Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καράτε ή Tae kwon Do για αγορακι;


Recommended Posts

Kαλημερα

Σκεφτομαι να στειλω τον μικρο μου (5.5 χρονων) πολεμικες τεχνες.

Αν και ημουν αντιθετη μεχρι πριν λιγο καιρο γιατι πιστευα οτι καλλιεργουν την επιθετικοτητα , μετα απο ενα γεγονος και διαβαζοντας καποιες αποψεις δικες σας προβληματιστηκα και το εψαξα περισσοτερο.

 

Κατεληξα οτι

με τις πολεμικες τεχνες καλλιεργεις περισσοτερο την αυτοπειθαρχια και αυτοπεποιθηση που ειναι πολυ σημαντικο.

Εντωμεταξυ με τοσα κρουσματα βιας που ακουμε τον τελευταιο καιρο εχω αρχισει να ανησυχω για το τι θα αντιμετωπισει στο Δημοτικο.

 

Κοιταξα και τα δυο αθληματα σε βιντεο.

Το Tae kwon Do μου φαινεται οτι γυμναζει ολοκληρο το σωμα καλυτερα και χρησιμοποιεις και χερια και ποδια για χτυπηματα.

Στο καρατε χρησιμοποιεις μονο χερια , αλλα τα χτυπηματα ηταν πολυ επικινδυνα , οπως στο λαιμο -ματια και αυτο δεν μου αρεσε καθολου.

 

Ομως ενας ορθοπεδικος μου ειπε οτι το Tae kwon Do εχει περισσοτερους τραυματισμους.

 

 

Ειμαι τελειως ασχετη και δεν ξερω ποιο ειναι το καλυτερο και το λιγοτερο επικινδυνο για το παιδι μου.Του μικρου μου του αρεσουν πολυ και τα δυο .

 

Θα ηθελα να ακουσω εμπειριες απο μητερες που εχουν στειλει τα αγορακια τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απο παιδάκι (5) είχα ξεκινήσει και τα δύο και τελικά προτίμησα το ταε κβον ντο. Όντως είναι πολύ καλή γυμναστική και παρολο που το έχω σταματήσει απο το γυμνάσιο, μου έχει μείνει η ευλυγισία και τα γρήγορα αντανακλαστικά οχι μόνο για αυτοάμυνα αλλά και για καθημερινές κινήσεις. Μου φαίνεται προσωπικά, πιο ξεκάθαρο με συγκεκριμένες κινήσεις και γυμναστική που απο τη μια δεν σε ζορίζουν υπερβολικά στην προπόνηση απο την άλλη με τα χρόνια χωρίς να το καταλάβεις δουλεύεις ολόκληρο το σώμα. Επίσης το καλό είναι οτι δεν χρειάζεται να χτυπήσεις κάποιον σε έναν τσακωμό αλλά μαθαίνεις να τον αποφύγεις με λαβές ή με ένα απλό τίναγμα του χεριού χωρίς να χτυπήσει κανένας.

Βέβαια σημασία έχει και το ενδιαφέρον του παιδιού γιατί ενώ ξεκίνησα μαζί με τον αδελφό μου, εγώ έφτασα μέχρι τη μαύρη ζώνη ενώ εκείνος τα παρατησε μετά απο 2 μαθήματα γιατί δεν ταίριαζαν οι πολεμικές τέχνες με το δικό του στυλ (ασχολήθηκε με σκοποβολή).

Σχετικά με τραυματισμούς κανένα απο τα παιδιά που είμασταν μαζί στη σχολή δεν έπαθε κάτι όσα χρόνια ήμουν εκεί. Πιο επικίνδυνο είναι το σχολικό περιβαλλον για τραυματισμούς και σοβαρούς μάλιστα. Ετσι αναγκάστηκα να σταματήσω κι εγώ, τραυματίστηκα (κι αλλα παιδιά στη συνέχεια) σοβαρά στο γόνατο απο λάθη που έγιναν σε κάτι επισκευές στην αυλή του σχολείου.

TqhDp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Θα ηθελα να ακουσω εμπειριες απο μητερες που εχουν στειλει τα αγορακια τους.

 

Εμπειρίες από κοριτσάκια δέχεστε; Οι μικρές μου ξεκίνησαν tae kwon do σε ηλικία 6 χρονών. Η μεγάλη μου που είναι πέμπτη δημοτικού έχει ήδη μισή μαύρη ζώνη και του χρόνου με το καλό θα πάρει και τη μαύρη. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι, ποτέ δεν υπήρξε κάποιος τραυματισμός ούτε σε εμάς ούτε σε κάποιο άλλο παιδάκι απ' όσο έχω ακούσει. Υπάρχει καλλιέργεια της πειθαρχίας και της αυτοπεποίθησης πράγματι. Ο λόγος που εγώ προσωπικά ήθελα να ξεκινήσουν το συγκεκριμένο άθλημα, πέρα από τον προφανή - της άθλησης/φυσικής κατάστασης - ήταν να μάθουν να αμύνονται και να προστατεύουν τον εαυτό τους σε περίπτωση ανάγκης.

 

Οπότε +1 για το tae kwon do κι από εμένα. :-)

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια

 

Σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Ηταν πολυ χρησιμες.

 

 

Και εγω tae kwon do προτιμω απο τα video που ειδα αλλα εαν δεν ξερεις κατι δεν μπορεις να σχηματισεις σωστη αποψη απο τα video.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...