Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εκπαιδευτηρια πασχαλη ή εκπαιδευτηρια ζώη?


Recommended Posts

αγαπητοι φιλοι και φιλες εχω διδυμα κοριτσακια που προκειται να ξεκινησουν νηπιαγωγειο απο σεπτεμβριο 2013. εχω καταληξει σε δυο ιδιωτικα εκπαιδευτηρια του πασχαλη και του ζωη.μηπως μπορειτε να με βοηθησετε να καταληξω σε ενα απο τα δυο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ πηγαίνω και τα δυο παιδια μου στα εκπαιδευτηρία ΖΩΗ. Ειμαι πολύ ευχαριστημένη απο όλες τις απόψεις. Είναι ένα μαζεμένο σχολείο με πολύ καλους εκπαιδευτικούς με πολύ ωραίο σύστημα και κανόνες. Εάν θέλεις να με ρωτήσεις οτιδήποτε στην διαθεσή σου. Για τα εκπαιδευτήρια Πασχαλή δεν γνωρίζω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
αγαπητοι φιλοι και φιλες εχω διδυμα κοριτσακια που προκειται να ξεκινησουν νηπιαγωγειο απο σεπτεμβριο 2013. εχω καταληξει σε δυο ιδιωτικα εκπαιδευτηρια του πασχαλη και του ζωη.μηπως μπορειτε να με βοηθησετε να καταληξω σε ενα απο τα δυο;

 

ΑΓΑΠΗΤΗ ΦΙΛΗ,

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΙΛΗΜΜΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΥΓΧΥΣΜΕΝΗ. ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΓΙΑ ΠΑΣΧΑΛΗ Κ ΓΝΩΣΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΖΩΗ ΜΟΥΠΕ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΓΙΑ ΠΑΣΧΑΛΗ. ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΠΟΥΧΕΙ ΜΟΝΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ. ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕΧΡΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΤΟΥ...ΤΙ ΝΑΠΩ??? ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ??? ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ??? ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πηγαίνω και τα δυο παιδια μου στα εκπαιδευτηρία ΖΩΗ. Ειμαι πολύ ευχαριστημένη απο όλες τις απόψεις. Είναι ένα μαζεμένο σχολείο με πολύ καλους εκπαιδευτικούς με πολύ ωραίο σύστημα και κανόνες. Εάν θέλεις να με ρωτήσεις οτιδήποτε στην διαθεσή σου. Για τα εκπαιδευτήρια Πασχαλή δεν γνωρίζω τίποτα.

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΜΠΗΚΑ Κ ΕΓΩ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΑΣ...ΣΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΖΩΗ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙς ΠΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΙ Η ΤΑΞΗ ΣΤΗΝ Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ??? ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΕΕΣ Ή ΕΜΠΕΙΡΕς??? ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΕΞΤΡΑ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ??? ΜΑΘΗΣΙΑΚΑ, ΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΕΙΣΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ??? ΕΙΝΑΙ ΑΥΣΤΗΡΟ ΣΧΛΕΙΟ, ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟ??? ΣΤΙΣ ΓΛΩΣΣΕΣ ΔΙΝΕΙ ΕΜΦΑΣΗ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα!

2 περίπου χρόνια μετά και βρίσκομαι κι εγώ σε ανάληγη θέση και δίλημμα ανάμεσα στα 2 αυτά σχολεία.

Μένουμε Παγκράτι κι αναζητώ σχολείο για του χρόνου στην Α' Δημοτικού γι το παιδί μου. Θέλω κάτι σχετικά κοντά σε ιδιωτικό, με λογικά δίδακτρα, έμφαση στα Αγγλικά, καλό σύστημα εκμάθησης και σωστή μελέτη εκεί.

Πήγα σε πολλά και κατέληξα σε αυτά τα 2. Κατά τη γνώμη μου ο Πασχάλης υπερερεί αρκετά με μοναδικό μειονέκτημα ότι δεν έχει Γυμνάσιο-λύκειο. Τα αρνητικά του Ζώη είναι ότι Αγγλικά κάνουν 2-3 ώρες την εβδομάδα μόνο κι ότι το καλοκαίρι για να τα πηγαίνουν σε summer camps πρέπει να τα πηγαίνουμε εμείς μέχρι το σχολείο.

Σας παρακαλώ ενημερώστε μου τι επιλέξατε και ποια η γνώμη σας για όλα αυτά...

Περιμένω με αγωνία!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεσποινα, για ποιους λογους εχεις καταληξει σ΄αυτα τα δυο; Τι ειναι αυτο που ζητας; Σχολεια πχ με αντιστοιχα διδακτρα υπαρχουν ενα σωρο, τι ακριβως ψαχνεις;

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάει σε αρκετά αλλά ξεχώρισα αυτά τα δύο. Αυτό που ζητάω είναι να έχουν μοντέρνο και κατανοητό πρόγραμμα εκπαίδευσης, Αγγλικά κάθε μέρα, σωστή μελέτη, φαγητό στο σχολείο. Τον Πασχάλη μου το σύστησαν και ειλικρινά εντυπωσιάστηκα. Αλλά μετά το Δημοτικό τι; Έχει κανείς προσωπική άποψη; Naina ποιο άλλο μου προτείνεις (μήπως μου έχει ξεφύγει);;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

2 περίπου χρόνια μετά και βρίσκομαι κι εγώ σε ανάληγη θέση και δίλημμα ανάμεσα στα 2 αυτά σχολεία.

Μένουμε Παγκράτι κι αναζητώ σχολείο για του χρόνου στην Α' Δημοτικού γι το παιδί μου. Θέλω κάτι σχετικά κοντά σε ιδιωτικό, με λογικά δίδακτρα, έμφαση στα Αγγλικά, καλό σύστημα εκμάθησης και σωστή μελέτη εκεί.

Πήγα σε πολλά και κατέληξα σε αυτά τα 2. Κατά τη γνώμη μου ο Πασχάλης υπερερεί αρκετά με μοναδικό μειονέκτημα ότι δεν έχει Γυμνάσιο-λύκειο. Τα αρνητικά του Ζώη είναι ότι Αγγλικά κάνουν 2-3 ώρες την εβδομάδα μόνο κι ότι το καλοκαίρι για να τα πηγαίνουν σε summer camps πρέπει να τα πηγαίνουμε εμείς μέχρι το σχολείο.

Σας παρακαλώ ενημερώστε μου τι επιλέξατε και ποια η γνώμη σας για όλα αυτά...

Περιμένω με αγωνία!

 

Για ποια ταξη μιλας? Στον Ζωη εχει 3 ωρες αγγλικα την εβδομαδα μονο σε α και β δημοτικου απο οτι ξερω. Στη Γ εχει 5 ωρες τη βδομαδα και στην Δ 4 ωρες. Καλυτερα να ρωτησεις το ιδιο το σχολειο για λεπτομερειες.

Οσον αφορα το summer camp εννοειται οτι ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΧΟΛΙΚΑ που μεταφερουν τα παιδια σπιτι τους!!! Απλα με μικρη επιπλεον χρεωση. Ρωτησε να βεβαιωθεις.

Link to comment
Share on other sites

Μamvas ρώτησα στου Ζώη και μου είπαν ότι Αγγλικά κάνουν 2-3 φορές την εβδομάδα και το καλοκαίρι πρέπει να τον πηγαίνω εγώ μέχρι το σχολείο κι από εκεί θα πηγαίνουν σε διάφορα μέρη με σχολικό τους.

Καμιά άλλη άποψη;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να δωσω λαθος πληροφοριες, αλλα επιμενω, οι ωρες αγγλικων που σου ειπαν πρεπει να ειναι για την α δημοτικου μονο. Μετα αυξανονται κατακορυφα.

 

Για το summer camp μαλλον δεν θα ερχονται με το σχολικο λογω αποστασης σε σας, γιατι στα νοτια προαστια το κανουν σιγουρα.

Ευχομαι καλη επιλογη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...