Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι πιστευεται ειναι υπερβολικο????


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια!!!!!διανυω την 33η εβδομαδα της πρωτης μου εγκυμοσυνης.....οπως καταλαβαινετε η αντιστροφη μετρηση εχει αρχισει..και το αγχος κορυφωνεται!!!!μολις την δευτερα σταματησα και απο την δουλεια και αμεσως ο γιατρος μου συνεστησε ξαπλα γιατι ειχα λιγο ροζ αιματακι και πετρωματα....οπποτε φοβηθηκε για προωρο τοκετο...τωρα αυτο που θελω να μου πειτε....σκεφτομαι συνεχεια το μωρακι μου,ομορφες στιγμες παντα(αν και εχω αρκετο αγχος γιατι στην 24η εβδομαδα στοβ β'επιπεδου ειχε βρεθει υπερηχογενες κομβιο στην καρδουλα της...δεν εκανα αμνιο) ειναι φυσιολογικο να το σκεφτομαι συνεχεια?κοιμαμαι,ξυπναω με αυτην ην σκεψη.σας συμβαινει το ιδιο?μηπωσ ειμαι υπερβολικη?απο τις σκεψεισ μ αρχισα να βλεπω και κατι ασχημα-τρελα ονειρα και ανησυχω περισσοτερο....θελω να ακουσω και τισ δικες εμπειριες ισως και χαλαρωσω λιγακι...ουφφφφφ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου!! και σε εμένα είχαν βρει κομβίο στην καρδιά.. επειδή δεν θα άντεχα με την ιδέα μέχρι το τέλος αν θα πανε όλα καλά έκανα άμνιο και όλα μια χαρά... η αυχενική ήταν πολύ καλή και το κομβίο ήταν ο μόνος δείκτης για σύνδρομο αλλά επειδή από την φύση μου είμαι αγχώδης άνθρωπος δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω υπομονή μέχρι να γεννήσω :) τα τρελά όνειρα μπορεί να οφείλονται και στις ορμόνες που στην εγκυμοσύνη τρελαίνονται.. μία συνάδελφος που ήταν και αυτή έγκυος παράλληλα με εμένα μου έλεγε τα παλαβά της όνειρα κάθε πρωί.. είναι λογικό να ανησυχείς και να νιώθεις ανασφάλεια... επειδή πλησιάζει ο καιρός που θα έρθει το μωράκι σου φρόντισε να ξεκουραστείς και να κάνεις μόνο θετικές σκέψεις!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για τον ενδιαφερον σου...και εγω ειμαι αγχωδης αλλα ο συζυγος μου ειναι ο αισιοδοξος και αποφασισαμε να μην κανουμε την αμνιο για το μικρο ποσοστο αποβολης.η αυχενικη ηταν πολυ καλη κ στον β΄'επιπεδου βρεθηκε μονο το κομβιο.και ο γιατρος δεν μου την συνεστησε.....ανυσηχω βεβαια αλλα δεν εχω παρα να περιμενω........ουφ εχω αγχωθει πολυ...........προσπαθω να σκεφτομαι θετικα,να το φανταζομαι και πως θα ειναι και τι θα κανω...και ετσι περνα ο καιρος...τι αλλο να κανω?????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα...τα τρελά όνειρα τα βλέπω και εγώ που δεν βρέθηκε κάτι στις εξετάσεις... μόνο το ότι είναι λίγο πιο μικρούλα (μάλλον λόγο περιόδου ) οπότε τα όνειρα έχουν να κάνουν με την εγκυμοσύνη και το άγχος επίσης το έχω και εγώ... γιατί θέλεις να είναι καλά το μωράκι σου, να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος... άντε με το καλό τα μωράκια μας και χωρίς άγχος.

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για τον ενδιαφερον σου...και εγω ειμαι αγχωδης αλλα ο συζυγος μου ειναι ο αισιοδοξος και αποφασισαμε να μην κανουμε την αμνιο για το μικρο ποσοστο αποβολης.η αυχενικη ηταν πολυ καλη κ στον β΄'επιπεδου βρεθηκε μονο το κομβιο.και ο γιατρος δεν μου την συνεστησε.....ανυσηχω βεβαια αλλα δεν εχω παρα να περιμενω........ουφ εχω αγχωθει πολυ...........προσπαθω να σκεφτομαι θετικα,να το φανταζομαι και πως θα ειναι και τι θα κανω...και ετσι περνα ο καιρος...τι αλλο να κανω?????

 

έχε υπόψη σου ότι το κομβίο από μόνο του δεν λέει και πολλά .. αφού και η αυχενική σου ήταν καλή μην φοβάσαι.. εμένα ο γιατρός συμφώνησε να κάνω την αμνιο γιατί σε συνδυασμό με την ηλικία αλλαζαν τα στατιστικά ... από μόνο του το κομβίο σαν εύρημα δεν είναι τίποτε φοβερό... αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να απολαύσεις το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου, γιατί μετα θα έρθουν τα ξενύχτια, τα ουα ουα κλπ κλπ :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα,

κι εγω ειμαι 31η και ειχαν βρει και σε μενα ηχογενη εστια στην καρδουλα του μπεμπη στη β επιπεδου.

κι εμενα και ο γιατρος μου και ο γιατρος που εκανε τον υπερηχο μας ειπαν οτι δε θεωρουν απαραιτητη την αμνιο γιατι ειχα πολυ καλη αυχ. διαφανεια.

δε σου κρυβω οτι με ετρωγε και μενα και ακομα με τρωει αλλα σκεφτομαι θετικα για τον μπεμπη μου και αναμενω κι εγω.

καλο υπολοιπο και με το καλο τα μωρακια σας.

OtE5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι γιατροί ειναι ικανοί να μας τρελάνουν κάποιες φορές! Εγω στην πρώτη εγκυμοσύνη έκανα τόσες πολλές εξετάσεις.... σιχτήρισα στο τέλος.

Οσο πλησιάζει η ώρα του τοκετού, ειναι λογικό πιστευω να ανησχυούμε για τα μωράκια μας. Οτι εξετάσεις και να χεις κάνει το άγχος υπάρχει. Και τα όνειρα ειναι βέβαια αποτέλεσμα αυτης της ανησυχίας, αλλά και των ορμονων γενικά. Εγω βλέπω διάφορα περίεργα απο την αρχή της εγκυμοσύνης. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη που ειχαμε και ένα σορο θέματα με το μωρό, δεν ειδα καθόλου εφιάλτες πάντως.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στον κοσμο της σχιζοφρενειας :lol::lol:

Οταν ειναι στην κοιλια αγχωνομαστε αν ειναι γερα και να πανε ολα καλα.

Οταν βγουν αγχωνομαστε αν τρωνε αρκετα , γιατι ρουθουνιζουν και γιατι αυτο και εκεινο.

Μετα ποτε θα περπατησουν και ποτε θα μιλησουν

Υστερα αν θα ειναι καλα σχολειο μονα τους

... αν θα κανουν φιλους

... αν θα τα πληγωσει κανεις και ποσο διπλα θα ειμαστε.

 

Αχ.... καλωσορισες μανουλα :-D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!!!!διανυω την 33η εβδομαδα της πρωτης μου εγκυμοσυνης.....οπως καταλαβαινετε η αντιστροφη μετρηση εχει αρχισει..και το αγχος κορυφωνεται!!!!μολις την δευτερα σταματησα και απο την δουλεια και αμεσως ο γιατρος μου συνεστησε ξαπλα γιατι ειχα λιγο ροζ αιματακι και πετρωματα....οπποτε φοβηθηκε για προωρο τοκετο...τωρα αυτο που θελω να μου πειτε....σκεφτομαι συνεχεια το μωρακι μου,ομορφες στιγμες παντα(αν και εχω αρκετο αγχος γιατι στην 24η εβδομαδα στοβ β'επιπεδου ειχε βρεθει υπερηχογενες κομβιο στην καρδουλα της...δεν εκανα αμνιο) ειναι φυσιολογικο να το σκεφτομαι συνεχεια?κοιμαμαι,ξυπναω με αυτην ην σκεψη.σας συμβαινει το ιδιο?μηπωσ ειμαι υπερβολικη?απο τις σκεψεισ μ αρχισα να βλεπω και κατι ασχημα-τρελα ονειρα και ανησυχω περισσοτερο....θελω να ακουσω και τισ δικες εμπειριες ισως και χαλαρωσω λιγακι...ουφφφφφ

 

δεν μπορείς να φανταστείς ποσο σε καταλαβαίνω.......... :?:-?:?:-?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια πραγματικα πρεπει να αρχισω να χαλαρωνω λιγο γιατι αρχισα να μην κοιμαμαι κιολας...τραγικα τα πραγματα...ευτυχως που πανω κατω λιγο ολες το εχουμε το αγχος και ετσι αρχιζω και παρηγοριεμαι. ειναι καμια που γεννησε και το μωρακι της ειναι καλα με το κομβιο?(πραγματικα το ευχομαι να ειναι ολα τα μωρακια υγιεστατα ειτε με κομβιο ειτε με οτιδηποτε αλλο ειχε παρατηρηθει)

 

 

οσο για αυτο που εγραψε η elenik πολυ φομαμαι οτι επειδη και εγω ειμαι απαισοξη,αγχωδης και φοβητσιαρα 8α υποφερωωωωωωωωωωωωω...χαχααχαχα

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στον κοσμο της σχιζοφρενειας :lol::lol:

Οταν ειναι στην κοιλια αγχωνομαστε αν ειναι γερα και να πανε ολα καλα.

Οταν βγουν αγχωνομαστε αν τρωνε αρκετα , γιατι ρουθουνιζουν και γιατι αυτο και εκεινο.

Μετα ποτε θα περπατησουν και ποτε θα μιλησουν

Υστερα αν θα ειναι καλα σχολειο μονα τους

... αν θα κανουν φιλους

... αν θα τα πληγωσει κανεις και ποσο διπλα θα ειμαστε.

 

Αχ.... καλωσορισες μανουλα :-D

 

ακριβως........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
τι λέτε τώρα, εγώ σκέφτομαι μην οδηγήσει πιωμένος ή μην μπει σε αυτοκίνητο φίλου που είναι μεθυσμένος... ο μικρός μου είναι 22 μηνών!!!

 

Αχ!!! Μ' έκανες και γέλασα!!! Και το είχα τόση ανάγκη..Νόμιζα πως μόνο εγώ είμαι τρελή...Εμένα το πρόβλημα μου είναι η από κάτω. Μόλις με είδε έγκυο στράβωσε και μου είπε με θράσος: ''α καλά τώρα βρήκες να κάνεις παιδιά..τα δικά μου ξεκινάνε γυμνάσιο και θέλω απόλυτη ησυχία φρόντισε το γιατί θα έχουμε άσχημα ξεμπερδέματα.'' Ε από τότε έχω να κλείσω μάτι, μου έγινε εμμονή , νομίζω ότι θα κλαίει και αυτή θα έρχεται να χτυπά το κουδούνι, θα το βγάζω στη βεράντα και θα ουρλιάζει από κάτω..και όσο θέλω τα παιδιά μου να χαρούν παιχνίδι...τόσο θα τα καταπιέζω...

Άρα μην ανησυχείς. Δεν είσαι η μόνη που σκέφτεσαι παράλογα..Υποστήριξη από τον άντρα σου έχεις? Γιατί εμένα με θεωρεί ότι είμαι για τρελοκομείο...

Link to comment
Share on other sites

Αχ!!! Μ' έκανες και γέλασα!!! Και το είχα τόση ανάγκη..Νόμιζα πως μόνο εγώ είμαι τρελή...Εμένα το πρόβλημα μου είναι η από κάτω. Μόλις με είδε έγκυο στράβωσε και μου είπε με θράσος: ''α καλά τώρα βρήκες να κάνεις παιδιά..τα δικά μου ξεκινάνε γυμνάσιο και θέλω απόλυτη ησυχία φρόντισε το γιατί θα έχουμε άσχημα ξεμπερδέματα.'' Ε από τότε έχω να κλείσω μάτι, μου έγινε εμμονή , νομίζω ότι θα κλαίει και αυτή θα έρχεται να χτυπά το κουδούνι, θα το βγάζω στη βεράντα και θα ουρλιάζει από κάτω..και όσο θέλω τα παιδιά μου να χαρούν παιχνίδι...τόσο θα τα καταπιέζω...

Άρα μην ανησυχείς. Δεν είσαι η μόνη που σκέφτεσαι παράλογα..Υποστήριξη από τον άντρα σου έχεις? Γιατί εμένα με θεωρεί ότι είμαι για τρελοκομείο...

 

πες της να παει στον γερο διαολο!!!:twisted::twisted:αντε συγχιστηκα βραδιατικα!!τιποτα δεν μπορει να σου κανει!!ακομη και στην αστυνομια να παει θα την κοροιδευουν!!!

μα καλα πως κρατηθηκες εγω θα ειχα κανει φασαρια!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

natasavagelis και εμενα με ειχαν βρει κομβιο στη καρδουλα του και ημουν πολυ μπερδεμενη να κανω η οχι αλλα τελικα δεν εκανα ειπα οτι οπως και να εχει παιδακι μου ογιος μου χαιρει ακρας υγειας και δυνατος δεν ηθελα να διακυνδυνεψω τιποτα ειδες που το μωρακι μου ειναι μια χαρα και πες οτι την εκαα και τα αποτελεσματα ηταν οκ και μετα ειχα αποβολη (χτυπα ξυλο) μετα τι θα γινοταν?θα τραβουσα τα μαλλια μου τελοσπαντων ολα καλα τωρα πια παντως αυτο το κομβιο συμβαινει βγαινει σε πολλα μωρακια να το ξερεις...απο μονο του δεν αποτελει χωρις καποιο αλλο σημαδι στο παιδι οτι εχει προβλημα αυτο θα στο ειπε και ο γιατρος σου φιλακια και ολα θα πανε καλα μην ανυσηχεις...

Link to comment
Share on other sites

χριστινα μ να χαιρεσαι το μωρακι σ......γεννησα και εγω 29/4...στο ιπποκρατειο....ο παιδιατροσ εκει δεν μας ειπε τπτ ολα καλα....εσυ θα κανεισ καποια περετερω εξεταση για το κομβιο?????σου ειπαν κατι συγκεκριμενο????εγω το ανεφερα αλλα μου ειπαν δεν ειναι τπτ.....το νινακι μου ιεναι πολυ ανησυχο....δεν κοιμαται στο κρεβατακι του παρα μονο αγκαλιτσα και σφιγγεται σαν ναα ποναει.....σφιγγεται η καρδουλα μου!!!εσενα σε παιδευει????καθε ποση ωρα το θηλαζεισ????σ ζηταει να φαει δηλαδη????θηλαζω και εγω...προσπαθω αποκλειστικα

Link to comment
Share on other sites

χριστια μ και κατι ακομη......στο μωρακι δινεις απο τοσο μικρο πιπιλα οταν δεν μπορει να ησυχασει με τπτ????? απανησε μου γιατι με εχουν σπασει τα νευρα...¨(

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι υπερβολικό. Για το παιδί σου πρόκειται άρα το άγχος δικαιολογείται. Τα όνειρα όσο είσαι έγκυος μην τα πιστεύεις επηρεάζεσαι από το άγχος σου. Είχα πάθει μια μικ΄ρη αποκόλληση στην 8η εβδομάδα και μέχρι τον 9ο έβλεπα στον ύπνο μου ότι έχασα το παιδί.

 

Γενικά ρε παιδιά η εγκυμοσύνη είναι η πιο αγχωτική περίοδος της ζωής μας κι ας λένε πολλοί : "απολαυσέ το". Μα τι να απολαύσω;

Μόλις μαθαίνω ότι είμαι έγκυος πρέπει να πάω να δω ότι όλα είναι καλά, κοινώς αν είναι ενδομήτριος η κύηση. Σε 10 μέρες πρέπει να πας ν'ακούσεις την καρδιά. Σε ένα μήνα η αυχενική διαφάνεια, μετά το ακούς και θες να το ακούς κάθε μέρα, αν δεν το ακούσεις αγχώνεσαι. Μετά έρχεται το β' επιπέδου. Άλλο άγχος ειδικά αν έχει δείξει και κάτι. Εσύ εξακολουθείς να αγχώνεσαι και να μετράς κινήσεις. Μετά το doppler να δεις αν τρέφεται σωστά, το βάρος του κτλ. Μετά φοβάσαι μη τυχόν γεννησεις πρόωρα γιατί αυτές οι μικρές συσπάσεις γίναν εντονότερες...Μετά έρχεται ο 9ος και φοβάσαι το παραμικρό, μειώνονται και οι κινήσεις και μετά αναρωτιέσαι γιατί μέσα σε 9 μήνες έβγαλες 5 άσπρες τρίχες εσύ που δεν είχες καμία.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι υπερβολικό. Για το παιδί σου πρόκειται άρα το άγχος δικαιολογείται. Τα όνειρα όσο είσαι έγκυος μην τα πιστεύεις επηρεάζεσαι από το άγχος σου. Είχα πάθει μια μικ΄ρη αποκόλληση στην 8η εβδομάδα και μέχρι τον 9ο έβλεπα στον ύπνο μου ότι έχασα το παιδί.

 

Γενικά ρε παιδιά η εγκυμοσύνη είναι η πιο αγχωτική περίοδος της ζωής μας κι ας λένε πολλοί : "απολαυσέ το". Μα τι να απολαύσω;

Μόλις μαθαίνω ότι είμαι έγκυος πρέπει να πάω να δω ότι όλα είναι καλά, κοινώς αν είναι ενδομήτριος η κύηση. Σε 10 μέρες πρέπει να πας ν'ακούσεις την καρδιά. Σε ένα μήνα η αυχενική διαφάνεια, μετά το ακούς και θες να το ακούς κάθε μέρα, αν δεν το ακούσεις αγχώνεσαι. Μετά έρχεται το β' επιπέδου. Άλλο άγχος ειδικά αν έχει δείξει και κάτι. Εσύ εξακολουθείς να αγχώνεσαι και να μετράς κινήσεις. Μετά το doppler να δεις αν τρέφεται σωστά, το βάρος του κτλ. Μετά φοβάσαι μη τυχόν γεννησεις πρόωρα γιατί αυτές οι μικρές συσπάσεις γίναν εντονότερες...Μετά έρχεται ο 9ος και φοβάσαι το παραμικρό, μειώνονται και οι κινήσεις και μετά αναρωτιέσαι γιατί μέσα σε 9 μήνες έβγαλες 5 άσπρες τρίχες εσύ που δεν είχες καμία.

maiden συμφωνω απολυτα.

Και ενιωθα οτι ειμαι απο τις λιγες.

Η εγκυμοσυνη η πιο ωραια περιοδος της ζως λενε..για μενα παντως δεν ειναι..

νιωθω οτι θα γεννησω και θα απελευθερωθω. Ελπιζω να μην με περιμενεια και καμια επιλοχια καταθλιψη γιατι δεν θα το αντεξω. Το ιστορικο της εγκυμοσυνης οπως το περιγραψες. Ασε που συγκινησε και με το παραμικρο..

Και ασε που εχουν ολοι αποψη για ολα...

δεν σε φτανει το αγχος σου ειναι και κατι καλοι ανθρωποι που θα σου πουνε μην αγχωνεσαι εγω παρολιγον να πεθανω στην γεννα μου αλλα δε θα τυχει και σε σενα.. η μια αλλη μου ειπε οτι μια φιλη της γεννησε στον γιατρο μου και δεν της εδωσε κανενας σημασια...

Εγω παντως ειμαι και δουλεια ακομα και ειμαι μεσα στα νευρα και τα κλαματα καποτε..

Εγω αποφασισα να μην μαθω το φυλο ε ειμαι στον ενατο και ακομη με ρωτουν μα ακομη να μαθεις το φυλο?? ΕΛΕΟΣ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΟ ΦΥΛΟ!!!!!!!!

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι και λένε "που να δεις το άγχος που θα έχεις μετά". Έχω άγχος τώρα με την μικρή αλλά θεωρώ ότι τώρα είναι πιο αντιμετωπίσιμα τα πράγματα. Μέσα στην κοιλιά τι να κάνεις αν κάτι δεν πάει καλά με το μωρό;

 

Και όπως είπες όλοι θυμούνται τα άσχημα που έχουν ακούσει και σου τα λένε. Μετά βέβαια προσθέτουν κι ένα "μην αγχώνεσαι, η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική". Ε τότε τι μου τα λες; Ζήτησα ενημέρωση;

 

Αυτό με το φύλο;;...

 

Βλέπω ότι είναι κοριτσάκι. Η κοιλιά ψηλά. Αγόρι θα είναι, άκου που σου λέω. Η κοιλιά είναι ψηλά. Τελικά το μωρό ήταν ανεμπέδωτο μέχρι την 39η εβδομάδα και σε συνδυασμό με άλλα προβληματάκια έκανα καισαρική. Τι να πεις. Εμένα με εκνεύριζε που ρωτούσαν το βάρος της μικρής επειδή είχα μικρή κοιλιά και φοβόντουσαν ότι θα κάνω γατί και όχι μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και λένε "που να δεις το άγχος που θα έχεις μετά". Έχω άγχος τώρα με την μικρή αλλά θεωρώ ότι τώρα είναι πιο αντιμετωπίσιμα τα πράγματα. Μέσα στην κοιλιά τι να κάνεις αν κάτι δεν πάει καλά με το μωρό;

 

Και όπως είπες όλοι θυμούνται τα άσχημα που έχουν ακούσει και σου τα λένε. Μετά βέβαια προσθέτουν κι ένα "μην αγχώνεσαι, η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική". Ε τότε τι μου τα λες; Ζήτησα ενημέρωση;

 

Αυτό με το φύλο;;...

 

Βλέπω ότι είναι κοριτσάκι. Η κοιλιά ψηλά. Αγόρι θα είναι, άκου που σου λέω. Η κοιλιά είναι ψηλά. Τελικά το μωρό ήταν ανεμπέδωτο μέχρι την 39η εβδομάδα και σε συνδυασμό με άλλα προβληματάκια έκανα καισαρική. Τι να πεις. Εμένα με εκνεύριζε που ρωτούσαν το βάρος της μικρής επειδή είχα μικρή κοιλιά και φοβόντουσαν ότι θα κάνω γατί και όχι μωρό.

ναι και γω κουραστηκα να ακουω που να δεις αγχος μετα.. καταφεραν να με αγχωσουν ολες οι ηλιθιες κατινες. Εσυ που γεννησες τι λες?

μου χουν σπασει τα νευρα.

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις άγχος αλλά όπως σου είπα είναι αντιμετωπίσιμα τα θέματα. Έχεις ένα άγχος για το βάρος της αρχικά, για τον θηλασμό, μετά αγχώνεσαι να είναι όλα καλά με το μωρό σε κάθε επίσκεψη στον παιδίατρο. Αλλά όταν έρθουν τα χαμόγελα και οι φωνούλες λες χαλάλι! Τώρα αγχώνεσαι και έχεις το βάρος γενικά, τον πόνο στο ισχίο, στη μέση, το παπίσιο περπάτημα και απλώς περιμένεις την ανταμοιβή. Εγώ έτσι ένιωθα.

 

Άσχετο, πάει το θέμα της κοπέλας!:oops:

Επεξεργάστηκαν by Maiden1
ορθογραφικό
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι υπερβολικό. Για το παιδί σου πρόκειται άρα το άγχος δικαιολογείται. Τα όνειρα όσο είσαι έγκυος μην τα πιστεύεις επηρεάζεσαι από το άγχος σου. Είχα πάθει μια μικ΄ρη αποκόλληση στην 8η εβδομάδα και μέχρι τον 9ο έβλεπα στον ύπνο μου ότι έχασα το παιδί.

 

Γενικά ρε παιδιά η εγκυμοσύνη είναι η πιο αγχωτική περίοδος της ζωής μας κι ας λένε πολλοί : "απολαυσέ το". Μα τι να απολαύσω;

Μόλις μαθαίνω ότι είμαι έγκυος πρέπει να πάω να δω ότι όλα είναι καλά, κοινώς αν είναι ενδομήτριος η κύηση. Σε 10 μέρες πρέπει να πας ν'ακούσεις την καρδιά. Σε ένα μήνα η αυχενική διαφάνεια, μετά το ακούς και θες να το ακούς κάθε μέρα, αν δεν το ακούσεις αγχώνεσαι. Μετά έρχεται το β' επιπέδου. Άλλο άγχος ειδικά αν έχει δείξει και κάτι. Εσύ εξακολουθείς να αγχώνεσαι και να μετράς κινήσεις. Μετά το doppler να δεις αν τρέφεται σωστά, το βάρος του κτλ. Μετά φοβάσαι μη τυχόν γεννησεις πρόωρα γιατί αυτές οι μικρές συσπάσεις γίναν εντονότερες...Μετά έρχεται ο 9ος και φοβάσαι το παραμικρό, μειώνονται και οι κινήσεις και μετά αναρωτιέσαι γιατί μέσα σε 9 μήνες έβγαλες 5 άσπρες τρίχες εσύ που δεν είχες καμία.

 

Αχχχχ τα λες τόσο σωστά!! Ατελείωτο άγχος βρε κορίτσια! Το χειρότερο με εμένα είναι πως πάντα σκέφτομαι το κακό, ποτέ αισιόδοξα. Αυτό, όμως το έπαθα τώρα στην εγκυμοσύνη, γενικά στη ζωή μου δεν είμαι έτσι. Είμαι πιο ψύχραιμη. Τώρα ό,τι άσχημο ακούσω ή διαβάσω, νομίζω ότι το έχω κι εγώ. Αχχχχ αυτές οι ορμόνες...Ευτυχώς έμειναν λίγες μέρες ακόμη, ελπίζς μετά να ηρεμήσω...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι είναι (μάλλον θα ξέρετε) να σε ξυπνάει ο άντρας σου από τον ύπνο και να σου λέει "ηρέμησε όλα καλά είναι" επειδή είδες κακό όνειρο με το μωρό και έβαλες τα κλάματα ενώ κοιμόσουν; Αρρώστια μιλάμε.

 

Α! Πώς το ξέχασα! Σου λένε κιόλας "μην αγχώνεσαι γιατί το μεταδίδεις στο μωρό και του κάνεις κακό". Δηλαδή έχεις το άγχος σου να πάνε όλα καλά, έχεις και άγχος να μην κάνεις κακό στο μωρό. Εγώ απαντούσα "σόρρυ αλλά το κουμπί για να φύγει το άγχος το έχασα και δεν το βρίσκω"....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...