Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

απορία για την προετοιμασία του γάλατος μετά την αποστείρωση


Recommended Posts

εδώ και 15 μέρες μας έχει πει η γιατρός να κόψουμε την αποστείρωση και λέω σιγά σιγά να το πάρω απόφαση να το κάνω(ελπίζω να μην είναι νωρίς).η απορία μου είναι η εξης:μέχρι τώρα αδειαζα τον αποστειρωτή, έβραζα νερό, το μοίραζα στα μπουκάλια και μετά τα έβαζα στο ψυγείο. μετά το τέλος της αποστείρωσης, μπορώ να συνεχίσω τη διαδικασία αυτή ή πρέπει να βράζω νερό πρίν απο κάθε γεύμα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απ' όταν κόβεις την αποστείρωση και μετά, ποιό το νόημα του να βράζεις το νερό;

Εμείς στους 6 μήνες την κόψαμε, αλλά τότε σταματήσαμε και το βράσιμο του νερού. Μόνο ζέσταμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ' όταν κόβεις την αποστείρωση και μετά, ποιό το νόημα του να βράζεις το νερό;

Εμείς στους 6 μήνες την κόψαμε, αλλά τότε σταματήσαμε και το βράσιμο του νερού. Μόνο ζέσταμα.

έχεις δίκιο!θα το κόψω και το βράσιμο του νερού αλλά σιγά σιγά!μην τα κόψω όλα μαζεμένα. είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

αφου το βραζεις και το κρυωνεις τοσο καιρο μην σταματησεις, τωρα κοψε την αποστειρωση αλλα συνεχισε το βρασιμο δεν ειναι κοπος .εμενα η γιατρος μου ειχε κοψει την αποστειρωση αλλα το νερο το βραζαμε μεχρι τωρα ενα ενα για σιγουρια!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως καθαρά για ευκολιά ζέσταινα νερό και το έβαζα σε θερμό.... μου κρατούσε περίπου 3 γεύματα.... κι ήταν πολύ βολικό!!!!!

 

Εγω εβραζα και μοιραζα:

Σε ενα θερμο το μισο και στα μπιμπερο μιση δοση το αλλο μισο.

Οποτε αν ηταν καυτο του θερμου εμπαινε με το κρυο που ηταν στο ψυγειο μεσα στο μπιμπερο και ετοιμο :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εμας παλι μας ειχε πει οτι δεν χρειαζεται να βραζουμε το εμφυαλωμενο νερο οποτε δεν το εβραζα ουτε κατα την αποστηρωση ουτε μετα. Αλλα δεν νομιζω οτι ειναι τοσο προβλημα αν θελεις να το βραζεις. Απλα οταν αρχισει να πινει νερακι μη βρασμενο δεν θα χρειαζεται βρασιμο και το νερο για το γαλα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μηπως ξερει καποια να μου πει εφοσον φτιαχνεις το γαλα μετα ποση ωρα δεν ειναι καταλληλο να το πιει το μωρο?δηλ.το φτιαχνεις η ωρα 5,τρωει λιγο μεχρι τις 5.20,ρευεται μεχρι τις5.40.Μετα ειναι καταλληλο να πιει κι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημερα!Μετα το χρονο το νερο για το γαλα θελει μονο ζεσταμα οχι βρασιμο;ετσι δεν ειναι;αφου νερακι του δινουμε αβραστο, δεν νομιζω να χρειαζεται βρασιμο το νερο για τις κρεμες και το γαλα;ετσι δεν ειναι βρε κοριτσια; τι λετε οι πιο εμπειρες;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Μετα το χρονο το νερο για το γαλα θελει μονο ζεσταμα οχι βρασιμο;ετσι δεν ειναι;αφου νερακι του δινουμε αβραστο, δεν νομιζω να χρειαζεται βρασιμο το νερο για τις κρεμες και το γαλα;ετσι δεν ειναι βρε κοριτσια; τι λετε οι πιο εμπειρες;;;

δεν είμαι η πιο έμπειρη αλλά ακόμα το βραζω και το κραταω στον θερμό και για γάλα και για κρεμα ..

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς, με τη συμβουλή του γιατρού, κόψαμε την αποστείρωση κ το βράσιμο μόλις κλείσαμε τον 4ο μήνα.

Το βράσιμο το κάνω κάποιες φορές ακόμη, (κυρίως για το νυχτερινό γεύμα), μόνο για πρακτικούς λόγους, γιατί το κρατάω στο θερμός κ βρασμένο μου κρατιέται ζεστό πιο πολλές ώρες.

Την ημέρα συνήθως απλά το ζεσταίνω χωρίς να περιμένω να βράσει.

Εννοείται πως κ το νεράκι που θα αρχίσουμε σιγά-σιγά να πίνουμε θα είναι κατευθείαν από τη βρύση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλλη μια ερωτηση σχετικη: αφου κοψουμε την αποστειρωση και μονο πλενουμε τα μπουκαλια, πού τα αποθηκευουμε? Παλι στο ψυγειο ή σε ενα ντουλαπι οπως τα ποτηρια?

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...