Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θυρεοειδής TSH, FT3 & FT4


Recommended Posts


Διαφημίσεις


στην εγκυμοσυνη εκανα θυροειδη αμεσως, απο τις πρωτες εβδομαδες. καθε μηνα εκανα εξεταση αιματος και το παρακολουθουσε με ενδοκρινολογο, επαιρνα και χαπι καθε πρωι. το χαπι αυξανοταν οσο περνουσαν οι μηνες κι η εγκυμοσυνη προχωρουσε. μια συνηθεια εινια κι αυτο κι ουτε που το καταλαβαινεις. η ενδοκρινολογος που πετυχα στο ικα κιολας, ηταν κι αυτη εγκυος στην ιδια εβδομαδα με εμενα και νομιζω ενδιαφερθηκε αρκετα. το παρακολουθω και μετα τη γεννα.

Link to comment
Share on other sites

Σας παρουσιάστηκε θυροειδής κατά τη διάρκεια της κύησης και πώς το αντιμετωπίσατε?

 

 

Ανακάλυψα ότι έκανα θυροειδη στον 5ο μήνα εντελώς τυχαία. Δυστυχώς ο προηγούμενος γιατρός μου (τονάλλαξα στον 7ο μήνα γιατί αποδείκτηκε πραγματικά ανεπαρκής) δεν με έβαλε να κάνω καμία εξέταση θυροειδούς εξαρχής και την έκανα μόνη μου μετά από παρότρυνση της αδελφής μου η οποία επίσης παρουσίασε θυροειδή στην εγκυμοσύνη. Βρήκσ λοιπόν ότι η TSH ήταν ανεβασμένη, περίπου 3,10, ενώ στην εγκυμοσύνη πρέπει να είναι κάτω από 2,5.Αμέσωσ επισκέφτηκα ενδοκρινολόγο και από τότε μέχρι τώρα (σήμερα είμαι στην 36η εβδομάδα) παίρνω αγωγή και τον έχω ρυθμίσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ξεκινησα την εγκυμοσυνη με υπο και μαλιστα στο χειροτερο σημειο του TSH 13,5 !!Μεσα σε 20 μερες λογω του οτι είχαμε αυξησει ήδη το χαπι πριν καταλαβω οτι ειμαι εγκυος πηγε 3,5 και τωρα ειναι 0,80!Εχω σουπερ γιατρο!Αν ενδιαφερεται καποια κοπελα και ειναι απο Θεσσαλονικη να μου πει να την ενημερωσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν λέτε θεραπεία με χάπι,μιλάμε για χάπι θυροξίνης?

 

τι μπορεί να συμβεί αν δεν πάρετε τη συγκεκριμένη αγωγή?

 

εγώ είχα κάνει εξετάσεις μετά την γέννα και ευτυχώς ήμουν οκ

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημερα! θα ηθελα να πω σε οσες ειχαν απο πριν η εχουν παρουσιασει θυροειδη κατα την εγκυμοσυνη να μην ανησυχουν και πανω απ ολα να μην αγχωνονται γιατι καταρχην το αγχος επιβαρυνει την κατασταση του θυροειδη και κατα δευτερον ειναι κατι που ρυθμιζεται. εγω ειχα περασει τα πανδεινα με το θυροειδη μου, μεχρι καρκινο παρουσιασε και εκανα αφαιρεση. αμεσως μετα την αφαιρεση και ενω μου ειχαν πει να μη μεινω εγκυος γιατι θα επρεπε να παρω ραδιενεργο ιωδιο ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος και επαθα σοκ. ορμονες?αρυθμιστες!θυροειδης δεν υπηρχε πια. εγω ομως ηθελα το παιδι οσο τιποτε αλλο. παρολες τις δυσκολιες μεχρι τωρα τουλαχιστον(δεν εχω γεννησει ακομα) ολα δειχνουν καλα. μου πηρα 1 μηνα περιπου να ρυθμισω τις ορμονες (ειχα tsh 19) για αντισωματα δεν το συζηταμε ειναι μονιμος (σ'ολη μου τη ζωη ετσι ηταν) καπου 10 φορες πανω απ τα ορια!τωρα συνεχιζω να το παρακολουθω καθε 3 βδομαδςς. το μωρο αναπτυσεται καλα και ειμαι αισιοδοξη. οι γιατροι λενε οτι δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας απλα εγω οπως ειναι λογικο αγχωνομαι λιγο. αλλα πραγματικα ολα θελουν απλα σωστους γιατρους διπλα σου και παρακολουθηση.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! θα ηθελα να πω σε οσες ειχαν απο πριν η εχουν παρουσιασει θυροειδη κατα την εγκυμοσυνη να μην ανησυχουν και πανω απ ολα να μην αγχωνονται γιατι καταρχην το αγχος επιβαρυνει την κατασταση του θυροειδη και κατα δευτερον ειναι κατι που ρυθμιζεται. εγω ειχα περασει τα πανδεινα με το θυροειδη μου, μεχρι καρκινο παρουσιασε και εκανα αφαιρεση. αμεσως μετα την αφαιρεση και ενω μου ειχαν πει να μη μεινω εγκυος γιατι θα επρεπε να παρω ραδιενεργο ιωδιο ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος και επαθα σοκ. ορμονες?αρυθμιστες!θυροειδης δεν υπηρχε πια. εγω ομως ηθελα το παιδι οσο τιποτε αλλο. παρολες τις δυσκολιες μεχρι τωρα τουλαχιστον(δεν εχω γεννησει ακομα) ολα δειχνουν καλα. μου πηρα 1 μηνα περιπου να ρυθμισω τις ορμονες (ειχα tsh 19) για αντισωματα δεν το συζηταμε ειναι μονιμος (σ'ολη μου τη ζωη ετσι ηταν) καπου 10 φορες πανω απ τα ορια!τωρα συνεχιζω να το παρακολουθω καθε 3 βδομαδςς. το μωρο αναπτυσεται καλα και ειμαι αισιοδοξη. οι γιατροι λενε οτι δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας απλα εγω οπως ειναι λογικο αγχωνομαι λιγο. αλλα πραγματικα ολα θελουν απλα σωστους γιατρους διπλα σου και παρακολουθηση.

 

σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά και να κρατήσεις ένα γερό μωράκι.

εγώ είχα πρόβλημα με τον θυροειδή μου προ εγγυμοσύνης και έπερνα αγωγή, μέχρι 8 μήνες πριν την εγκυμοσύνη, όταν ο γυναικολόγος μου σύστησε έναν άλλον ενδοκρινολογο ο οποίος μου έκοψε την αγωγή.

είμαι στην 25 εβδομάδα και έχω κάνει 5 φορές εξετάσεις για θυροειδή (!) από την μία ο ενδοκρινολόγος μου την σπάει απίστευτα γιατί κάθε μήνα μου λέει το ίδιο πράγμα (-συνεχίζεις το ίδιο χάπι-)ενώ οι εξετάσεις κάθε μήνα έιναι διαφορετικές.δηλαδή οι ορμόνες ανεβοκατεβαίνουν αλλά το χάπι παραμένει το ίδιο....γιατρός δεν είμαι!! σε καμία περίπτωση αλλά μάλλον με έχει επιρεάσει η άσχημη συμπεριφορά του γιατρού (στην τελευταία επίσκεψη όταν με ζύγισε και είδε ότι από την αρχή της εγκυμοσύνης έιχα πάρει 4 κιλά με είπε ντολμά) ο γυναικολόγος "υποστηρίζει" την αγωγή του αλλά αυτή την φορά θα πάω σε άλλον ενδοκρινολόγο για 2 γνώμη. γύρω στις 10 Μαρτίου θα πρέπει να επαναλλάβω τις εξετάσεις.

σας καταθέτω την εμπειρία μου έτσι για να πώ και εγώ τον πόνο μου...

ο γιατρός σου είναι μεγάλο πράγμα μπορεί να είναι ο χειρότερος αλλά να σου εμπνέει αυτό το κάτι και μπορεί να είναι και ο καλύτερος και όταν φεύγεις από το ιατρείο του να είσαι ράκος...

αυτά :lol:

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανακάλυψα και εγώ πρόβλημα με το θυρεοειδή στην εγκυμοσύνη με TSH 47!

Αμέσως επικοινώνησα με τον ιατρό μου που μου συνέστησε μια ΦΟΒΕΡΗ ενδοκρινολόγο. Άνθρωπος όπως άλλωστε και ο γυναικολόγος μου. Με χάπι που μου έδωσε έχει ρυθμιστεί και έχω κάνει 4 φορές επανέλεγχο και είμαι ok!

Τώρα μου είπε να ξανακάνω μετά τη γέννα αφού τότε ίσως να απορυθμιστεί πάλι ο θυρεοειδής. Τώρα είμαι 32 εβδομάδων. Αν θέλεις να σου πω στοιχεία της ενδοκρινολόγου πες μου. Είναι στην πλατεία Μαβίλη και είναι και στο καθηγήτρια.

Πάντως το άγχος για την ανάπτυξη του μωρού (νοητική κυρίως) δεν μου έχει περάσει μιας και ανακάλυψα αργά σχετικά το πρόβλημά μου. Νομίζω πως ποτέ δε θα το ξεπεράσω και αν ο μικρός κάποια στιγμή φέρνει κακούς βαθμούς από το σχολείο πάντα θα αναρωτιέμαι αν είναι από το θυρεοειδή μιας και λένε πως ίσως προκαλεί μαθησιακές δυσκολίες σε παιδιά που οι μαμάδες τους είχαν πρόβλημα στην εγκυμοσύνη. Anyway, ίσως να είναι και βλακείες αυτά.

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ Ο ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟΣ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ.ΚΥΡΙΕΣ ΜΟΥ, ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ ΜΩΡΑΚΙ, ΚΑΝΕΤΕ ΕΓΚΑΙΡΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ TSH, FT3 & FT4. ΕΑΝ ΤΥΧΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΡΥΘΜΙΣΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΩΡΟ. ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΗΚΑ ΠΟΛΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΡΥΘΜΙΣΩ. ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΑΝ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΩ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΤΙΜΩΝ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑΟΡΙΑ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ 10 ΜΗΝΕΣ.ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΑΛΛΑ Η ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟΣΥΝΤΟΝΙΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΝΤΑΣ ΑΛΛΑ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ...ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΕΡΑ ΒΡΕΧΕΙ....ΚΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΟΛΟ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΙΝΑΝ...ΤΕΛΙΚΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ (ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΑΣΤΕΡΑΚΙ!). ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΑΜΑΝΑΤΙ Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ Τ4 112.

ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΕΡΝΑ ΧΑΠΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ (ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΛΑΨΩ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΚΑΙ ΚΑΛΑ!) ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΝΟΙΧΤΟ....."ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΜΕ ΚΡΕΤΙΝΙΣΜΟ???΄" ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΕΜΕΙΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΝΟΙΧΤΟ!

ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΣΤΕΡΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΟ ΧΑΠΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΚ!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!! ΕΛΕΓΧΕΤΕ ΤΟ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΣΑΣ!!!!!

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ είχα θυροειδή από πριν την εγκυμοσύνη κ ευτυχώς ήταν κ είναι ρυθμισμένος από την ενδοκρινολόγο μου. Τώρα έκανα επανέλενχο κ το TSH είναι 0,20. Θα της το πώ το απόγευμα κ θα μου πεί τι να κάνω. Είμαι στην 33η βδομ. τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή σας μέρα!!

 

Είχα θυρεοειδή από πολύ μικρή και κατά διαστήματα έκανα αγωγή, για να ρυθμιστούν οι ορμόνες. Λόγω εγκυμοσύνης και ανεξάρτητα από τις τιμές των εξετάσεων, τόσο ο γυναικολόγος μου, όσο και ο ενδοκρινολόγος μου, ήταν κατηγορηματικοί!!!

 

Χάπι και παρακολούθηση ανά 2μηνο. Παίρνω το Euthyrox 25mg.

 

Αυτό που έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, μου το είπε ο ενδοκρινολόγος μου. Βάσει νόμου, το μωρό με το που θα γεννηθεί, υποβάλλεται σε έλεγχο θυρεοειδούς (απλή εξέταση αίματος η οποία γίνεται στο μαιευτήριο).

 

Επομένως, αν δεν το γνωρίζατε ήδη, ίσως θα έπρεπε να το συζητήσετε με τον γιατρό σας, για να δείτε αν είναι κάτι που ούτως ή άλλως θα γίνει και στο δικό σας μαιευτήριο, ή θα πρέπει να το ζητήσετε εσείς.

squsqusvi20100923_2_My+child+is.png

 

Melenie mou, eisai i zoi mas!!!

 

oOjYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έκανα και εγώ εξετάσεις για θυροειδή και η tsh ήταν πιο χαμηλά από το όριο οι άλλες ήταν φυσιολογικές(Τ3 και Τ4). Ο γιατρός σε συνεργασία με δικό του ενδοκρινολόγο μου είπε ότι δεν έχουμε κάποιο θέμα και απλά να επαναλάβω τις εξετάσεις σε 1 μήνα. Έχετε καμιά ανάλογη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Ειμαι και εγω νέα στο forum καθως και νέα μελλουσα μαμα (μόλις 13 εβδομαδων).

Οσον αφορα το θυροειδή εγω εχω παρρρααα πολλα χρονια (ειμαι 33 οποτε καταλαβαινετε)! Μόλις εμεινα εγκυος πήγα κατευθειαν στον Ενδοκρινολόγο μου, εκανα τις εξετασεις μου και με TSH 4 το μόνο που έκανα ήταν να αυξησω τη δόση μου κατα μισο χαπακι. Παίρνω Thyroormon 0.1 1 1/5 χαπακι. Οταν πηγα τις εξετασεις μου στον γυναικολόγο μου οταν τις ειδε με κοιταξε παραξενεμενος και μου ειπε: Εγω αυτό που βλέπω ειναι μια ρυθμισμένη κατάσταση!

Αντεεε βγαλε ακρη!! Ο ενδοκρινολογος μου μου αυξησε τη δοση λόγω εγκυμοσύνης και ο γιατρος τα ειδε ολα ρυθμισμενα!! Και τους εμπιστευομαι και τους 2!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα .... εγω ανακαλυψα τον θυροειδη μου εντελως τυχαια απο μια εξαταση ρουτινας πριν μερικα χρονια ... { κανω μερικεσ εκτακτες εξετασεις λογω της μητερας μου μην και τυχον πανε κληρονομικα....} κι ετσι εδω και 7 χρονια πινω ενα χαπακι καθε πρω Τ4 των 100mg .. κατι που και τωρα με την εγκυμοσυνη μου δεν το εχω αλλαξει γιατι οι εξετασουλες μου ειναι αψογες καθε μηνα .......Μου ειπαν ομως οτι μπορει και να εξαφανιστει μετα την γεννα ,....αντε να δουμε γιατι ... το βαρεθηκα

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έκανα και εγώ εξετάσεις για θυροειδή και η tsh ήταν πιο χαμηλά από το όριο οι άλλες ήταν φυσιολογικές(Τ3 και Τ4). Ο γιατρός σε συνεργασία με δικό του ενδοκρινολόγο μου είπε ότι δεν έχουμε κάποιο θέμα και απλά να επαναλάβω τις εξετάσεις σε 1 μήνα. Έχετε καμιά ανάλογη εμπειρία;

κι εγω μια απ τα ιδια η tsh χαμηλη τα αλλα φυσιολογικα και μου πε ο ενδοκρινολογος ολα οκ. αλλα εγω ανησυχω!δεν επηρεαζει αυτο το εμβρυο? γι αυτο ρωτησα και τη dafnii πιο πανω τι της ειπε ο δικος της γιατρος γιατι βλεπω κι αυτη ιδια περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε ο γιατρός ότι όταν είναι υψηλή η TSH ανησυχούν επειδή επηρρεαζει την ανάπτυξη του μωρού. Οποτε μην αγχωνόμαστε! Μου είπε βεβαια να επαναλλάβω την εξέταση σε ενα μηνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια μόλις πήρα τα αποτελεσματα των ορμονολογικών εξετάσεων και η TSH φαίνεται χαμηλη (0.13 με φυσιολογικές τιμές 0.38-4.31) - οι αλλες δυο Τ3 και Τ4 είναι στα φυσιολογικά πλαισια (2 και 7.10 αντίστοιχα). Το κακό τώρα είναι ότι λείπει η γιατρός μου και δεν ξέρω αν πρέπει να ανησυχήσω ή όχι. Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο; Τι μπορεί να σημαίνει για το μωρό; Ξέχασα να πω ότι είμαι στη 10η εβδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ Αννα4, απ' ότι καταλαβαίνω ενδέχεται η τιμή της TSH να είναι χαμηλή στο πρώτο τρίμηνο - αλλά δεν ξέρω αν εντέλει χρειάζεται να κανεις κατι γι΄αυτό ή όχι...σε ξένα σάιτ οι γνώμες είναι διχασμένες...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...