Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΑΜΗΛΑ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ...ΔΗΛΑΔΗ??


Recommended Posts

Πήρα τις εξετάσεις από τον μικροβιολόγο...γενική αίματος και ούρων.Όλα καλά εκτός από τα αιμοπετάλια που τείνουν να είναι χαμηλά...από 150 που έπρεπε να είναι ,έδειξαν 109....

 

στο γιατρό θα πάω την δευτέρα οπότε δεν τον ενοχλώ έως τότε.ο μικροβιολόγος μου είπε ότι δεν επείγει....

 

αλλά μήπως ξέρει κάποια κοπέλα να μου πει τι σημαίνει το να είναι χαμηλά τα αιμοπετάλια?? έχει να κάνει από όσο ξέρω με την πήξη του αίματος....δηλαδή???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειναι πολυ συνηθες φαινομενο και οχι σωνει και ντε ανησυχητικο, ειδικα στην εβδομαδα που εισαι και τελειωνει η εγκυμοσυνη σου.

 

θα το αξιολογησει βεβαια ο γιατρος σου

 

εγω ειχα σε ολες τις εγκυμοσυνες το ιδιο θεμα και το παρακολουθουσα μεν καθε μηνα, αλλα δεν καναμε κατι.

πρεπει να πεσουν πολυ ακομα για να σημανει συναγερμος

 

βοηθαει πολυ το φυλλικο οξυ, εγω περνωντας το στο 3ο τριμηνο ειδα διαφορα στα αιμοπεταλια, σταθεροποιηθηκαν.

μετα τη γεννα ανεβηκαν και παλι κανονικα, αν και σχεδον παντα ειναι ο ογκος τους λιγο μεγαλυτερος απο το ανωτατο φυσιολογικο.

 

παιζει και αυτη η τιμη ρολο εκτος απο τον αριθμο.

"μεσος ογκος ερυθρων"

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ συνηθες φαινομενο και οχι σωνει και ντε ανησυχητικο, ειδικα στην εβδομαδα που εισαι και τελειωνει η εγκυμοσυνη σου.

 

θα το αξιολογησει βεβαια ο γιατρος σου

 

εγω ειχα σε ολες τις εγκυμοσυνες το ιδιο θεμα και το παρακολουθουσα μεν καθε μηνα, αλλα δεν καναμε κατι.

πρεπει να πεσουν πολυ ακομα για να σημανει συναγερμος

 

βοηθαει πολυ το φυλλικο οξυ, εγω περνωντας το στο 3ο τριμηνο ειδα διαφορα στα αιμοπεταλια, σταθεροποιηθηκαν.

μετα τη γεννα ανεβηκαν και παλι κανονικα, αν και σχεδον παντα ειναι ο ογκος τους λιγο μεγαλυτερος απο το ανωτατο φυσιολογικο.

 

παιζει και αυτη η τιμη ρολο εκτος απο τον αριθμο.

"μεσος ογκος ερυθρων"

 

και τι μπορεί να σημαίνει αν πέσουν πολύ χαμηλά? κάτι κακό για το παιδί ή για τη μάνα?

Link to comment
Share on other sites

και γω ειχα το ιδιο, και μαλιστα ειχα φρικαρει επειδη εχω οικογενειακο ιστορικο με προβληματα στο αιμα,

 

αλλα μου εξηγησε η γιατρος και ο μικροβιολογος οτι ειναι πλασματικο το νουμερο... τα αιμοπεταλια σου κατα πασα πιθανοτητα ειναι οσα και πριν την εγκυμοσυνη, απλα εχει αυξηθει πολυ ο ογκος, η ποσοτητα του αιματος λογω εγκυμοσυνης, και ετσι φαινεται να εχουν πεσει τα αιμοπεταλια

Link to comment
Share on other sites

Όντως τα αιμοπετάλια πέφτουν στην εγκυμοσύνη για να πολεμήσουν την τάση για θρόμβωση...κ εγώ έχω θέμα ούτως ή άλλως και γέννησα με 70.000 μόνο (εννοείται ότι είχαμε stand by φιάλες για πιθανή αιμορραγία), αλλά πήγαν όλα καλά! θέλει παρακολούθηση αλλά ξέρουν οι γιατροί. Εμένα μου είχε πει για κορτιζόνη- αλλά γέννησα νωρίτερα κ δεν προλάβαμε...στον τοκετό λοιπόν έκανε το παν να μη χάσω σταγόνα....ούτε ράμμα δεν έκανα!

Είναι πάντως συχνό φαινόμενο, μην αγχώνεσαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...