Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΡΚΕΙ Ο ΚΑΡΔΙΟΤΟΚΟΓΡΑΦΟΣ?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Απ΄ότι θυμάμαι διαρκούσε γύρω στα 40'. Πλήρωσα 45 ? και το έκανα στην κλινική που γέννησα. Πληρώνεις μία φορά και τις επόμενες πηγαίνεις απλώς και δείχνεις την απόδειξη ότι πλήρωσες. Βέβαια , πολύ αργότερα έμαθα ότι θα μπορούσα να τον κάνω σε δημόσιο νοσοκομείο με 13? , αλλά :oops:

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα ε? σ εμενα μου ειπε οτι κραταει 10 λεπτα κ στοιχιζει 40 ευρω αλλα καθε φορα που θα κανω θα πρεπει να πληρωνω ( δηλ 1 φορα την εβδομαδα)...κ εγω δεν μπορω να διαθεσω τοσα χρηματα ...κ νιωθω κ @@@@κας.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι σου είπε ο γιατρός σου???

Δηλαδή έχει τέτοιο μηχάνημα στο ιατρείο του???

Εγώ προτείνω να του πεις ότι δεν μπορείς να διαθέσεις τόσα και να συνεννοηθείτε να το κάνεις κάθε εβδομάδα και να του πηγαίνεις να βλέπει τα αποτελέσματα.

Δεν ξέρω σε ποιά πόλη μένεις , αλλά ψάξε πόσο κάνει σε δημόσιο νοσοκομείο, εμένα μου είχαν πει 13? αρχές 2009 στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα το προηγούμενο Σάββατο στην κλινική, όπου και θα γεννήσω. 30 λεπτά διαρκεί (μου είπαν πως τόσο χρόνο θέλει για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα) και κόστισε 17 ευρώ. Βέβαια 17 ευρώ θα πληρώσω και για όλες τις επόμενες φορές που θα πάω. Αλλά οκ δεν είναι πολλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι το πόση ώρα θα κρατήσει εξαρτάται από το αν έχεις συσπάσεις ή όχι....

Εγώ που έκανα μου είπαν ότι για αρχή σε αφήνουν σίγουρα 20-30 λεπτά και μετά ανάλογα αν υπάρχει κάτι σε κρατάν περισσότερο....

Στην κλινική όπου θα γεννήσω και το εκανα μου πήραν 35?.

Εγώ δεν κάνω κάθε εβδομάδα... έκανα μια φορά επειδή είχα πόνους... κατα τ'άλλα αν δεν είχα πόνους δεν θα είχα κάνει....

Link to comment
Share on other sites

εκανα πολλες φορες καρδιοτοκογραφο με διαρκεια απο 20 λεπτα εως και 3 ωρες μια φορα :shock::shock: γιατι δεν εβγαινε λεει καλο.η τιμη ηταν 14 ευρω στο ελενα και με την αποδειξη που μου εδωσαν πηγα στις παροχες στο ικα και μου εδωσαν πισω ολο το ποσο.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω ακομα δεν εχω ξεκινησει αλλα ξερω οτι θα το κανω στην κλινικη που θα γεννησω και θα διαρκει που περιπου 30' και φυσικα δεν πληρωνεις τιποτα..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα την εξεταση αυτη πολλες φορες σε δημοσιο νοσοκομειο γιατι εχω συσπασεις και ηταν χωρις χρεωση. Η διαρκεια της ηταν 30 λεπτα περιπου τη φορα και αν δεν φανει κατι ανησυχητικο σε αυτο το διαστημα τοτε δεν χρειαζεται να καταγραψει το μηχανημα περισσοτερο χρονο, σημαινει οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα. Στην περιπτωση μου καταγραφηκαν συαπασεις 10%-15%(πολυ καλη μετρηση) παρολο που οταν ειμαι στο σπιτι και ειδικα το βραδυ εχω συσπασεις!εσας ποσο κατεγραψε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσες εχετε κανει θα ηθελα να μαθω ποση ωρα σας εβαλαν στον καρδ/φο,τον κανατε στον γιατρο σας η εξω?κ ποσο στοιχιζει (αν επιτρεπεται) :D.

 

Υπάρχουν 2 ειδών μηχανήματα: τα απλά και αυτά που κάνουν ηλεκτρονική ανάλυση και διάγνωση από μόνα τους. Στα πρώτα χρειάζονται 20-30 λεπτά για να βγάλει ο γιατρός διάγνωση και στα δεύτερα βγάζει το μηχάνημα μόνο του διάγνωση μετά απο 10-60 λεπτά. Τα πρώτα είναι τα περισσότερα στα δημόσια και ιδιωτικά νοσοκομεία και ιατρεία και τα δεύτερα που είναι μεγαλύτερης ακρίβειας υπάρχουν σε λίγα νοσοκομεία και σε ελάχιστα ιατρεία.

Προφανώς τα δευτερα χρεώνονται περισσότερο.

Μπορείς να τα ξεχωρίσεις από το χαρτί που τυπώνεται στο τέλος. Στα ηλεκτρονικά αναγράφεται στο τελος της καταγραφής η φράση '' criteria Dawes-Redman...''

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα την εξεταση αυτη πολλες φορες σε δημοσιο νοσοκομειο γιατι εχω συσπασεις και ηταν χωρις χρεωση. Η διαρκεια της ηταν 30 λεπτα περιπου τη φορα και αν δεν φανει κατι ανησυχητικο σε αυτο το διαστημα τοτε δεν χρειαζεται να καταγραψει το μηχανημα περισσοτερο χρονο, σημαινει οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα. Στην περιπτωση μου καταγραφηκαν συαπασεις 10%-15%(πολυ καλη μετρηση) παρολο που οταν ειμαι στο σπιτι και ειδικα το βραδυ εχω συσπασεις!εσας ποσο κατεγραψε?

 

Πριν μια βδομάδα που έκανα κατέγραψε εώς και 45%...... και δεν ήτα από τις πολύ δυνατές μου.. στο σπίτι πρέπει να έκανα και περισσότερο.... βέβαια στην περίπτωσή μου με κράτησαν μέσα με ορό... Τώρα είμαι στο σπίτι αλλά με χάπια τα οποία θα τα πάρω για καμια βδομάδα ακόμη....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!!ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΡΑΦΩ....ΕΙΜΑΙ 30 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ 5 ΗΜΕΡΩΝ!!ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ 6ο...Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΜΑΓΝΗΣΙΟ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙ΄ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ...ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ;ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ;ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα καθε εβδομαδα απο την 35 εβδομαδα και μετα στον γιατρο μου.Διαρκουσε 30-40 λεπτα και δεν πληρωσα ποτε, αλλα ο δικος μου ετσι κι αλλιως δεν παιρνει επισκεψη απο της εγκυμονουσες.Πληρωσα μονο την γεννα στο τελος.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!!ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΡΑΦΩ....ΕΙΜΑΙ 30 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ 5 ΗΜΕΡΩΝ!!ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ 6ο...Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΜΑΓΝΗΣΙΟ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙ΄ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ...ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ;ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ;ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ;

 

για σωστη διαγνωση των συσπσεων πρεπει να γινει καρδιοτοκογραφια.οπου βλεπει τη δραστηριοτητα της μητρας και του εμβρυικου καρδιακου ρυθμου.

η διαρκεια της απλης καρδιοτοκογραφιας ειναι τουλαχιστον 20 λεπτα ενω της σύγχρονης καρδιοτοκογραφιας-computerase αρκουν δεκα λεπτα για να βγουν τα κριτήρια

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι σου είπε ο γιατρός σου???

Δηλαδή έχει τέτοιο μηχάνημα στο ιατρείο του???

Εγώ προτείνω να του πεις ότι δεν μπορείς να διαθέσεις τόσα και να συνεννοηθείτε να το κάνεις κάθε εβδομάδα και να του πηγαίνεις να βλέπει τα αποτελέσματα.

Δεν ξέρω σε ποιά πόλη μένεις , αλλά ψάξε πόσο κάνει σε δημόσιο νοσοκομείο, εμένα μου είχαν πει 13? αρχές 2009 στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης...

 

καθε ιατρος θα πρεπει να εχει και δεν παει εξτρα χρεωση μαζι με τον υπερηχο κανεις και αυτη και παει οσο η επισκεψη

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 ειδών μηχανήματα: τα απλά και αυτά που κάνουν ηλεκτρονική ανάλυση και διάγνωση από μόνα τους. Στα πρώτα χρειάζονται 20-30 λεπτά για να βγάλει ο γιατρός διάγνωση και στα δεύτερα βγάζει το μηχάνημα μόνο του διάγνωση μετά απο 10-60 λεπτά. Τα πρώτα είναι τα περισσότερα στα δημόσια και ιδιωτικά νοσοκομεία και ιατρεία και τα δεύτερα που είναι μεγαλύτερης ακρίβειας υπάρχουν σε λίγα νοσοκομεία και σε ελάχιστα ιατρεία.

Προφανώς τα δευτερα χρεώνονται περισσότερο.

Μπορείς να τα ξεχωρίσεις από το χαρτί που τυπώνεται στο τέλος. Στα ηλεκτρονικά αναγράφεται στο τελος της καταγραφής η φράση '' criteria Dawes-Redman...''

 

ayta τα κριτήρια δε τα θυμαμαι ποτε το ονομα τους στο-computerase αναφερεσαι ειναι πολυ λιγοι ακομη και οι γυναικολογοι που το ξερουν ως μηχανημα. και δε θελουν να το μαθουν λογο της αξιας του σχεδον 4πλασια τιμη απο τον απλο καρδιοτοκογραφο.στις σερρες ενα μοναδικο ιατρειο το εχει και στους γύρω νομους νομιζω κανεις.το πλεονεκτημα σε σχεση με την απλη καρδιοτοκογραφια ειναι πως σου εξασφαλιζει σχεδον καλη πορεια για μια εβδομαδα ενω με την απλη 3 ημερες.και η διαρκεια οπως εγραψες ειναι πολυ λιγοτερη ωρα.οσο για το κοστος εμεις δεν την χρεωνουμε εξτρα ακομη και σε καποιες που ερχονται απο το νοσοκομειο θα πληρωσουν μονο τον υπερηχο-doppler που θα κανουν. με τις τιμες που βλεπω εδω σκεφτομαι ποσες αδικες χρεωσεις υπαρχουν.καθε γυναικολογικο ιατρειο οργανωμένο θα επρεπε να εχει .αναρωτιεμαι πως γινεται η ολη παρακολουθηση χωρις καλους υπερηχους και καρδιοτοκογραφια

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποιο μηχανημα εχει ο δικος μου και κανει την εξεταση 10 λεπτα,θα το δω οταν παω (αν καταλαβω κιολας).παντως θεωρω δεδομενου του οτι ειχα συσπασεις απο τον 5ο μηνα πως θα επρεπε να με βαλει νωριτερα κ οχι απο τον εννατο που ειμαι ηδη.και το κοστος ειναι εξωφρενικο.οντως αυτα θα επρεπε να συμπεριλαμβανονται στην παρακολουθηση της εγκυου χωρις εξτρα χρεωσεις εφ οσον ειναι απαραιτητα .

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποιο μηχανημα εχει ο δικος μου και κανει την εξεταση 10 λεπτα,θα το δω οταν παω (αν καταλαβω κιολας).παντως θεωρω δεδομενου του οτι ειχα συσπασεις απο τον 5ο μηνα πως θα επρεπε να με βαλει νωριτερα κ οχι απο τον εννατο που ειμαι ηδη.και το κοστος ειναι εξωφρενικο.οντως αυτα θα επρεπε να συμπεριλαμβανονται στην παρακολουθηση της εγκυου χωρις εξτρα χρεωσεις εφ οσον ειναι απαραιτητα .

 

θα το δεις στα χαρτια της καρδιοτοκογραφιας που εχεις στο τελος του διαγραμματος θα σου γραφει αν ικανοποιει τα κριτηρια ή όχι.

καρδιοτοκογραφια γινεται απο 28 εβδομαδες και μετα.και η καρδιοτοκογραφια συμπληρωνει την κλινικη εικονα .

το απαραιτητα ειναι σχετικο για να εχεις ολοκληρωμενη σωστη παρακολουθηση θελεις και την καρδιοτοκογραφια.πως αλλιως παρακολουθεις την κυηση απο 32 εβδομαδες και μετα? και ακομη καλυτερα αυτη τη νεα καρδιοτοκογραφια οπου αναφερει και mariob(μπορει να ρωτησεις για το computerase kai να μην εχει ιδεα)

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

ayta τα κριτήρια δε τα θυμαμαι ποτε το ονομα τους στο-computerase αναφερεσαι ειναι πολυ λιγοι ακομη και οι γυναικολογοι που το ξερουν ως μηχανημα. και δε θελουν να το μαθουν λογο της αξιας του σχεδον 4πλασια τιμη απο τον απλο καρδιοτοκογραφο.στις σερρες ενα μοναδικο ιατρειο το εχει και στους γύρω νομους νομιζω κανεις.το πλεονεκτημα σε σχεση με την απλη καρδιοτοκογραφια ειναι πως σου εξασφαλιζει σχεδον καλη πορεια για μια εβδομαδα ενω με την απλη 3 ημερες.και η διαρκεια οπως εγραψες ειναι πολυ λιγοτερη ωρα.οσο για το κοστος εμεις δεν την χρεωνουμε εξτρα ακομη και σε καποιες που ερχονται απο το νοσοκομειο θα πληρωσουν μονο τον υπερηχο-doppler που θα κανουν. με τις τιμες που βλεπω εδω σκεφτομαι ποσες αδικες χρεωσεις υπαρχουν.καθε γυναικολογικο ιατρειο οργανωμένο θα επρεπε να εχει .αναρωτιεμαι πως γινεται η ολη παρακολουθηση χωρις καλους υπερηχους και καρδιοτοκογραφια

 

Η μέθοδος λέγεται computerized cardiotocography, τα κριτήρια λέγονται Dawes-Redman (πρέπει να αναγράφονται υποχρεωτικά στο τέλος του χαρτιού καταγραφής που δίνεται στη γυναίκα). Την αποκλειστικότητα της μεθόδου την έχει μια μόνο αγγλική εταιρία (και πράγματι υπάρχουν ελάχιστα μηχανήματα στην Ελλάδα λόγω του κόστους τους).

 

http://www.sonicaidfetalcare.com/uk_team.html

Link to comment
Share on other sites

Η μέθοδος λέγεται computerized cardiotocography, τα κριτήρια λέγονται Dawes-Redman (πρέπει να αναγράφονται υποχρεωτικά στο τέλος του χαρτιού καταγραφής που δίνεται στη γυναίκα). Την αποκλειστικότητα της μεθόδου την έχει μια μόνο αγγλική εταιρία (και πράγματι υπάρχουν ελάχιστα μηχανήματα στην Ελλάδα λόγω του κόστους τους).

 

http://www.sonicaidfetalcare.com/uk_team.html

 

ΠΟΛΥ σωστα!!!!καλα διαβασμενος/η.οπως ειπα το εχει ο συζυγος μου ήδη στο ιατρειο και το χρησιμοποιούμε.

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έκανα στο Ιασώ πριν δυο βδομάδες, κράτησε περίπου μία ώρα (βέβαια ήταν και Δευτέρα του Πάσχα και ιδρώσαμε να βρούμε γιατρό) αλλά δεν μου πήραν λεφτά, μόλις τελείωσα με έδιωξαν έτσι.

Link to comment
Share on other sites

τελικα μου εκανε για 20 λεπτα κ τον επομενο θα τον κανω στο ιπποκρατειο .ετσι κ αλλιως δεν ξερω ποσες φορες προλαβαινω να κανω ακομη,μπορει να μας προλαβει ο μπεμπης!

Link to comment
Share on other sites

τελικα μου εκανε για 20 λεπτα κ τον επομενο θα τον κανω στο ιπποκρατειο .ετσι κ αλλιως δεν ξερω ποσες φορες προλαβαινω να κανω ακομη,μπορει να μας προλαβει ο μπεμπης!

 

οπως καταλαβες δεν εχει αυτη την εξελιγμένη καρδιοτοκογραδια με τα κριτηρια.θα σου ειπε πως καθε 4 ημερες καλο ειναι να την επαναλαμβανεις με την αλλη εχεις το περιθωριο της μιας εβδομαδας

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...