Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ψηλή φόρμα κεκ


gimnasio

Recommended Posts

κορίτσια έκανα σήμερα κεκ σε ψηλή φόρμα (της Βέφας) και την πάτησα. Πήγα να βγάλω το κεκ και μου κόπηκε στα δύο. Την είχα αλείψει με βούτυρο πριν. Μήπως έπρεπε να το αφήσω να κρυώσει λίγο;

 

Επίσης, δεν έχω που να το βάλω. Δηλαδή σε αυτά τα σκεπαστά που έχω είναι πιο χαμηλά. Υπάρχουν και ψηλά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σιγουρα πριν το ξεφορμαρεις το κεικ πρεπει να κρυωσει.

Τωρα για δισκο κεικ εχω μια τουρτιερα της tupperwear πολυ ψηλη. Θα δω μηπως την βρω πουθενα...

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως που παντα το βγαζω κατευθειαν ποτε δεν μου κοπηκε στα 2 :roll:

 

Σοβαρα;;;; Τοτε μηπως παιζει ρολο η συνταγη; Γιατι κι εγω αν το βγαλω ζεστο διαλυεται...

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα;;;; Τοτε μηπως παιζει ρολο η συνταγη; Γιατι κι εγω αν το βγαλω ζεστο διαλυεται...

 

Δεν ξερω αν ειναι ειδικες οι φορμες σας βεβαια και θελουν πιο ιδιαιτερη μεταχειριση (πχ να κρυωσει). Εγω παντα χρησιμοποιω την κλασικη φορμα της μαμας μου την απλη -με την τρυπα στην μεση :lol::oops: (το λεω γιατι μου κινησατε την περιεργεια και ειδα στο site της Βεφας οτι υπαρχουν χωρις τρυπα ) .

 

Τι εννοεις δυαλιεται? Το κανεις γυρω γυρω με το μαχαιρακι πριν?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτη την φορμα εχω κι εγω. Και μαλιστα πηρα και φορμα σιλικονης αλλα γινεται το ιδιο. Το κανω με το μαχαιρι αλλα αν δε κρυωσει μενει το μισο μεσα κολλημενο...

 

Οσο για τουρτιερα κοιτα εδω αν βρεις κατι http://www.tupperware.gr/today/1544.html Ελεγα για το Ντελισιουσ απο την συλλογη Σερβις (κωδικος Γ12), 30x14 υψος, αλλα εχει και αλλα. Το θες πιο ψηλό;

Link to comment
Share on other sites

Στα κεικ περα απο το βουτυρωμα να πασπαλιζετε παντα και λιγο αλευρι εναλλακτικα λιγη ζαχαρη ειναι ή δεν ειναι η φοραμ αντικολλητικη.

Ετσι ξεφορμαρετε πολυ ευκολα ειδικα αν εχει κρυωσει καλα.

Η πιο εγγυημενη συνταγη για κεικ ειναι αυτη που εχει επανω το φαριν απ γιωτης.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

lena μου φαίνεται μια χαρά αυτή η τουρτιέρα. Σ'ευχαριστώ.

 

Η φόρμα είναι μια από http://www.vefashouse.gr/vefashouse/dept.asp?flaglist=1&dept%5Fid=27⊂%5Fdept=36&ListAbsolutePage=1 τις σγουρές. Το έβγαλα ζεστό γιατί φοβήθηκα μήπως κολλήσει και επίσης όταν το κάνω στο ταψί ποτέ δεν εχω πρόβλημα. Απλά σήμερα είπα να δοκιμάσω τη φόρμα. Ευτυχως δεν είχα κόσμο.... χιχι...

 

lena πόση ώρα κρυώνεις το κεκ πριν το βγάλεις; Δε σου διαλύεται έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω μετρησει. Δε θυμαμαι γιατι τις τελευταιες φορες μπορει να το φτιαξω βραδυ και να το ξεφορμαρω το πρωι. Πιανω την φορμα κι οταν δεν ειναι ζεστη απο εξω το βγαζω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ζεστο το βγαζω, δεν διαλυεται..

Σε αλουμινενια φορμα βεβαια..

Αυτες οι μαυρες οι περισσοτερες κολλανε..

Αμα παρεις φορμα της Βεφας συνηθως σου συστηνουν να παρεις και ενα ειδικο προιον σε σπρει (που βρωμαει) για να ψεκαζεις τις φορμες..

Εχω παρει και γω μια κ μου καηκανε 3 κεηκ εκει μεσα.. Δεν την ξαναχρησιμοποιησα.

και ειχα βαλει και το ειδικο σπρευ.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και μένα δώρο μου την έφεραν στο γάμο μου και τώρα τη χρησιμοποιησα. Το κεκ μεχρι στιγμης το εψηνα σε αμουμινενιο ταψακι χωρις προβλημα. Το εβγαζα και γω ζεστο. Αλλα τωρα με το μωρο ειπα να κανω κατι πιο εμφανισιμο! Την επομενη φορα θα δοκιμασω να το βγαλω κρυο, τι να πω;

Link to comment
Share on other sites

Oπουδήποτε και να βάλουμε το κέικ να ψηθεί πρέπει να βουτυρώσουμε και να αλευρώσουμε λίγο την φόρμα και αφου κρυώσει πολύ καλά η φόρμα τότε θα βγάλουμε το κέικ(εγώ έτσι κάνω πάντα)και δεν θα σπάσει!!!!!!!:)

Σε καμία περίπτωση δεν βγάζουμε ζεστό το κεικ.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...