Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΤΡΟΠΗ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ...


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν σας έχει τύχει & πως το αντιμετωπίζετε, αλλά εγώ προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο για έναν παιδίατρο να μην σηκώνει το τηλέφωνό του! Η παιδίατρός μας -ή μάλλον πρώην παιδίατρος μας- το έχει σύστημα -κυρίως σε διακοπές & αργίες- όχι μόνο να μην απαντά στο τηλέφωνό της αλλά φυσικά να μην παίρνει & πίσω! Λυπάμαι αν την ενόχλησα σήμερα που ήταν αργία, θα πω στο μωρό να μην ξαναπάθει τίποτα τέτοιες μέρες! Γέμισε το μωρό εξανθήματα σε όλο του το σώμα απο το πουθενά & έπαιρνα την κυρία για να της πάω το παιδί να το δει & αυτή πουθενά!

Ευτυχώς που μου έδωσε η γειτόνισα μου το τηλ της δικής της παιδιάτρου η οποία μας δέχτηκε αμέσως στο σπίτι της γιατί φυσικά δεν παίζουν με τις αλλεργίες! Εν πάσει περιπτώσει δεν ήταν κάτι σοβαρό, αλλά όπως & να 'χει είναι αντιεπαγγελματικό -για να μην πω τίποτα χειρότερο- να εξαφανίζεσαι όταν είσαι γιατρός!

Επιπλέον να σας πω οτι αν και την έχουμε στο ταμείο μας & κανονικά δεν θα έπρεπε να την πληρώνουμε, εμείς τη φωνάζαμε στο σπίτι & της σκάγαμε το πενηντάρικο! Θα μου πεις καλά να πάθουμε, αλλά σκεφτήκαμε οτι αν την πληρώνουμε θα έχουμε & λίγο διαφορετική αντιμετώπιση γιατί πριν μας είχε στο φτύσιμο! Καλά να πάθουμε δις!

Η συγκεκριμένη γιατρός έχει το ιατρείο της στη Βούλα αλλά για να μην με κατηγορήσουν για δυσφήμιση, αν κάποιος θέλει πληροφορίες, ευχαρίστως να σας τις δώσω προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχεις απόλυτο δίκιο!!!!

 

Ένας απο τους λόγους που εκτιμάω πολύ τον δικό μας παιδίατρο είναι οτι εδώ και 2,5 χρόνια (όσο είναι η κόρη μας) μας απαντάει ΠΑΝΤΑ στα τηλέφωνα!!

 

Αφού πολλές φορές νιώθω άσχημα για τον άνθρωπο.. ούτε τηλεφωνικό κέντρο να ήταν!

 

Εγώ στην θέση σου πάντως δεν θα το άφηνα έτσι! Θα της το έλεγα, με ωραίο και ευγενικό τρόπο βέβαια και δεν θα ξαναπάταγα το πόδι μου! Να καταλάβει οτι δεν παίζουμε με την υγεία. Αν δεν της άρεσε ας μην γινόταν γιατρός.:mad:

 

Εμείς πάντως το έχουμε πει στον δικό μας γιατρό και του έχουμε δώσει συγχαρητήρια για την συμπεριφορά του! Και γιαυτό άλλωστε εδώ στο Μοσχάτο έχει την φήμη του καλού γιατρού!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να της κάνω καταγγελία στο ΤΕΒΕ. Δεν νομίζω να τους πολυαρέσει ο τρόπος που αντιμετωπίζει τους ασφαλισμένους! Ούτε θα ενθουσιαστούν με το γεγονός οτι ζητά παραπάνω λεφτά αν πρόκειται να κόψει απόδειξη!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε θα ενθουσιαστούν με το γεγονός οτι ζητά παραπάνω λεφτά αν πρόκειται να κόψει απόδειξη!

 

 

Α, σε αυτό θα σου πω οτι δεν είναι η μοναδική!

Και ο δικός μας το ίδιο κάνει!

 

Το έχουν σύστημα μου φαίνεται όλοι τους...

 

Θα τους "κοπεί όμως ο βήχας" με τα νέα συστήματα φορολογίας που έρχονται

και όλοι τώρα οι ασθενείς θα τους ζητάνε αποδείξεις!!

Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως ειναι αντιεπαγγελματικο το γεγονος να μην σηκωνουν τηλεφωνο και προπαντων οταν εισαι και γιατρος,ο δικος μας παιδιατρος ετυχε να μην το σηκωνει η να μην ειχε καλη γραμμη αλλα μεσα σε μιση ωρα μας επαιρνε τηλεφωνο λεγοντας μας ,με καλεσατε?

και προσωπικα εκτιμω ολους τους επαγγελματιες οταν καλουν!

δυστυχως αυτες τις μερες ειχαμε ενα προβλημα υγειας του αντρα μου και σ οποιον γιατρο και να πηραμε τηλ.αν δεν το σηκωσαν αμεσως καλεσαν αργοτερα.

novpal ευχομαι το μπουμπουκακι σου να αναρρωσει συντομα!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα τι να πω...εγω τη δικια μου τη πηρα πρωτοχρονια ανημερα 9 τοπρωι και το σηκωσε κατευθειαν ξενυχτισμενη μεν αλλα κατευθειαν ομως μιας και ειχαμε εμετους και δεν ηξερα τι να κανω..οι παιδιατροι και οι γυναικολογοι αυτο εχουν...το τηλ πρεπει να ειναι παντα ανα πασα στιγμη ανοικτο..τι γινονται γιατροι??..τελικα το μωρακι σου τι ειχε??ολα καλα τωρα???

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που αλλαξα παιδιατρο ηταν οτι στα σοβαρα ελαμψε δια της απουσιας του.

17 κλησεις αναπαντητες σε ενα βραδυ και δεν πηρε καν να δει ποιος ηταν (πηγαμε στο νοσοκομειο, νοσηλευτηκε 2 μερες και ακομα δεν ειχε παρει πισω).

Γιατρο στο ΙΚΑ εχω βρει τελεια. Ο λογος που εχω ιδιωτικο ειναι για να ειναι πανταχου παρων.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

κατ' εμε 4 πραγματα εχει ενας καλος γιατρος:

1. είναι καταρτισμένος και υποψιασμένος για την καθε περιπτωση

2. σου εξηγεί με απλα λογια τι σου συμβαίνιε ή τι σου κανει και γιατι

3. εχει υπομονη και κατανοηση

4. απαντάει επι 24ωρου

 

και επειδη τα παιδια για εναν αγνωστο λογο αρρωσταίνουν μαυρα μεσανυχτα, σε αργιες και γιορτές να αλλάξεις γιατρο.

Δεν θα ξεχασω ο δικός μου μια φορα μου απαντησε λαχανιασμένος διοτι εκανε ορειβασία με τα παιδιά του Κυριακή ουτε και ξερω που ανεβασμένος

Link to comment
Share on other sites

την πρώτη φορά αφού εξέτασε τη μικρή μου η παιδίατρος και έφευγε της έκανα την απλή ερώτηση αν μπορώ να την πάρω τηλ οποιαδήποτε ώρα και μου είπε φυσικά και μάλιστα ότι όταν το κινητό της είναι κλειστό σημαίνει ότι είναι σπίτι και να παίρνω εκεί. Το ίδιο είχα ρωτήσει και το γυν/γο. Αυτό μου είχε πει κι αυτός. Θεωρώ απαράδεκτο σε τέετοιες ειδικότητες να μην απαντούν στο τηλ. Δε τους τηλεφωνείς για ψύλλου πήδημα!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είχε πάθει γνωστή μου κοπέλα με το κοριτσάκι της και τελικά το παιδί είχε πνευμονία και το έτρεχαν άρον-άρον στο νοσοκομείο. Αυτό που μ'ανησύχησε περισσότερο είναι ότι μετά τον δικαιολογούσε το συγκεκριμένο γιατρό με το κλειστό κινητό και εξακολούθησε να πηγαίνει εκεί.

 

Ένα απ'τα πράγματα που έχω εκτιμήσει στην παιδίατρό μας είναι ότι ξέρω πως μπορώ να τη βρώ 24 ώρες το 24/ωρο και ποτέ δε μ'έχει κάνει να νιώσω άσχημα που της τηλεφωνώ. Μια φορά μόνο δεν το σήκωσε αμέσως γιατί έκανε μπάνιο η γυναίκα, και με πήρε αμέσως μετά η ίδια να δει ποιός ήταν και τι ήθελε.

 

Novpal, ελπίζω να είναι καλά τώρα το παιδάκι σου και η συγκεκριμένη γιατρός να μάθει να συμπεριφέρεται καλύτερα στους ασθενείς της. Δεν παίζουν με την υγεία των ανθρώπων, πόσο μάλλον με των παιδιών.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς όλοι είναι καλοί μέχρι αποδείξεως του εναντίου!

Η δική μας παιδίατρος είναι πάντα εκεί και πάντα σηκώνει το τηλέφωνο. Έχει τύχει να είμαστε στο ιατρείο της και να χτυπήσει το τηλέφωνο αρκετές φορές , το σηκώνει πάντα και αναλόγως την περίπτωση, είτε μιλάει επιτόπου ,είτε τους λέει "θα σε καλέσω σε 10 λεπτά, μόλις τελειώσω την εξέταση".

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μας παιδίατρος είναι πάντα εκεί και πάντα σηκώνει το τηλέφωνο. Έχει τύχει να είμαστε στο ιατρείο της και να χτυπήσει το τηλέφωνο αρκετές φορές , το σηκώνει πάντα και αναλόγως την περίπτωση, είτε μιλάει επιτόπου ,είτε τους λέει "θα σε καλέσω σε 10 λεπτά, μόλις τελειώσω την εξέταση".

 

Έτσι κ ο δικός μας, το χω αναφέρει κ αλλού. 2η ημέρα Χριστουγέννων, είμαστε στην επαρχία και η μικρή έχει πρωτοφανή γκρίνια. Εγώ ξέρω ότι είναι από τα δοντάκια αλλά η πεθερά μου λέει ότι πονάει το αυτί της. Πως να την πονάει αφου δεν είχε περάσει κρύωμα? Όχι το αυτί είναι. Αγχώνομαι κ εγώ και παίρνω τον γιατρό. Κ μια να μην έχει σήμα, μια να μην απαντάει. Πήρα γύρω στις 10 φορές, καταγχώθηκα και νευρίασα που δεν απαντούσε για 1η φορά. Σε 5 λεπτά είχε πάρει πίσω τηλέφωνο. Και φυσικά με επιβεβαίωσε... Αν στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είχε πάρει τηλέφωνο να δει ποιος κ γιατί καλούσε εννοείται πως θα τον είχα αλλάξει

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάει σε μία η οποία μου είχε πει

πως απαγορεύεται να παίρνω στο κινητό οποιαδήποτε ώρα και μέρα.

Θα την καλώ μόνο ώρες ιατρείου. Εννοείται πως δεν με ξαναείδε.

Παιδίατρος του ΤΕΒΕ της Θεσσαλονίκης.

Παρακαλάνε να μπούνε στο ΤΕΒΕ και όταν μπουν και έχουν το εφαπαξ ποσό

το μήνα σίγουρο, κάνουν ότι θέλουν!

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ το σύστημα που έχει η δική μας παιδίατρος. Αν την θέλεις κάτι απλό, πχ να κλείσεις ραντεβού ή ό,τι δεν επείγει γενικά, της στέλνεις μήνυμα. Κι αν είναι κάτι σοβαρό την παίρνεις τηλέφωνο. Έτσι, δεν την απασχολούν όλη την ώρα στο κινητό (μόνο μια δυο φορές έχει τύχει να διακόψει την εξέταση), και ξέρει και η ίδια ότι το τφ είναι κάτι επείγον. Έννοείται ότι απαντά πάντα μέσα σε 10 λεπτά το πολύ.

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι (δόξα το Θεο) μέχρι στιγμής μόνο μια φορά χρειάστηκα τον παιδίατρο για έκτακτο θέμα του μωρού, τον κάλεσα στο κινητό του ήταν Κυριακή μεσημέρι και ο άνθρωπος απάντησε αμέσως.

 

Πάντως είναι απαράδεκτο να μην απαντάει ο γιατρός (όποια ειδικότητα και άν έχει) στο κινητό του. Εγω είναι βέβαιο οτι θα τον έκοβα με τη μια, για να μη σου πω τί θα άκουγε στην επόμενη επικοινωνία μας. Είναι καλά δηλαδή όταν σκάμε τα 50άρικα κάθε μήνα για μια επίσκεψη που δε διαρκεί ποτέ παραπάνω απο 20 λεπτά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια και εμενα η δικια δεν σηκωνει και δεν περνει σε αργιες τηλ καπου το θεωρω φυσικο να μην σηκωνει εχει αυτοι δικαιωμα πρωσοπικης ζωης εμεις παντα τυχενει να αρρωστησουμε σαββατοκυριακα και γιορτες και στα δυσκολα παω νοσοκομειο κομοτηνη ειναι ολοι της ιδιας λογικης τωρα ανακλυψα εναν κατατυχη που ολοι μου ελεγαν να μην παω ειναι παλιος και δεν δινει ευκολα φαρμακα αλλα σε περνει τηλ και σου λεει να τον περνεις εσυ απο την πρωτη φορα που πηγα εαν και περιμενε να παμε 39. για να μου δωσει αντιβιωση αλλα δεν με αφησε να φοβιθω αφου με επερνε τηλ κααι τον επερνα τακτικα ....αλλα αυτο που θελω να ρωτησω ειμαστε δημοσιου στην δραμα ετυχε να φωναξω γιατρο στο σπιτι και δεν μου πηρε λεφτα μονο αποκομα εδω οσους φωναξα περνουν 50 τελικα πρεπει να περνουν η οχι ξερετε κατι εσεις που εχετε δημοσιο πληρωνετε;;;;;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και εμενα η δικια δεν σηκωνει και δεν περνει σε αργιες τηλ καπου το θεωρω φυσικο να μην σηκωνει εχει αυτοι δικαιωμα πρωσοπικης ζωης εμεις παντα τυχενει να αρρωστησουμε σαββατοκυριακα και γιορτες και στα δυσκολα παω νοσοκομειο κομοτηνη ειναι ολοι της ιδιας λογικης

 

Δε συμφωνώ καθόλου. Για το επάγγελμα του γιατρού δεν υπάρχουν ούτε αργίες, ούτε Σαββατοκύριακα, ούτε καν ξένοιαστες διακοπές! Πως θα το κάνουμε δηλαδή? Αν δε θέλουν, ας γίνονται υπάλληλοι γραφείου, αλλά όχι γιατροί!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ηταν και ο κυριος λόγος που αλλαξαμε 2 φορες παιδιατρο μεχρι να καταληξουμε.

Δεν ειπαμε να τον παρεις τηλεφωνο στις 2 τα ξημερωμτα για το ποια πιπιλα να χρησιμοποιησεις στο μπιμπερο...αλλα αμα βλεπεις 40 αναπαντητες, καποιο σοβαρο προβλημα εχει ο αλλος.

Σε ερωτησε μας δε ,τι γινεται οταν ειστε σε αδεια ή δεν το σηκωνεται ? μου απαντησε να απευθυνθω στο εκαστοτε εφημερευων νοσοκομειο.

Απλα τις ανακοινωσα οτι δεν χαρηκα καθολου για την συνεργασια μας και οτι θα βρουμε καποιον πιο...."ομηλιτικο" παιδιατρο.

:)

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ προς αναζήτηση παιδιάτρου είμαι...

έτυχε να αρρωστήσουμε όλοι στις γιορτές, και οι 3 μας...

και η αδερφή μου με τα μικρά της.

έχουμε την ίδια παιδίατρο,εμείς δεν την χρειαστήκαμε,αλλά η αδερφή μου την πήρε να έρθει σπίτι,στην αρχή δεν απαντούσε,και μετά δεν ήθελε να έρθει,ήταν και 4 άρρωστοι, και το δεύτερο μωρό 3 μηνών.

τελικά πήγε και τους πήρε 130Ε....!!!!!

δεν έκανε και τίποτα,με απότελεσμα να μην μπορούν να αναπνέυσουν και το μωρό να πάθει βρογχιολίτιδα.

κι αυτή δεν είπε τίποτα,

πήγαν σε κέντρο υγείας στην παιδίατρο τους την παλιά η οποία για κακή μας τύχη διορίστικε εκεί και δεν έχει ιατρείο.

κι έτσι αντιμετώπιστηκε το πρόβλημα του μωρού.

σπάνια απαντάνε και δεν έρχονται και σπίτι εδώ.

θα συμφωνήσω με alan!!!

διαφορετικά να μην γίνονται γιατροί!!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Ηταν και ο κυριος λόγος που αλλαξαμε 2 φορες παιδιατρο μεχρι να καταληξουμε.

Δεν ειπαμε να τον παρεις τηλεφωνο στις 2 τα ξημερωμτα για το ποια πιπιλα να χρησιμοποιησεις στο μπιμπερο...αλλα αμα βλεπεις 40 αναπαντητες, καποιο σοβαρο προβλημα εχει ο αλλος.

Σε ερωτησε μας δε ,τι γινεται οταν ειστε σε αδεια ή δεν το σηκωνεται ? μου απαντησε να απευθυνθω στο εκαστοτε εφημερευων νοσοκομειο.

Απλα τις ανακοινωσα οτι δεν χαρηκα καθολου για την συνεργασια μας και οτι θα βρουμε καποιον πιο...."ομηλιτικο" παιδιατρο.

:)

 

Μ' αρέσε η απάντηση σου. Ετσι θέλουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε συμφωνώ καθόλου. Για το επάγγελμα του γιατρού δεν υπάρχουν ούτε αργίες, ούτε Σαββατοκύριακα, ούτε καν ξένοιαστες διακοπές! Πως θα το κάνουμε δηλαδή? Αν δε θέλουν, ας γίνονται υπάλληλοι γραφείου, αλλά όχι γιατροί!!!!!!

 

 

Συμφωνώ απόλυτα!!!!! :evil:

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ και εγω τα ιδια περασα...οντως εχεις απολυτο δικιο γιατι θα μπορουσε να ηταν κατι πιο σοβαρο και στην τελικη για αυτον τον λογο εγινε παιδιατρος..για να σηλωνει το τηλ και να απανταει στην καθε ερωτηση της μανας εστω αν ειναι απλη η πιο σοβαρη..

 

αφου λοιπον και εγω ειδα και αποειδα εγραψα τον μικρο μου στην express service δεν ξερω αν υπαρχει στην αθηνα..

ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενη απο τις υπηρεσιες τους...μολις παιρνω τηλ ερχονται μεσα σε 20 λεπτα και να σημειωσω οτι μενω εκτος Θεσ-νικης...

η αποφαση παρθηκε με το εξης συμβαν ..εγω εγκυος στον 5 μηνα και ο γιος μου με 40 πυρετο ..ο συζυγος δουλευει 24 βαρδια και ελειπε..

παω εκει σε εναν τοπικο γιατρο και περιμενω 3,5 ωρες...

το βραδυ ανεβαζει 40,5 και τρεχω στο νοσοκομειο...χαμος...

 

τωρα ερχονται σπιτι μου και αν ειναι κατι πιο σοβαρο μας μεταφερουν στα ιατρεια τους που εχουν τα παντα ...

σκεφτηκα τα χρηματα και προτιμω να κοψω 1 φορα εναν παιδοτοπο και 1 κομμωτηριο τον μηνα αλλα το παιδι να ειναι καλυμενο..(40 ευρω τον μηνα πεφτει περιπου)

 

(αν θεωρηθει διαφημιση ας το διαγραψει ο Admin)

Link to comment
Share on other sites

και γω 50αρα εδωσα ενα βραδυ που ειχε ερθει.εχω ακουσει ομως οτι μπορει αν θελει να κοψει χαρτακι...μαλλον τους αρσει το φρεσκο το ρευστο.καλα αυτος εφαγε ποδι...τα εχω ξαναπει..εγω απεξω με το εμβολιο με το νεογενητο και αυτος ταξιδακι στην αθηνα.χωρις καν να εχει μια ταμπελα..χωρις καν ενα τηλεφωνο..ασε που δεν με πηρε ποτε πισω...βρε ουστ...τον βλεπω στο δρομο και γυρναω τα μουτρα μου...

Link to comment
Share on other sites

koritsia kαι εγω συμφωνω στο να σηκωνουν τηλ αλλα οταν εχει οικογενεια λιγο δυσκολα να ειναι παντου παραλληλα εχει και αλλους πελατες εγω πλεον αυτο που αναζητω ειναι εστω να περνει αυτος μετα και εδω υπαρχει μονο ενας ...αλλα εαν σκεφτω το τοι εγω ειμαι απο επαρχια και μεγαλωσα με εναν αγροτικο για να με παει η μαμα πιαιδιατρο ηταν μια ωρα και δοξα τον θεο ετσι μεγαλωνουν πολλα παιδια στις επαρχιες δεν εχου πολλα δικαιωματα επιλογης... τωρα σε οποιον εξω γιατριο και να πας στα δυσκολα σε στελνει πακετο νοσοκομειο... ετσι καλο ειναι να εχετε εναν πανεπιστιμικο γιατρο που να δουλευει σε νοσοκομειο ωστε ακομα και σε αυτην την περιπτωση να ειστε καλυμενη απλα θεωρω δυσκολο να βρεθει αυτο το ειδος του γιατρου....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...