Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ?


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΣΕ 2ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΙΚΑ (56ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ) ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΩ? ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ? ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΜΟΥ (22ΜΕΡΕΣ?) ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ? ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΩ ΕΝΑΝ ΑΚΟΜΑ ΜΙΣΘΟ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γειά σου gwgw. εγώ είχα σταματήσει 15/12 κι πήρα μισθό κι δώρο Χmas από τον εργοδότη μου. τον επόμενο μήνα πήρα λεφτά από το ΙΚΑ και κάποια διαφορά την δίνει ο εργοδότης. μόλις γεννήσεις, με το καλό, κάτι παίρνεις και από τον ΟΑΕΔ και παίρνεις και χρήματα από το ΙΚΑ.

 

το εξάμηνο θα το πάρεις; εγώ πήρα και το εξάμηνο κι πληρώνομαι κάθε μήνα από τον ΟΑΕΔ.

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

δικαιουσαι τα παντα κανονικα,μισο μισθο επιδομα αδειας για την αδεια σου κανονισε ή να την παρεις μετα ή να στην πληρωσει αν δεν εχεις παρει αναρρωτικη δικαιουσαι και ενα μισθο απ τον εργοδοτη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια εχω μπερδευτει!!!!!!

εγω πρην παρω την αδια οικιοφοριας πηρα 9 εργασιμες μερες αδια αναρωτικη

τωρα εχω την αδια λοχιασ μια που γεννηα πρην 10 μερες, δουλευω πανω απο ενα χρονο στον εργοδοτη τι πρεπει να παρω απο εκεινον και ποτε?

γιατι μεκρι τωρα δεν μου εχει βγαλει τιποτα εκτοσ απο τησ 9 μερες αναροτικης που πηρα πρην την αδια οικιοφοριασ

εχουμε και λεμε 3/5- 12/5 αναροτικης

13/5- 8/7 οικιοφοριας

και μετα οι 63 μερες

ποτε μου βγαζει τα λεφτα?

ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 5 months later...

κορίτσια, εγώ που σταμάτησα από τις 8 ιανουαρίου,

θα πληρωθώ για αυτές τις 8 μέρες

+ έναν μισθό ακόμα? (αναρρωτική δεν είχα πάρει καθόλου)

+ το ποσό που υπολογίζεται σύμφωνα με την κλάση? (για τον εργοδότη μηλάμε πάντα)

το πέρνω και αυτό? ή είναι το ίδιο με τον μισθό?

αλλά έτσι όπως το έχω υπολογίσει το δεύτερο ποσό είναι πολύ λιγότερο από τον μισθό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γειά σας κορίτσια & αγόρια....,

 

μόλις την προηγούμενη εβδομάδα επέστρεψα από 6μηνο μητρότητας και καλοκαιρινή άδεια από εργοδότη.

Βομβαρδισμός ερωτήσεων τώρα....

Από τον ΟΑΕΔ τελείωσα δικαιούμαι μόνο μια αναλογία Δώρο Χριστουγέννων. Ο ΟΑΕΔ τελέιωσε 16/08/2011 απο εκεί και έπειτα άρχισε η καλοκαιρινή μου άδεια απο 17/08/2011 έως και 17/09/2011 όπου και επέστρεψα στην δουλειά. Πήρα επίδομα αδείας (από τον εργοδότη & απο τον ΟΑΕΔ σε σύνολο 400 ?)αλλά χρήματα για την άδεια δεν δικαιούμαι? (επειδή δεν εχω δουλέψει όλη την χρονιά)? γιατί δικαιούμαι το επίδομα και δεν δικαιούμαι την άδεια?

Επειτα.. το μειωμένο λόγω θηλασμού το δικαιούμαι αφού έχω πάρει το 6μηνο? και αν ισχύει ότι είναι 30 μήνες 1 ώρα κάθε μέρα ή 18 μήνες εκ των οποίων 12 μήνες για 2 ώρες και 6 μήνες για 1 ώρα.

Παρακαλώ διαφωτίστε με... γιατί κάτι δεν μου πάει.....

 

Ευχαριστώ .......

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια & αγόρια....,

 

μόλις την προηγούμενη εβδομάδα επέστρεψα από 6μηνο μητρότητας και καλοκαιρινή άδεια από εργοδότη.

Βομβαρδισμός ερωτήσεων τώρα....

Από τον ΟΑΕΔ τελείωσα δικαιούμαι μόνο μια αναλογία Δώρο Χριστουγέννων. Ο ΟΑΕΔ τελέιωσε 16/08/2011 απο εκεί και έπειτα άρχισε η καλοκαιρινή μου άδεια απο 17/08/2011 έως και 17/09/2011 όπου και επέστρεψα στην δουλειά. Πήρα επίδομα αδείας (από τον εργοδότη & απο τον ΟΑΕΔ σε σύνολο 400 ?)αλλά χρήματα για την άδεια δεν δικαιούμαι? (επειδή δεν εχω δουλέψει όλη την χρονιά)? γιατί δικαιούμαι το επίδομα και δεν δικαιούμαι την άδεια?

Επειτα.. το μειωμένο λόγω θηλασμού το δικαιούμαι αφού έχω πάρει το 6μηνο? και αν ισχύει ότι είναι 30 μήνες 1 ώρα κάθε μέρα ή 18 μήνες εκ των οποίων 12 μήνες για 2 ώρες και 6 μήνες για 1 ώρα.

Παρακαλώ διαφωτίστε με... γιατί κάτι δεν μου πάει.....

 

Ευχαριστώ .......

 

εννοεις οτι τις μερες απο 17/8 εως 17/9 δεν τις πληρωθηκες?

το μειωμενο ωραριο ειναι λιγο πονεμενη ιστορια.καποιες επιθεωρησεις ισχυριζονται οτι εαν παρεις το 6μηνο χανεις 6 μηνες μειωμενο ωραριο που σημαινει οτι οι 30 μηνες μειωμενο κατα μια ωρα γινεται 24 μηνες μειωμενο κατα μια ωρα (η εναλλακτικα 12 μηνες 6ωρο).αλλη επιθεωρηση ελεγε οτι δεν χανεις μειωμενο ωραριο και ισχυει το 30 μηνες 7 ωρο.και επειδη καθε επιθεωρηση ελεγε τα δικα της πηρα στο υπουργειο εργασιας τηλεφωνο και μου ειπαν οτι οντως χανω 6 μηνες απο το μειωμενο ωραριο και μπορω να δουλεψω

 

η 24 μηνες μειωμενο κατα 1 ωρα η

12 μηνες μειωμενο κατα 2 ωρες.

 

εγω εκανα το 2ο.....

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι,

 

καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ. Πάντα εσύ με διαφωτίζεις όπως τότε με τα δικαιώματά μου κατά την διάρκεια και μετά εγκυμοσύνης.

Εμένα που λες μου είπαν ότι είναι 18 μήνες μειωμένο αλλά επειδή πήρα το 6μηνο ειναι 12. Και ισχύει το πρώτο 6μηνο 2 ώρες δηλάδή από Σεπτέμβριο μέχρι και Φεβρουάριο και έπειτα τους άλλους 6μηνες από 1 ώρα.

Για το θέμα της άδειας είναι ως εξής...

Πήρα τον Σεπτέμβριο από ΟΑΕΔ γύρω στα 160 ευρώ και από τον εργοδότη μου 400 ευρώ. Εγω θυμάμαι ότι εδω και 3 χρόνια που δουλεύω στην ίδια δουλειά τον μήνα Αύγουστο πάντα καθόμουν και μου πλήρωνε το μισθό μου 800 ευρώ και το επίδομα αδείας 400 σύνολο 1200 ευρώ. Τώρα επειδή δεν έχω δουλέψει από την αρχή του έτους δεν δικαιούμαι την άδεια την καλοκαιρινή? μόνο το επίδομα? τί γίνεται? εξάλλου ήμουν σε άδεια μητρότητας.... πήρα μόνο τις μέρες της αδείας και όχι τον μισθό?

και ναι τις μέρες απο 17/08 μέχρι και 17/09 πληρώθηκα μόνο αυτά που ανέφερα

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοφάκι,

 

καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ. Πάντα εσύ με διαφωτίζεις όπως τότε με τα δικαιώματά μου κατά την διάρκεια και μετά εγκυμοσύνης.

Εμένα που λες μου είπαν ότι είναι 18 μήνες μειωμένο αλλά επειδή πήρα το 6μηνο ειναι 12. Και ισχύει το πρώτο 6μηνο 2 ώρες δηλάδή από Σεπτέμβριο μέχρι και Φεβρουάριο και έπειτα τους άλλους 6μηνες από 1 ώρα.

Για το θέμα της άδειας είναι ως εξής...

Πήρα τον Σεπτέμβριο από ΟΑΕΔ γύρω στα 160 ευρώ και από τον εργοδότη μου 400 ευρώ. Εγω θυμάμαι ότι εδω και 3 χρόνια που δουλεύω στην ίδια δουλειά τον μήνα Αύγουστο πάντα καθόμουν και μου πλήρωνε το μισθό μου 800 ευρώ και το επίδομα αδείας 400 σύνολο 1200 ευρώ. Τώρα επειδή δεν έχω δουλέψει από την αρχή του έτους δεν δικαιούμαι την άδεια την καλοκαιρινή? μόνο το επίδομα? τί γίνεται? εξάλλου ήμουν σε άδεια μητρότητας.... πήρα μόνο τις μέρες της αδείας και όχι τον μισθό?

και ναι τις μέρες απο 17/08 μέχρι και 17/09 πληρώθηκα μόνο αυτά που ανέφερα

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

η ετησια αδεια σου δεν επηρεαζεται απο τις αδειες μητροτητας.ειναι κανονικη ολοκληρη αδεια με αποδοχες.οποτε και σαφως ειναι πολυ λιγα τα χρηματα που πηρες (και εγω 21/8 γυρισα απο το 6μηνο και πηρα κανονικα 22 εργασιμες μερες αδεια)

 

αυτο που σου ειπαν για το μειωμενο ειναι λαθος.πριν θεσπιστει το 6μηνο του οαεδ ηταν 30 μηνες μειωμενο κατα 1 ωρα η εναλλακτικα 1 χρονος 6ωρο και 6 μηνες 7ωρο.αφου λοιπον θεωρουν οτι εαν παρεις το 6μηνο χανεις και 6 μηνες μειωμενο θα ειναι

 

24 ωρες μειωμενο κατα 1 ωρα η 12 μηνες μειωμενο κατα 2 ωρες,αυτη ηταν η απαντηση του υπουργειου εργασιας.

 

οσο για το αλλο ουτε που θυμαμαι να σε εχω ξαναβοηθησει :rolleyes:,αλλα για να το λες ......:P

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα,τις αποδοχές αδείας τις δικαιούσαι κανονικά ασχετως με το εξαμηνο του οαεδ,υποθετω οτι ο εργοδοτης σου εκμεταλευεται την όλη κατασταση που επικρατει,αλλά απο την στιγμή που δεν μπορεί να σε απολύσει ακόμα διεκδίσε τα χρηματα σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ πολύ κορίτσια.....

 

κι εγώ είχα την εντύπωση ότι κάτι παίζει και το κατοχύρωσα τώρα.

Να'στε καλά. Οσο για το Σοφάκι να σου θυμήσω ότι με είχες βοηθήσεις πριν ένα χρόνο με τις άδειες και τα χρήματα που δικαιούμαι.

Μου είχες πει πόσα θα πάρω για κυοφορεία - λοχεία - τοκετό. Πως να μην σε εμπιστευτώ μετά από τέτοια καθοδήγηση.

Σε ευχαριστώ και πάλι να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

δικαιούμαι κάποια χρήματα από τον εργοδότη μου επειδή δεν είχα πάρει αναρρωτική πριν την άδεια κυοφορίας, όμως λένε όιτ δεν δικαιούμαι τίποτα. είμαι με σύμβαση στο δημόσιο. τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα

 

σε λιγες μερες βγαινω σε άδεια τοκετού. επειδή ειχα δυσκολη εγκυμοσυνη ειχα αρκετο καιρο αδεια ασθενειας.( σχεδόν σε όλη την εγκυμοσυνη).θα ηθελα να μου πειτε αν γνωρίζεται τι χρηματα περνω από το ικα για τις 56 μερες πριν τον τοκετο και τι για τις 63. περνω κατι από τον εργοδοτη? τα μικτα μου είναι 300 ευρω. (με δηλωνει 4ωρη δυστυχως με 22 ενσημα τον μηνα). περνω κατι από τον οαεδ?

 

ευχαριστω πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...