Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

19η εβδομάδα κύησης


Recommended Posts

Σκεφτηκα στο θέμα αυτό να μαζευτούμε όλες οι εγκυούλες που διανύουμε στην 19η εβδομάδα και να ανταλλάξουμε πληροφορίες για εμάς και τα μωράκια μας στην εβδομάδα που βρισκόμαστε. :)

 

Ο μπεμπούλης μου είναι 260 γραμμάρια (τελευταία μέτρηση πρίν 5 μέρες). Εγώ έχω πάρει 2.5 κιλά, γιατί τα βράδια συνήθως δε με αφήνει ο μπέμπης να φάω τίποτα...!!! :twisted::twisted::twisted: Την τελευταία όμως εβδομάδα έχει αρχίσει να κάνει αισθητή την παρουσία του, και απο τότε του τα έχω συγχωρέσει όλα...

 

Τα δικά σας το μωράκια???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ 20η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΕΔΩ...

ΠΡΙΝ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΗΤΑΝ 200 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ..ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΩ..

ΜΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΕΝΑ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΩ...ΕΧΩ ΝΙΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΑΛΑ ΧΤΥΠΗΑΤΑ..ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ...ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ..ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΦΥΣΙΚΑ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΝΗΣΥΧΩ..

ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 5 ΚΙΛΑ.. :oops::oops::oops: ΚΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΘΑ ΜΕ ΚΑΡΥΔΩΣΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ..

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ..ΟΜΟΡΦΗ...ΜΕ ΓΕΡΑ ΜΩΡΟΥΛΙΑ!!!

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Dinaki μου ξέρεις άν είναι αγοράκι ή κοριτσάκι??? Πρέπει να φαίνεται πλέον! Για τα χτυπηματάκια του, και εγώ κάπως έτσι τα αισθάνομαι, δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχούμε. Σε λίγες εβδομάδες θα μας βαράνε αλύπητα! :) Αλλά και τα κιλάκια σου, μια χαρά τα ακούω, γιατί να σε καρυδώσει???

Link to comment
Share on other sites

Dinaki μου ξέρεις άν είναι αγοράκι ή κοριτσάκι??? Πρέπει να φαίνεται πλέον! Για τα χτυπηματάκια του, και εγώ κάπως έτσι τα αισθάνομαι, δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχούμε. Σε λίγες εβδομάδες θα μας βαράνε αλύπητα! :) Αλλά και τα κιλάκια σου, μια χαρά τα ακούω, γιατί να σε καρυδώσει???

 

 

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΩ ΟΥΤΕ ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΣ ΚΑΝΩ ΤΟ ΧΑΤΗΡΙ..ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ..ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΗΤΑΝ ΑΝΑΠΟΔΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ..ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΔΩ..ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ..

ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ???ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ??ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΚΟΥΒΑΛΑΣ???

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω αγοράκι διαγνωσμένο απο την 14η εβδομάδα!!! Είναι πολύ καλό παιδάκι και δεν με έχει στενοχωρήσει ούτε με έχει τρομάξει καθόλου. Έχω πολύ καλη εγκυμοσύνη, αν και έχω αρκετές ναυτίες και γενικότερα προβλήματα με το στομάχι (φουσκώματα, ανακατωσούρες...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ είμαι στην 18η , θα πάω την άλλη εβδομάδα στον γιατρό και θα ξέρω περισσότερα για το μπεμπε μου.(που μάλλον είναι μπουμπου)

την προηγούμενη εβδομάδα ένιωθα κάτι περίεργες κινήσεις αλλά χθες και σήμερα δεν τις νιώθω και λίγο ανησυχώ...

όσο για τα κιλά έχω πάρει 3 :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Είμαι κι εγώ στην 19η εβδομάδα και προχωράμε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Ανυπομονώ να αρχίσει να κλωτσάει ο μικρός (κάθε φορά που το βλέπουμε στον υπέρηχο κουνιέται ασταμάτητα αλλά εγώ δεν νιώθω τίποτα). Είμαστε 260 ολόκληρα γραμμάρια και θα γίνουμε πολύ όμορφα αντράκια!

Η μαμά μας έχει αρχίσει να φτιάχνει το δωμάτιό μας (γιατί είναι ανυπόμονη) και θέλει να το κάνει τέλειο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα!

 

Είμαι σχεδόν στην 20η εβδομάδα!Το μωράκι μας(του οποίου το φύλο, δεν το ξέρουμε ακόμα), πριν 2 εβδομάδες, ήταν 277,85 γραμμάρια!

 

Κλωτσάει, απο αρχές Μαίου και ειδικά τα βράδυα δίνει ρεσιτάλ! Υποθέτω οτι το κατάλαβα νωρίς, επειδή όταν έμεινα έγκυος, ήμουν 49,5.(δηλαδή ήμουν αδύνατη)Τώρα είμαι περίπου 56. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια , εγω ειμαι 19 και 3 και εχω κοριτσακι αυτη τη φορα , ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη και εκτος απο τις χαζο αρρυθμιες δεν μπορω να πω οτι εχω αλλο προβλημα με την εγκυμοσυνη , ααα και κατι σκληριματα στη μητρα αλλα φυσιολογικο το ειπε ο γιατρος . Απο κιλα δεν εχω παρει ακομα κανενα , αλλα ελπιζω αυτο το μηνα να μπει 1-2 για να φανει και η κοιλιτσα . Η μπεμπα ειναι 300 γραμμαρια περιπου και η εκτιμηση του γιατρου μας ηταν οτι θα φτασει τα κιλα του Κωνσταντινου στη γεννα , δηλαδη 3620 , θα γεννηθει γυρω στις 38 εδβομαδες ( Ο Κωνσταντινος γεννηθηκε 38 και 4 ) και θα εχω μια γεννα που θα κρατησει το πολυ 3 ωρες ( στον Κωνσταντινο ηταν 7 ) και η πλακα ειναι τον εμπιστευομαι πληρως το γιατρο σε οτι πει γιατι ποτε μα ποτε δε επεσε ε3ω :lol: . Κλωτσιες και μπουνιες ενοιωσα απο την 17η βδομαδα και μετα , καθε μερα και περισοτερες και εντονοτερες , πλεον μπορει και ο Πανος αμα βαλει το χερι του να τις καταλαβει . Τωρα σε 3 βδομαδες θα παμε για του Β επιπεδου και μετα σε αλλες 2 για την καμπυλη ζαχαρου (ευτυχως Θεε μου αυτη τη φορα μονο 3 ληψεις και αρα μονο 2 ωρες ) .Κατα αλλα , πραγματικα ανυπωμωνω σαν τρελη να γεννησω :) και να ερθει η αδεια του Πανου για να μπορεσουμε να αρχησουμε να ετοιμαζουμε το δωματιο απο την αρχη ( θα τα βαλουμε και τα 2 μαζι ) και να κανουμε και τις αλλαγες που θελουμε στο σπιτι για να υποδεχτουμε τη Μαρια μας .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμένα!Εγώ βρίσκομαι 19+6 περίπου στην 20η!!Ειναι η δέυτερη εγκυμοσύνη μου,έχω ήδη ενα κοριτσακι 3 ετώ.Αυτό δεν το είδαμε ακομα τι είναι,βασικά δεν κάθεται αν και ο γιατρός μου έχει τον τρισδιάστατο υπέρηχο τι να πώ!!Η εγκυμοσύνη μου πλέον είναι καλή μετά τον 3ο καλυτέρεψε γιατί απο την αρχή είχα λίγο αίμα και πόνους στην κοιλία αλλά τώρα είμαι πάρα πολύ καλά και ελπίζω να συνεχίσει μέχρι το τέλος έτσι!Κιλά έχω πάρει σχεδόν 3,πάλι καλά γιατί συην κόρη μου όταν ήμουν έγκυο και μέχρι τον 6ο μήνα ήδη είχα 12 κιλά οπότε τώρα είμαι αρκετά καλά,πιστέυω μέχρι 10 κιλά θα τα φτάσω άνετα!! :mad::mad:

[link=/][image noborder]/cache/7c9e28bff8.png[/image][/link]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Χαιρετώ όλες τις μέλλουσες μανούλες :) Είμαι και εγώ σχεδόν στην 20η βδομάδα και περιμένουμε αγοράκι! Είναι το πρώτο μας παιδάκι. Απ' ότι βλέπω αρκετές από εσάς νιώθουν την ίδια ανησυχία με εμένα και αυτό με ανακουφίζει λίγο. Μιλώ για το γεγονός ότι δε νιώθω τον μπέμπη να πολυκινείται, αν και εδώ και 2 βδομάδες ένιωθα μικροκινησούλες. Είμαι σίγουρη ότι δεν είναι τίποτα και ότι όλες εμείς και τα μωράκια μας είναι μια χαρά! Όσο για κιλά, μέχρι τον 3ο μήνα δεν είχα πάρει ούτε ένα και τώρα είμαι στο +4 :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!

εγω εχω ηδη 2 παιδακια και ειμαι εγκυοε στο τριτο μου!

εχω ενα αγορακι , ενα κοριτσακι και παω για το τριτο που ειναι κοριτσακι !

ειμαι σχεδον στην 20η εβδομαδα και εχω να κανω και εγω με τα κιλα μου!

στις προηγουμενες εγκυμοσυνες ειχα 3 κιλα μεχρι τον 6ο και μετα εφτανα τα 16 μεχρι να γεννησω. τωρα εχω ηδη παει 5.

ο Ανδρεας μου γεννηθηκε 19/04/2004

και η Αννα-Μαρια μου στις 26/09/2009

tuN5p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας και εμείς είμαστε στην 19+2 πριν 5 μέρες είδαμε το φασολάκι μας...

Ζυγίζει 330 γρ...

Εγώ δεν έχω πάρει κιλά ακόμα...(προσπαθώ με διατροφή)

Δεν έχουμε δει τι φύλο είναι....ίσως στις 7/9 στη Β'επιπέδου....

Εύχομαι σε όλες με το καλό ένα(ή δύο)γερό μωρό...

:P:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επαναφέρω το θέμα καθώς ανησυχώ για τα κιλά που έχω πάρει .

Η κοιλίτσα μου έγινε τεράστια και η όρεξη μου επίσης .

Πόσα επιπλέον κιλά θεωρούνται φυσιολογικά αυτή την εβδομάδα άραγε ?

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!!εγω αυριο κλεινω την 18η κ ξεκιναω την 19η!! ειμαι γενικα καλ! εχω εγορακι! θα το δουμε παι στις 12 του μηνα!! εχω κατι πονακια που και που χαμηλα. εσεις?

νομιζω οτι κατι εχω καταλαβει..μια κινηση σχεδον αναιπαισθητη...αχ ανυπομονω να το ακουσω καλα το μωρακι μου..!!

οσο για κιλα...και εγω εχω μςγαλη κοιλιτσα..εχζω παρει σχεδον 4 κιλα..

bg1085082.jpg

 

"μωρακι μου καλως ηρθες..!!

με το καλο να σε παρω αγκαλιτσα..!!"

Link to comment
Share on other sites

Κλειώ εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το πόσα κιλά θα πάρουμε εξαρτάται από το πόσα κιλά ήμασταν ΠΡΙΝ μείνουμε έγκυες! Ακούω διάφορες κοπέλες να είναι στην 20η βδομάδα και να έχουν πάρει 1 με 2 κιλά. Οι περισσότερες όμως από αυτές ξεκίνησαν την εγκυμοσύνη τους ήδη με κάποια κιλάκια παραπάνω, επομένως είναι λογικό να έχουν πάρει μόνο τόσα λίγα. Εγώ για να κατάλάβεις ξεκίνησα πολύ αδύνατη! Ημουνν 43,8! Τώρα είμαι στην 16η εβδομάδα και έχω πάρει 8 κιλά! Εννοείται ότι μου φαίνονται πάρα πολλά, αλλά μάλλον τα είχε ανάγκη ο οργανισμός! Δεν λέω ότι σε όλες τις κοπέλες γίνεται αυτό, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις αυτό συμβαίνει. Άρα τα κιλάκια σου τώρα αν ξεκινησες με λίγα κιλά, είναι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...