Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΣΙΜΗΜΑΤΑ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΕΙΜΑΙ 25 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΜΕΝΗ ΔΙΟΤΙ ΟΣΟ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΝΙΩΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΑ ΣΥΝΕΧΩΜΕΝΑ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ.ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΠΛΩΣΩ. ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕ Η ΜΗΤΡΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΕΝΤΩΘΕΙ ΠΟΛΥ ΟΙ ΙΣΤΟΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΣΥΓΚΡΑΤΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΝΑΩ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΑΝΑΡΡΩΣΩ.ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΥΚΛΙΚΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΤΡΩΝΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ Η ΚΟΙΛΙΑ.ΛΟΓΩ ΖΑΧΑΡΟΥ ΚΥΗΣΗΣ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΕΕΣ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΟΝΟ 3 ΚΙΛΑ. ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?ΠΟΝΑΩ ΟΤΑΝ ΠΕΡΠΑΤΑΩ Ή ΑΛΛΑΖΩ ΠΛΕΥΡΟ.:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρούλη είμαι στην 26η εβδομαδα και προχθες ένιωσα τα τσιμπήματα που περιγράφεις. Ήταν σαν κάποιος να με ζουλάει στιγμιαία με ενα μολύβι...και το ένιωσα 5-6 φορρές στη δουλειά , όταν σηκωνόμουν ή περπατούσα ή στραβοκαθόμουν...Η αλήθεια είναι οτι και εγω ανησύχησα λίγο και ρωτησα μια κοπέλα στη δουλειά που γέννησε πρόσφατα και μου είπε οτι ειπε σε σενα ο γιατρος σου ( λογω του οτι μεγαλώνει η μήτρα και το παιδί και τεντώνονται και οι ιστοι). Μετά που πηγα στο σπίτι πάντως, παρ' οτι έκανα και κάποιες δουλίτσες - δεν ημουν ξάπλα- δεν με ξαναενόχλησε. Υπέθεσα οτι ηταν απο την κούραση και το αγχος της δουλειάς και δεν πήρα τηλε το γιατρό μου. Αν ομως ξανασυμβεί , σίγουρα θα τον πάρω ( να το ξέρει). Πάντως μην ανησυχείς τόσο και μην τρομάζεις, όλα καλα θα πάνε και το καλοκαίρι θα έχουμε και εμείς τα μωράκια μας! Γερά και τυχερά να είναι και με το καλό να μας έρθουν!

Το τζιτζικάκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Ρούλη είμαι στην 26η εβδομαδα και προχθες ένιωσα τα τσιμπήματα που περιγράφεις. Ήταν σαν κάποιος να με ζουλάει στιγμιαία με ενα μολύβι...και το ένιωσα 5-6 φορρές στη δουλειά , όταν σηκωνόμουν ή περπατούσα ή στραβοκαθόμουν...Η αλήθεια είναι οτι και εγω ανησύχησα λίγο και ρωτησα μια κοπέλα στη δουλειά που γέννησε πρόσφατα και μου είπε οτι ειπε σε σενα ο γιατρος σου ( λογω του οτι μεγαλώνει η μήτρα και το παιδί και τεντώνονται και οι ιστοι). Μετά που πηγα στο σπίτι πάντως, παρ' οτι έκανα και κάποιες δουλίτσες - δεν ημουν ξάπλα- δεν με ξαναενόχλησε. Υπέθεσα οτι ηταν απο την κούραση και το αγχος της δουλειάς και δεν πήρα τηλε το γιατρό μου. Αν ομως ξανασυμβεί , σίγουρα θα τον πάρω ( να το ξέρει). Πάντως μην ανησυχείς τόσο και μην τρομάζεις, όλα καλα θα πάνε και το καλοκαίρι θα έχουμε και εμείς τα μωράκια μας! Γερά και τυχερά να είναι και με το καλό να μας έρθουν!

Σε ευχαριστώ pitsirik για την εμψύχωση και σου εύχομαι το καλύτερο και με το καλό να δεχτείς το νέο μέλος!Το πρόβλημα μου συνεχίζεται με πόνο στο περπάτημα.Κοιμάμαι μόνο από τα δεξιά τώρα και αυτό πάλι με κουράζει και σαν να μην έφτανε αυτό ο γιατρός εντόπισε εκτός από το ένα ινωμύομα που είχα άλλα 2 τα οποία και τα τρία έχουν μεγαλώσει αρκετά και με πιέζουν και αυτά και έτσι ο πόνος αυξάνεται.Εχουν γίνει 7 εκατ.Το καλό είναι ότι είναι έξω από την μήτρα και το κοριτσάκι μου μεγαλώνει κανονικά.Άστα.Παρηγοριέμαι με την αναμονή να αγκαλιάσω το κορίτσι μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εκτος απο αυτες τις τσιμπιες που λενε οι κοπελες παραπανω που τις εχω και εγω.2-3 φορες την ημερα εχω πετρωμα κοιλιας και πονακια αριστερα δεξια χαμηλα στην κοιλια σαν της περιοδου.ειμαι 30 εβδομαδων σχεδον.να παρω το γιατρο κανα τηλ?εχετε και εσεις μηπως?

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο αυτες τις τσιμπιες που λενε οι κοπελες παραπανω που τις εχω και εγω.2-3 φορες την ημερα εχω πετρωμα κοιλιας και πονακια αριστερα δεξια χαμηλα στην κοιλια σαν της περιοδου.ειμαι 30 εβδομαδων σχεδον.να παρω το γιατρο κανα τηλ?εχετε και εσεις μηπως?

 

καλησπέρα!!!!doom εγω ειμαι 30 + 6 και έχω πονάκια-τσιμπιές-σουβλιές κ πετρωματα!!!και να φανταστεις οτι είμαι στο κρεβάτι όλη μέρα....μόνο για τουαλλέτα σηκώνομαι...ο γιατρός μου ήταν καθησυχαστικός κ μου είπε οτι όσο περνάει ο καιρός θα γίνουν και πιο έντονα!!!!!βέβαια να πάρεις ένα τηλέφωνο το γιατρό σου,για να σε ενημερώσει και αυτός σχετικά!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια και εγώ τον τελευταιο καιρό νιώθω μερικές φορές στο ύψος της κύστης αλλά πιό βαθια σαν να με τρυπάει στιγμιαία βελόνα,δυνατά και ενοχλητικά,αφού είναι τόσο έντονο και το νιώθω επιφανειακό που αδύνατον να περάσει απαρατήρητο.ΣΚέφτηκα ότι είναι το μωρό και ίσως με χτυπάει με τα χέρια του ή το κεφαλι του και πιέζει την κύστη...

δεν έχω πέτρωμα εκείνη την στιγμή αλλά τυχαίνει το μωρό να κινείται.

 

είναι θέμα μήτρας λέτε?

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια και εγώ τον τελευταιο καιρό νιώθω μερικές φορές στο ύψος της κύστης αλλά πιό βαθια σαν να με τρυπάει στιγμιαία βελόνα,δυνατά και ενοχλητικά,αφού είναι τόσο έντονο και το νιώθω επιφανειακό που αδύνατον να περάσει απαρατήρητο.ΣΚέφτηκα ότι είναι το μωρό και ίσως με χτυπάει με τα χέρια του ή το κεφαλι του και πιέζει την κύστη...

δεν έχω πέτρωμα εκείνη την στιγμή αλλά τυχαίνει το μωρό να κινείται.

 

είναι θέμα μήτρας λέτε?

 

ακριβως κΙ γω το ίδιο νιώθω..σαν βελονιάσματα,σαν τσιμπηματα..οχι πολυ συχνα αλλα αρκετες φορες μεσα στην μέρα...χμ..λες να κατεβαίνει ο μπέμπης????:confused:

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

ακριβως κΙ γω το ίδιο νιώθω..σαν βελονιάσματα,σαν τσιμπηματα..οχι πολυ συχνα αλλα αρκετες φορες μεσα στην μέρα...χμ..λες να κατεβαίνει ο μπέμπης????:confused:

 

λες...? έλα ντε...εμένα να σου πω την αλήθεια με αγχώνουν λίγο ....:|:|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω νιωθω τα τσιμπιματα στον κολπο:oops::oops:

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω .... κάπου εκεί κάτω είναι....και στον κόλπο τα έχω νιώσει και χαμηλά πολύ χαμηλά στο ύψος της κύστης...τι να πω...το θέμα είναι πως τα τσιμπήματα αυτά είναι ποοοολύ έντονα και ενοχλητικά λες και σε τρυπαει βελόνα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω είμαι 28η βδομάδα και εδω και 2 βδομάδες παίρνω yutopar γιατί κάνω πάρα πολλές συσπάσεις (20-30 την μέρα). Εχθες ηταν μια πολυ δύσκολη μερα στη δουλεια και κουράστηκα προφανώς..Απο το μεσημέρι και μετά αρχισα να πονάω χαμηλά (τραβήγματα και πόνος ανάμεσα στην λεκάνη), οι πόνοι μου θύμησαν πολύ τους πονους που ειχα την τελευταία βδομάδα πριν γεννησω το πρωτο μου παιδί..Σημερα και για μερικες μερες ακόμη δεν θα κάνω τίποτα εκτός τα βασικά. Ξάπλα!! Ο αντρας μου φοβήθηκε πολύ και με εχει σε περιορισμό. Εγω ειμαι πιο ψύχραιμη..Απ' ότι βλέπω και αλλες κοπέλες εχουν πονάκια. Εμένα δεν είναι στην κοιλιά, είναι χαμηλά στην λεκάνη, στην ένωση των ποδιών με την λεκάνη (εκει που ειναι οι οωθήκες κανονικά)! Λέτε να ανησυχήσω???

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω είμαι 28η βδομάδα και εδω και 2 βδομάδες παίρνω yutopar γιατί κάνω πάρα πολλές συσπάσεις (20-30 την μέρα). Εχθες ηταν μια πολυ δύσκολη μερα στη δουλεια και κουράστηκα προφανώς..Απο το μεσημέρι και μετά αρχισα να πονάω χαμηλά (τραβήγματα και πόνος ανάμεσα στην λεκάνη), οι πόνοι μου θύμησαν πολύ τους πονους που ειχα την τελευταία βδομάδα πριν γεννησω το πρωτο μου παιδί..Σημερα και για μερικες μερες ακόμη δεν θα κάνω τίποτα εκτός τα βασικά. Ξάπλα!! Ο αντρας μου φοβήθηκε πολύ και με εχει σε περιορισμό. Εγω ειμαι πιο ψύχραιμη..Απ' ότι βλέπω και αλλες κοπέλες εχουν πονάκια. Εμένα δεν είναι στην κοιλιά, είναι χαμηλά στην λεκάνη, στην ένωση των ποδιών με την λεκάνη (εκει που ειναι οι οωθήκες κανονικά)! Λέτε να ανησυχήσω???

 

Λοιπον κοριτσια χθες πηγα στον γιατρο και τον ρωτησα γι αυτο.

Μου ειπε οτι δεδομενου οτι ειμαστε στον μηνα μας αυτα τα τσιμπηματα και οι μικροενοχλησεις ειναι καλες..προετοιμαζουν δηλαδη την γεννα.Με εβαλε και στον καρδιοτοκογραφο οπου δεν παρατηρησε και καμια συσπαση τη ς προκοπης..αρα λεει ειναι καλα γιατι ανοιγω απο κατω!!

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως από την προηγούμενη Παρασκευή είμαι κλεισμένη στο σπίτι και σχεδόν παλουκωμένη στον καναπέ. Σηκώνομαι πολύ λίγο και το παιδί είναι στην πεθερά μου. Αυξήσαμε τα φάρμακα στις μέγιστες δόσεις και ελπίζουμε να πάω καλύτερα. Είχα φτάσει να κάνω συσπάσεις ακόμη όταν απλά σηκωνόμουνα από τον καναπέ και εννοείται όση ώρα ήμουν όρθια ή έκανα οτιδήποτε! Φοβήθηκα τόσο...αλλά σήμερα ευτυχώς έχω σημάδια βελτίωσης, μπορώ και περπατάω μέσα στο σπίτι για λίγη χωρίς να κάνω συσπάσεις..Χθες αλλαξα βδομάδα, μπήκα στις 29!

aurorina με το καλό!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα και απο εμας!

 

Εγω ειμαι στην 28 εβδομαδα. Εχω αρκετα μεγαλη κοιλια για το αναστημα μου και τα κυβικα μου. Ειχα μετρησει μια μερα που ημουν στην δουλεια οτι ειχα 20 συσπασεις, οι πιο πολλες απο αυτες με εντονο πονο χαμηλα κατω ακριβως απο την κοιλια, τοσο εντονο μερικες φορες που δεν μπορουσα να ανασανω καν. Επίσης έχω και πονο χαμηλα στη λεκανη ειδικα οταν παω να σηκωθω απο το κρεβατι η να αλλαξω πλευρα.

Οταν πηγα στον γιατρο μου μου ειπε οτι εχω αρκετα αυξημενο αμνιακο υγρο και επισης επειδη εχω μεγαλη κοιλια η μητρα δυσκολευετε να κρατησει τοσο βαρος και υπαρχει κινδυνος προορου τοκετου. Οποτε μου εδωσε ξανα yutopar, 4 μαγνησια και πολυ ξεκουραση. Γενικα εγω τον ενοχλω τον γιατρο μου οποτε εχω καποια ενοχληση γιατι φοβαμαι πολυ :D...Παντως οταν σηκωνομαι για να κανω απλα πραγματα, οπως να ποτισω τις γλαστρες μου, κατευθιαν με πιανει εντονος πονος.

 

Επισης και εγω ενιωθα καποια χτυπηματα στον κολπο αλλα κατα πασα πιθανοτητα ηταν ο λοξυγγας της μικρης η καποιες κολοτουμπες τις μικρης που μπορει να τις ενιωθα εκει.

Ο γιατρος μου μου εχει πει να το παρακολουθω και να μετραω συσπασεις και πονους και αναλογος να πρατουμε.

Βεβαια καθε εγκυμοσηνη ειναι διαφορετικη....

JssYp2.png
Link to comment
Share on other sites

και γω τα ιδια ειχα και μου εδωσε 4 μαγνησια την ημερα να πινω και εδω και μια εβδομαδα εχουν ελατωσει οι συσπασεις 1 την ημερα και αν.για τα πολλα αμνιακα τι μου θυμισες...σ αυτη την εγκυμοσυνη δεν εχω πολλα φυσιολογικα..στην προηγουμενη ειχα παρα πολλα αλλα ευτυχως δεν γεννησα νωριτερα αλλα μολις εσπασαν τα νερα 3 το μεσημερι ηταν μεχρι τις 9 το βραδυ εβγαιναν εβγαιναν εβγαιναν ειχα πλυμμηρισει τον τοπο....πολυ νερο........πολυ γελιο....μου ελεγαν οι μαιες τι θα γινει μωρη κατουρλου?

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάιρνω 6 μαγνήσια την μέρα και 2,5 yutopar! Ειμαι 2 βδομάδες στο σπίτι και κάνω ελάχιστα πράγματα. Εχω αισθητη βελτίωση, κάνω μόνο καμια 10αρια την ημέρα, ελπίζω με τον καιρό να πάω καλύτερα!Ο γιατρός πάντως είναι καθησυχαστικός, να προσέχω μου λεει, αλλα να μην ανησυχώ!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συσπάσεις δεν κάνω καθόλου, δεν εχω ξανανιώσει κιόλας αλλά έτσι όπως τις περιγράφετε με πόνο και πέτρωμα στην κοιλιά, δεν έχω νιώσει ποτέ, αλλα έχω συχνά πονακια χαμηλά και τραντάγματα στον κόλπο. Νομίζω ότι είναι κουτουλιές από τον μπούμπη μου μιας και τον είχαμε δει στον υπέρηχο με το κεφάλι κάτω. Είναι τόσο έντονες όμως που νιώθω ότι θα βγει.. Νωρίς δεν είναι να χτυπάει έτσι στον κόλπο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια

και εγώ ειμαι στην 29 εβδομάδα και έχω τα ίδια συμπτώματα με σένα Ευθαλία...αφού νιώθω τόσο έντονα τραντάγματα που λέω κάποιες στιγμές ότι θα μου φύγει το μωρό! Στον 1ο μου γιό δεν τα είχα αυτά είχα βέβαια χειρότερα...είχα ρήξη υμένα και έκατσα από την 28 εβδομάδα σπίτι και νοσοκομείο!

όλα στο πρόγραμμα είναι δεν πρέπει να χάνουμε την πίστη μας και να είμαστε σίγουρες ότι όταν πάρουμε τα μωρά μας αγκαλίτσα θα τα ξεχάσουμε όλα :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συσπάσεις δεν κάνω καθόλου, δεν εχω ξανανιώσει κιόλας αλλά έτσι όπως τις περιγράφετε με πόνο και πέτρωμα στην κοιλιά, δεν έχω νιώσει ποτέ, αλλα έχω συχνά πονακια χαμηλά και τραντάγματα στον κόλπο. Νομίζω ότι είναι κουτουλιές από τον μπούμπη μου μιας και τον είχαμε δει στον υπέρηχο με το κεφάλι κάτω. Είναι τόσο έντονες όμως που νιώθω ότι θα βγει.. Νωρίς δεν είναι να χτυπάει έτσι στον κόλπο;

 

Και εγω σαν την Ευθαλία. Είμαι στη 29η εβδομαδα και οπως ειχα γραψει και παραπάνω μόνο κάποια τσιμπήματα-σουβλίτσες νοιώθω και αυτα κυρίως αν κανω καποια απότομη κίνηση ή στραβοκάθομαι. Μαγνήσιο πέρνω ακόμη 1 χαπάκι την ημέρα.Εκτός και αν εχω συσπάσεις και δεν το καταλαβαίνω:confused:. Αραγε ο γιατρός μπορεί να καταλάβει αν έχω συσπάσεις ή πρέπει να με πετύχει ακριβώς την ωρα που έχω σύσπαση ( αν εχω) ?? Πάντως απο κινητικότητα..δόξα το Θεό. Ασταμάτητη η μπεμπούλα και τραντάζεται όλη η κοιλιά μου ωρες ωρες...

Το τζιτζικάκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...