νιώθει ο καθένας. Εμείς την μικρή τη βαφτίσαμε 8 μηνών και θεωρώ ότι αργήσαμε. Το επόμενο θα ήθελα μέχρι 6 μηνών να το βαφτίσω. Πάντως οι γονείς μου εμένα με βάφτισαν 6 μηνών και τον αδελφό μου 3 !

Νομίζω ότι όσο μικρότερο είναι τόσο το καλύτερο γιατί δεν καταλαβαίνει και ιδιαίτερα...

 

Σοφία

 

Θα συμφωνήσω με τη συνονόματη μου!! εμείς προκειμενου να περάσει ένα χρόνος από το θάνατο του μπαμπά μου τον βαπτίσαμε 13μηνών και επειδή ήταν και ανεπτυγμένο παιδάκι είδε και έπαθε ο παπάς να τον βάλει στην κολυμπήθρα!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η καταλληλη ηλικια για βαπτιση?Εμενα ο μπεμπης θα ειναι τον Ιουλιο 5 μηνων.Ειναι πολυ μικρουλης για βαπτιση?Ειναι ισως καλυτερα να το αφησουμε για Σεπτεμβριο?

 

εμεις τον Λεωνιδα τον βαφτισαμε 4,5 μηνων....ηταν κυριος..ουτε εκλαψε ουτε τιποτε.....

 

και ρουχακια βρηκαμε και ολα εγινα τελεια...

 

και εγω λεω...οσο πιο μικρα τοσο πιο καλα :D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια συμφωνω απολυτα μαζι σας στο θεμα ηλικια!6 μηνων ειναι μια καλη ηλικια αν βεβαια ειναι κοντα στο καλοκαιρακι!!Εμενα δυστυχως επειδη γεννηθηκε μεσα Αυγουστου δεν καταφεραμε να την βαφτισουμε νωρις με αποτελεσμα να ριξει το κλαμα της ζωης της ολη την διαρκεια του μυστηριου!Σε ολες τις φωτογραφιες κλαιει ακομα και μετα την βαφτιση!Αφου ποναγε η ψυχη μου να την βλεπω να ταλαιπωρειται ετσι. :(

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

medea σου εστειλα πμ .ριξε μια ματια.απο ρουχα εγω πηγα στο fena stock και ειχε baby dior σε απιστευτες τιμες.Στα ρουχα την εβγαλα πολυ φθηνα αλλα σε αυτο δεν επιμενω γιατι ισως να θελεις κατι διαφορετικο δηλ.τα κλασσικα της βαφτισης.εμας ηταν λιγο extreme σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι.

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο μικρό το βαφτίσεις τόσο λιγότερο θα το καταλάβει. Είναι πολλές οι περιπτώσεις παιδιών που βαπτιστήκανε άνω του έτους και περνάνε από εκκλησία και τρέμουν!!! Το Γιάννη τον βαφτίσαμε 11 μηνών και πέρασε καταπληκτικά. Ούτε κλάμα, ούτε τίποτα. Λες και το απολάμβανε. Το επόμενο μάλλον θα το βαφτίσω και νωρίτερα!! Το μόνο κακό, η ανιψιά μου που βαφτίστηκε 6 μηνών, στις φωτογραφίες μετά το μυστήριο (το οποίο έγινε μεσημεράκι) δε μπορούσε να κρατηθεί ξύπνια.... :lol::lol::!:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

Εμείς την Κυριακή Βαφτίσαμε έναν κούκλο Μάριο, μας έβγαλε λίγο την ψυχή από το κλάμα,

Γινόταν και λίγο μπάχαλο στην εκκλησία γιατί ήταν σε χωριό και ήταν πολύ μικρή για τόσο πολύ κόσμο αλλά κατά τα άλλα όλα καλά…….

Μας αποζημίωσε ο μικρούλης την Τρίτη στο λούσιμο, ήταν όλο χαμόγελα και παιχνιδάκια.

Πολύ ωραίο συναίσθημα να γίνεσαι ΝΟΝΑ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

Εμείς την Κυριακή Βαφτίσαμε έναν κούκλο Μάριο, μας έβγαλε λίγο την ψυχή από το κλάμα,

Γινόταν και λίγο μπάχαλο στην εκκλησία γιατί ήταν σε χωριό και ήταν πολύ μικρή για τόσο πολύ κόσμο αλλά κατά τα άλλα όλα καλά…….

Μας αποζημίωσε ο μικρούλης την Τρίτη στο λούσιμο, ήταν όλο χαμόγελα και παιχνιδάκια.

Πολύ ωραίο συναίσθημα να γίνεσαι ΝΟΝΑ

 

παντα αξιοι :D:D

 

πολυ ωραιο συναισθημα οντως :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...