Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βαψιμο σπιτιου στην 34η βδομαδα!!!!


Recommended Posts

βρε παιδια!! πειτε μου κατι!! κανονισα να βαψω το σπιτι απο Δευτερα γιατι μενει 1 μηνας μεχρι να γεννησω και τωρα ηταν ευκαιρια που σταματησα να δουλευω.. Πιο πριν ηταν αδυνατο να παρακολουθησει κανεις τετοιες εργασιες. Θα χρησιμοποιησει ο μπογιατζης πλαστικο χρωμα οικολογικο (καθολου λαδομπογια).

Εχει κανει αλλος/αλλη τετοιες δουλειες τελευταιο μηνα γιατι εχουν πεσει να με φανε καποιοι συγγενεις και μου εχουν σπασει τα νευρα!!! Ο μπογιατζης παντως συμφωνησε (και δεν παιζει θεμα χρηματων γιατι ειναι φιλος). Επισης, οταν ηνουν εγγυος στην κορη παλι ειχαμε βαψει μονο το δικο της δωματιο ενα μηνα πριν και θυμαμαι οτι δεν μυριζε πανω απο μια μερα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ναι γενικα λενε οτι δεν κανει οπως και πολλα αλλα στην εγκυμοσυνη. αλλα οντως αν εχεις και ανοιχτα τοτε οντως δε κραταει πολυ. η φρεσκια μπογια σαν μυρωδια. ενταξει θα μυριζει γενικα αλλα δεν το βλεπω τοσο τραγικο. δικια μου γνωμη ετσι? και μεις θελουμε να βαψουμε το σπιτι και ειπαμε πριν το καλοκαιρι αλλα εγω ειπα να το κανουμε Σεπτεβρη γαιναναι πιο φρεσκο. (Νοεμβρη γενναω)

κανε κανονικα τη δουλεια σου και ασε το σπιτι ανοιχτο οσο μπορεις. αν εχει και καλο καιρο ακομα καλητερα. με το καλο!!! απλα σιγα σιγα τα συμαζεμετα μετα!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω δε νομιζω να εχεις θεμα...

αφηνεις και τις μπαλκονοπορτες μια μερα ανοιχτες να ξεμυρισει και τελειωσε η υποθεση... προς τι ο πανικος των τριτων?αλλα τι λεω...οι τριτοι παντα εχουν αποψη για ολους και για ολα!κι εγω θελω να βαψω το παιδικο και την κρεββατοκαμαρα και θα το κανω.ας μην ειμαστε υπερβολικοι.

κανε τις δουλειες σου καλη μου και μην σ'απασχολει.με το καλο το μωρακι σου!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

υπερβολες μωρε. ενταξει δε θα σκυψεις και πανω απο τη μπογια να περνεις τζουρες!χαχα εμεις που θελουμε να κανουμε και λαδομπογια? φαντασου! αν κατσεις και σκεφτεις τετοια πρεπει να εισαι κλεισμενη σε ενα κουτι μεχρι να γεννησεις. ακομα και τωρα δε θα καθαρισω? οκ δε κανω καθε μερα με δυνατα απορυπαντικα αλλα θα τυχει και αυτο τι να κανω δε μπορω να αφησω το σπιτι ετσι? ουτε να αλλαξω συνηθειες ξαφνικα. λιγο το απορυπαντικο λιγο κατι αλλο λιγο το μαλλι. ολο και κατι μυριζω. και δεν εχω παθει τιποτα!!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ!! πειτε τα βρε κοριτσια!! Δεν ειπα να κουβαλησω επιπλα.. θα ερχεται ο ανθρωπος να κανει τη δουλεια του και δεν θα καθομαι να τον κοιταω και να εισπνεω το χρωμα!! Ο καιρος αλλωστε απο δω και περα επιτρεπει να εχεις ολα ανοιχτα οποτε θα κυκλοφορει αερας μεσα στο σπιτι.. και το κουβαλημα των επιπλων θα το κανει ο αντρας μου με τον κουνιαδο μου, αν και δεν ειναι πολλα τα βαρια επιπλα (κρεβατι διπλο, μπουφες αντε και το επιπλο της τηλεορασης).

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εκανα βαψιμο στον 5ο μήνα΄αλλα επειδή ήμουν απο παλια αλλεργική με πείραξε όχι η μυρωδια γιατι το βαψαμε με οικολογικα χρώματα αλλα η σκόνη απο το τρίψιμο!!! φαντασου πήγα στο νοσοκομειο Συγγρου και μου απαγορεψαν να κανω οτιδηποτε αλλο...όχι ότι τους πολυακουσα βεβαια..

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις κοπελα μου,κανε τις δουλειες σου και βαλε το σπιτακι σου σε ταξη οπως βολευει εσενα και ασε ολους τους αλλους να κουρευονται!

 

ακριβως!!!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

elia καλημέρα, νομίζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα!!! Ο καιρός άνοιξε, άσε ανοιχτές τις μπαλκονόπορτες και σε δυο μερούλες δεν θα μυρίζει τόσο έντονα. Θα σου έλεγα μάλιστα ότι είναι καλή ευκαιρία να επισκεφτείς μια φίλη ή κάποιο συγγενικό πρόσωπο ή ακόμη να κάνεις μια βόλτα στην αγορά να χαζέψεις βρεφικά είδη τις επόμενες μέρες αποφεύγοντας να είσαι τόσες ώρες μέσα στο σπίτι... Οπότε μην αγχώνεσαι!!! Τι να πω κι εγώ που όλοι μου λένε να βάψω το δωμάτιο της ζαχαρένιας μου αφότου γεννηθεί γιατί είναι και καλά γρουσουζιά...με το παιδί να αναπνέει τη μπογιά θα είναι καλύτερα??? Μ έχουν σκάσει με τις δεισιδαιμονίες τους. Γεννάω μέσα Ιούλη. Μήπως θα πρεπε να είχα ξεκινήσει ήδη την προετοιμασία και μια έρευνα αγοράς???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ είχα βάψει όλο το σπίτι στον 8ο μήνα, βέβαια ήταν καλοκαίρι με τις μπαλκονόπορτες ανοιχτές και εκείνες τις ημέρες μέναμε στης μαμάς μου τα βράδια λόγο γενικής ανακαίνισης. Καλύτερα να το βάψεις τώρα παρά όταν με το καλό έρθει το μωράκι σου γιατί τότε σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο.....

L7PWp2.pngfkgNp3.png
Link to comment
Share on other sites

κατι αντιστοιχο μας ειχε τυχει με πορτες.

νερομπογια λαδιου?, κατι τετοιο ειχε βαλει ο μαστορας.

δεν μυριζε πολυ.

απλα στο τοπικο καθαρισμα μετα κανει σκιες πιο ευκολα.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

καλα...μη βαψεις το δωματιο ειναι γρουσουζια,μην ψωνιζεις απο πριν τα πραγματα ειναι γρουσουζια,μην περνας πανω απο καλωδια,θα μπλεχτει με το λωρο και ενα σωρο σαχλαμαρες που ακουμε κατα καιρους!

κι εγω απο πριν θα το βαψω το δωματιο...οχι θα εχω το παιδι να τραβαει τζουρες και να μαστουρωνει!

αχ κοριτσια μου φαινεται εχουμε να ακουσουμε πολλα χαζα ακομα οποτε η επιλεκτικη ακοη και οραση ειναι οτι καλυτερο!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

γενναω σε 10 μερες και λογω μετακομοισης πρεπει να βαψουμε το σπιτι ολο και να κανουμε και παρκΕ και να μετακομοισουμε εκει;););)μην αγχωνεσε και στην πρωτη εγκυμοσυνη τα ιδια ειχα κανει και με το που μπεικαμε στο καινουργιο διαμερισμα γεννησα!!!στο τσακ προλαβαμε!!!απλα μην καθεσε μεσα στο σπιτι οταν τριβουν η βαφουν;)!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, χθες ηρθε ο μπογιατζης και κανονισαμε τα χρωματα!!! μου ειπε οτι δεν θα μυριζει τιποτα απολυτως γιατι τα νεα χρωματα δεν εχουν αμμωνια....πολυ χαρηκα!!!!! Δευτερα ξεκιναει!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με το καλο κουκλιτσα μου!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, μετακομίσαμε όταν ήμουν 5 μηνών. Στην δεύτερη, βάψαμε όλο το σπίτι όταν ήμουν 8 μηνών. Με ρέγουλα, όλα γίνονται και για την μυρωδιά τα είπατε ήδη όλα πιο πάνω.(και το δικό μου δεν μύριζε μετά την 1η μέρα)

Άσε δε που και στις δύο περιπτώσεις, το ευχαριστήθηκα άπειρα που το σπίτι και όλα τα πράγματα μέσα σ'αυτό, ήταν φρέσκα και καθαρά για την έλευση του μωρού. ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

,μην περνας πανω απο καλωδια,θα μπλεχτει με το λωρο και κι εγω απο πριν θα το βαψω το δωματιο..QUOTE] πρωτη φορα το ακουω!!! αχαχαχα εμας ολο το σπιτι με καλωδια ηταν στο πρωτο μου! θαπρεπε το παιδι να γινοταν κοκορετσι με το λωρο τοτε..χαχαχα

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια και απο μενα! και εγω σκεφτομαι να βαψω το παιδικο τελος του μηνα για να ειναι ετοιμο οταν θα υποδεχτουμε την μπεμπουλα μας!:P γενναω τελος ιουλιου με το καλο και θελω να ειναι ολα ετοιμα! οσο για το τι λενε οι αλλοι εγω δεν ακουω κανεναν..απο το ενα αυτι μπαινουν και απο το αλλο βγαινουν! με το καλο να κρατησουμε ολες μας τα μπεμπακια μας αγκαλιτσα!!

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΕΧΘΕΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΤΑ ΥΠΝΟΔΩΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.ΒΑΨΑΜΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΡΟΖ ΚΑΙ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΙΤΡΙΝΟΠΡΑΣΙΝΟ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ...Η ΜΠΟΓΙΑ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΥΡΩΔΙΑ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΣΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΕΝΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ ΞΕΜΥΡΙΣΕ.ΚΑΙ ΓΩ ΙΟΥΛΗ ΓΕΝΝΑΩ ΑΛΛΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΕΙ Η ΚΟΡΗ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΣ ΦΑΝΕΙ ΟΤΙ ΗΡΘΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΗΡΕ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ.Η ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΕ....Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΒΑΨΕ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΩ ΝΑ ΚΡΕΜΑΣΩ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΑ ΕΠΙΠΛΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ....ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΗ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΠΟΝΑΝΕ.ΣΑΝ ΠΑΛΙΟΓΡΙΑ ΝΙΩΘΩ!ΠΩΣ ΚΑΤΑΝΤΑΜΕ ΕΤΣΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΚΟΙΛΙΑΣ?ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΧΑ.(ΚΑΠΟΤΕ ΗΜΟΥΝΑ ΠΟΥΛΙ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΙΤΟΥΣΑΝΕ ΠΟΛΛΟΙ)...........ΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΕΧΘΕΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΤΑ ΥΠΝΟΔΩΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.ΒΑΨΑΜΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΡΟΖ ΚΑΙ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΙΤΡΙΝΟΠΡΑΣΙΝΟ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ...Η ΜΠΟΓΙΑ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΥΡΩΔΙΑ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΣΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΕΝΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ ΞΕΜΥΡΙΣΕ.ΚΑΙ ΓΩ ΙΟΥΛΗ ΓΕΝΝΑΩ ΑΛΛΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΕΙ Η ΚΟΡΗ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΣ ΦΑΝΕΙ ΟΤΙ ΗΡΘΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΗΡΕ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ.Η ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΕ....Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΒΑΨΕ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΩ ΝΑ ΚΡΕΜΑΣΩ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΑ ΕΠΙΠΛΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ....ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΗ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΠΟΝΑΝΕ.ΣΑΝ ΠΑΛΙΟΓΡΙΑ ΝΙΩΘΩ!ΠΩΣ ΚΑΤΑΝΤΑΜΕ ΕΤΣΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΚΟΙΛΙΑΣ?ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΧΑ.(ΚΑΠΟΤΕ ΗΜΟΥΝΑ ΠΟΥΛΙ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΙΤΟΥΣΑΝΕ ΠΟΛΛΟΙ)...........ΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙ

καλημερα!! αχ αυτο με το βαρος της κοιλιας ξαναπεστο!! εγω ππου ξεσηκωνα το σπιτι στο δευτερολεπτο τωρα ουτε σκουπισμα δεν μπορω να κανω! κουραζομαι με το παραμικρο και νομιζω οτι θα πεσω κατω! ευτυχως που ειναι και ο αντρας μου και η μαμα μου και με βοηθανε οσο μπορουνε!! που θα παει??? θα περασει ο καιρος και θα κραταμε τα μωρακια μας αγκαλιτσα! με το καλο σε ολες!!:P

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έβαψα δωμάτια του σπιτιού και στις 2 εγκυμοσύνες μου! Το δωμάτιο του γιου μου μάλιστα το επιμελήθηκα κι εγώ μαζί με τον άντρα μου! ;) Το οικολογικό χρώμα δεν πειράζει και αν αφήσεις ανοικτά και όσο χρειάζεται δεν υπάρχει πρόβλημα. Τώρα ειδικά που έχει καλές μέρες είναι ότι πρέπει για τέτοιες εργασίες! Και στις 2 εγκυμοσύνες έκανα δουλειές με φούντες! :lol: Δεν το ήξερα να κάθομαι στον καναπέ σαν την άρρωστη.:P Ακόμα και στη 2η εγκυμοσύνη που είχα μια μικρή αποκόλληση 5-12 εβδομάδων έκατσα καναπέ και κόντεψα να σαλτάρω. Μετά τη Β επιπέδου όπου ήμασταν πλέον σίγουροι ότι όλα είναι οκ, έπιασα πάλι και τις πιο βαριές δουλειές.

 

Με το καλό τα μωράκια σας γκαστρούλες μου! Όσο για την κοιλιά τώρα την βαρεθήκατε, μεθαύριο θα τη νοσταλγείτε! Πιστέψτε με!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλημέρα σε ολες και όλους! Είμαι 33η εβδ και τωρα ξεκιναμε δουλειες στο σπίτι....... θα ηθελα να σας ρωτησω, με τη μπογιες βαψατε, όσοι/οσες βαψατε, το σπίτι σας; Ακομα και οι λεγομενες οικολογικες, διαβασα δεν κανουν για νεογεννητο....... μονο αυτες που εχουν 0% ΠΟΕ (VOC).... Γνωρίζει κάποια/καποιος περισσοτερα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...