Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δε βάζει αρκετό βάρος (11 μηνών)


Recommended Posts

Την προηγούμενη εβδομάδα πήγαμε στο γιατρό για τις μηνιαίες μετρήσεις και μας ανησύχησε αρκετά. Βλέποντας την καμπύλη του βάρους του παρατηρούμε ότι μέχρι και τον έκτο μήνα έβαζε βάρος ικανοποιητικά αλλά μετά τον έκτο άρχισε να πέφτει.

 

Κάποια άλλη γιατρός (πάμε σε ιατρικό κέντρο και τυχαίνει να τον δουν διαφορετικοί γιατροί) μας είχε πει πριν δυο μήνες ότι τον βλέπει χλωμό και επέμεινε να του κάνουμε εξετάσεις αίματος γιατί όπως είχε πει μπορεί να μην αναπτύσσεται κανονικά αν έχει κάποια έλειψη πχ. σιδήρου. Μετά από πολύωρη προσπάθεια δεν μπόρεσαν να βρουν φλέβα και αφού πήγα σε εξωτερική γιατρό η οποία μου είπε να μην το βασανίσω άλλο το μωρό και είναι μια χαρά, άφησα τις εξετάσεις να εκκρεμούν. Τώρα όμως έχω αγχωθεί και σκέφτομαι μήπως είχε δίκιο η πρώτη γιατρός. Το περίεργο είναι ότι τα γεύματά του είναι μάλλον αρκετά για την ηλικία του. Για παράδειγμα ημερησίως ακόλουθεί το παρακάτω πρόγραμμα.

 

5:00 Θηλασμός (5λεπτά)

8:00 Θηλασμός (10 Λέπτά)

11:00 180-300 γρμ. φρούτα

13:00 Θηλασμός (5 λεπτά)

15:00 380-500 γρμ Μεσημεριανό

18:00 Θηλασμός (5λεπτά)

20:30 Γιαούρτι 20-150 γρμ

22:30 Θηλασμός (5 λεπτά)

 

Επίσης οι μετρήσεις είναι οι ακόλουθες

0 μηνών 3 κιλά

6 μηνών 7250

11 μηνών 8750

Και να φανταστείτε οι γιατροί του κέντρου μου λέγαν να κόψω το θηλασμό γιατί δεν μεγαλώνει αρκετά :? Τώρα βέβαια ο συγκεκριμένος γιατρός ισχυρίζεται ότι το γάλα μου δεν είναι πλέον καλό και είναι σκέτο νερό.

Γενικά δεν του έχω δώσει ζάχαρη, ούτε κρέμες του εμπορίου και επιμένω στα βιολογικά προϊόντα, αλλά φοβάμαι μήπως φταίω εγώ τελικά που δεν βάζει βάρος και είναι απαραίτητες και αυτές οι κρέμες.

Με συγχωρείτε αν σας κούρασε το ποστ αλλά ήθελα να είμαι όσο το δυνατόν πιο αναλυτική. Έχετε καμία ιδέα τι θα μπορούσε να φταίει για το βάρος του; Μήπως να αλλάξω κάτι στη διατροφή του ή να προσθέσω και ξένο γάλα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να σου πω την αληθεια δεν ξερω τι μπορει να φταιει αλλα εγω τις δινω το απογευμα και ενα κεσεδακι γιαουρτι και κρεμα ( ή holle ή κορν φλαουερ με γαλα υγρο την κανω) γιατι μονο με το γιαουρτι δεν χορταινει. το προγραμμα μας ειναι αυτο ( οι ωρες ειναι στο περιπου)

8:00 γαλα 170 μλ

11:00 φρουτα

14:00 φαγητο ενα πιατο βαθυ περιπου

15:00 γαλα 100 - 150 ml

17:30 γιαουρτι

19:00 κρεμα

21:00 γαλα 150μλ

12:00 γαλα 150 μλ

και καποιες φορες τρωει και το βραδυ περιπου στισ 3

και να φανταστεις με τοσο φαγητο δεν ειναι χοντρη ( αλλα και ουτε αδυνατη :D )

οσο για τα κιλα μην περιμενεις να περνει καθε μηνα και κιλο εμενα την προηγουμενη φορα που αρρωστησε εχασε 100γρ τωρα ειναι 9 κιλα

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι μετρήσεις είναι οι ακόλουθες

0 μηνών 3 κιλά

6 μηνών 7250

11 μηνών 8750

 

Καλό θα ήταν να γράψεις αναλυτικά όλες τις ζυγίσεις με τις ακριβείς ημερομηνίες.

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4828

 

Και να φανταστείτε οι γιατροί του κέντρου μου λέγαν να κόψω το θηλασμό γιατί δεν μεγαλώνει αρκετά :? Τώρα βέβαια ο συγκεκριμένος γιατρός ισχυρίζεται ότι το γάλα μου δεν είναι πλέον καλό και είναι σκέτο νερό.

 

Μήπως πας στην express service???

Ο γιατρός που ισχυρίζεται τέτοιες ανοησίες μπορεί αυτά που λέει να τα βρει κάπου δημοσιευμένα σε επιστημονικό περιοδικό και να σου τα δείξει;

Το γάλα δεν αλλάζει σύνθεση με το πέρασμα του χρόνου σε κανένα θηλαστικό, η θερμιδική αξία του γάλακτος δεν μεταβάλλεται όσα χρόνια και να θηλάζεις. Η τεχνολογία τροφίμων έχει απαντήσει σε αυτά τα θέματα εδώ και δεκαετίες, πριν καν τελειώσει το σχολείο ο εν λόγω ιατρός που οφείλει να γνωρίζει τα στοιχειώδη... :?

 

Μερικοί "επιστήμονες" είναι θρασύτατοι όταν λένε ανακρίβειες...

 

Ρίξε μια ματιά εδώ και επέλεξε το pdf πάνω αριστερά για να το τυπώσεις και να το χαρίσεις στο γιατρό σου:

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

 

 

Γενικά δεν του έχω δώσει ζάχαρη, ούτε κρέμες του εμπορίου και επιμένω στα βιολογικά προϊόντα, αλλά φοβάμαι μήπως φταίω εγώ τελικά που δεν βάζει βάρος και είναι απαραίτητες και αυτές οι κρέμες.

 

Οι κρέμες δεν είναι απαραίτητες και το βάρος του μωρού σου με τα λίγα στοιχεία που δίνεις φαίνεται εντάξει. Γράψε περισσότερα για να το ξανασυζητήσουμε.

 

Έχετε καμία ιδέα τι θα μπορούσε να φταίει για το βάρος του;

Το πιθανότερο είναι ότι δεν έχει πρόβλημα με το βάρος του αλλά έχει πρόβλημα ο γιατρός. Το μωρό δεν μπορείς να το αλλάξεις, μήπως να άλλαζες γιατρό; Δεν μπορείς να εμπιστευθείς το θηλασμό του παιδιού σου σε έναν γιατρό που δεν γνωρίζει ούτε τη σύνθεση του μητρικού γάλακτος...

 

Μήπως να αλλάξω κάτι στη διατροφή του ή να προσθέσω και ξένο γάλα;

Ένας μήνας ξένο γάλα θα σου κοστίσει περισσότερο από μια επίσκεψη στην Α. Πατσούρου που είναι παιδίατρος και σύμβουλος θηλασμού...

Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα ο μικρός δεν τρώει πολύ. Το γιαούρτι δεν του αρέσει αλλά ακόμα το προσπαθώ. Δοκίμασα να βάλω μέσα και μπανάνα αλλά πάλι δεν το έφαγε (80γρμ) χωρίς το συνήθη πόλεμο. Γενικά όμως και φαγητό και κρέμα που δοκίμασα απόγευμα να του δώσω με πολύ ζόρι έφτασε τα 150 γρμ. Εκτός από μια φορά που ήμασταν διακοπές και το μόνο που βρήκα στο τοπικό σούπερ μάρκετ ήταν κάτι κρεμούλες έτοιμες της Nestle που τσάκισε 2 και με κοιτούσε στα μάτια :twisted:

Αγλαϊα και πάλι φυσικά έχεις δίκιο για την express. Η Πατσουρου είναι η γιατρός που με καθησύχασε όπως ανέφερα στο προηγούμενο ποστ, και σ' αυτή θα συνεχίσω να πηγαίνω μόλις κλείσει ο χρόνος στο κέντρο, αλλά για μια απλή μηνιαία μέτρηση, και για να μου φύγει το άγχος του βάρους είπα να ξαναπάω εκεί, για να μη χαλάσω και χατήρια!! και μου διπλασιάστηκε το άγχος :( Όσον αφορά στο γάλα αυτά που λέει ο γιατρός μπαίνουν από το ένα αυτί και βγαίνουν από το άλλο. Όταν μου είπε ότι το γάλα μου μετά από τόσο καιρό έχει χάσει τα συστατικά του του απάντησα φανταστείτε της αγελάδας που την αρμέγουν χρόνια :wink:

Παραθέτω αναλυτικότερα τις μετρήσεις:

19/9/07 3040

31/10/07 3760

14/11/07 4760

19/12/07 5650

16/1/08 6040

21/2/08 6610

28/3/08 7250

24/4/08 7750

29/5/08 7970

23/6/08 8210

18/7/08 8600

21/8/08 8750

Όσον αφορά στο ξένο γάλα, σκέφτηκα να ξεκινήσω με φρέσκο κατσικίσιο, γιατί σε κάποιο πόστ είχα διαβάσει ότι τα μωρά που θηλάζουν μπορούν να πιουν φρέσκο γάλα νωρίτερα.

Ο παραπάνω γιατρός μου είπε ότι τα βρεφικά γάλατα είναι ενισχυμένα σε σίδηρο και άλλες απαραίτητες βιταμίνες ενώ το φρέσκο και το μητρικό όχι, οπότε μέχρι το δεύτερο χρόνο το μωρό είναι καλύτερο να παίρνει τέτοια "βελτιωμένα" γάλατα.

Σας ευχαριστώ για την υπομονή και το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:wink:

Παραθέτω αναλυτικότερα τις μετρήσεις:

19/9/07 3040 3050

31/10/07 3760 3740

14/11/07 4760 4600

19/12/07 5650 5200

16/1/08 6040 5550

21/2/08 6610 5800

28/3/08 7250 6300

24/4/08 7750 6600

29/5/08 7970 7100

23/6/08 8210 7200

18/7/08 8600 7800

21/8/08 8750

.

 

 

τερι δίπλα στις μετρήσεις σου έχω βάλει τις δικές μας.είμαστε ένα μηνα μικρότερες αλλα αυτές είναι οι ζυγίσεις των 10 μας μηνών...πώς τις βλέπεις?? :wink: μακάρι να είχα τις δικές σου!!! Με ίδιο βάρος γέννησης τώρα είμαστε ένα κιλό πίσω! :? και σκέψου οτι η δική μου,αν και θηλάζει,τρώει ικανοποιητικά,δηλ η φρουτοκρεμα της αρεσει λιγοτερο αλλα τρωει,ενώ τρώει με μεγαλύτερη ευχαριστηση την κρεατόσουπα και καταβροχθίζει κυριολεκτικά αυγό και γιαούρτι :cool: τί να πώ η έρμη μάνα??

 

ο παιδίατρος τον προηγούμενο μήνα που είχε βάλει μόνο 100 γραμμάρια (κι εγώ ανησ'υχησα) μου πεταξε ένα "μηπως εσυ νομιζεις οτι παίρνει οκ το γάλα σου αλλα δεν την πιάνει..." :shock: ...εγώ δεν άλλαξα "κακές συνήθειες",και αυτον τον μηνα η μικρή είχε πάρει 600 γραμμάρια :wink:

 

 

...τελικά μήπως πρέπει απλά να χαλαρώσουμε??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...