Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εχω πρόβλημα με δασκάλα


Recommended Posts

:P

Λατινα, καλημερα

Συμφωνώ με όλα οσα λες, αλλα πες μου σε παρακαλω και βασει της μεγαλης σου εμπειρίας στο φορουμ : δεν νομιζεις ότι ηδη πριν γραψω την πρωτη φορά, το θεμα ειχε παρει δυσαναλογα μεγαλες διαστασεις, εν όψει ιδίως των κοριτσιών που "εμπλεκονταν"? Αυτο και μονο επισημανα.

Πόσα ποστ με εντελώς μ...... βλέπουμε καθε μερα? Εκεί δεν ασχολείται κανείς, για την τηρηση της ταξεως. Ειναι αυτό ένα τετοιο ποστ?

Ακόμα και αν ηταν ατόπημα εκ μέρους της Ιππολύτης και της Αλκυόνης, δεν ηταν υπερβολικό να προσελκύσει τόσα πολλά σχόλια "σε βαζω στη θεση σου, υπενθυμιζοντας σου τους κανονες του φόρουμ"?

Προκάλεσε τόση ενόχληση ωστε να εκφραστεί με τόσες απαντησεις επί του ατοπήματος? Γιατί δεν προσπεράστηκε? Πιστεύεις ότι τα δυο κορίτσια χρειάζονταν ένα μάλωμα?

 

Απλώς εκφράζω τις απορίες μου, δεν το λεω κακοπροαίρετα.

... και ίσως μπήκα στον πειρασμό να κανω τον συνηγορο (πολύ κακώς), αφού μου φάνηκε σαν να υπήρχε δημόσιος κατηγορος.

 

Εγώ προσωπικά δεν μπήκα για να επαναφέρω στην τάξη όπως λες κανέναν :P απλώς χαλάστηκα που έχασα τον χρόνο μου γιατί νόμιζα ότι θα διάβαζα ένα ενδιαφέρον θέμα και αντ' αυτού έπεσα σε π.μ. .. από εκεί και πέρα εάν από τους εμπλεκόμενους σε αυτό το θέμα τους ενδιαφέρει να μας πουν τι μπορείς να κάνεις στις περιπτώσεις που μία δασκάλα διαχωρίζει τα παιδιά σε καλούς και κακούς μαθητές έχει καλώς.. αλλιώς θα περιμένουμε να ανοίξει κανείς άλλο παρόμοιο θέμα (εκτός εάν το πάνε και αυτοί με πμ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πριν χρόνια, μια μαμά είχε μπει στο φόρουμ για να βρει λύση στο θέμα της παιδί-παιδικός σταθμός. Αναφέρθηκε ανώνυμα στο θέμα και σε γενικές γραμμές κανένας δεν καταλάβαινε για ποιον έλεγε. Έλα όμως που έσπασε ο διάολος το ποδάρι του και μπήκε ως αναγνώστης (guest) κάποιος από τον εν λόγω παιδικό σταθμό. Ήταν έτσι το θέμα που άθελά της η κοπέλα φωτογραφήθηκε και επακολούθησε ένα σχετικό χοντρό θέμα που ξέφευγε από τις "ανώνυμες" γραμμές ενός φόρουμ. Το πρόβλημα διογκώθηκε πολύ και πέρασε από την εικονική ζωή στην πραγματική...

 

Δε θα ήταν πολύ καλύτερα αν η κοπέλα είχε αναφέρει το θέμα του προβλήματος και ζήταγε πιο προσωπική γνώμη; Καλύτερα να παρεξηγηθούν κάποια μέλη γιατί "χάλασαν χρόνο" για ένα θέμα "φάντασμα", παρά αυτό το θέμα να πάρει διαστάσεις.

 

Εν τω μεταξύ έχετε κάνει την τρίχα τριχιά!

Δεν είναι θέμα του "καφέ". Όποιος θέλει μπορεί να τη ρωτήσει, όπως ρώτησα κι εγώ. Όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά μπορεί να πάρει περισσότερες πληροφορίες.

 

Για τις ευχαριστίες, ήταν ομολογώ λίγο ξαφνικό και για μένα, αλλά μπορώ να καταλάβω τη θέση της κοπέλας, γιατί πάλι πριν χρόνια κάποιες καλοθελήτριες "την έλεγαν" σε άλλα μέλη, γιατί δεν ευχαριστούν μετά από τη λήψη βοήθειας στο φόρουμ και έπεφταν χαρακτηρισμοί περί τάχα αγένειας κτλ.

 

Με λίγα λόγια... Δημόσιο το φόρουμ, αλλά δε σας πιάνει κανείς...

Το λες δημόσια και φωτογραφίζεσαι; "Γιατί τα λες, δεν ήξερες;;; Υπάρχουν και τα πμ!!"

Δεν τα λες δημόσια; "Τι θες και γράρφεις!"

Δεν ευχαριστείς (δημόσια) ; "Είσαι αγενής!"

Ευχαριστείς; "Γιατί το κάνεις δημόσια, κάν' το με πμ."

 

Επειδή λοιπόν οι γνώμες είναι όσες και οι συμμετέχοντες, θεωρώ απόλυτα λογική και σωστή τη θέση της θεματοθέτριας.

 

Όσο για όσους κόπτονται τόσο πολύ για την τάξη του φόρουμ, να σας υπενθυμίσω πως είστε (κι εγώ μαζί σας τώρα) ... off topic.

 

Παραπονεθήκατε για το χρόνο που κάνατε για το "κλικ" που κατά τη γνώμη σας δεν είχε αντίκρισμα (μιας και δε θέλατε να δαπανήσετε χρόνο για να ρωτήσετε την κοπέλα). Έχετε χαλάσει πολλαπλάσιο χρόνο για να πείτε πως ενοχληθήκατε. Παράδοξο;!! .. ή εμένα μου φαίνεται;; Αν θέλετε να το κάνετε προς αποφυγή αντίστοιχων θεμάτων, ανοίξτε άλλο θέμα να το κουβεντιάσουμε με την ησυχία μας.

 

Έεεε ρε πεθερές που θα γίνουμεεεεεε........ Κακομοίρες νύφες...... Δε θα μας πιάνουν πουθενά....... καμία μας!:lol::lol::lol:

:)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το θέμα ήταν πολύ λεπτό, βρίσκομαι σε επαρχία και πιστεύω σωστά λειτούργησα και ζήτησα ανάλυση του θέματος σε πμ, άλλωστε τόσα χρόνια ακάθεκτη από το site πιστεύω ότι είναι πολύ σπουδαίο μέσο να βοηθήσεις και να βοηθηθείς με όποιον τρόπο νομίζεις καλύτερο. Αλήθεια όταν ζήτησα βοήθεια γιατί δεν υπήρχε ανταπόκριση -έστω και πμ-; Ειλικρινά, στεναχωριέμαι...

Link to comment
Share on other sites

Στον εαυτό μου φυσικάαααααααα!!!!!!!!!!!!!

Θα μουν αχάριστη αν δεν ευχαριστούσα την Αλκυόνη που τόοοοοοοοοσο πολύ με βοήθησε όλους αυτούς τους μήνες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως νομίζω ότι όλες μας έχουμε δίκιο

Φαινεται να ήταν λεπτό το θέμα οπότε καταλαβαίνω γιατί τέθηκε μέσω πμ και το φόρουμ χρησιμεύσε στο ότι η κοπέλα βρήκε κάποιον να μιλήσει - έστω και απο πμ

Και απο την άλλη για μένα είχαμε δίκιο και εμείς που θα θέλαμε να ξέρουμε τι έγινε μπας και έχουμε παρόμοια περίπτωση

Δεν πειράζει αρκεί το παιδί να ειναι καλα και να μην έγινε καμμια στραβή , στο κάτω κάτω αυτο εχει σημασία :-)

Link to comment
Share on other sites

Τσουκ. Δεν τα έχω ανάγκη. Όπως κανένας μας δεν έχει ανάγκη ευχαριστίες. Απλά το ένιωσε και το έκανε... και δεν καταλαβαίνω γιατί πέφτετε να τη φάτε!

 

Στο μεταξύ οι κουβέντες μας ήταν παλιότερα με πμ λόγω του πραγματικά ευαίσθητου θέματος. Η εφαρμογή ήθελε καιρό και οι πρώτοι καρποί φαίνονται τώρα.

 

 

Και για να πούμε και κάτι χρήσιμο...

Αυτό είναι και το ουσιαστικό σε θέματα διαπαιδαγώγησης: Δε γίνονται από τη μια στιγμή στην άλλη. Για ουσιαστικές και σοβαρές αλλαγές, χρειάζεται αλλαγή στάση από αυτούς που ελέγχουν το περιβάλλον (γονείς, εκπαιδευτικούς, παππούδες, γιαγιάδες και γενικά ενηλίκους κτλ) και έτσι, έρχονται και στο παιδί. Οι πραγματικές αλλαγές θέλουν κόπο, προσπάθεια και χρόνο... Χρόνο για να αναγνωριστούν, να εφαρμοστούν και να παγιωθούν. Οπότε τα αποτελέσματα στα μικρότερα μέλη όπως τα παιδιά, είτε στην οικογένεια, είτε στο σχολείο, φαίνονται αρκετό καιρό μετά. Μα έχουν κάθε λόγο να αφήνουν την αισιοδοξία της μονιμότητας. Και τι ποιο όμορφο από το να αισθάνεται ένας ενήλικος (εκπαιδευτικός, γονιός, παππούς, γιαγιά, φίλος κτλ) πως το παιδάκι γίνεται κάθε μέρα πιο γελαστό και ευτυχισμένο και πως έχει την ικανότητα να κρατήσει για πολύ πολύ καιρό ακόμα;; :)

 

Ελάτε, χαμογελάστε... σίγουρα μπορείτε όλοι να είστε πιο χαλαροί. :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δε θα ασχοληθω με το θεμα της κοπελας...υποθετω για να μην αναφερει καποια πραγματα δημοσια ειχε τους λογους της και χαιρομαι να βρηκε λυση στο οποιο προβλημα της.Αλλα βρε alcyon μιας και φαινεται να τη βοηθησες τοσο δε μας λες κι εμας τι ακριβως της προτινες να κανει μπα και βοηθηθει και καμια αλλη μανουλα.Χωρις εννοειται να θιξεις το θεμα της συγκεκριμενης κοπελας...τι προτινεις οτι κπορει μια μαμα να κανει αν εχει τετοιο θεμα με μια δασκαλα.Εννοειται και οποια αλλη κοπελα εχει εμπειρια και εχει να πει κατι.Περεπιπτοντως alcyon επειδη δε θυμαμαι κιολας, εισαι εκπαιδευτικος? Και αν ναι σε τι ηλικιες διδασκεις?

Link to comment
Share on other sites

Τι σόι θέμα με δασκάλα; ... πες μου τα δεδομένα...

Δεν είμαι ο "φωτεινός παντογνώστης", ούτε έχω λύσεις για όλα. Αν κάτι συμβαίνει συγκεκριμένο, ίσως μπορέσουμε να το φωτίσουμε όλοι μαζί με συζήτηση. Έτσι γενικά και αόριστα, δεν έχει νόημα μια συζήτηση.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...