Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΛΕΤΗ ΣΤΗΝ Β'ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΒΟΗΘΗΜΑΤΑ


Recommended Posts

Η φετινή μας δασκάλα δεν δίνει καθόλου δουλειά στο σπίτι στα παιδιά εκτός από το να κάνουν ορθογραφία και αντιγραφή, σε αντίθεση με την περσινή που είχαν αρκετή δουλειά από φωτοτυπίες.

 

Όταν ρωτησα τη δασκάλα μου είπε ότι η δουλειά γίνεται πια στο σχολείο, αυτός είναι ο στόχος. Τη ρώτησα γίνεται όμως και μου απάντησε ότι αυτό θα το δούμε μετά τα Χριστούγεννα.

 

Σε κάτι εργασίες που έκανε όμως η κόρη μου στο σκέφτομαι και γράφω, η δασκάλα επισήμανε το γεγονός ότι το παιδί πετάγεται από το ένα γεγονός στο άλλο παρά τα δραματικά λάθη ορθογραφίας που είχε κάνει.

 

Γενικώς όμως βλέπω κάποιες αδυναμίες της κόρης μου στο σύνολο των μαθημάτων. Η δασκάλα μου απάντησε ότι είναι καλή μαθήτρια... :?::?:

 

Μια και στην παρέα μας έχουμε εκπαιδευτικούς, αν μπορούσατε να με βοηθησετε.... να αγοράσω κανένα βοήθημα, κανένα βιβλίο γραμματικής και αν ναι έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


pam διάβασα το ποστ σου και μόλις βρω κάτι αξιόλογο θα σου πω. η αλήθεια είναι ότι πλέον η δουλειά πρέπει να γίνεται στο σχολείο.αυτό που μας λένε συνέχεια οι σύμβουλοι είναι ΟΧΙ φωτοτυπίες!!! τώρα βέβαια όταν βλέπεις ότι μια ολόκληρη τάξη πάσχει σε κάποιο μάθημα βοηθάς.το να ασχοληθείς στο σπίτι από μόνη σου με το παιδί θα του κάνει καλό.μόνο μην το παρατραβήξεις και το πιέζεις πολύ.η μόνη και δοκιμασμένη λύση 1000% αξιόπιστη και με αποτελέσματα είναι το διάβασμα εξωσχολικων βιβλίων!!!!!!!!!!!!!βοηθά :

1.στην ανάγνωση(αν το παιδί συλλαβίζει)

2.στην ορθογραφία (γιατί βλέπει σωστά γραμμένες τις λέξεις)

3.στην καλλιέργιεα της φαντασίας του παιδιού

4.στο να εκφράζεται καλύτερα μέσα από το γραπτό λόγο(σκέφτομαι και γράφω)

5.στο να εκφράζεται σωστότερα

6.στο να μην βλέπει πολύ τηλεόραση ή να παίζει με ηλεκτρονικά παιχνίδια!

 

 

 

 

το να καλλιεργήσεις στο παιδί τη φιλαναγνωσία είναι πολυ σημαντικό.εγώ πέρσυ καθιέρωσα στου μαθητές μου τη γωνιά του βιβλίου.διαμορφώσαμε μια γωνία στην τάξη ,τοποθετήσαμε μοκέτα και βάψαμε όλοι μαζί μεγάλες ζωγραφιές και όποτε βρίσκαμε ευκαιρία έπαιρνε το κάθε παιδί το βιβλίο του από την βιβλιοθήκη της τάξης (που εμείς φτιάξαμε) και διάβαζε.ακόμα και παιδιά με σοβαρά προβλήματα και μαθησιακές δυσκολίες διάβαζαν παραμύθια ή άλλα βιβλία ανάλογα του επιπέδου τους.

027ca9.jpg

027ca9.f31b230784.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και το παιδί μου παέι Α'Δημοτικού, βρήκα φοβερή την ιδέα της γωνίας του βιβλίου! Και η φωτογραφία με συγκίνησε πολύ! Πραγματικά το διάβασμα εξωσχολικών βιβλίων είναι το καλύτερο και πολυτιμότερο βοήθημα. Μακάρι να αγαπήσουν τα παιδιά μας τα βιβλία και να είναι η μόνιμη παρέα τους σε όλη τους τη ζωή.

 

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

Ευδοκία μου σε ευχαριστώ για το post σου!

 

Εμείς λειτουργούμε στη τάξη δανειστική βιβλιοθήκη και ευτυχώς η κόρη μου κάθε εβδομάδα παίρνει και από ένα βιβλίο και το διαβάζει.

 

Εντοπίζω (σαν γονιός μιλάω) πρόβλημα στην ορθογραφία, στην έκφραση και μερικές φορές αδυναμία στα μαθηματικά..Άλλωστε το καλό είναι ότι και εγω και ο μπαμπάς αγαπάμε πολύ τα βιβλία (δεν έχουμε πια χώρους να τα βάλουμε) και μας βλέπει ότι διαβάζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε το καλό είναι ότι και εγω και ο μπαμπάς αγαπάμε πολύ τα βιβλία (δεν έχουμε πια χώρους να τα βάλουμε) και μας βλέπει ότι διαβάζουμε...

αυτό είναι πολύ καλό...ίσως το καλύτερο που μπορείς να κάνεις τουλάχιστον ως προς την γλώσσα.και ένα βοήθημα γραμματικής δεν θα ήταν άσχημο. επειδή είμαι στο σπίτι λόγω άδειας έχω χάσει επεισόδια από τα βοηθήματα αλλά θα προσπαθήσω να βρω κάτι να σου προτείνω.

όσον αφορά για τα μαθηματικά ισχύει το ίδιο. μόνο με την πολύ άσκηση/εξάσκηση και την επανάληψη θα μείνουν στο παιδί αυτά που πρέπει. θα επανέλθω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για τη γλώσσα είμαι αναμεσα σε δυο :

 

 

1) Κυριάκου Γ., Γκουτζιούλης Κ., Μπαρλιάς Ηλ.

Αυτενεργώ στη Γλώσσα μου. Για τη Β΄ Δημοτικού

Ασκήσεις εμπέδωσης της ύλης του σχολικού βιβλίου

Επιμελητής: Τότσικας Αλέξης

Εκδόσεις: Τυπωθήτω

Σειρά: ΑΥΤΕΝΕΡΓΩ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ

?14

Περίληψη

Για μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς που δεν αρκούνται στις ασκήσεις του σχολικού βιβλίου και του Τετραδίου Εργασιών, αλλά επιθυμούν μια πιο συστηματική και ολοκληρωμένη ενασχόληση με την ελληνική γλώσσα. Μια νέα, "επικοινωνιακού" τύπου, μέθοδος διδασκαλίας και μάθησης, συμβατή με τα καινούρια βιβλία της Γλώσσας του Δημοτικού.

* Με ποικιλία ασκήσεων, μεθοδική οργάνωση και πληρότητα περιεχομένου. Ο μαθητής συμπληρώνει τα κενά των φράσεων που περιέχουν τη θεωρία της ενότητας και διαπιστώνει αν έχει κατανοήσει όσα έπρεπε να μάθει.

* Βρίσκει τα βασικά στοιχεία για την κατανόηση και την ερμηνεία του λεξιλογίου της κάθε ενότητας.

* Εξασκείται στην ύλη που διδάχτηκε αφομοιώνοντας τις γνώσεις του με τις ασκήσεις εμπέδωσης στο λεξιλόγιο, τη γραμματική και το συντακτικό (ασκήσεις ανοιχτού και κλειστού τύπου).

* Για όσους έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις από τον εαυτό τους και τους αρέσει να βάζουν πιο υψηλούς στόχους στη μάθηση, όλες οι ενότητες κλείνουν με ασκήσεις παραγωγής λόγου και με μια τελευταία ενότητα ασκήσεων ιδιαίτερης δυσκολίας.

 

το κακό είναι ότι έχει δυο τόμους.

 

2) εκδόσεις Μεταίχμιο

Γλώσσα Β΄ Δημοτικού Ταξίδι στον κόσμο της γλώσσας

Αντωνοπούλου Μαρία, Αραπάκη Μαρίνα, Παπαντωνίου Παρασκευή, Τσολακίδου Ελένη

Πλήρες βοήθημα για τους μαθητές της Β΄ τάξης του Δημοτικού, τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς με πολλά παραδείγματα για τη μελέτη των γραμματικών φαινομένων, ερμηνεία του λεξιλογίου, νοηματική επεξεργασία των κειμένων, απαντήσεις στις ασκήσεις του Βιβλίου του μαθητή και του Τετραδίου εργασιών, πρωτότυπες συμπληρωματικές εργασίες και δραστηριότητες με τις απαντήσεις τους.

 

 

για τα μαθηματικά ο Σαββάλας είναι ο καλύτερος.το Μεταίχμιο στα μαθηματικά είναι πολύ δύσκολο βιβλίο από ότι μου είπαν.

τώρα αν θέλεις πήγαινε σε κάποιο βιβλιοπωλείο και ρίξε μια ματιά και στα βοηθήματα που θα σου προτείνουν για να δεις ποιο θα βολέψει καλύτερα εσένα και το παιδί. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

η κορη μου ειναι 7,5 χρονων και πηγαινει σε σχολειο εδω στην αγγλια. Μιλαμε ελληνικα στο σπιτι, αλλα θελω να μαθει να διαβαζει και να γραφει, και ειχα παρει καποια σχολικα βοηθηματα για την α' δημοτικου, που τα εχουμε σχεδον τελιωσει. Θα ηθελα αν μπορειτε να μου συστησετε ποια ειναι τα καλυτερα για την β' δημοτικου, δεδομενου οτι το παιδι δεν παρακολουθει ελληνικο σχολειο. Δεν με πειραζει να παρω 2-3 βιβλια, αρκει να εχουν αρκετες ασκησεις για να εχουμε την εξασκηση που θελουμε.

 

Επισης, δεν ειμαστε ευχαριστημενοι με το επιπεδο των μαθηματικων οπως διδασκονται εδω, και θα ηθελα να μου συστησετε καποιο βοηθημα που να εχει αρκετες ασκησεις και για την υλη της β' δημοτικου.

 

Την τελευταια φορα ειχα αγορασει τα βιβλια απο το website του παπασωτηριου, αλλα δεν εχει καλη φορμα αναζητησης. Γνωριζετε καποιο αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...