Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήπως είμαι έγκυος;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους !

Θα ήθελα την βοήθεια σας ! Με τελευταία περίοδο 25/04 και ελεύθερες επαφές στις 30/4,09/05,11/05 και τις τελευταίες μέρες έντονο πόνο στο στήθος και ποναλακια και κάτω στην κοιλιά .νιωθω περίεργα αλλα δεν ξερω .δεν εχω σταθερό κύκλο και περιμενω περίοδο τωρα στις 21.05 . Λέτε να πάρω ένα τεστ ; Η θερμοκρασία μου πάντως ειναι 36,6. Θα ήθελα την γνώμη ας παρακαλ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας. Καινούρια κι εγώ στην παρέα σας. Ήθελα να σας θέσω τον προβληματισμό μου. Με το αγόρι μου έχουμε ελεύθερες επαφές αν και σε γενικές γραμμές προσπαθούμε να προσέχουμε. Τον προηγούμενο μήνα κάποια στιγμή στη μέση του κύκλου μου είχα λίγα ροζ υγρά. Η αναμενόμενη περίοδος δεν ήρθε στην ώρα της παρά καθυστέρησε 4 μέρες και μετά είχα μόνο για μια μέρα περίοδο. Από τότε μου έμεινε το πρησμένο στήθος και απλά κάποιες μέρες τα πρωινά και ίσως κάποια βράδια έχω καούρες. Θα μπορούσε αυτό να είναι εγκυμοσύνη;;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Καινούρια κι εγώ στην παρέα σας. Ήθελα να σας θέσω τον προβληματισμό μου. Με το αγόρι μου έχουμε ελεύθερες επαφές αν και σε γενικές γραμμές προσπαθούμε να προσέχουμε. Τον προηγούμενο μήνα κάποια στιγμή στη μέση του κύκλου μου είχα λίγα ροζ υγρά. Η αναμενόμενη περίοδος δεν ήρθε στην ώρα της παρά καθυστέρησε 4 μέρες και μετά είχα μόνο για μια μέρα περίοδο. Από τότε μου έμεινε το πρησμένο στήθος και απλά κάποιες μέρες τα πρωινά και ίσως κάποια βράδια έχω καούρες. Θα μπορούσε αυτό να είναι εγκυμοσύνη;;;

 

Καλημέρα, Ελενάκι! Τα ροζ υγρά στη μέση του κύκλου συνήθως είναι ωορρηξία. Γιατί δεν πας να κάνεις μια χοριακή για να δεις αν υπάρχει εγκυμοσύνη ή όχι; Σου εύχομαι το αποτέλεσμα να είναι αυτό που επιθυμείς!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Ελενάκι! Τα ροζ υγρά στη μέση του κύκλου συνήθως είναι ωορρηξία. Γιατί δεν πας να κάνεις μια χοριακή για να δεις αν υπάρχει εγκυμοσύνη ή όχι; Σου εύχομαι το αποτέλεσμα να είναι αυτό που επιθυμείς!

 

Καλημέρα!! Κι εγώ ωορηξία φαντάστηκα ότι ήταν απλά με προβλημάτισε η περίοδος μου γιατί ουσιαστικά δεν ήταν περίοδος. Είχα μόνο μια μέρα και μετά τελείωσε. κι ένα στήθος τεράστιο χωρίς λόγο. κι αισθάνομαι γενικά πρησμένη σα να κάνω κατακράτηση. ίσως φταίνε τα ορμονικά μου...

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι έγκυος από τον προηγούμενο κύκλο όπως υποθέτεις και η μία μέρα δεν ήταν περίοδος αλλά π.χ. εμφύτευση τότε έχεις ήδη αρκετή καθυστέρηση και ένα τεστ απ' το φαρμακείο θα δείξει αμέσως. Καλή επιτυχία!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα σε όλες :):D:p

 

είμαι 28 χρονών και μένω με τον άντρα μου.Δεν χρησιμοποιούμε προφυλακτικό.Γενικά χρησιμοποιούμε την μέθοδο του ''τραβήγματος''.Δεν προγραμματίζουμε τώρα για παιδί αλλά φυσικά αν έρθει είναι καλοδεχούμενο.

Θέλω τη βοήθειά σας για κάτι που συνέβη τις προάλλες!!

Καθώς το κάναμε και δευτερόλεπτα πριν..''τραβηχτει'' εγω αισθάνθηκα πολλά υγρά εκεί χαμηλά και φυσικά αυτό δεν είναι παράξενο.Αλλά ένιωσα σαν κάτι να ''χύθηκε'' εκεί μέσα (συγνώμη κορίτσια :oops: ) αλλά για λίγο,για δευτερόλεπτα./Γενικά δε το έχω ξανααισθανθεί αυτό.Μετά τελείωσε κανονικά.

Μου είπε ότι μάλιστα βγήκε και νωρίτερα από ότι σηνήθως ακριβώς επειδή φοβήθηκε μην τελειώσει!

Το έχει αισθανθεί κάποια κοπέλα αυτό?? Τι μπορεί να ναι αυτό ??:confused::confused:

 

Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω κάποια να με διαφωτίσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχουν και οι γυναίκες υγρά. Μπορεί να ήταν τα δικά σου.

 

Χαίρω πολύ.Μάλλον δεν προσέξατε δεσποινίς : εγω αισθάνθηκα πολλά υγρά εκεί χαμηλά και φυσικά αυτό δεν είναι παράξενο.Αλλά ένιωσα σαν κάτι να ''χύθηκε'' εκεί μέσα (συγνώμη κορίτσια

 

Καλή σου μέρα! :-D

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ SITE ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΤΗΣ 22/4-27/4 ΕΙΧΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΥΚΛΟ ΕΧΩ 29-31 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΗΡΘΑ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΣΤΗΣ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΕΙΧΑ ΠΟΝΟΥΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΩΡΑ ΕΧΩ 1 ΜΕΡΑ ΚΑΘΗΣΤΕΡΗΣΗ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΑ ΥΓΡΑ :oops: ΚΑΙ ΠΡΙΞΙΜΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΔΩ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ. ΕΧΘΕΣ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ 4 ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΤΩ ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ; ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ:-)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά υπάρχουν πιθανότητες. Όχι όμως από τον αιματοκρίτη...είναι σχεδόν απίθανο(γιατρός δεν είμαι βέβαια αλλά μου ακούγεται κουφό..) να έπεσε επειδή είσαι έγκυος-είναι πολύ νωρίς ακόμη-. Κάνε ένα τεστ, θα δείξει σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kalispera koritsia ithela na rotiso an einai noris gia test? Ixa periodo st 23/4 ..5 me 9/5 itan i gonomes meres m irtha kanonika se epafi me ton antra m tora exo 2 meres kathisterisi den ixa pote kathisterisi kathe 28 meroules m erxotan .. den ksero t na kano na xaro i exo tpt allo ...

 

Αν εχεις καθυστερηση θα δειξει το τεστακι ! Καλη επιτυχια :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ekana test kai bgike arnitiko.. ego omos den exo adiathetisi akoma exo ponakia xamila st kilia k prismeno stithos ktl..iparxi periptosi na ekane lathos to test?? Na pao st giatro??

 

Καλημέρα. Ναι, μπορεί να κάνει λάθος το τεστ. Σε μένα έδειξε μετά από 1 εβδομάδα καθυστέρησης. Καλύτερα κάνε μια χοριακή που δείχνει σίγουρα.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Ναι, μπορεί να κάνει λάθος το τεστ. Σε μένα έδειξε μετά από 1 εβδομάδα καθυστέρησης. Καλύτερα κάνε μια χοριακή που δείχνει σίγουρα.

 

Rosali, θυμάσαι ποια μέρα του κύκλου σού έδειξε το τεστ; Μια εβδομάδα από τον μεγαλύτερο κύκλο σου; Γιατί αναρωτιέμαι πότε να το κάνω. Πρώτα θα κάνω τεστ και μετά θα πάω για χοριακή.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Rosali, θυμάσαι ποια μέρα του κύκλου σού έδειξε το τεστ; Μια εβδομάδα από τον μεγαλύτερο κύκλο σου; Γιατί αναρωτιέμαι πότε να το κάνω. Πρώτα θα κάνω τεστ και μετά θα πάω για χοριακή.

 

Εγώ είχα κύκλο 25 ημερών ακριβώς (και μικρότερο μερικές φορές). Την 26η μέρα, αφού είδα ότι δεν αδιαθέτησα, έκανα τεστ και ήταν αρνητικό. Άφησα να περάσει 1 εβδομάδα και ξανάκανα τεστ (πλέον όμως ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι ήμουν έγκυος) και τότε ήταν θετικό, αλλά και πάλι η γραμμή δεν ήταν πολύ πολύ έντονη, όπως η γραμμή ελέγχου.

Όπως καταλαβαίνεις η ορμόνη θέλει κάμποσες μέρες για να αυξηθεί. Κάθε 2 μέρες διπλασιάζεται, οπότε καλό είναι να αφήσεις να περάσουν κάμποσες μέρες. Όλα αυτά βέβαια ισχύουν μόνο για το τεστ, γιατί η χοριακή δείχνει αμέσως.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Ήσουν 33η μέρα δηλαδή αν κατάλαβα καλά; Τότε λέω κι εγώ να κάνω, σήμερα είμαι 30ή, θα κάνω την 33η. Εγώ έχω κύκλο 24άρων, αλλά είδα ότι κάθε Μάιο μου καθυστερούσε, έχει κάνει και 30 μέρες να 'ρθει 2 φορές μέσα στα 2 προηγούμενα χρόνια. Για χοριακή το ξέρω, έχεις δίκιο, αλλά καταλαβαίνεις ότι φοβάμαι να πάρω την κρυάδα, γι' αυτό δεν πάω.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, ειμαι καινουρια στο γκρουπακι σας και θα ηθελα πολυ να μου πειτε τη γνωμη σας...

Εχω σχετικα σταθερο κυκλο 30ημ, αυριο περιμενω κανονικα, και ειχα επαφες τις γονιμες χωρις καποιο ιδιαιτερο προγραμμα βεβαια.

το περιεργο που παρατηρησα ειναι οτι ειχα την 21η κ 22η ημερα του κυκλου πονακια ελαφρια και αραια μεσα στην ημερα, αν και ηταν πολυ νωρις σε σχεση με την ημ/nia που περιμενω περιοδο. Δε μου εχει ξανασυμβει. Και εδω και 4,5 περιπου μερες εχω πονακια χαμηλα που ερχονται και φευγουν. Ενω μπορει να ειχα κανονικα καποια πονακια 2ημ πριν την αναμενομενη. Το πρωι επισης η θερμοκρασια στους 37.1 και μια γενικη αδιαθεσια..

Συγγνωμη αν κουρασα, αλλα αν εχετε καποια αποψη, θα ηθελα να την ακουσω! Ευχαριστω πολυ!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, ειμαι καινουρια στο γκρουπακι σας και θα ηθελα πολυ να μου πειτε τη γνωμη σας...

Εχω σχετικα σταθερο κυκλο 30ημ, αυριο περιμενω κανονικα, και ειχα επαφες τις γονιμες χωρις καποιο ιδιαιτερο προγραμμα βεβαια.

το περιεργο που παρατηρησα ειναι οτι ειχα την 21η κ 22η ημερα του κυκλου πονακια ελαφρια και αραια μεσα στην ημερα, αν και ηταν πολυ νωρις σε σχεση με την ημ/nia που περιμενω περιοδο. Δε μου εχει ξανασυμβει. Και εδω και 4,5 περιπου μερες εχω πονακια χαμηλα που ερχονται και φευγουν. Ενω μπορει να ειχα κανονικα καποια πονακια 2ημ πριν την αναμενομενη. Το πρωι επισης η θερμοκρασια στους 37.1 και μια γενικη αδιαθεσια..

Συγγνωμη αν κουρασα, αλλα αν εχετε καποια αποψη, θα ηθελα να την ακουσω! Ευχαριστω πολυ!:)

 

Γεια σου, Χριστινάκι. Κοίτα, αν δεν αδιαθετήσεις αύριο και κάνεις ένα τεστ, μπορεί να δείξει. Μπορεί και όχι όμως. Σε μένα δεν έδειξε την πρώτη μέρα καθυστέρησης αλλά μετά από μια εβδομάδα. Αλλιώς μπορείς να κάνεις μια χοριακή που δείχνει αμέσως και πολύ πιο αξιόπιστα.

Σου εύχομαι να είσαι έγκυος!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, Χριστινάκι. Κοίτα, αν δεν αδιαθετήσεις αύριο και κάνεις ένα τεστ, μπορεί να δείξει. Μπορεί και όχι όμως. Σε μένα δεν έδειξε την πρώτη μέρα καθυστέρησης αλλά μετά από μια εβδομάδα. Αλλιώς μπορείς να κάνεις μια χοριακή που δείχνει αμέσως και πολύ πιο αξιόπιστα.

Σου εύχομαι να είσαι έγκυος!

 

Σ ευχαριστω για τη γνωμη σου κοριτσι μου! Αφαντη και σημερα, θερμοκρασια το ιδιο και ολα τα υπολοιπα συμπτωματα, συν της μεσης. Το μονο που με παραξενεψε περισσοτερο ειναι μια αχνη καφετι γραμμη απ το εφηβαιο μεχρι τον αφαλο, αλλα αυτη εχω ακουσει πως εμφανιζεται πολυυυ αργοτερα! Μια φιλη βεβαια μου ειχε πει πως ετσι ανακαλυψε την εγκυμοσυνη της προωρα! Τι να πω, θα περιμενω λιγο ακομα...

 

Συγχαρητηρια στην κοπελα που επιβεβαιωσε την εγκυμοσυνη της, ο,τι καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, Ροζαλί μου, με το καλό να κρατήσεις αγκαλιά κι εσύ το μωράκι σου κι ευχαριστώ που μου απάντησες προχθές κιόλας.

 

Χριστινάκι, και σε σένα να 'ρθει σύντομα και να 'ναι καλοστέριωτο σου εύχομαι!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα..

 

Είμαι νέο μέλος του φόρουμ και θα ήθελα πολύ τη βοήθεια σας..

 

Έχω τα εξής συμπτώματα:

 

-ναυτία, αίσθηση αδιαθεσίας, συχνούρια, απέχθεια για τα αγαπημένα μου φαγητά και τον καφέ, υπνηλία, πόνο στη μέση, κοιλιά & στομάχι (!!), παράξενη γεύση στο στόμα, ζαλάδες.

 

Θα μπορούσαν να είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης ή είναι ιδέα μου;

 

Με τον άνδρα μου επιθυμούμε να κάνουμε παιδάκι και εδώ και περίπου δύο μήνες κάνουμε προσπάθειες για να αποκτήσουμε ένα μωράκι.

 

Αυτό που θα ήθελα να τονίσω είναι ότι η κοιλία μου έχει γίνει κάπως διαφορετική, δηλαδή μερικές φορές πονάω, γενικά τη νιώθω κάπως μεγάλη, σαν να πάχυνα και είναι λίγο σκληρή.

 

Σας ευχαριστώ..

Να μιλάμε, και να μιλάμε για το τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...