Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε την ειδικό: Χριστίνα Βάντζου Μαιευτήρας/Γυναικολόγο


Recommended Posts

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Κα Βάντζου καλησπερα,

 

Προσπαθουμε με τον αντρα μου για παιδακι εδω και 4 μηνες περιπου. Ο κυκλος μου ηταν παντα σταθερος απο 25 εως 28 ημερες. Τον προηγουμενο μηνα ο κυκλος μου μειωθηκε στις 19 ημερες και αυτος εχει ηδη παει στις 35 χωρις ακομα να μου ερθει περιοδος.

 

Επισκεφτηκα τον γυναικολογο μου τη Δευτερα και μετα απο κολπικο υπερηχο που μου εκανε μου ειπε οτι μεχρι το Σαββατοκυριακο θα αδιαθετησω. Επισης παρατηρησε οτι το ενδομητριο ηταν παχυ. Επισκεφηκα και ενδοκρινολογο ο οποιος μου εγραψε καποιες εξετασεις να κανω, κατα προτιμηση την 5η ημερα του κυκλου.

 

Τελευταια περιοδος 19/12 με διαρκεια 3 ημερες. Εκανα εξεταση β-χοριακης τη Δευτερα 19/1 η οποια εδειξε αρνητικη(0,5)

 

Θα ηθελα να σας ρωτησω τα εξης,

 

απ οτι εχω διαβασει την περιοδο την καθοριζει η ωορρηξια. Η καθυστερηση μπορει να οφειλεται σε καθυστερημενη ωορρηξια? Τι αλλοι λογοι μπορουν να ευθυνονται για αυτη την τοσο μεγαλη καθυστερηση?

 

Και κατι ακομα εντελως πληροφοριακα. Σε εναν ανωορρηκτικο κυκλο εχουμε ωοθυλακιο αλλα δεν εχουμε ωαριο? Και σε αυτη την περιπτωση, υπαρχει ωχρινικη φαση ή οχι?

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Καλο σας βραδυ.

Καλησπέρα, όταν γίνει η ωορρηξία και δεν υπάρξει εγκυμοσύνη, η επόμενη περίοδος έρχεται πάντα στις 14 μέρες, οπότε ναι η περίοδος καθορίζεται από τη ωορρηξία. Όταν καθυστερεί η ωορρηξία καθυστερεί και η περίοδος. Διάφοροι ορμονικοί λόγοι μπορεί να ευθύνονται για την ανωμαλία στην περίοδο. Θα τους διερευνήσετε με το γυναικολόγο και τον ενδοκρινολόγο. Όταν ένας κύκλος είναι ανωορρηκτικός το ωοθυλάκιο δεν σπάει για να βγει το ωάριο, οπότε υπάρχει μόνο η πρώτη φάση του κύκλου.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα σας Κα Βάτζου σήμερα πήραμε τα αποτελεσματα απο το σπερμοδιαγραμμα του αντρα μου.Ειναι ευκολο να μου πειτε τη γνωμη σας?προσπαθουμε 2χρονια...

 

Ογκος σπέρματος:0,7 κ.εκ(κυβικα εκατοστά)

ph:8,5

αριθμός σπερματοζωαρίων/κ.εκ:16750000

ολικός αριθμος:117250000

χρόνος ρευστοποιησης:15min

συγκόλληση:οχι

 

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

ζωηρα-ακινητα-ασθενως κινουμενα

1η- 15% 65% 20%

2η- 10% 70% 20%

3η- 5% 75% 20%

4η- 3% 85% 12%

 

απο την 5η ωρα κ μετα τα ακίνητα ειναι απο 80%κ πάνω

 

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ

 

ανωμαλες μορφες:κεφαλής 20%

αυχένα 2% κ τιποτα αλλο

 

πυοσφαίρια:ολιγα

ερυθρα:οχι

βλεννη:ολιγη

χλωρίδα:οχι

 

Καλησπέρα, το σπέρμα από τα αποτελέσματα που μου δώσατε δείχνει λίγο και αδύναμο. Καλό θα είναι να επισκεφτείτε έναν ουρολόγο - ανδρολόγο για εξέταση. Ενδεχομένως να χρειαστεί κάποια αγωγή για ενδυνάμωση.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Θα ήθελα εάν είχατε την καλοσύνη να με βοηθούσαμε σε κάποιες απορίες μου. Εχω στο ιστορικό μου δυο βιοχημικές κυήσεις, μια απο φυσική συλληψη και μια απο εξωσωματικη τον Δεκέμβριο που μας πέρασε. Τον επομένο μηνα, δηλ Ιανουάριο του 15, με υπέρηχο είδαμε οτι ωορρηξια πιθανόν εγινε στις 14/1( το λέω αυτό γιατι u/s κάναμε στις 15/1 που είχε ήδη γίνει). Περιοδος μετα την αποτυχημένη εξωσωματικη ήρθε 1/1/15. Σήμερα 32 ημέρες μετα δεν εχω αδιαθετησει , αφού σύμφωνα με την ωορρηξια μου θα έπρεπε να δω περιοδο περίπου στις 28 ημέρες.Ειναι φυςιολογικο να καθυστερήσει η περιοδος μετα απο μια αποτυχημένη εξωσωματικη;

Εντωμεταξύ έχουμε κανει διάφορες εξετασεις για να βρούμε την αιτία αποβολών. Αυτά μου εχουμε βρει μόνο ειναι ( δεν ξερω αν το λέω σωστά) οτι ειμαι ομοζυγη 4G/4G για τον παράγοντα PAI 1 , καθώς επίσης στην καλλιέργεια που έκανα βρέθηκα θετική στα χλαμυδια( πράγμα που με ξάφνιασε αρκετά) .

Περιμένουμε απο βδομάδα απαντήσεις απο την καλλιέργεια σπερματος του συζύγου. Ο γυναικολογος ειπε να ξεκινήσω rulid των 300 για 12 μερες, άλλα διαβάζοντας στα forum , απο μόνοι μας είπαμε να ξεκινήσει και ο σύζυγος την ιδια αντιβίωση , όποτε σήμερα είμαστε στη 2 ημέρα θεραπείας.

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω:

1.Η θεραπεία πιστεύετε πως μας καλύπτει, δεδομένου οτι ειναι δύσκολο μικρόβιο και απο οτι διαβάζω δίνουν άλλες πιο δυνατές αντιβιωσεις;

2.Τα χλαμύδια μπορούν να ευθύνονται για τις δυο βιοχημικές μου κυήσεις και γενικά ισχύει οτι εμποδίζουν και τη συλληψη;

3. Σε περίπτωση που εχει και ο σύζυγος, οι 4 βλαστοκυστες που εχουμε στην κατάψυξη ειναι άχρηστες, ας πούμε " μολυσμένες";

Οποιαδήποτε απάντηση/βοήθεια σας θα μας ήτανε πολύτιμη.

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σίγουρα θα πρέπει να μιλήσετε με το γιατρό σας που σας έχει εξετάσει για να δείτε το λόγο της αιμορραγίας και τη δυνατότητα επανάληψης της εξέτασης. Αντιβίωση θα ήταν φρόνιμο να πάρετε από τη στιγμή που έγιναν προσπάθειες να περάσει ο σαλπιγγογράφος. Επαφές μπορείτε να έχετε μόλις σταματήσει το αίμα, το οποίο μάλλον προκλήθηκε από τραυματισμό του τραχήλου. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, αλλά μάλλον να αλλάξετε κέντρο, εάν χρειαστεί να κάνετε τη σαλπιγγογραφία.

Κα Βάντζου σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σας...σαλπιγγογράφος φαντάζομαι εννοείται το σκιαγραφικό; αν ναί, όχι δεν το πέρεσε...πιστεύω ότι τραυματίστηκε ο τράχηλός μου την ώρα που πήγε να μου βάλει τον καθετήρα που θα πέρναγε το σκιαγραφικό...το σίγουρο είναι ότι δε θα ξαναπάω εκεί αλλά και γενικότερα σε διαγνωστικό γιατί ένιωσα ανασφάλεια κ πιστεύω καλύτερα σε νοσοκομείο είτε ιδιωτικό είτε δημόσιο που αντιμετωπίζουν καλύτερα κ πολύ περισσότερες περιπτώσεις...σταμάτησε το αίμα κ ήρθαμε σε επαφή κ ευτυχώς δεν είχα κάποιο πρόβλημα...σας ευχαριστώ πολύ ήταν σημαντική η απάντησή σας γιατί μας βοηθάτε άμεσα κ διασταυρώνουμε κ την άποψη του γιατρού μας.

Link to comment
Share on other sites

Agapiti kyria Vatzou, simera ekana ormonikes anosologikes eksataseis. EInai triti mera tou kyklou mou apo tis opoies prokyptoun ta parakatw.

Fisiologiki timi Apotelesma

Thireotropos Ormoni ( TSH- 3G) 0.35-4.94 1.57

θυρ.αντισ. κατα της θυρεοειδ. υπεροξειδ.(ΤΡΟΑΒ) λιγοτερο απο 5,61 0,12

FSH 3.0-8.1 4.80

LH 1.8-11.8 2.6

Προλακτινη 1,2-29,9 13,2

Οισταδιολη (Ε2, 17β-Οιστραδιολη) 21-251 35

Κορτιζολη Ορου 5-25 26,1

Φυλοσυνδεττη Σφαιρινη 20-130 78,3

 

Αποτι καταλαβαινω οι εξετασεις ειναι καλες εκτος απο κορτιζολη ορου. Πειτε σας παρακαλω αν η αποκλιση ειναι πολυ μεγαλη, αν αυτο επιρεαζει και δεν εχω μεινει εγκυος 7 μήνες και πως γινεται να μειωθει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κα Βάντζου σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σας...σαλπιγγογράφος φαντάζομαι εννοείται το σκιαγραφικό; αν ναί' date=' όχι δεν το πέρεσε...πιστεύω ότι τραυματίστηκε ο τράχηλός μου την ώρα που πήγε να μου βάλει τον καθετήρα που θα πέρναγε το σκιαγραφικό...το σίγουρο είναι ότι δε θα ξαναπάω εκεί αλλά και γενικότερα σε διαγνωστικό γιατί ένιωσα ανασφάλεια κ πιστεύω καλύτερα σε νοσοκομείο είτε ιδιωτικό είτε δημόσιο που αντιμετωπίζουν καλύτερα κ πολύ περισσότερες περιπτώσεις...σταμάτησε το αίμα κ ήρθαμε σε επαφή κ ευτυχώς δεν είχα κάποιο πρόβλημα...σας ευχαριστώ πολύ ήταν σημαντική η απάντησή σας γιατί μας βοηθάτε άμεσα κ διασταυρώνουμε κ την άποψη του γιατρού μας.[/quote']

 

Κα βάντζου θα ήθελα να ρωτήσω κ κάτι άλλο...μια βδομάδα μετά το συμβάν ανέβασα πυρετό 39 αλλά κ τσούξιμο στο λαιμό με λίγο καταροή(πιθανότατα απο την αφρικανική σκόνη που είχε στην ατμόσφαιρα μια μέρα πρίν) φοβήθηκα μήπως ευθύνεται ο τραυματισμός τραχήλου μήπως είναι καμία λοίμωξη....όμως δε θα είχα και τσούξιμο στο λαιμό έτσι δεν είναι;ο παθολόγος λέει είναι ίωση για τα υπόλοιπα μου είπε δε μπορεί να ξέρει.. εσάς ποιά είναι η άποψή σας;ευχαριστώ εκ τω προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κα βαντζου. ειμαι 24 χρονων και με τον αντρα μου προσπαθουμε για μωρακι εδω και 4 μηνες. εχω στο ιστορικο μου μια λαμπαροσκοπικη αφαιρεση κυστης οωθηκης 7 cm και ο αντρας μου μικρο αριθμο σπερματοζωαριων. δεν εχω σταθερο κυκλο λογω των κυστων που εμφανιζω καθε τοσο. τελευταια κανονικη περιοδο ειχα στις 1/12. μετα απο καθηστεριση 29 ημερων και 3 αρνητικα τεστ μου ηρθε στις 29/1 με πολυ εντονους πονους περιοδου στις 31/1 κοπηκε τελειως. η θερμοκρασια μου ειναι συνεχεια 37 με 37.2 εχω πονους στην πλατη αλλα κανενα αλλο συμπτωμα. ο γιατρος μου μου ειπε οτι λογο της καταστασης δεν θα μπορεσουμε να συλλαβουμε φυσιολογικα και θα πρεπει να σκεφτουμε και αλλες μεθοδους. του τηλεφωνησα και μου ειπε να παρω τα yasminelle γιατι μαλλον ξαναεμφανιστηκε κυστη. δεν θα μπορεσει να με δει συντομα γιατι θα λειπει για 2 βδομαδες. θα ηθελα την γνωμη σας. σας ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Link to comment
Share on other sites

Aξιοτιμη κ.Βατζου γεια σας.ειμαι 34 χρ. κ πολυ παλια ειχα ουρεοπλασμα κ προσφατα ανακαλυψα χλαμυδια (δεν ξερω αν τα ειχα απο παντα η οχι γιατι απλα προσφατα εκανα μια εξεταση με νεοτερες μεθοδους-δε μου ειχε πει κανενας γιατρος τιποτα!)ειμαι 3 χρ παντρεμενη αλλα προσφατα προσπαθουμε για παιδιακι..τι εχω να περιμενω?υπογονιμοτητα?προβληματα στην κυηση???θα πρεπει να προσεχω κατι?(τεστ παπ κολπιτιδα-τραχηλιτιδα -κολποσκοπηση κ.φ)

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Aξιοτιμη κ.Βατζου γεια σας.ειμαι 34 χρ. κ πολυ παλια ειχα ουρεοπλασμα κ προσφατα ανακαλυψα χλαμυδια (δεν ξερω αν τα ειχα απο παντα η οχι γιατι απλα προσφατα εκανα μια εξεταση με νεοτερες μεθοδους-δε μου ειχε πει κανενας γιατρος τιποτα!)ειμαι 3 χρ παντρεμενη αλλα προσφατα προσπαθουμε για παιδιακι..τι εχω να περιμενω?υπογονιμοτητα?προβληματα στην κυηση???θα πρεπει να προσεχω κατι?(τεστ παπ κολπιτιδα-τραχηλιτιδα -κολποσκοπηση κ.φ)

ευχαριστω πολυ!

Καλημέρα, εάν θεραπευτούν το πιθανότερο είναι ότι δεν θα έχετε κάποιο πρόβλημα. Φυσικά θα πρέπει να πάρει και ο σύζυγος θεραπεία και να ελεγχθεί και εκείνος μετά τη θεραπεία όπως και εσείς. Τα χλαμύδια είναι δύσκολα στη διάγνωση και για αυτό χρειάζεται εξειδικευμένη μέθοδο καλλιέργειας. Εάν τα έχετε πολλά χρόνια μπορεί να σας έχουν δημιουργήσει συμφύσεις σε διάφορα όργανα, αλλά δεν υπάρχει λόγος να προβληματίζεστε πριν προσπαθήσετε για εγκυμοσύνη.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
καλημερα κα βαντζου. ειμαι 24 χρονων και με τον αντρα μου προσπαθουμε για μωρακι εδω και 4 μηνες. εχω στο ιστορικο μου μια λαμπαροσκοπικη αφαιρεση κυστης οωθηκης 7 cm και ο αντρας μου μικρο αριθμο σπερματοζωαριων. δεν εχω σταθερο κυκλο λογω των κυστων που εμφανιζω καθε τοσο. τελευταια κανονικη περιοδο ειχα στις 1/12. μετα απο καθηστεριση 29 ημερων και 3 αρνητικα τεστ μου ηρθε στις 29/1 με πολυ εντονους πονους περιοδου στις 31/1 κοπηκε τελειως. η θερμοκρασια μου ειναι συνεχεια 37 με 37.2 εχω πονους στην πλατη αλλα κανενα αλλο συμπτωμα. ο γιατρος μου μου ειπε οτι λογο της καταστασης δεν θα μπορεσουμε να συλλαβουμε φυσιολογικα και θα πρεπει να σκεφτουμε και αλλες μεθοδους. του τηλεφωνησα και μου ειπε να παρω τα yasminelle γιατι μαλλον ξαναεμφανιστηκε κυστη. δεν θα μπορεσει να με δει συντομα γιατι θα λειπει για 2 βδομαδες. θα ηθελα την γνωμη σας. σας ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Καλημέρα, δεν μπορώ να εκφέρω άποψη από τη στιγμή που σας παρακολουθεί ο γυναικολόγος σας, ο οποίος και γνωρίζει το ιστορικό σας. Το πιο απλό πάντως θα ήταν να παρακολουθήσετε ένα κύκλο υπερηχογραφικά για να δείτε εάν κάνετε ωορρηξία. Εάν έχετε πρόβλημα με πολυκυστικές ωοθήκες μπορείτε να βοηθηθείτε με βιταμίνες ή και φάρμακα για να ομαλοποιηθεί ο κύκλος σας. Όσον αφορά στο σπέρμα του συζύγου, καλό θα ήταν να επισκεφτεί ουρολόγο ανδρολόγο για ενίσχυση.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Κα βάντζου θα ήθελα να ρωτήσω κ κάτι άλλο...μια βδομάδα μετά το συμβάν ανέβασα πυρετό 39 αλλά κ τσούξιμο στο λαιμό με λίγο καταροή(πιθανότατα απο την αφρικανική σκόνη που είχε στην ατμόσφαιρα μια μέρα πρίν) φοβήθηκα μήπως ευθύνεται ο τραυματισμός τραχήλου μήπως είναι καμία λοίμωξη....όμως δε θα είχα και τσούξιμο στο λαιμό έτσι δεν είναι;ο παθολόγος λέει είναι ίωση για τα υπόλοιπα μου είπε δε μπορεί να ξέρει.. εσάς ποιά είναι η άποψή σας;ευχαριστώ εκ τω προτέρων..

Καλημέρα, εάν είχατε πρόβλημα με τον τράχηλο θα είχατε πολλά κολπικά υγρά περίεργου χρώματος και οσμής και δεν θα είχατε τόσο υψηλό πυρετό.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλημέρα σας. Θα ήθελα εάν είχατε την καλοσύνη να με βοηθούσαμε σε κάποιες απορίες μου. Εχω στο ιστορικό μου δυο βιοχημικές κυήσεις, μια απο φυσική συλληψη και μια απο εξωσωματικη τον Δεκέμβριο που μας πέρασε. Τον επομένο μηνα, δηλ Ιανουάριο του 15, με υπέρηχο είδαμε οτι ωορρηξια πιθανόν εγινε στις 14/1( το λέω αυτό γιατι u/s κάναμε στις 15/1 που είχε ήδη γίνει). Περιοδος μετα την αποτυχημένη εξωσωματικη ήρθε 1/1/15. Σήμερα 32 ημέρες μετα δεν εχω αδιαθετησει , αφού σύμφωνα με την ωορρηξια μου θα έπρεπε να δω περιοδο περίπου στις 28 ημέρες.Ειναι φυςιολογικο να καθυστερήσει η περιοδος μετα απο μια αποτυχημένη εξωσωματικη;

Εντωμεταξύ έχουμε κανει διάφορες εξετασεις για να βρούμε την αιτία αποβολών. Αυτά μου εχουμε βρει μόνο ειναι ( δεν ξερω αν το λέω σωστά) οτι ειμαι ομοζυγη 4G/4G για τον παράγοντα PAI 1 , καθώς επίσης στην καλλιέργεια που έκανα βρέθηκα θετική στα χλαμυδια( πράγμα που με ξάφνιασε αρκετά) .

Περιμένουμε απο βδομάδα απαντήσεις απο την καλλιέργεια σπερματος του συζύγου. Ο γυναικολογος ειπε να ξεκινήσω rulid των 300 για 12 μερες, άλλα διαβάζοντας στα forum , απο μόνοι μας είπαμε να ξεκινήσει και ο σύζυγος την ιδια αντιβίωση , όποτε σήμερα είμαστε στη 2 ημέρα θεραπείας.

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω:

1.Η θεραπεία πιστεύετε πως μας καλύπτει, δεδομένου οτι ειναι δύσκολο μικρόβιο και απο οτι διαβάζω δίνουν άλλες πιο δυνατές αντιβιωσεις;

2.Τα χλαμύδια μπορούν να ευθύνονται για τις δυο βιοχημικές μου κυήσεις και γενικά ισχύει οτι εμποδίζουν και τη συλληψη;

3. Σε περίπτωση που εχει και ο σύζυγος, οι 4 βλαστοκυστες που εχουμε στην κατάψυξη ειναι άχρηστες, ας πούμε " μολυσμένες";

Οποιαδήποτε απάντηση/βοήθεια σας θα μας ήτανε πολύτιμη.

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτερων.

Καλημέρα, όσον αφορά στην καθυστέρηση, εάν δεν υπάρχει κύηση, θα πρέπει να δείτε μήπως έχει δημιουργηθεί κάποια κύστη. Σίγουρα θα πρέπει να πάρει και ο σύζυγος αντιβίωση για τα χλαμύδια και μετά τη θεραπεία να ελεγχθείτε και οι δύο με εξειδικευμένη μέθοδο καλλιέργειας. Η αντιβίωση που σας έδωσαν είναι ειδική για τα χλαμύδια και δεν χρειάζεται να ξεκινήσετε με πιο ισχυρή. Τα χλαμύδια ευθύνονται για συμφύσεις σε διάφορα όργανα, όπως σάλπιγγες, μήτρα κ.α. Φαντάζομαι ότι έχετε κάνει σαλπιγγογραφία και ίσως φαίνεται η κατάσταση της μήτρας και των σαλπίγγων. Οι βλαστοκύστεις δεν είναι άχρηστες ακόμα και εάν έχει ο σύζυγος χλαμύδια.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Agapiti kyria Vatzou, simera ekana ormonikes anosologikes eksataseis. EInai triti mera tou kyklou mou apo tis opoies prokyptoun ta parakatw.

Fisiologiki timi Apotelesma

Thireotropos Ormoni ( TSH- 3G) 0.35-4.94 1.57

θυρ.αντισ. κατα της θυρεοειδ. υπεροξειδ.(ΤΡΟΑΒ) λιγοτερο απο 5,61 0,12

FSH 3.0-8.1 4.80

LH 1.8-11.8 2.6

Προλακτινη 1,2-29,9 13,2

Οισταδιολη (Ε2, 17β-Οιστραδιολη) 21-251 35

Κορτιζολη Ορου 5-25 26,1

Φυλοσυνδεττη Σφαιρινη 20-130 78,3

 

Αποτι καταλαβαινω οι εξετασεις ειναι καλες εκτος απο κορτιζολη ορου. Πειτε σας παρακαλω αν η αποκλιση ειναι πολυ μεγαλη, αν αυτο επιρεαζει και δεν εχω μεινει εγκυος 7 μήνες και πως γινεται να μειωθει.

Καλημέρα, οι εξετάσεις αξιολογούνται από το γιατρό που σας τις έδωσε. Η κορτιζόλη σχετίζεται με διάφορα θέματα όπως πολυκυστικές ωοθήκες και δεν μπορώ να ξέρω το σκεπτικό του γιατρού σας. Θα είχε αξία να απευθυνθείτε σε κάποιο ενδοκρινολόγο για να σας βοηθήσει.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο εμενα. Πρωτη φορα mummy to be και πρωτη φορα απευθυνομαι στο forum γενικως. Θα ηθελα πιο πολυ την εμπειρια σας κ οχι την συμβουλη σας. Ειμαι στην 31 εβδομαδα και 2 ημερες της κυησης μου στο 1ο παιδι μου (αρρεν) και εχουμε διαπιστωσει πλακουντα σε βαθμο 2 και αμνιακα 8,8 και βαρος παιδιου 1370. Η γιατρος μου και η εμβρυολογος μου πιστευει οτι καπου στις 10 Μαρτιου θα γεννησω στη 35 εβδομαδα και μαλλον θα φτασει η τουλαχιστον πιθανολογουμε οτι θα πλησιαζει τα 1800 + κιλα. Θεωρειτε οτι θα εχει προβλημα σε αυτα τα κιλα? θα μεινει πολυ καιρο θερμοκοιτιδα?Το ντοπλερ μου παντως ειναι πολυ καλο μου ειπε σημερα η γιατρος μου. Δεν εχω ζαχαρο η κατι αλλο. Ολες οι εξετασεις μου ειναι πολυ καλες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εάν είχατε πρόβλημα με τον τράχηλο θα είχατε πολλά κολπικά υγρά περίεργου χρώματος και οσμής και δεν θα είχατε τόσο υψηλό πυρετό.

 

Σας ευχαριστώ πολύ...ήταν πολύτιμη η γνώμη σας κ η βοήθειά σας.:):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγαπητή κυρία Βάντζου. Θα ήθελα την γνώμη σας παρακαλώ πολύ.

Είμαι 39 ετών και προσπαθώ να κάνω με πρόκληση ωορρηξίας.

Από μόνη μου, ο οργανισμός μου βγάζει ένα ωάριο.

Στον πρώτο κύκλο, με fsh 9.8 έπειτα από ενέσεις menopur 225 μονάδες η κάθε μία, έβγαλα 2 ωάρια με οιστραδιολη 340. Δεν προχωρήσαμε γιατί κατά τον γιατρό η τιμή ήταν μικρή.

Στον δεύτερο κύκλο με την ίδια fsh με την ίδια δόση ενέσεων και χάπια clomiphene citrate έβγαλα ένα ωάριο (!) με οιστραδιόλη 140. Είπαμε να δοκιμάσουμε μηπως γονιμοποιηθει, κάναμε ωοληψία, επεξεργασία αλλά ατυχήσαμε.

 

Ο γιατρός λέει ότι οργανισμός μου δεν αντιδράσει στις ενέσεις, δεν αξίζει να πάρω άλλες και να περιμένουμε σε διαφορετικούς φυσικούς κύκλους να μαζέψουμε ωάρια. Εφόσον γονιμοποιούνται να τα βάζουμε κατάψυξη μέχρι να συμπληρωθούν τρία για εμβρυομεταφορα.

Ο σύζυγος μου θεωρεί, ότι εφόσον εγώ έχω το πρόβλημα (χαμηλό AMH 0.9) και όχι το σπέρμα, δεν θα έχουμε τύχη σε φυσικό κύκλο αφού αν ήταν θα εμένα έγκυος 1.5 χρόνο που προσπαθούμε .

Θα ήθελα παρακαλώ πολύ την γνώμη σας?

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακροσκελές post.

Υ.γ. έχω κάνει σαλπιγγογραφία. Ήταν καθαρή.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπερα κ απο εμενα. Πρωτη φορα mummy to be και πρωτη φορα απευθυνομαι στο forum γενικως. Θα ηθελα πιο πολυ την εμπειρια σας κ οχι την συμβουλη σας. Ειμαι στην 31 εβδομαδα και 2 ημερες της κυησης μου στο 1ο παιδι μου (αρρεν) και εχουμε διαπιστωσει πλακουντα σε βαθμο 2 και αμνιακα 8,8 και βαρος παιδιου 1370. Η γιατρος μου και η εμβρυολογος μου πιστευει οτι καπου στις 10 Μαρτιου θα γεννησω στη 35 εβδομαδα και μαλλον θα φτασει η τουλαχιστον πιθανολογουμε οτι θα πλησιαζει τα 1800 + κιλα. Θεωρειτε οτι θα εχει προβλημα σε αυτα τα κιλα? θα μεινει πολυ καιρο θερμοκοιτιδα?Το ντοπλερ μου παντως ειναι πολυ καλο μου ειπε σημερα η γιατρος μου. Δεν εχω ζαχαρο η κατι αλλο. Ολες οι εξετασεις μου ειναι πολυ καλες.

Καλησπέρα. Θεωρώ ότι θα πρέπει να κάνετε εξετάσεις θρομβοφιλίας, εάν δεν έχετε κάνει και πιθανώς να οφελειθείτε με ενέσεις ηπαρίνης χαμηλού μοριακού βάρους. Εάν πρόκειται να γεννήσετε πιο νωρίς, να κάνετε ενέσεις (2) κορτιζόνης για την ωρίμανση των πνευμόνων του εμβρύου. Όσον αφορά στο νεογνό καλύτερα να απευθυνθείτε νε νεογνολόγο. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και ευχαριστω εξ αρχης....

 

εκανα πριν 2 μηνες Τεστ Παπ σε κρατικο νοσοκομειο. Οταν πηγα να παρω τα αποτελεσματα εδειξαν οτι εχω κολποβακτηριδια συγκεκριμενα ειχα 3 σταυρουδακια. Ο γυναικολογος δεν το σχολιασε καθολου απλος μου εδωσε το χαρτι με την εξεταση. Απο οτι διαβασα εδω στο φορουμ αλλα τεστ παπ περιλαμβανουν και αλλες εξετασης εμενα μου φανηκε οτι το δικο μου ειναι εντελος ας το πω εντελος "φτωχο". Συγκεκριμενα εχει μονο στα κολποβακτηριδια 3 σταυρουσ και απο κατο γραφει αρνητικα για κακοηθη κυτταρα. εικονα μετρια οιστρογονικης δρασης κ κυταρογυση οσο βγαζω τα γραμματα. Πρεπει να ανυσηχησω για κατι ? Να παω να επισκεφτω αλλον γυναικολογο?

 

Ευχαριστω και παλι .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Γεια σας και ευχαριστω εξ αρχης....

 

εκανα πριν 2 μηνες Τεστ Παπ σε κρατικο νοσοκομειο. Οταν πηγα να παρω τα αποτελεσματα εδειξαν οτι εχω κολποβακτηριδια συγκεκριμενα ειχα 3 σταυρουδακια. Ο γυναικολογος δεν το σχολιασε καθολου απλος μου εδωσε το χαρτι με την εξεταση. Απο οτι διαβασα εδω στο φορουμ αλλα τεστ παπ περιλαμβανουν και αλλες εξετασης εμενα μου φανηκε οτι το δικο μου ειναι εντελος ας το πω εντελος "φτωχο". Συγκεκριμενα εχει μονο στα κολποβακτηριδια 3 σταυρουσ και απο κατο γραφει αρνητικα για κακοηθη κυτταρα. εικονα μετρια οιστρογονικης δρασης κ κυταρογυση οσο βγαζω τα γραμματα. Πρεπει να ανυσηχησω για κατι ? Να παω να επισκεφτω αλλον γυναικολογο?

 

Ευχαριστω και παλι .

 

Καλημέρα. Τα κολποβακτηρίδια είναι φυσιολογικά. Δεν έχετε λόγο ανησυχίας εκτός εάν έχετε συμπτώματα με αυξημένα υγρά και κολπικό ερεθισμό.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
αγαπητή κυρία Βάντζου. Θα ήθελα την γνώμη σας παρακαλώ πολύ.

Είμαι 39 ετών και προσπαθώ να κάνω με πρόκληση ωορρηξίας.

Από μόνη μου, ο οργανισμός μου βγάζει ένα ωάριο.

Στον πρώτο κύκλο, με fsh 9.8 έπειτα από ενέσεις menopur 225 μονάδες η κάθε μία, έβγαλα 2 ωάρια με οιστραδιολη 340. Δεν προχωρήσαμε γιατί κατά τον γιατρό η τιμή ήταν μικρή.

Στον δεύτερο κύκλο με την ίδια fsh με την ίδια δόση ενέσεων και χάπια clomiphene citrate έβγαλα ένα ωάριο (!) με οιστραδιόλη 140. Είπαμε να δοκιμάσουμε μηπως γονιμοποιηθει, κάναμε ωοληψία, επεξεργασία αλλά ατυχήσαμε.

 

Ο γιατρός λέει ότι οργανισμός μου δεν αντιδράσει στις ενέσεις, δεν αξίζει να πάρω άλλες και να περιμένουμε σε διαφορετικούς φυσικούς κύκλους να μαζέψουμε ωάρια. Εφόσον γονιμοποιούνται να τα βάζουμε κατάψυξη μέχρι να συμπληρωθούν τρία για εμβρυομεταφορα.

Ο σύζυγος μου θεωρεί, ότι εφόσον εγώ έχω το πρόβλημα (χαμηλό AMH 0.9) και όχι το σπέρμα, δεν θα έχουμε τύχη σε φυσικό κύκλο αφού αν ήταν θα εμένα έγκυος 1.5 χρόνο που προσπαθούμε .

Θα ήθελα παρακαλώ πολύ την γνώμη σας?

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακροσκελές post.

Υ.γ. έχω κάνει σαλπιγγογραφία. Ήταν καθαρή.

 

Καλημέρα. Είναι αλήθεια ότι δεν φαίνεται να ανταποκρίνεται ο οργανισμός σας στις ενέσεις οπότε σωστά θα προσπαθήσετε να μαζέψετε ωάρια με φυσικούς κύκλους. Οι πιθανότητες αυξάνονται γιατί θα τοποθετήσετε πολλά στην εμβρυομεταφορά. Εύχομαι το καλύτερο.

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είναι αλήθεια ότι δεν φαίνεται να ανταποκρίνεται ο οργανισμός σας στις ενέσεις οπότε σωστά θα προσπαθήσετε να μαζέψετε ωάρια με φυσικούς κύκλους. Οι πιθανότητες αυξάνονται γιατί θα τοποθετήσετε πολλά στην εμβρυομεταφορά. Εύχομαι το καλύτερο.

 

σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

δυστυχως ομως, οι φοβοι του ανδρα μου φαινεται να επιβεβαιωνονται γιατι στον πρώτο φυσικο κυκλο μετα τις ενεσεις δεν εβγαλα ωαριο παρα μονο μια κυστη. :-(

Link to comment
Share on other sites

Κα Βάντζου καλησπέρα σας,

 

Θα εκτιμούσα πολύ αν μου απαντούσατε.

 

Σήμερα μπαίνω στην 8η εβδομάδα κύησης.

Έκανα τον 1ο υπέρηχο την 5η+κάτι μέρες αλλά ήταν σχετικά νωρίς και δεν ακούσαμε καρδιά. Ο λεκιθικός είχε σχηματιστεί κανονικά όμως.

Χτες κάναμε τον 2ο. Είχε μεγαλώσει ο σάκος, το έμβρυο αλλά η καρδιά ήταν πάρα πολύ υποτονική. Μας είπε ότι αν είναι καθυστερημένη σύλληψη (που δεν το πιστεύω γιατί έχω 26-28 μερες κύκλο) είναι η αρχή και θα δυναμώσει μετά ή θα σβήσει...

Με προετοίμασε ότι μπορεί να παλινδρομήσει και κλείσαμε ακόμα ένα ραντεβού την άλλη εβδομάδα (9η εβδομάδα). Μου έδωσε 20% πιθανότητα να μην παλινδρομήσει.

Είναι δυνατόν να μεγάλωσε χωρίς να δυναμώσει η καρδιά?

Πόσο ψυχοφθόρο είναι να περιμένεις μια εβδομάδα και ξανά και στο τέλος να στο πάρουν...? Μου είπε ότι πρέπει να ψαχτώ για θρομβοφιλία.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι ... ευχαριστω για την απαντηση σας στο προηγουμενο μου ερωτημα.

 

Τελικα πηγα σε μια γυναικολογο και μου εδωσε θεραπεια διοτι ειχε και κνησμο στην περιοχη . Εκτος απο αυτο εκανα και εναν κολπικο υπερηχο και βρεθηκε ενα ινομυωμα 2,5-3,5 εκατοστα. Μου ειπε οτι θα πρεπει να το παρακολουθουμε τωρα απο εδω και περα. Επισης μου ειπε ( εφοσον ρωτησα εγω αν ειναι καλο να παρω αντισυλληπτικα) οτι κανουν καλο στο ινομυωμα και μπορει να το εποδισει στο να μεγαλωσει. Η ερωτηση μου ειναι οτι εχω ακουσει πολλα για τα αντισυλληπτικα , ειναι καλο να τα παρω? Ειμαι παντρεμενη και εχω σκοπο σε ενα χρονο να μεινω εγκυος, θα επηρεασουν τα αντισυλληπτικα την προσπαθεια μου αυριο μεθαυριο να μεινω εγκυος ?

 

 

Ευχαριστω και παλι για την απαντηση σας ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κα Βάντζου..Θα ήθελα τη γνώμη σας..Είμαι 25 ετών.Ο προηγούμενος κύκλος μου ήταν 26 ημ., ΤΕΡ είχα στις 2/1 και έληξε στις 7/1..Στις 21/2 επισκέφτηκα την γυναικολόγο μου κ επιβεβαιώσαμε κύηση περίπου 5 εβδομάδων, είδαμε μόνο τον σάκο και μια αχνή σκιά εντός του σάκου που θα μπορούσε να είναι το σποράκι.Την ίδια μέρα 21/2 έκανα την πρώτη β-χοριακή που βγήκε 11480. Στις 24/2 έκανα και δεύτερη και βγήκε 18702. Η γιατρός μου ζήτησε και τρίτη μέτρηση από βδομάδα. Μου είπε ότι η αύξηση είναι μεν καλή αλλά όχι ιδανική.Χθες 6/3 έκανα και την τρίτη και ήταν 21916..Ακόμη δε μίλησα με τη γιατρό μου καθώς έχουμε προγραμματισμένο ραντεβού την ερχόμενη Πέμπτη. Έχω όμως αγχωθεί..στο ίντερνετ βλέπω διάφορες τιμές και δε ξέρω τι να πιστέψω..Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη, δεν είχα ούτε αποβολές ούτε προηγούμενες παλινδρομίσεις. Πείτε μου σας παρακαλώ..εσείς τι νομίζεται έχω λόγο να ανησυχώ ή έχω ελπίδες να πιστεύω ότι θα πάνε όλα καλά??? Υπάρχει πιθανότητα να είναι παλίνδρομη κύηση?? Εξωμήτριο δεν ήταν..Μάλιστα μου είπε ότι είχε πάρει πολύ καλή θέση καθώς δεν ήταν ούτε πολύ χαμηλά ούτε και πολύ ψηλά.Συγνώμη αν σας κούρασα. Περιμένω εναγωνίως απάντησή σας. Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

θηλάζω το γιο μου, 7 μηνών. κάθε μήνα είχα περίοδο, αλλά πιο λίγο. την προηγούμενη φορά, είχα σχεδόν κανονική ποσότητα. τώρα αυτό το μήνα τίποτα.. υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης? έχω καθυστέρηση περίπου 15 μερες, χωρίς άλλα συμπτώματα.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...