Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

για πρόκληση ωορρηξίας


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Άρτη μου,πρέπει να κάνεις ειδικές εξετάσεις αίματος και υπέρηχο, για να δει ο γιατρός αν έχεις πρόβλημα στην ωορρηξία.Αν δεν έχεις πρόβλημα δεν υπάρχει λόγος να πάρεις φάρμακα.Αν υπάρχει πρόβλημα θα σε καθοδηγήσει ο γιατρός σου! :wink:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

ειδα την ερωτηση σου και εχω και γω την ιδια απορια, αν και ξερω λογω της αδελφης μου την διαδικασια ειμαι λιγο προβληματισμενη γιατι ο γιατρος μου δεν ειναι στην πολη που μενω αλλα στην Αθηνα και δεν ξερω τι να κανω... απο οσο ξερω η αδελφη μου που πηρε Serpafar πηγαινε στο ιατρειο για κολπικο υπερηχο και μετρουσαν το ωαριο με τον γυναικολογο και της ελεγε ποτε να ερθει σε επαφή...

 

αναρωτιεμαι και εγω εαν αξιζει να παρω χαπια για να αυξήσω την γονιμοτητα και ας μην παρακολουθήσω τα ωαρια

 

στις 13 του Ιουνη που θα ταξιδεψω για να δω τον γιατρο μου θα του το συζητησω να δω τι θα μου πει

νόμιζα πως τα είχα όλα μέχρι που ξεκίνησα να προσπαθώ για το ποιο σημαντικό!

.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

Κοριτσια καλυτερα να μιλησετε με το γιατρο σας μη παρετε απο μονες σας τιποτα γιατι δεν ειναι τοσο απλα....εμενα πιο παλια μου ειχε δωσει ο γιατρος κλομιφαιν αλλα δε με προσεξε (δε μου ειπε να πηγαινω για υπερηχο) με αποτελεσμα να μη σπανε ολα τα ωαρια και απεκτησα κυστες.....τωρα οκ βεβαια αλλα καλυτερα να συμβουλευομαστε το γιατρο μας καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη απο κοπελα σε κοπελα...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια για να παρετε χαπια πρεπει να κανετε υπερηχο ορμονικες κ σαλπιγγογραφια κ ο συζηγος σπερμοδιαγραμα.αλλιωσ η γιατροι δεν τα δινουν.γιατι αν παραδειγμα η σαλπιγγεσ ειναι κλειστες κ να τα παρεισ τα χαπια δεν θα σου κανουν τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα σε όλες,

 

Είμαι καινούργια στην όμορφη παρέα σας και μάλιστα αυτό το διάστημα κάνω θεραπεία για πρόκληση ωορηξίας με Clomiphene citrate τα οποία μου έγραψε ο γιατρός μου μετά απο έλεγχο (αιματολογικές-ορμονικές και υπέρηχο) όπου εντόπισε πως δεν κάνω τακτικά ωορηξία. Ολοκλήρωσα τον πρώτο κύκλο θεραπείας και την 12η μέρα πήγα για υπέρηχο αλλά δεν βρήκαμε ωάριο :-(. Θα ξαναπάω την Δευτέρα και αν δεν βρούμε θα αυξήσουμε την δοσολογία του ίδιου φαρμάκου και βλέπουμε.. Αρτη μου και μένα ο γιατρός μου είναι στα Χανιά ενώ εγώ μένω στο Ρέθυμνο και σε καταλαβαίνω γιατι και γώ έχω αναγκαστεί να συνομιλήσω τηλεφωνικά μαζί του όμως για θέματα θεραπείας με χάπια η ενέσεις ο γιατρός οφείλει να εξετάσει τις ιδιαίτερες ανάγκες της ασθενούς γιατί παρόλο που πάνω κάτω όλες μπορεί να δούμε κοινά σημεία για το ίδιο πρόβλημα αυτο μπορεί να διαφέρει στις λεπτομερειες απο οργανισμό σε οργανισμό. Γι αυτό είναι προτιμώτερο να κάνεις όλες τις εξετάσεις πρίν πάρεις κάποιο φάρμακο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες,

 

Είμαι καινούργια στην όμορφη παρέα σας και μάλιστα αυτό το διάστημα κάνω θεραπεία για πρόκληση ωορηξίας με Clomiphene citrate τα οποία μου έγραψε ο γιατρός μου μετά απο έλεγχο (αιματολογικές-ορμονικές και υπέρηχο) όπου εντόπισε πως δεν κάνω τακτικά ωορηξία. Ολοκλήρωσα τον πρώτο κύκλο θεραπείας και την 12η μέρα πήγα για υπέρηχο αλλά δεν βρήκαμε ωάριο :-(. Θα ξαναπάω την Δευτέρα και αν δεν βρούμε θα αυξήσουμε την δοσολογία του ίδιου φαρμάκου και βλέπουμε.. Αρτη μουκαι μένα ο γιατρός μου είναι στα Χανιά ενώ εγώ μένω στο Ρέθυμνο και σε καταλαβαίνω γιατι και γώ έχω αναγκαστεί να συνομιλήσω τηλεφωνικά μαζί του όμως για θέματα θεραπείας με χάπια η ενέσεις ο γιατρός οφείλει να εξετάσει τις ιδιαίτερες ανάγκες της ασθενούς γιατί παρόλο που πάνω κάτω όλες μπορεί να δούμε κοινά σημεία για το ίδιο πρόβλημα αυτο μπορεί να διαφέρει στις λεπτομερειες απο οργανισμό σε οργανισμό. Γι αυτό είναι προτιμώτερο να κάνεις όλες τις εξετάσεις πρίν πάρεις κάποιο φάρμακο.

 

Kon/na μου γλυκεια, πηγες στο γιατρο? ειμαστε σχεδον σε παρομοια φαση. ειμαι στην 28η μερα του κυκλου κ πρωτη φορα πηρα σερπαφαρ. θα περιμενω να ερθει περιοδος 31 μερες κ θα παω στο γιατρο για υπερηχο για να δουμε πως θα προχωρησουμε. την 11η μερα που πηγα στο γιατρο ειχα ενα ωοθυλακιο 8 χιλιοστα δηλαδη τπτ. ομως μπορει να μη λειτουργησαν την πρωτη φορα τα χαπια συν οτι τον προηγουμενο μηνα ειχα 2 φορες περιοδο. ο 2ος κυκλος ειναι πιο κατατοπιστικος κατα ποσο ανταποκρινεται ο οργανισμος μας στα χαπια. ισως χρειαστουμε κ ενεσεις... τι κυκλο ειχες πριν τα σερπαφαρ? εγω το τελευταιο διαστημα ειχα καθε 50 μερες κ ο λογος ειναι επειδη απεκτησα πολυκυστικες. τι κυκλο σου εκαναν τα σερπαφαρ? ανυπομονω να μαθω τα νεα σου απο το γιατρο.φιλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Elbar μου καλημέρα!

 

Έρχομαι απο το γιατρό. Είναι η 19η μέρα και δεν βρήκαμε κανένα ωάριο. :-( Μου είπε όμως οτι το ενδομήτριο είναι αρκετά παχύ και οτι αν και είναι σπάνια περίπτωση να συμβεί...μπορεί να κάνω ωορηξία αυτές τις μέρες. Μου τόνισε όμως οτι αυτό ειναι δύσκολο να συμβεί. Στη συνέχεια μου έδωσε τις εξής επιλογές ή να αυξήσουμε την δοσολογία του clomiphene σε δύο χάπια το πρωί δύο το βράδυ (απο κει που έπαιρνα ένα και ένα) απο την 2η έως την 6η μέρα του κύκλου αυτή τη φορά γιατί ο κύκλος μου είναι χααααλιιιαααα! Συγκεκρημένα θα σου πώ οτι απο τον Μάρτιο έως και την προηγούμενη Δευτέρα συνολικά οι μέρες που δεν είχα αίμα μπορεί και να ήταν 5 στο σύνολο! ¨Εχω πολυκυστικές και έχω σοβαρή διαταραχή με την περίοδο και μάλιστα χωρίς να κάνω καν ωορηξία!!!!!!! Αστα! Τώρα βεβαια οφείλω να πώ οτι απο την προηγούμενη Δευτέρα που ήταν και η 12η μέρα και μετά την πρώτη λήψη των χαπιών δεν έχω περίοδο και αισιοδοξώ πως θα βελτιωθούν τα πράγματα. Μου είπε ο γιατρός οτι όντως κάποιοι οργανισμοί ανταποκρίνονται λίγο αργότερα στη θεραπεία αλλά αν δεν ανταποκτιθεί με τις ενέσεις θα δούμε σίγουρα τα πολυπόθητα ωάρια! Εγώ πλέον έχω να σου πώ καλή μου το εξής...Επείδή ολα ξεκινάνε απο μας πρέπει να είμαστε όσο το δυνατόν πιο αισιόδοξες για να συνεργαστει και ο οργανισμός μας γιατί οταν αγχωνόμαστε τον μπλοκάρουμε και δεν λειτουργεί! Απλο. Είμαι σίγουρη οτι ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ! Φιλακιααααααα

 

Ενημέρωσε με για τις εξελίξεις σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κορίτσια γεια σας!!!!!!

 

Γνωρίζει κάποια από εσάς , αν τα χάπια για ωορρηξία πρέπει να τα γράψει ο γιατρός, ή μας καθοδηγεί από το τηλέφωνο ....

 

 

 

 

 

 

καλησπερα κ εγω σε αυτη την φαση ειμαι επιδει δεν κανω οωριξια μου εδωσε χαπι προγεστερωνεις γιατι πρεπει να ανεβει λιγο κ θα κανω μια εξετασει κ μετα θα παρω οποιο χαπι μου συστησει καλο θα ηταν να μην παρεις απο μονη σου γιατι χτυπα ξυλο μπορεις αν υπαρξη καποιο θεμα να εχεις αποτυχημενη εγκυμοσηνη κ μετα δε παιρνει κιανενας γυναικολος την ευθηνη καλο θα ηταν να πας σε ενα γιατρο να του εξηγησεις τι θες για να εχει2ς πιο σωστα αποτελεσματα κ μια υγεια για σενα κ το παιδι σου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

kalhspera koritsia.....k emena o giatros mou mou edwse xapi gia thn wreksia!

twra pou exw thn akatanomasth k eimai sthn 3 mera to ksekinaw k tha to pernw gia 5 meres k sthn 10 tha paw na me eksetasei........k h alhtheia einai otan to prohgoumeno mhna me elenxe k sthn 10h ksthn 15h sto uperixo pou mou ekane den megalone katholou h oreksia mou k mou edwse xapi gia bohtheia.....h alhtheia einai molis mou to eipe den hksera ti akribos htan k fobhthika polu mexri na mou eksigish k na katalabw sto mualo mou pernousan 500 pragmata......:( twra perimenw na erthei h 10 mera gia na dw an exw apotelesmata......:confused:h alhtheia einai oti fusika anxwnomai......makari na pane ola kala......k fysika ekana tis eksetaseis oles.....

 

eyxomai se oles na luthei to "problhma" k na meinoume suntoma egkues......:-)

gatoyla:smile:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έκανα την θεραπεία με τα χάπια κλομιφεινης για πρώτη φορά αυτόν τον μήνα. Είχα 2 αυγουλάκια (ένα στην κάθε σάλπιγγα) και στο τέλος όταν έφτασαν περί τα 20χιλιοστά, έκανα και την ένεση pregnyl για να σπάσουν και να μη δημιουργηθούν κύστες. Η όλη διαδικασία πρέπει οπωσδήποτε να γίνεται με την παρακολούθηση γιατρού διαφορετικά οι κίνδυνοι είναι πολλοί!! Τώρα περιμένω μέχρι το τέλος του μήνα περίπου να δω αν ένα τουλάχιστον από τα δύο αυγουλάκια μου γονιμοποιήθηκε (μακάρι Παναγία μου!!!).

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα και απο μενα. πηρα και εγω κλομιφεν ειμαι στον τριτο μηνα και αυριο μεθαυριο περιμενω να δω αν μου ερθει και μετα θα κανω χοριακη. ειμαι πολυ ανχομενη. δν μπορω να πιστεψω οτι θα πετυχει. αν κ εκανα και ενεση για να σπάσει το αυγουλακι. ουφ. ειμαι τερμα απογοητευμενη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες αλλα κ στις μελλουσες.! Λοιπον θελω τη βοηθεια σας. Ειχα δυο αποβολες στις πρωτες εβδομαδες(ουτε ενος δεν ημουν). Καναμε εξετασεις για θρομβοφιλια, αντιπηκτικο λυκου κ.ο.κ

Ολα βγηκαν φυσιολογικα. Ο γιατρος μου ειπε πως μολις αδιαθετησω να τον παρω τηλεφωνο για να μου πει τι χαπια θα παρω για να γινει προκληση ωορρηξιας..! Ο κυκλος μου ειναι πραγματικα οτι μα οτι να'ναι..! 40-46 μερες κ μετα την δευτερη αποβολη μου ηρθε στις 25 μερες. Δεν εχω πολυκυστικες..! Απλως με κυριευει το αγχος κ ο γιατρος με αυτα τα χαπια μου ειπε οτι ειναι θεμα μηνων η εγκυμοσυνη. Πια η γνωμη σας;;; Συγνωμη για το κατεβατο

(Δεν θυμαμαι πως λενε τα χαπια) πιστευετε οτι θα βοηθησουν;

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια έμεινε κάποια έγγυος με τα clomiphene??? Υπάρχει ανάλογη εμπειρία??

 

Καλησπέρα. ¨Εμεινα έγκυος με τα clomiphene ένα χάπι την ημέρα των 50mg. Από τον πρώτο κύκλο θεραπείας! Μου τα σύστησε γιατί είχα μεγάλους κύκλους (40-45 ημέρες) και οι ορμονικές εξετάσεις μου έβγαιναν όλες καλές! Φάνηκε μόνο ότι δεν γινόταν ωορρηξία φυσιολογικά. Βέβαια κατά την διάρκεια της λήψης των χαπιών δεν με εξέτασε στο ιατρείο για να δει πόσα ωάρια κάνω (όπως μαθαίνω απο εδώ ότι κάνουν άλλοι γιατροί), ίσως γιατί ήταν ο πρώτος κύκλος που τα πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν την ληψη χαπιων καταφερες να μεινεις εγκυος ή εμεινες με τα χαπια;

Με τα χάπια! Μαζί με αυτά, μας έκανε ένα πρόγραμμα να έχουμε επαφές κάθε δυο ημέρες. Νομίζω από την 12 ημέρα εως την 18 ανα δυο ημέρες. Ακολουθήσαμε κατα γράμμα αυτά που μας είπε και έγινε το θαύμα! Σου εύχομαι γρήγορα να έχεις ευχάριστα νέα και με μια καλή εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να αναφέρω, αν δεν το γνωρίζεις ήδη, τα ωορρηκτικά χάπια μπορούν να δημιουργήσουν δίδυμη κύηση! Αναλόγως τη δοσολογία που θα σου δώσει προφανως...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να αναφέρω, αν δεν το γνωρίζεις ήδη, τα ωορρηκτικά χάπια μπορούν να δημιουργήσουν δίδυμη κύηση! Αναλόγως τη δοσολογία που θα σου δώσει προφανως...

Οσα κ αν ερθουν ευπροσδεκτα ειναι..! Μακαρι να πανε ολα καλα..!! Ελπιζω ολες οσες επιθυμουν να γινουν συντομα μανουλες

Link to comment
Share on other sites

Οσα κ αν ερθουν ευπροσδεκτα ειναι..! Μακαρι να πανε ολα καλα..!! Ελπιζω ολες οσες επιθυμουν να γινουν συντομα μανουλες

 

Σου εύχομαι ολόψυχα να μείνεις γρήγορα έγκυος και να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα στο υπεροχο φορουμ!!!σας διαβαζω καθημερινα και μοιραζομαι τις ιδιες ανησυχιες..λοιπον. Στο δια ταυτα!!!ειμαι 28 ετων αρραβωνιασμενη..προσπαθουμε κοντα 2 χρονια για μωρακι χωρις επιτυχια...πριν 3 μηνες πηγα στο γυναικολογο..κ μετα απο διαφορες εξετασεις καταληξαμε οτι δεν κανω καλης ποιοτητας ωορηξια...μου συνεστησε τα χαπια φεμαρα για προκληση..τα πηρα πρωτη φορα και αναμενω!!!λετε να τα καταφερα;;;περιμενω περιοδο 20/2..!!!ελπιζω να μην σας κουρασα με το μακροσκελες μηνυμα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο υπεροχο φορουμ!!!σας διαβαζω καθημερινα και μοιραζομαι τις ιδιες ανησυχιες..λοιπον. Στο δια ταυτα!!!ειμαι 28 ετων αρραβωνιασμενη..προσπαθουμε κοντα 2 χρονια για μωρακι χωρις επιτυχια...πριν 3 μηνες πηγα στο γυναικολογο..κ μετα απο διαφορες εξετασεις καταληξαμε οτι δεν κανω καλης ποιοτητας ωορηξια...μου συνεστησε τα χαπια φεμαρα για προκληση..τα πηρα πρωτη φορα και αναμενω!!!λετε να τα καταφερα;;;περιμενω περιοδο 20/2..!!!ελπιζω να μην σας κουρασα με το μακροσκελες μηνυμα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...