Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συσπασεις


Recommended Posts

Απο τον 4 μηνα εχω συσπασεις στο κατω μερος την κοιλιας,χωρις πονο ομως.

Ειδικα το βραδυ πετρωνει στο κατω μερος αλλα καποιες φορες γινεται σαν μπαλα σκληρη.Το ειπα στο γιατρο και μου ειπε να παρω μαγνησιο μιας και μου παρουσιαστηκαν και κραμπες στα ποδια κ μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα το ανησυχητικο αλλα γενικα να ξεκουραζομαι....Εσας σας εχει τυχει κατι παρομοιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δηλαδη δεν σημαινει οτι πρεπει να εισαι ξαπλα κ οτι μπορει να γεννησεις προωρα ; Υπαρχουν κ αλλες αιτιες. Ωραια ησυχασα γιατι ακουω διαφορα..

Link to comment
Share on other sites

Ανησυχεις οταν εχεις πολλες μεσα στη μερα, οταν ειναι μεγαλης διαρκειας και συχνες μεταξυ τους και κυριως οταν ειναι επωδυνες.

Αυτο το μαζεμα της κοιλιας σαν γροθια και το σταδιακο μετα χαλαρωμα της που διαρκει 15-20 δευτερα και που συμβαινει εξι-οχτω φορες τη μερα ανωδυνα ειναι φυσιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

εγω το νιωθω αυτο καποιες φορες..σαν να σκληρενει για λιγο και μετα μαλακωνει..δεν μου εδωσε ομως μαγνησιο...επρεπε????δεν ξερω αν ηταν συσπασεις ομως?? :roll::roll::roll::roll:

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω το νιωθω αυτο καποιες φορες..σαν να σκληρενει για λιγο και μετα μαλακωνει..δεν μου εδωσε ομως μαγνησιο...επρεπε????δεν ξερω αν ηταν συσπασεις ομως?? :roll::roll::roll::roll:

 

Αν θεώρησε πως δεν πρέπει να σου δώσει τότε καλά έκανε και δεν σου έδωσε...δεν ξέρω αν έπρεπε όμως...συζήτα το ξανά μαζί του!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Απο τον 4 μηνα εχω συσπασεις στο κατω μερος την κοιλιας,χωρις πονο ομως.

Ειδικα το βραδυ πετρωνει στο κατω μερος αλλα καποιες φορες γινεται σαν μπαλα σκληρη.Το ειπα στο γιατρο και μου ειπε να παρω μαγνησιο μιας και μου παρουσιαστηκαν και κραμπες στα ποδια κ μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα το ανησυχητικο αλλα γενικα να ξεκουραζομαι....Εσας σας εχει τυχει κατι παρομοιο;

 

αν δεν έχεις πόνους είσαι μιά χαρά...μην αγχώνεσαι!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΟΜΩΣ. ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΠΕΡΙ ΣΥΣΠΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΙΤΙΚΕΣ.ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΣΗΜΕΡΑ Η' ΑΥΡΙΟ.

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΟΜΩΣ. ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΠΕΡΙ ΣΥΣΠΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΙΤΙΚΕΣ.ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΣΗΜΕΡΑ Η' ΑΥΡΙΟ.

 

ανησυχιτικές είναι όταν είνα επώδυνες...εγώ είχα φρικτούς πόνους πάντως κι εκεί μου επέβαλλε ξάπλα και τα χάπια πρε-παρ τα οποία παίρνω σχεδόν 4 εβδομάδες τώρα, αλλά θα τα σταματήσω όπου να ναι.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

εγω το νιωθω αυτο καποιες φορες..σαν να σκληρενει για λιγο και μετα μαλακωνει..δεν μου εδωσε ομως μαγνησιο...επρεπε????δεν ξερω αν ηταν συσπασεις ομως?? :roll::roll::roll::roll:

 

Αν θεώρησε πως δεν πρέπει να σου δώσει τότε καλά έκανε και δεν σου έδωσε...δεν ξέρω αν έπρεπε όμως...συζήτα το ξανά μαζί του!

 

μα και μενα σκληρενει αλλα δεν ποναει..τωρα δεν ξερω...της το ειπα..αλλα δεν μου ειπε τιποτα..

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

dina27 αν δεν έχεις πόνους όλα καλά...μην αγχώνεσαι αφού το έχεις συζητήσει και με τον γιατρό σου!

Εγώ πονούσα γιαυτό παίρνω και φάρμακα...όχι μαγνήσιο, αλλά πρε-παρ!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εγω λογω μιας καταστασης που μου ετυχε στον 6ο μηνα, ξαφνικα ειχα συσπασεις και μαλιστα κανονικοτατες για τοκετο.Σταθερες σε χρονο και πονο. Αναγκαστικα πρε-παρ και ξαπλα καμια 10αρια μερουλες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω λογω μιας καταστασης που μου ετυχε στον 6ο μηνα, ξαφνικα ειχα συσπασεις και μαλιστα κανονικοτατες για τοκετο.Σταθερες σε χρονο και πονο. Αναγκαστικα πρε-παρ και ξαπλα καμια 10αρια μερουλες.

 

κι εσύ συσπάσεις κανονικότατες για τοκετό ε; Κι εγώ το ίδιο...αχ παναγίτσα μου είχα κάτι πόνους άλλο πράγμα :shock:

Κανά μήνα μου είπε ο γιατρός να μείνω ξάπλα, αλλά που να αντέξω τόσο πολύ;;; :lol: δεν γίνετε...σύντομα τα σταματάω τα πρε-παρ :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ΡΩΤΗΣΑ ΧΤΕΣ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΙΤΚΟ, ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ..ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ. :? ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΛΟΙΠΟΝ :D

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΟΜΩΣ. ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΠΕΡΙ ΣΥΣΠΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΙΤΙΚΕΣ.ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΣΗΜΕΡΑ Η' ΑΥΡΙΟ.

 

ανησυχιτικές είναι όταν είνα επώδυνες...εγώ είχα φρικτούς πόνους πάντως κι εκεί μου επέβαλλε ξάπλα και τα χάπια πρε-παρ τα οποία παίρνω σχεδόν 4 εβδομάδες τώρα, αλλά θα τα σταματήσω όπου να ναι.

aaaax kai egw ypoferw kathe mera... mia exw soublies apo katw mia me pethainei h mesh mou gia deytera kai meta pernaei...xalia xalia eidika apo to apogeuma kai meta. aurio einai na paw sto giatro na me dei. den antexw allous ponous..anarwtiemai an tha katalabw otan einai na gennhsw

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπομονή κοριτσάκι γιατι έρχονται κι άλλες συσπάσεις και πιο επώδυνες, αλλά για τα μωράκια μας όλα θα τα υποστούμε :wink::wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

εγώ παλι που κανω συσπασουλες απο ότι μου είπε η γιατρός και δεν καταλαβαίνω τίποτα???????????????????????????????

 

αααααααλλη μια ανωμαλία μου... φτού!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

λέτε όμως όταν αρχίσουν οι πραγματικές να πάθω σπο τους πόνους γιατί πολύ χαλαρή είμαι μέχρι στιγμής????????????????? :shock::shock::shock::shock:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ παλι που κανω συσπασουλες απο ότι μου είπε η γιατρός και δεν καταλαβαίνω τίποτα???????????????????????????????

 

αααααααλλη μια ανωμαλία μου... φτού!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

λέτε όμως όταν αρχίσουν οι πραγματικές να πάθω σπο τους πόνους γιατί πολύ χαλαρή είμαι μέχρι στιγμής????????????????? :shock::shock::shock::shock:

 

θα ρθεί και η σειρά σου που θα τις νιώθεις...αλλά θα τα καταφέρεις...δεν θέλω άγχος :wink::wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι.... χωρίς αγχος....

 

ΕΙΣΠΝΟΗΗΗΗΗ( ΟΥΥΥΥΥΥΥΦ)

ΕΚΠΝΟΗΗΗΗΗΗ( ΦΦΦΦΦΧΧΧΧΧΧΧ)

 

αααα. χαλαρωσα... χαχαχαχαχα :D:D:D:shock::shock::D:D

 

τρελλοκομείο μου εσύ.... :lol::lol::cool::cool:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.Είχα συσπάσεις απο τπν 3ο μήνα και όλα πήγαν μια χαρά. Δούλευα κανονικά μέχρι 1 μηνα πριν γεννήσω κια 1 μέρα πριν γεννήσω έκανα γενική φασίνα. Όλα πήγαν μια χαρά. Οι συσπάσεις αντιμετωπίστηκαν με Prepar. Άλλοι γιατροί δίνουν μαγνήσιο ή utrogestan. Mια γιατρός μου είχε πει να είμαι ξάπλα... και διαφορα τέτοια, αντίθετα απο αυτά που μου έλεγε ο γιατρός μου.

Μην ανησυχείετ. Προσοχή στην ένταση και στη συχνότητα των συσπάσεων. Μην κάνετε βαριές δουλειές, χαλαρώστε και με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας.

Link to comment
Share on other sites

τόσο καιρό δαίβαζα για τις συσπάσεις που έχετε και έλεγα άραγε πως καταλαβαίνονται οι συσπάσεις?

 

εγώ έχει μια εβδομάδα που η κοιλιά μου απλά γίνεται σκληρή συνήθως τα βράδυα για λίγο όμως και σήμερα που το είπα αυτό στο γιατρό μου είπε ότι είναι συσπάσεις της μήτρας για τις οποίες δεν ανησυχούμε!

 

οι συσπάσεις που έχετε εσείς τις νιώθετε και απο κάτω ? (σορρυ κιόλας)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την ίδια απορία έχω… Για λίγο διάστημα, το οποίο και πέρασε, ένιωθα τη κοιλιά μου σκληρή και μια πίεση προς τα κάτω… Νόμιζα ότι είναι το μωρό που κάθεται σε κάποια άβολη για μένα θέση. Λέτε να ήτανε συσπάσεις;;; Τώρα ποια δε το νιώθω αυτό… :roll:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι νιώθεις και ένα σφίξιμο να το πω, πίεση να το πω... Θα τις καταλάβετε από τη μήτρα, είναι τόσο σκληρή που δεν πιέζεται καν. Αυτό είναι ιδιαίτερα έντονο πέτρωμα, αποκλείεται να μην το καταλάβετε. Αρχικά νιώθεις πως το μωρό θ'αλλάξει θέση ή κάτι τέτοιο, πάντως πως θα κάνει μεγάλη κίνηση. Έπειτα αρχίζει η μήτρα να παίρνει περίεργο σχήμα (τυλίγει το μωρό και πετάνε χέρια, πόδια, κλπ) και το αίσθημα σφιξίματος χαμηλά, αυτό που λέτε.

 

Να σας πω πως εμένα άρχισαν στον 7ο προς 8ο μήνα, οπότε είχα αρκετά μεγάλη κοιλιά για να συμβούν όλα αυτά. Έχω ακούσει πως κάποιες νιώθουν συσπάσεις από τον 5ο μήνα, αλλά δεν ξέρω πόσο συμπίπτουν με τις συσπάσεις της προχωρημένης εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

ρε κοριτσια εδω και 2 μερεσ αισθανομαι σαν να με πιεζει το μωρο απο πανω και ανοιγει ο κολποσ σιγα σιγα ειμαι στον 5 μηνα (18 εβδομαδων) και ελαχιστα πονακια χαμηλα στην κοιλια αυτα παντα τα ειχα, και ο γιατροσ λεει ειναι συσπασεισ παιρνω yutopar αλλα καμια βελτιωση. ξερει καμια τι ειναι? ειναι οντοσ συσπασεις παιρνανε παντα αν παρεισ χαπια ή συνεχιζουν?

GT5np3.png

 

3fx3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...