Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

36+5..πονοι πειν την προγραμματισμενη καισαρικη!!!


Recommended Posts

Κοριτσια βοηθεια!!!!Ειχα συσπασεις σχεδον σε ολη τη εγκυμοσυνη που και που...τις τελευταιες μερες λιγο πιο συχνες και απο χθες καποιες συνοδευονται και απο πονο περιοδου!δεν ειναι τακτικες ομως!πηρα τον γιατρο και φοβηθηκε πολυ και μου ειπε οτι αν συνεχιστουν οι συσπασεις(με πονο η χωρις) το πολυ αυριο μπαινω!Ειχα προγραμματισει καισαικη 12.5~

Απο τις 1 η ωρα ειχα 10 συσπασεις χωρις πονο!!!

εχει καμια παρομοια εμπειρια???ο γιατρος μου με

τρομαξε πολυ με την βιασυνη του...μιλησε και για ρηξη μητρας και τα χω δει ολα!

[Περιμενω να περασει καμια ωρα να τον παρω να μου πει τι θα κανουμε!!!!!

φοβαμαι πολυ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια βοηθεια!!!!Ειχα συσπασεις σχεδον σε ολη τη εγκυμοσυνη που και που...τις τελευταιες μερες λιγο πιο συχνες και απο χθες καποιες συνοδευονται και απο πονο περιοδου!δεν ειναι τακτικες ομως!πηρα τον γιατρο και φοβηθηκε πολυ και μου ειπε οτι αν συνεχιστουν οι συσπασεις(με πονο η χωρις) το πολυ αυριο μπαινω!Ειχα προγραμματισει καισαικη 12.5~

Απο τις 1 η ωρα ειχα 10 συσπασεις χωρις πονο!!!

εχει καμια παρομοια εμπειρια???ο γιατρος μου με

τρομαξε πολυ με την βιασυνη του...μιλησε και για ρηξη μητρας και τα χω δει ολα!

[Περιμενω να περασει καμια ωρα να τον παρω να μου πει τι θα κανουμε!!!!!

φοβαμαι πολυ....

Emeνα με επιασαν οι πονοι μια μερα πριν το προγραμματισμενο ραντεβου Ηταν συσπασεις με πονο σαν της περιοδου και σιγα σιγα αυξανονταν και δυναμωνε και ο πονος Ο γιατρος μου ειπε να ερθω αμεσως στο νοσοκομειο για να με δει Να κανεις αμεσωσ εισαγωγη Ειδοποιησε τους δικους σου και παρε τη βαλιτσα Ολα θα πανε καλα!!

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

ψυχραιμία!

ετοιμάσου για μαιευτήριο και απλά θα γεννήσεις το ζουζουνάκι σου λίγο νωρίτερα!!!

 

όλα καλά να πάνε, να έχεις μια τέλεια γέννα και ένα υπέροχο, υγιέστατο μωράκι!!!

Link to comment
Share on other sites

πρωτα απο ολα ψυχραιμια!να εισαι ηρεμη γιατι και το αγχος μπορει να προκαλει συσπασεις!ξαπλωσε και ηρεμησε!μηπως κουραστηκες τωρα τελευταια καθολου?ειχα και εγω αρκετες συσπασεις και εντονες με πονακια αλλα κατεληξα να γεννησω τελευταια μερα.ηθελα απλα ξεκουραση!μεινε σε επικοινωνια με το γιαατρο σου και ολα καλα θα πανε θα δεις!τωρα ποσο ειναι το μωρο σε περιπτωση που...?

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια βοηθεια!!!!Ειχα συσπασεις σχεδον σε ολη τη εγκυμοσυνη που και που...τις τελευταιες μερες λιγο πιο συχνες και απο χθες καποιες συνοδευονται και απο πονο περιοδου!δεν ειναι τακτικες ομως!πηρα τον γιατρο και φοβηθηκε πολυ και μου ειπε οτι αν συνεχιστουν οι συσπασεις(με πονο η χωρις) το πολυ αυριο μπαινω!Ειχα προγραμματισει καισαικη 12.5~

Απο τις 1 η ωρα ειχα 10 συσπασεις χωρις πονο!!!

εχει καμια παρομοια εμπειρια???ο γιατρος μου με

τρομαξε πολυ με την βιασυνη του...μιλησε και για ρηξη μητρας και τα χω δει ολα!

[Περιμενω να περασει καμια ωρα να τον παρω να μου πει τι θα κανουμε!!!!!

φοβαμαι πολυ....

μην ανησυχεις κ να γεννησεις τωρα δεν ειναι κακο. γτ ομως με κεσαρικη?

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποπο αμεση ανταποκριση!!!Η αληθεια ειναι οτι σε ολη την εγκυμοσυνη δεν εκατσα λεπτο!

Ειμαι ξαπλα και μολις ηρθε και ο αντρας μου...Το μωρο προχθες ηταν 3 κιλα!!!Ευτυχως!Θα κανω μπανακι-ξυρισματακι να μαι ετοιμη!ουφ...αυτο με την ρηξη με εχει ριξει πολυ!

Link to comment
Share on other sites

άντε τυχερούλα, σε λίγες ώρες θα έχεις το μωράκι σου αγκαλίτσα!!!

περιμένουμε τα νέα σου με αγωνία!

 

Υ.Γ. μην αγχώνεσαι με τη ρήξη, να δεις όλα θα έιναι μια χαράααα!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον της ειπε οτι φοβαται την περιπτωση της ρηξης μητρας(λογω προηγουμενης καισαρικης) αν αρχισει ο τοκετος και εκεινη ειναι στο σπιτι

Με το καλο το μπεμπακι σου!!!!

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω ειμαι 35 και 6 και εχθες ειχα 6 συσπασεις με πονακια περιοδου..σημερα ειχα 3 πετρωματα στην κοιλα αλλα μονο στ τελευταιο πονεσα σαν να εχω περιοδο...να ανησυχησω??

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εγω ειμαι 35 και 6 και εχθες ειχα 6 συσπασεις με πονακια περιοδου..σημερα ειχα 3 πετρωματα στην κοιλα αλλα μονο στ τελευταιο πονεσα σαν να εχω περιοδο...να ανησυχησω??

δηλαδη αμα σου πουμε οχι δεν θα ανησυχεις?παρε τον γιατρο σου τηλεφωνο κοριτσι μου!ενταξει ειπαμε να λεμε τις εμπειριες μας εδω μεσα και να βοηθαμε καποιες καταστασεις αλλα ελεος...συγνωμη που μιλαω ετσι αλλα κοντα στον νου και η γνωση!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αμα σου πουμε οχι δεν θα ανησυχεις?παρε τον γιατρο σου τηλεφωνο κοριτσι μου!ενταξει ειπαμε να λεμε τις εμπειριες μας εδω μεσα και να βοηθαμε καποιες καταστασεις αλλα ελεος...συγνωμη που μιλαω ετσι αλλα κοντα στον νου και η γνωση!

 

επειδη ιδη εχω μπει μια φορα στο νοσοκομειο επειδη πονουσα τελικα ηταν η καισαρικη εσωτερικα ειχε κατσει ετσι η μπεμπα που με εσπρωχνε και ο γιατρος με πλακωσε σε κορτιζονρες και αναλγητηκες!!ειναι να παω αυριο στο γιατρο να μας δει και να δωσει ημερωμηνια!!απλα ρωταω για να μην παω αδικα και εχω και την μεγαλη μου και ποιος να την κρατησει!!!:oops::oops::oops:

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

επειδη ιδη εχω μπει μια φορα στο νοσοκομειο επειδη πονουσα τελικα ηταν η καισαρικη εσωτερικα ειχε κατσει ετσι η μπεμπα που με εσπρωχνε και ο γιατρος με πλακωσε σε κορτιζονρες και αναλγητηκες!!ειναι να παω αυριο στο γιατρο να μας δει και να δωσει ημερωμηνια!!απλα ρωταω για να μην παω αδικα και εχω και την μεγαλη μου και ποιος να την κρατησει!!!:oops::oops::oops:

αγαπη μου γλυκεια δεν εχει αδικα σε αυτες τις περιπτωσεις..ουτε αυριο, αν δεν νιωθεις καλα και ειναι κατι διαφορετικο αυτο που νιωθεις πας στον γιατρο σου, δεν ρωτας καθε ασχετη(με την καλη εννοια και γω μεσα)αν πρεπει να ανησυχεις.φυσικα και πρεπει να ανησυχεις ειδικα σε τετοιες εβδομαδες-ειναι κριμα να γεννησεις προοωρα αν μπορουν να το καθυστερησουν!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με έπιασαν τα πονάκια που λες και ο γιατρός μου μου έδωσε yutopar να πιασουμε τουλαχιστον 37 εβδομάδες. Νοσηλευτικά και μια μέρα και το πήρα και ενδοφλέβια και είμαι με ένα δάχτυλο διαστολή. Εχω χαμηλό πλακούντα και ίσως χρειαστώ και εγω καισαρική. Μου έκανε κορτιζόνες τοτε και τώρα με κρατάει με yutopar και είμαι ξάπλακαι θα τα πάρω μέχρι την επόμενη τετάρτη. Σήμερα είμαι 36+5. Σε καμία περίπτωση δεν μου είπε να το πάρει νωρίτερα. Όσο περισσοτερο μεινει τόσο το καλύτερο. Μόνο αν δω αίμα θα γίνει επείγουσα καισαρική.Βέβαια καθε περίπτωση είναι διαφορετική. Ότισ ου πει και ο γιατρός σου. Αλλά αν μπορειτε να το καθυστερήσετε θα ήταν καλύτερα.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

τον δεύτερο γιο μου τον γέννησα στις 36+5 με πρόκληση

είχα μικρή διαστολή (2), ιστορικό σακχάρου και επειδή τον μεγάλο τον γέννησα αμέσως, ο γιατρός μου φοβόταν ότι ίσως δεν προλάβω να φτάσω στο μαιευτήριο και γεννήσω στο δρόμο.

για όλους αυτούς του λόγους, μου το πήρε νωρίτερα.

Το Ιασονάκι γεννήθηκε 3.800 και 54 εκατοστά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσια ειμαι 36 και 2 ημερων και θελω να ρωτησω ποσες φορες την ημερα εχετε συσπασεις...ξερετε αυτες που πετρωνει η κοιλιτσα με τσιμπιματακια απο κατω στον κολπο!!νιωθω γυρω στις 6 με 7 την ημερα και οταν γινετε αυτο αισθανομαι περιεργα σαν να ζαλιζομαι σαν να ανεβαινει η πιεση αποτομα σαν να με πιανει ξαφνικη αδιαθεσια. δισφορια..δεν ξερω τι συμβαινει!!ο γιατρος ειπε μην κουραζομαι αλλα εγω μια κορουλα 15 μηνων δεν γινετε να την παραμελησω....λετε να γεναω/??????????δεν θα πονουσα??

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια ειμαι 36 και 2 ημερων και θελω να ρωτησω ποσες φορες την ημερα εχετε συσπασεις...ξερετε αυτες που πετρωνει η κοιλιτσα με τσιμπιματακια απο κατω στον κολπο!!νιωθω γυρω στις 6 με 7 την ημερα και οταν γινετε αυτο αισθανομαι περιεργα σαν να ζαλιζομαι σαν να ανεβαινει η πιεση αποτομα σαν να με πιανει ξαφνικη αδιαθεσια. δισφορια..δεν ξερω τι συμβαινει!!ο γιατρος ειπε μην κουραζομαι αλλα εγω μια κορουλα 15 μηνων δεν γινετε να την παραμελησω....λετε να γεναω/??????????δεν θα πονουσα??

 

Σε καταλαβαινω γιατι κ εγω στη δευτερη εγκυμοσυνη ειχα στο σπιτι ενα ταρζανακι 20 μηνων κ με τρελαινε. Φυσικα κ δεν καθησα ουτε ενα λεπτο κ ειχα κατι μικροσυσπασεις που ηταν απο κουραση. Ομως, η γνωμη ειναι να μιλησεις ΤΩΡΑ με τον γιατρο σου. Συμφωνω απολυτα με την μομιτσι. Μην το αφηνεις, ουτε να σκεφτεσαι την ταλαιπωρια.

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε ξαπλα ο γιατρος!!τουλαχιστον να πατησουμε τις 37 εβδομαδες να ειμαστε ετοιμοι!!!αλλα βρε κοριτσια πως..μετακομοιζω κι'ολας

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τελικα οι συσπασεις που ειχα ηταν αρχη τοκετου!!!!!!!!!!!!!Μπηκα το ιδιο απογευμα και 8.05 ειδα το αγορακι μου!!!!!!!!!!!3190 και 49 εκατοστα ζουζουνακι!!!!Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν θα μπορουσε να με καθυστερησει αν και ο παγματικος τοκετος θα ξεκινουσε ισως σε 2-3 μερες!!!Κι ευτυχως που μπηκα γρηγορα γιατι η τομη ηταν ετοιμη να ανοιξει!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!Να σου ζήσει! Ο γιατρός σου ήταν ο πιο αρμόδιος απο όλους να κρίνει για το αν έπρεπε να γεννήσεις ή όχι!Κάθε περίπτωση διαφορετική!Μην το σκέφτεσαι πια εφόσον το μωράκι σου είναι καλά και εσύ το ίδιο τα άλλα δεν έχουν σημασία!

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει το μπουμπουκι σου!!!!:):):):):):)

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...