Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόστος για τέλεση μυστηρίου στην εκκλησία;


Σας ζητήθηκε/προτάθηκε συγκεκριμένο ποσό για την τέλεση μυστηρίου;  

208

  1. 1. Σας ζητήθηκε/προτάθηκε συγκεκριμένο ποσό για την τέλεση μυστηρίου;

    • όχι, καθόλου
      58
    • δεν προτάθηκε άμεσα κάποιο ποσό απλώς ειπώθηκε "ότι έχετε" )
      74
    • προτάθηκε κάποιο ποσό απο 10- 50 ευρώ
      12
    • προτάθηκε κάποιο ποσό απο 50-200 ευρώ
      146
    • προτάθηκε κάποιο ποσό απο 200 ευρώ και πάνω
      42


Recommended Posts

Ας πούμε πως σε ένα ζευγαρι είναι ο ένας Χριστιανός και ο άλλος αλλόθρησκος και θέλουν να παντρευτούν , δεν μπορούν παρά μόνο με πολιτικό γάμο (απ' όσο γνωρίζω).

Οι ίδιοι άνθρωποι για κάποιους λόγους επιλέγουν να βαπτίσουν το παιδάκι τους Χριστιανό.

Μπορούν;

Σύμφωνα με πολλούς ιερείς (δεν ξέρω αν έχει επίσημη θέση η Εκκλησία αφού ο καθένας κάνει ό,τι θέλει), δεν γίνεται αν δεν παντρευτούν πρώτα με θρησκευτικό γάμο οι γονείς...

Και για να γίνει αυτό πρέπει να βαπτιστεί Χριστιανός ο αλλόθρησκους του ζευγαριού...

Αυτό δεν ισχύει. Φυσικά και μπορεί το παιδάκι να βαπτισθεί, ανεξάρτητα απ το τι κάνουν οι γονείς. Ο ανάδοχος είναι που δεν πρέπει να έχει κάνει πολιτικό γάμο.

 

Όσο για τη δημοσκόπηση, στο γάμο δε μου ζήτησαν τίποτα, ούτε και όταν έγινα νονά. Στις βαφτίσεις των παιδιών ζήτησαν 100 ευρώ. Τι να ψηφίσω τώρα;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • elina 78

    elina 78 6 δημοσιεύσεις

  • UFO

    UFO 4 δημοσιεύσεις

  • xena

    xena 4 δημοσιεύσεις

  • iouliana

    iouliana 4 δημοσιεύσεις

Σε λιγο βρε κοριτσι μου θα μου πεις οτι δεν εχουν να φανε κιολας!! Φυσικα και δεν μιλαω για ολους και σιγουρα καπου,καποιος θα υπαρχει που να εκτελει λειτουργημα αλλα εδω στην περιοχη μου δεν τον εχω βρει.. ε, δεν θα ερθω τωρα και στο νομο Ηλιειας να παντρευτω....

 

Και βεβαια εχουν να φάνε καλη μου...Και δεν αναφερομαι μονο στον νομο Ηλειας...Απλά οταν διαβαζω σχολια του τυπου οτι τα εξοδα των ενοριων τα πληρωνει η μητροπολη ε εντάξει!!!!!!Συμφωνω απόλυτα οτι καποιοι εχουν κανει τις ενοριες μαγαζακια τους, θεωρω οτι αυτοι ειναι η μειοψηφια.Εχουμε ευθύνη και εμεις που αφηνουμε τις ενοριες μας για να παντρευτουμε σε πιο in ναό.Επειδη ειμαι απο την Πάτρα ξερω ενορια που ζητησε χρηματα επιπλεον για τον καθαρισμο των χαλιων!!!!!!!Φταιει ο παπας η και αυτοι που το δεχονται και τα σκανε σαν χαζοι?? Σου ευχομαι καλη μου να βρεις εναν ιερέα σωστό και φωτισμενο.Καλη Σαρακοστη να εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια εχουν να φάνε καλη μου...Και δεν αναφερομαι μονο στον νομο Ηλειας...Απλά οταν διαβαζω σχολια του τυπου οτι τα εξοδα των ενοριων τα πληρωνει η μητροπολη ε εντάξει!!!!!!Συμφωνω απόλυτα οτι καποιοι εχουν κανει τις ενοριες μαγαζακια τους, θεωρω οτι αυτοι ειναι η μειοψηφια.Εχουμε ευθύνη και εμεις που αφηνουμε τις ενοριες μας για να παντρευτουμε σε πιο in ναό.Επειδη ειμαι απο την Πάτρα ξερω ενορια που ζητησε χρηματα επιπλεον για τον καθαρισμο των χαλιων!!!!!!!Φταιει ο παπας η και αυτοι που το δεχονται και τα σκανε σαν χαζοι?? Σου ευχομαι καλη μου να βρεις εναν ιερέα σωστό και φωτισμενο.Καλη Σαρακοστη να εχεις.

 

Εχεις δικιο σ'αυτο! Δεν ξερω αν διαβασες πιο κατω σε εκκλησια της περιοχης μου που πηγαμε να κλεισουμε ημερομηνια για το Σεπτεμβρη, μας ειπαν να πουμε στους κουμπαρους οτι θελουν απο τωρα προκαταβολη 100 ευρω για το καθε μυστηριο και αλλα 20 ευρω απο μας αλλιως δεν μας την εκλειναν. Και φυσικα οπως ειπες κι εσυ εφυγα αμεσως εγω....μα ειναι δυνατον να μας απειλουν κιολας; γιατι εμενα μου φανηκε σαν απειλη.. καλη Σαρακοστη και σε σενα ευχομαι με υγεια!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο σ'αυτο! Δεν ξερω αν διαβασες πιο κατω σε εκκλησια της περιοχης μου που πηγαμε να κλεισουμε ημερομηνια για το Σεπτεμβρη, μας ειπαν να πουμε στους κουμπαρους οτι θελουν απο τωρα προκαταβολη 100 ευρω για το καθε μυστηριο και αλλα 20 ευρω απο μας αλλιως δεν μας την εκλειναν. Και φυσικα οπως ειπες κι εσυ εφυγα αμεσως εγω....μα ειναι δυνατον να μας απειλουν κιολας; γιατι εμενα μου φανηκε σαν απειλη.. καλη Σαρακοστη και σε σενα ευχομαι με υγεια!

 

 

 

Και καλα εκανες.....Επειδη καποιοι δεν φεύγουν γιαυτο ζητανε τοσα χρηματα και μαλιστα προκαταβολικα....Χασανε εσενα? Θα παει αλλος αγαπητη μου. Αυτα κανουν και εχει παρει η μπαλα ολους.Να εισαι καλά κοπελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...