Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμμετοχή ασφ/νου στις εξετάσεις μέσω ΕΟΠΥΥ


Recommended Posts

Στην περιοχή μου σε όλα τα ιδιωτικά μικροβιολογικά εργαστήρια, οι γιατροί εκτός απο το ποσο που τους αναλογεί να εισπράξουν απο το ταμείο, ζητάνε ενα επιπλέον ποσο ( όχι κάθε φορά συγκεκριμένο) διότι,λένε, κάποιες εξετάσεις κοστίζουν παραπάνω και δεν έχουν αξιολογηθεί σωστά απο το ταμείο. Άλλοι πάλι λένε ότι έχουν ξεπεράσει το πλαφόν των επισκέψεων και χρεώνουν τις εξετάσεις κανονικά. Ποια ειναι η αλήθεια; Δεν εχω πληρώσει σε κανένα απο αυτά τις εξετάσεις έτσι όπως μου τις χρεώνει το έντυπο. Πάντα ζητάνε κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πρώτη φορά το ακούω. :shock::shock::shock: Εμείς πληρώνουμε αυτό που γράφει το έντυπο του ΕΟΠΠΥ

 

Σε ποια περιοχή συμβαίνει αυτό;;;

 

έχεις pm. Αν κατάφερα να το στείλω....

Link to comment
Share on other sites

Ή εχουν συνεννοηθει μεταξυ τους τα μικροβιολογικα της περιοχης σου ή οι υπόλοιποι μικροβιολόγοι της χωρας ειναι μακάκες :mrgreen: γιατί εμένα δεν μου έχει τυχει ποτέ αυτό και κατά περιόδους "ζω" μεσα σε μικροβιολογικά εργαστηρια λόγω πολύ συχνων αιματολογικών εξετάσεων!

Πάντα πληρωνω μονο τη συμμετοχη, όπως τη γραφει το έντυπο.

Θα σου ελεγα να πας αλλού, αλλα λες ότι το κανουν ολοι εκει που μενεις (εισαι σιγουρη? μηπως το κανουν 3-4 συνεννοημένοι?)

Η πρωτη δικαιολογία δεν ισχύει σίγουρα. Αν ενα μικροβιολογικό εργαστηριο ειναι συμβεβλημενο με ΕΟΠΥΥ, τότε πληρωνεις ΜΟΝΟ τη συμμετοχη σου, τελος.

Τη δευτερη δικαιολογία (αιτιολογία, ουσιαστικά) την εχω ακουσει μονο από ιατρεία, όπου, όντως, εχουν πλαφόν και όταν το συμπληρωσουν χρεωνουν την επίσκεψη κανονικά.

Από μικροβιολογικά εργαστηρια, όχι.

Μαλιστα, στο συγεκριμένο που παω εγω, γινεται ο κακός χαμός κάθε μερα από κόσμο και βεβαια ολοι πληρωνουν μονο τη συμμετοχή τους.

:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Ή εχουν συνεννοηθει μεταξυ τους τα μικροβιολογικα της περιοχης σου ή οι υπόλοιποι μικροβιολόγοι της χωρας ειναι μακάκες :mrgreen: γιατί εμένα δεν μου έχει τυχει ποτέ αυτό και κατά περιόδους "ζω" μεσα σε μικροβιολογικά εργαστηρια λόγω πολύ συχνων αιματολογικών εξετάσεων!

Πάντα πληρωνω μονο τη συμμετοχη, όπως τη γραφει το έντυπο.

Θα σου ελεγα να πας αλλού, αλλα λες ότι το κανουν ολοι εκει που μενεις (εισαι σιγουρη? μηπως το κανουν 3-4 συνεννοημένοι?)

Η πρωτη δικαιολογία δεν ισχύει σίγουρα. Αν ενα μικροβιολογικό εργαστηριο ειναι συμβεβλημενο με ΕΟΠΥΥ, τότε πληρωνεις ΜΟΝΟ τη συμμετοχη σου, τελος.

Τη δευτερη δικαιολογία (αιτιολογία, ουσιαστικά) την εχω ακουσει μονο από ιατρεία, όπου, όντως, εχουν πλαφόν και όταν το συμπληρωσουν χρεωνουν την επίσκεψη κανονικά.

Από μικροβιολογικά εργαστηρια, όχι.

Μαλιστα, στο συγεκριμένο που παω εγω, γινεται ο κακός χαμός κάθε μερα από κόσμο και βεβαια ολοι πληρωνουν μονο τη συμμετοχή τους.

:confused::confused::confused:

 

Το εργαστήριο στο οποίο πήγαινα χρόνια, το ξεκίνησε απο πέρυσι. Έφυγα, πήγα σε άλλο το οποίο τη δεύτερη φορά ξεκίνησε το ίδιο τροπάριο. Ρωτάω γνωστούς και μου λένε τα ίδια. Πρόσφατα ο παιδίατρος μου είπε, ότι το έχουν ξεκινήσει όλα με την αιτιολογία του πλαφόν.

Όχι, δεν ειναι οι δικοί σας μ.......ς, εμείς είμαστε που το δεχόμαστε τελικά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το εργαστήριο στο οποίο πήγαινα χρόνια, το ξεκίνησε απο πέρυσι. Έφυγα, πήγα σε άλλο το οποίο τη δεύτερη φορά ξεκίνησε το ίδιο τροπάριο. Ρωτάω γνωστούς και μου λένε τα ίδια. Πρόσφατα ο παιδίατρος μου είπε, ότι το έχουν ξεκινήσει όλα με την αιτιολογία του πλαφόν.

Όχι, δεν ειναι οι δικοί σας μ.......ς, εμείς είμαστε που το δεχόμαστε τελικά

 

Α! τετοια λεγε μου, ότι θα ξεκινησουν και αλλοι, σωθηκαμε... :(

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή μου σε όλα τα ιδιωτικά μικροβιολογικά εργαστήρια, οι γιατροί εκτός απο το ποσο που τους αναλογεί να εισπράξουν απο το ταμείο, ζητάνε ενα επιπλέον ποσο ( όχι κάθε φορά συγκεκριμένο) διότι,λένε, κάποιες εξετάσεις κοστίζουν παραπάνω και δεν έχουν αξιολογηθεί σωστά απο το ταμείο. Άλλοι πάλι λένε ότι έχουν ξεπεράσει το πλαφόν των επισκέψεων και χρεώνουν τις εξετάσεις κανονικά. Ποια ειναι η αλήθεια; Δεν εχω πληρώσει σε κανένα απο αυτά τις εξετάσεις έτσι όπως μου τις χρεώνει το έντυπο. Πάντα ζητάνε κάτι παραπάνω.
Πραγματι υπαρχει διαφορα τιμων σε αρκετες εξετασεις η οποια φαινεται όταν ο γιατρος περναει τα παραπεμπτικα ηλεκτρονικα στον εοππυ.Ετσι μια εξεταση αποζημιωνεται πολύ λιγοτερο από οσο φαινεται στο παραπεμπτικο.Επισης κάθε μικροβιολογικο εχει λαβει από τον εοππυ ένα πλαφον δηλ το μεγιστο ποσο που μπορει να του καταβληθεί κάθε μηνα και σε περιπτωση υπερβασης του,παλι επιβαρυνει τον γιατρο.
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι υπαρχει διαφορα τιμων σε αρκετες εξετασεις η οποια φαινεται όταν ο γιατρος περναει τα παραπεμπτικα ηλεκτρονικα στον εοππυ.Ετσι μια εξεταση αποζημιωνεται πολύ λιγοτερο από οσο φαινεται στο παραπεμπτικο.Επισης κάθε μικροβιολογικο εχει λαβει από τον εοππυ ένα πλαφον δηλ το μεγιστο ποσο που μπορει να του καταβληθεί κάθε μηνα και σε περιπτωση υπερβασης του,παλι επιβαρυνει τον γιατρο.

 

ωραία. ποια ειναι αυτή η διάφορα τιμών; όταν περάσει ηλεκτρονικά τα παραπεμπτικό να μου τη δείξει. και γιατί να τη χρεωθω εγώ; Επίσης εγώ γιατί να μην ξέρω ποτέ ακριβώς έφτασε στο μέγιστο ποσο που μπορει να του καταβληθεί; Και όλοι οι υπόλοιποι που δεν χρεώνουν έξτρα; Κάτι δεν μου κολλάει

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι υπαρχει διαφορα τιμων σε αρκετες εξετασεις η οποια φαινεται όταν ο γιατρος περναει τα παραπεμπτικα ηλεκτρονικα στον εοππυ.Ετσι μια εξεταση αποζημιωνεται πολύ λιγοτερο από οσο φαινεται στο παραπεμπτικο.Επισης κάθε μικροβιολογικο εχει λαβει από τον εοππυ ένα πλαφον δηλ το μεγιστο ποσο που μπορει να του καταβληθεί κάθε μηνα και σε περιπτωση υπερβασης του,παλι επιβαρυνει τον γιατρο.

 

Οκ, το πλαφόν, κατανοητό.

Αλλά το άλλο, όχι.

Όταν κάποιος γιατρός είναι συμβεβλημένος με ΕΟΠΥΥ είναι υποχρεωμένος να δεχτεί την κρατική διατίμηση.

Δηλαδη όσοι δεν το κάνουν, βαζουν από την τσεπη τους?

Φιλανθρωπική επιχείρηση ο μικροβιολόγος??

Το επιπλέον ποσό, το ζητάει ως επιχειρηματίας/ελευθερος επαγγελματίας.

Μην πας λοιπόν σε αυτόν, πήγαινε σε αλλον.

Προσωπικά, η μόνη διαφοροποίηση που εχω δει, ειναι πχ οταν ηθελα να κανω ψηφιακή μαστογραφια, μου ειπαν από το διαγνωστικό ότι θα μου γραψει ο γιατρός μου την απλή μαστογραφία (που είναι και η μόνη που "γραφεται") και θα πληρωσω το επιπλέον κόστος (πχ 20 ευρω), της ψηφιακής.

Ειναι όμως ΑΛΛΗ υπηρεσία (ψηφιακή/απλή).

Αν ο γιατρός μου, μου γραψει την απλή και πάω σε ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΟ κέντρο, να κανω την απλή, θα πληρωσω μονο τη συμμετοχή.

Link to comment
Share on other sites

ωραία. ποια ειναι αυτή η διάφορα τιμών; όταν περάσει ηλεκτρονικά τα παραπεμπτικό να μου τη δείξει. και γιατί να τη χρεωθω εγώ; Επίσης εγώ γιατί να μην ξέρω ποτέ ακριβώς έφτασε στο μέγιστο ποσο που μπορει να του καταβληθεί; Και όλοι οι υπόλοιποι που δεν χρεώνουν έξτρα; Κάτι δεν μου κολλάει

Ναι ζητα του να στη δειξει.Κατανοω ότι δεν θελεις να πληρωσεις τη διαφορα,το πρόβλημα είναι με το κρατος που είναι ασυνεπες(γενικα είναι μια μεγαλη συζητηση το θεμα των εξετασεων,των συμφερόντων στον χωρο και ποιοι θα τις παρουν τελικα......επειδή λες πως κατι δεν σου κολαει)Επελεξε να πηγαίνεις εκει που δεν σου χρεωνουν τη διαφορα,εγω απλως σου λεω ποια είναι η αληθεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...