Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΤΡΗΣΗ ΑΥΧΕΝΙΚΗΣ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ


Recommended Posts

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την αμεσότητα της απάντησής σου...:) Ξαναήρθε χαμόγελο στα χείλη μας! Μακάρι να είναι έτσι όπως το λές από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί!!! Έχουμε σκάσει στην κυριολεξία!!!! Η μέτρηση της αυχενικής δείχνει 1,6 είναι καλή έτσι δέν είναι;

Ναι η αυχενικη σας ειναι πολυ καλη ειχα την ιδια αυχενικη με εσας και παθολογικο A-Test.

Διαβαζοντας εδω μεσα θα δεις ποσες πολλες περιπτωσεις ειναι με παθολογικο PAP-A Και μετα η αμνιο ή ληψη τροφοβλαστης εδειξε οτι το μωρο ειναι υγιεστατο.

Το Pap-A ειναι τεστ που σου δινει στατιστικα αποτελεσματα μιλαμε με πιθανοτητες.

Το μωρο θα ειναι υγιεστατο και αν τελικα κανετε αμνιο να θυμαστε οτι η διαδικασια διαρκει λιγα λεπτα και τα αποτελεσματα ειναι εγκυρα κατα 99,9%

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σε ολους και ολες σας ειμαι νεο μελος στην ομορφη παρεα σασς.ειμαι 36 ετων και ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη ειμαι λιγο αγχωμενη και θα ηθελα να σας αναφερω τα αποτελεσματα της αυχενικης διαφανειας απο το papp-A δεν εχω ακομα αποτελεσματα ομως δεν αντεχω την αναμονη και σας τα παραθετω ελπιζοντας μα με διαφωτισετε λιγακι την εκανα την 13 εβδομαδα λοιπον:ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ 1,60 ΜΜ ,ΡΙΝΙΚΟ ΟΣΤΟ ΟΡΑΤΟ, ΤΡΙΣΩΜΙΑ 21 1:935,TΡΙΣΩΜΙΑ 18 1:1409,TΡΙΣΩΜΙΑ 13 1:24.863

 

αναμενω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

εχθες καναμε την αυχενικη μας για το 2 μωρακι στο μητερα,αυτη τη φορα εμεινα υπερβολικα ικανοποιημενη γτ η δρ που εκανε τον υπερηχο ηταν σχολαστικη και μας εξυγουσε συνεχεια για το τι βλεπουμε(καμια σχεση δηλ με την αυχενικη που ειχα κανει πριν 1 χρονο στη μικρη μου με τον Τζωρτζη και κοιτουσα σαν ηλιθια το μονιτορ).

as1cETf0g410030MzZkfDAwMDIyM2R8aSB4cmlzdGluYSBtb3UgZWluYWk.gif

as1cHuc0g410000MDAwOGQ0fDAwMDAxNTNqfHRvIHBvbnRpa2FraSBtb3UgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι κορυφαίοι στον προγεννητικό έλεγχο έχουν πιστοποιηθεί στον Νικολαίδη στο Λονδίνο (http://www.fetalmedicine.com). Οι περισσότεροι έχουν πιστοποιηθεί για κάποιες επιμέρους εξετάσεις (πχ αυχενική διαφάνεια, β΄επιπέδου, αμνιοπαρακέντηση κλπ). Μόνο ελάχιστοι όμως έχουν καθήσει εκεί για πάνω από 2 χρόνια και έχουν πάρει το δίπλωμα του Νικολαίδη που όπως γράφει στο site απαιτεί ικανότητα σε όλες τις εξετάσεις. Αυτοί είναι μόνο καμμιά 15αριά σε όλη την Ελλάδα. https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=8

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι κορυφαίοι στον προγεννητικό έλεγχο έχουν πιστοποιηθεί στον Νικολαίδη στο Λονδίνο (www.fetalmedicine.com). Οι περισσότεροι έχουν πιστοποιηθεί για κάποιες επιμέρους εξετάσεις (πχ αυχενική διαφάνεια, β΄επιπέδου, αμνιοπαρακέντηση κλπ). Μόνο ελάχιστοι όμως έχουν καθήσει εκεί για πάνω από 2 χρόνια και έχουν πάρει το δίπλωμα του Νικολαίδη που όπως γράφει στο site απαιτεί ικανότητα σε όλες τις εξετάσεις. Αυτοί είναι μόνο καμμιά 15αριά σε όλη την Ελλάδα. https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=8

στη λιστα αυτη υπαρχει γιατρος που δεν εχει τελειωσει την ειδικοτητα της γυναικολογιας ειναι ειδικευομενος.πως πιστοποιουν ανειδικευτους ιατρους.σς το λεω γιατι ειναι απο την πολη μου και εχει συζητηθει.

ο δικος μου ιατρος εχει μετεκπαιδευθει στη γερμανια.δεν ειναι μνο αυτοι οι γιατροι που κανουν αυτες τις εξετασεις που ειναι στηυ λιστα.αυτο που καταλαβα εγω ειναι τι χαρτι σου υπογραφει ο γιατρος.στον 1ο μου εδεωσε μια σελιδα και αλλη μια διαγραμματα και επειδη το επανελαβα το β επιπεδου ο 2ος 3 σελιδες μετρησεις αλλες 2 διαγραμματα.και καθε φορα που πηγαινα μας εδεινε 2 σελιδες μονο μετρησεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1) Σε αρκετές χώρες του εξωτερικού (πχ Αγγλία, Αμερική), η εκπαίδευση στους υπερήχους (όπως και σε άλλα θέματα πχ ογκολογία) γίνεται στα πλαίσια της ειδικότητας των γιατρών και όχι μετά την ειδικότητα όπως στην Ελλάδα. Επομένως μπορεί κάποιοι γιατροί να έχουν ειδικευθεί στην Αγγλία (πχ στον Νικολαίδη) πρίν τελειώσουν ειδικότητα. Αν τώρα ο συγκεκριμένος γιατρός που ξέρεις στην πόλη σου, ασκεί το επάγγελμα (παρακολουθεί γυναίκες, κάνει υπερήχους) χωρίς ακόμα να έχει τελειώσει ειδικότητα, ιδιωτικά ή δημόσια (σε νοσοκομείο του ΕΣΥ) είναι παράνομος και πρέπει σωστά να καταγγελθεί. Άν δεν ασκεί το επάγγελμα, δεν υπάρχει κάτι μεμπτό ή παράξενο, που είναι ειδικός στους υπερήχους χωρίς να έχει ακόμα τελειώσει ειδικότητα.

2) Το επιχείρημα ότι ένας γιατρός είναι καλός στη δουλειά του επειδή δίνει πολλές σελίδες με μετρήσεις δεν είναι σωστό. Αυθεντίες όπως ο Νικολαίδης και πολλοί άλλοι, κάνουν ένα υπερηχογράφημα β' επιπέδου με όλες τις λεπτομέρειες σε περίπου 20 λεπτά και δίνουν εξέταση με λίγες μετρήσεις και σελίδες. Οι διεθνείς οργανισμοί συστήνουν ακριβώς ποιά άργανα του μωρού ελέγχονται στα υπερηχογραφήματα και ποιά όχι (γιατί δεν είναι ορατές όλες οι λεπτομέρειες). Το ελληνικό φαινόμενο να θεωρείται καλός και προσεκτικός ο γιατρός που εξετάζει 1-2 ώρες και υποστηρίζει ότι τα είδε όλα και όλα είναι καλά είναι μοναδικό παγκοσμίως, εξηγείται από την προσπάθεια ορισμένων γιατρών για να πιάσουν πελατεία (δημόσιες σχέσεις) και δίνει λαβή για σκέψεις ότι ίσως οι συγκεκριμένοι γιατροί δεν έχουν πλέον καλή γνώση του αντικειμένου (άλλωστε η μεγάλη ηλικία και η ''εμπειρία'' είναι συνώνυμη της μη ενημέρωσης στις νέες εξελίξεις). Εσείς θα θέλατε να σας χτίσει το σπίτι ένας ''έμπειρος'' μηχανικός 65 χρονών?

3) Η λίστα με τους πιστοποιημένους γιατρούς από τον Νικολαίδη δεν είναι αποκλειστική. Προφανώς υπάρχουν και άλλοι πολλοί καλοί γιατροί για προγεννητικό έλεγχο που δεν ειδικεύθηκαν ή πιστοποιήθηκαν μαζί του. Όμως η λίστα αυτή είναι ένας πολύ καλός ''μπούσουλας'' γιατί περιλαμβάνει εξαιρετικούς γιατρούς από όλες τις χώρες. Ο δικός σου γιατρός θα μπορούσε πχ κάλλιστα να πιστοποιηθεί και αυτός μετα την εξιδίκευσή του, όπως και μερικοί από τους καλύτερους γιατρούς της Γερμανίας που βρίσκονται στη λίστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 19 ΧΡΟΝΩΝ ΚΙ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ 2,2MM.O ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ ΡΙΝΙΚΟ ΟΣΤΟ.ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΗΝ PAPP-A.ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙ ΑΠΟ ΣΑΣ ΑΝΑΛΟΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ???ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 19 ΧΡΟΝΩΝ ΚΙ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ 2,2MM.O ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ ΡΙΝΙΚΟ ΟΣΤΟ.ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΗΝ PAPP-A.ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙ ΑΠΟ ΣΑΣ ΑΝΑΛΟΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ???ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

γιατι δεν το ειδατε;δεν φαινοταν;

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 19 ΧΡΟΝΩΝ ΚΙ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ 2,2MM.O ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ ΡΙΝΙΚΟ ΟΣΤΟ.ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΗΝ PAPP-A.ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙ ΑΠΟ ΣΑΣ ΑΝΑΛΟΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ???ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Μπερδεύτηκα λίγο...Δεν είδατε ρινικό οστό, αλλά σου είπε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα?Σε τι ηλικία κύησης την έκανες?

 

(Εμείς το ρινικό οστό το είδαμε από την 8w 4d, άσχετα από την αυχενική, την οποία ακόμα δεν έκανα...Αν υπάρχει, το βλέπεις, δεν γίνεται να μη φαίνεται..)

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Επειδή με ενημέρωσαν από το ΙΚΑ (ΕΟΠΥΥ), και καθώς οι καιροί είναι δύσκολοι, με συνταγή ΙΚΑ (ΕΟΠΥΥ) η αυχενική διαφάνεια γίνεται χωρίς χρέωση στο 6ο Νοσοκομείο ΙΚΑ στην Αθήνα (δεν ξέρω για άλλες πόλεις). Βέβαια, σήμερα που την έκανα ούτε μου είπαν πολλά, ούτε καν ανέφεραν το ρινικό οστό. Έβγαλαν 2 μετρήσεις (μήκος εμβρύο και nt, το οποίο δεν ξέρω τί είναι, το ρινικό οστό;), τις οποίες και σημείωσαν σε μία καρτέλα που πήρα μαζί μου φεύγοντας. Οι εκτυπώσεις του υπερηχογραφήματος δεν είναι και οι καλύτερες. Ενώ μία φίλη μου έβλεπε σπονδυλική στήλη στη δική της (πήγε σε ιδιωτικό, απ' όσο γνωρίζω), εμένα είναι δεν φαίνεται κάτι. Όχι μόνο λόγω του ότι το μάτι μου είναι ανειδίκευτο, είναι χαμηλής ανάλυσης οι εκτυπώσεις, σαν αχνές. Βέβαια, έχω μήτρα με οπίσθια κλίση, πράγμα που δεν βοηθάει. (Σχόλια κανείς;)

 

Επίσης, στο διαγνωστικό κέντρο Κοσμοϊατρική στην Πατησίων (Πλατεία Κολιάτσου) η PAPP-A (που συμπεριλαμβάνει το Bh/G) κοστίζει 60 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Έκανα αυχενικη διαφάνεια στον ΤΖΩΡΤΖΗ.κορίτσια ήταν η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ εμπειρία της ζωής μου.εκτός του ότι με πίεζε πολύ δυνατά κ πονούσα έβλεπα κ το μωράκι μου να ταλαιπωρείται.με πέθανε στον πόνο. Το λέω μπας κ προλάβω καμία σας να μην Παει.

ΑΝ ΓΥΡΝΟΥΣΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΣΥΝΑΝΤΟΥΣΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ: ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΟΣΑ ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΑΙ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΟΣΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αυχενικη διαφάνεια στον ΤΖΩΡΤΖΗ.κορίτσια ήταν η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ εμπειρία της ζωής μου.εκτός του ότι με πίεζε πολύ δυνατά κ πονούσα έβλεπα κ το μωράκι μου να ταλαιπωρείται.με πέθανε στον πόνο. Το λέω μπας κ προλάβω καμία σας να μην Παει.

Συνήθως το κάνουν αυτό για να αλλάξει στάση το μωρό και να πάρουν πιο σωστά τις μετρήσεις.Τον γιατρό αυτόν δεν τον ξέρω αλλά και ο δικός μου τα ίδια έκανε και το προτίμησα από το να βγάλει ότι να'ναι μετρήσεις.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο που ήταν πολύ βίαιο κ μια μέρα πριν είχΑ αποκόλληση με αίμα κ πόνο.κ ενώ το είπα δε

ν ενδιαφέρθηκε καθόλου.δε με νοιάζει αν βγάζει σωστά αποτέλεσματα.σίγουρα δεν είναι ο μόνος.άλλες κοπέλες μου έχουν πει ότι γινόντουσαν όλα,με πολύ απαλές κινήσεις.κ όταν λες στο γιατρό ότι πονάς πολύ είναι υποχρεωμένος να σταματήσει ειδικά στην εγκυμοσύνη που είναι όλα τόσο ευαίσθητα.κ όχι να συνεχίζει λες κ εισαι κανένα ζώο.

ΑΝ ΓΥΡΝΟΥΣΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΣΥΝΑΝΤΟΥΣΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ: ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΟΣΑ ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΑΙ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΟΣΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο που ήταν πολύ βίαιο κ μια μέρα πριν είχΑ αποκόλληση με αίμα κ πόνο.κ ενώ το είπα δε

ν ενδιαφέρθηκε καθόλου.δε με νοιάζει αν βγάζει σωστά αποτέλεσματα.σίγουρα δεν είναι ο μόνος.άλλες κοπέλες μου έχουν πει ότι γινόντουσαν όλα,με πολύ απαλές κινήσεις.κ όταν λες στο γιατρό ότι πονάς πολύ είναι υποχρεωμένος να σταματήσει ειδικά στην εγκυμοσύνη που είναι όλα τόσο ευαίσθητα.κ όχι να συνεχίζει λες κ εισαι κανένα ζώο.

Σίγουρα και δεν αντιλέγω σ'αυτό.Αλλά επειδή είχα μια εμπειρία με κακή μέτρηση αυχενικής σου λέω και πάλι ότι πρέπει να σε νοιάζουν οι μετρήσεις.Πχ αν δεν μπορούσε να δεί το ρινικό οστό δεν σε νοιάζει?Αυτό με την μια σημαίνει λήψη τροφοβλάστη που είναι πολύ πιο επικύνδινο από την στιγμή που είχες και μια μικρή αποκόλληση.Και από την στιγμή που δεν σε νοιάζουν οι μετρήσεις της αυχενικής γιατί μπήκες στην διαδικασία να την κάνεις?Απαλές είναι οι κινήσεις όταν το μωρό εχει την σωστή θέση και μπορούν εύκολα να δούν αυτό που πρέπει να δουν,

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα..περιμένω το 2ο παιδάκι μου κ την πέμπτη 6/03 έχω ραντεβού για αυχενική διαφάνεια..

έχω πάρα πολύ άγχος!Σ αυτή την εγκυμοσύνη είναι όλα διαφορετικά..έχω άγχος, νιώθω στενάχωρα..σα να μην μπορώ να χαρώ!κ όλο βλέπω εφιάλτες!!!

Συνέχεια σκέφτομαι οτι κάτι θα πάει στραβα!!

Για να δούμε τι θα μάθουμε την πέμπτη!!!ουφ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχαρητήρια, κοπέλα μου!! Όλα καλά θα πάνε, μην αγχώνεσαι! Απλά στη δεύτερη εγκυμοσύνη είμαστε πιο συνειδητοποιημένες, αυτό είναι όλο! Η κορούλα σου τι κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα..περιμένω το 2ο παιδάκι μου κ την πέμπτη 6/03 έχω ραντεβού για αυχενική διαφάνεια..

έχω πάρα πολύ άγχος!Σ αυτή την εγκυμοσύνη είναι όλα διαφορετικά..έχω άγχος, νιώθω στενάχωρα..σα να μην μπορώ να χαρώ!κ όλο βλέπω εφιάλτες!!!

Συνέχεια σκέφτομαι οτι κάτι θα πάει στραβα!!

Για να δούμε τι θα μάθουμε την πέμπτη!!!ουφ!!

 

Σε νιώθω απόλυτα! Και εγώ είμαι έγκυος στο δεύτερο μωρό μου και ενώ στην πρώτη εγκυμοσύνη πετούσα σε ένα ροζ σύννεφο αυτή τη φορά έχω τρομερό άγχος και ανησυχία.. Ευτυχώς και η αυχενική και η β'επιπέσου ήταν καλές αλλά αν δεν γεννηθεί δεν βλέπω να ησυχάζω :rolleyes:

Εγώ το αποδίδω στο γεγονός ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη ήμουν ανυποψίαστη και δεν ήξερα όσα ξέρω τώρα.

Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

βρε κοριτσια επειδη εχω αγχωθει λιγακι με την αυχενικη θελω να σας ρωτισω κατι... οταν εκανα την αυχενικη ημουν 12+1 ημερα το κεφαλουριο μικος ειναι 55,1 mm κ η αυχενικη 1,40 mm ο ρινικος ιστος δεν φανικε κ την εξεταση PAPP-A δεν την εχουμε παρει ακομα..... η αυχενικη ετσι οπως σας τα λεω ειναι φισιολογικη? πειτε μου απο τις εμπιριες σας... ειμαι να σκασω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω κι εγώ σήμερα την έκανα, 12 εβδ ακριβώς και βγήκε 6,07εκ το μήκος του μωρού. Το ρινικό οστό δεν ξέρω πόσο αλλά μου είπε καλό κι αυτό.

 

Το αυχενικό οστό ήταν 1,1 ο γιατρός είπε ότι είναι πολύ καλό και κάπου διάβασα μετά ότι το "νορμάλ" είναι γύρω στο 1,3. Ο γιατρός είπε ότι από 3εκ και πάνω ανησυχούμε για το αυχενικό οστό. Οπότε το δικό σου είναι πολύ καλό γιατί αγχώνεσαι έτσι?

 

Υπάρχει μια γενετική εξέταση αίματος που μπορείς να κάνεις αν βγει το συνολικό αποτέλεσμα υψηλού κινδύνου και σου λέει στα σίγουρα, που πάντως δεν νομίζω να χρειαστεί αφού το οστό είναι λεπτό.

 

 

 

βρε κοριτσια επειδη εχω αγχωθει λιγακι με την αυχενικη θελω να σας ρωτισω κατι... οταν εκανα την αυχενικη ημουν 12+1 ημερα το κεφαλουριο μικος ειναι 55,1 mm κ η αυχενικη 1,40 mm ο ρινικος ιστος δεν φανικε κ την εξεταση PAPP-A δεν την εχουμε παρει ακομα..... η αυχενικη ετσι οπως σας τα λεω ειναι φισιολογικη? πειτε μου απο τις εμπιριες σας... ειμαι να σκασω!!!!

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τις εξετασεις μου της εκανα στο αττικο γιατι εκει ειναι κ ο γυναικολογος μου... την πρωηγουμενη πεμπτη που εκανα την αυχενικη βγηκε ετσι οπως σας ειπα κ το PAPP-A βγηκε τρισωμια 21 : 1:1053 εμενα μου βγηκε 1:568 οι αλλες τρισωμιες βγηκαν φισιολογικες... κ την πεμπτη που μας περασε πηγα παλι στο αττικο για να μου μιλησουν κ να μου πουν οτι πρεπει να κανω αμνιοπαρακεντηση η να κανω μια εξεταση που παει στην αμερικη και θα εχω σιγουρες απαντησεις με 99% ακριβεια στο αν εχει συνδρομο down η οχι το παιδι με μια εξεταση αιματος.... κ εγω φυσυκα αρνιθηκα να κανω την πρωτη εξεταση κ ετσι εκανα την δευτερη που ειναι πιο ασφαλες... την ιδια μερα πηγα κ την εκανα κ περιμενω απαντησεισ σε 15 μερες περιπου απο την ημερα που την εκανα... κ μετα την ιδια μερα πηγα επιτοπου για δευτερη αυχενικη διαφανια κ ο υπεριχος ηταν αψογος δεν βρικε κανενα προβλημα σε σχεση απο τον αλλον απο το αττικο... και περιμενω παλι απαντισεις απο το PAPP-A της αυχενικης να σας ενημερω πως την 2η αυχενικη την εκανα στον υποκρατη στην νικαια.... ψυχολογικα ειμαι χαλια δεν ξερω τι να σκεφτω... :(

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τις εξετασεις μου της εκανα στο αττικο γιατι εκει ειναι κ ο γυναικολογος μου... την πρωηγουμενη πεμπτη που εκανα την αυχενικη βγηκε ετσι οπως σας ειπα κ το PAPP-A βγηκε τρισωμια 21 : 1:1053 εμενα μου βγηκε 1:568 οι αλλες τρισωμιες βγηκαν φισιολογικες... κ την πεμπτη που μας περασε πηγα παλι στο αττικο για να μου μιλησουν κ να μου πουν οτι πρεπει να κανω αμνιοπαρακεντηση η να κανω μια εξεταση που παει στην αμερικη και θα εχω σιγουρες απαντησεις με 99% ακριβεια στο αν εχει συνδρομο down η οχι το παιδι με μια εξεταση αιματος.... κ εγω φυσυκα αρνιθηκα να κανω την πρωτη εξεταση κ ετσι εκανα την δευτερη που ειναι πιο ασφαλες... την ιδια μερα πηγα κ την εκανα κ περιμενω απαντησεισ σε 15 μερες περιπου απο την ημερα που την εκανα... κ μετα την ιδια μερα πηγα επιτοπου για δευτερη αυχενικη διαφανια κ ο υπεριχος ηταν αψογος δεν βρικε κανενα προβλημα σε σχεση απο τον αλλον απο το αττικο... και περιμενω παλι απαντισεις απο το PAPP-A της αυχενικης να σας ενημερω πως την 2η αυχενικη την εκανα στον υποκρατη στην νικαια.... ψυχολογικα ειμαι χαλια δεν ξερω τι να σκεφτω... :(

Αννα, μην αγχωνεσαι παιδι μου, εκανες όλα οσα θα μπορούσες να ειχες κάνει (το τεστ αιματος, τη δευτερη αυχενική) και τα πράγματα δείχνουν μια χαρά, νομιζω μάλιστα αν ειχες κάνει πρωτα τη δευτερη αυχενική, δεν θα εκανες καν το τεστ αιματος (καλά έκανες και το έκανες όμως κατά τη γνωμη μου, το εχω κανει κι εγω και περιμένω αποτελέσματα... κι ας ειναι τα πιο πεταμενα λεφτα που δώσαμε ποτέ :-D).

Καλά αποτελέσματα από το τεστ, λίγη υπομονή ακόμα και όλο αυτό θα ειναι πίσω σου :wink:

Link to comment
Share on other sites

οντως το θεωρω τελειως πεταμενα αλλα για το παιδι θα εκανα τα παντα οπως καθε μανα.... καλη μας τυχη ευχομαι... να φανταστεις απο το αγχος μ το παιδι δεν το νιωθω ιπω το ενιωθα.... κ εχω τρομαξει.... νομιζω πως δν ειναι καλα.... ειναι η πρωτη μ εγκυμοσυνη κ φοβαμαι απηστευτα!!!!! μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα θα εχω σκασει!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κρατα γερα :D

(δεν πειραζει, ας ειναι τετοια τα πεταμενα μας λεφτα, απ' το να καθομαστε ξαγρυπνες το βραδυ και να κοιταμε το ταβανι απ' την αγωνια, χιλιες φορες μια εξεταση παραπανω!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...