Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΕΣΑ ή σίδερο - / ποιά πρέσα?


Mirsini77

Recommended Posts

Καπου ειχα διαβασει εδω στο forum οτι πολλοι εχετε πρεσα σιδερωματος και οτι ειστε πολυ ευχαριστημενοι.

 

Σκεφτομαι να αγορασω γιατι το σιδερωμα δεν ειναι και το καλυτερο μου!!

Οντως εξοικονομεις χρονο και με ποια ειστε ευχαριστημενοι?

Πηγα σε καταστημα ηλεκτρικων να δω και μπερδευτηκα!!

Υπαρχουν πολλες και σε διαφορες τιμες

Αν υπαρχει καποιος που εχει και δεν κλαιει τα λεφτα του ας μου πει!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ααα...καλα...και μολις κανω διαλειμα απο το σιδερωμα..2 πλυντηρια σε 35 λεπτα(οσο να δω στο greektube την νεα εκπομπη του λακη.

μετα το διαλειμα..παω για αλλα δυο οσο κραταει ενα επεισοδιο της πολυκατοικιας :lol::lol::lol:

 

οπως καταλαβες με βολευει..εγω εχω της elna την πρεσσα..

κοστισε 800? (σε προσφορα :oops: ) αλλα ηταν απο τα δωρα του γαμου :wink:

 

υπαρχει και πιο φτηνη εννοειται..

τωρα με τις εκπτωσεις θα βρεις και σε καλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω yuro-pro όχι το τελευταίο μοντέλο και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Βέβαια το μόνο κακό είναι ότι η σιδερώστρα πιάνει πολύ χώρο και δεν μπαίνει ούτε κάτω από το κρεββάτι μου επειδή είναι χαμηλό, ούτε στην ντουλάπα μου λόγω ύψους ντουλαπιού. Βέβαια αν έχεις χώρο δεν το συζητώ..... είναι πολύ καλό.

 

Τώρα τελευταία έχω ακούσει για την ΤΕΦΑΛ οτι είναι πολύ ευχαριστημένοι και ότι είναι πολύ οικονομική.....Για ψάξε ......

Link to comment
Share on other sites

ειχα δει παλιοτερα για πρεσα,ενα μοντελο που ειχε και μικρο σιδερο στο πλα'ι' για τις λεπτομερειες των ρουχων(νομιζω της singer ηταν).Δε μ'ενθουσιασε ετσι οπως το ειδα απο κοντα και τελικα πηρα το juro-pro. Ειναι με δικη του σιδερωστρα κι εχει αναρροφηση ατμου.Ειμαι πολυ ευχαριστημενη,πολυ λιγοτερος χρονος απο απλο ατμοσιδερο.Κόστιζε 300 περιπου ευρω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια ενδιαφέρομαι κι εγώ για πρέσσα

αλήθεια πρέπει να έχεις και χώρο που είναι μόνιμα εκεί η πρέσσα? ή μαζέυεται ?

 

όλα τα φορμάκια της μικρής είναι ασιδέρωτα κι έτσι σκεφτόμουν κι εγώ αυτή την αγορά χθες

θέμα χώρου έχω κι εγώ οπότε για πείτε τι γίνεται?

 

υπάρχει πρέσα με σίδερο μαζί?μαζεύεται καπως?και οι τιμές είναι από 300 ως 800 περίπου?

Link to comment
Share on other sites

αναλογα την πρεσσα.

αυτη που εχει η μαμα μου εχει δικη της βαση.την εχει μονιμα στο παλιο μου δωματιο.η δικη μου δεν εχει και καθε φορα που πρεπει να σιδεροσω την βαζω σε τραπεζι.

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου πρέσσα είναι της singer , δεν ξέρω πόσο έχει γιατί ήταν δώρο. Την βάζω πάνω στο τραπέζι της κουζίνας για να σιδερώσω κ μετά την βάζω στην ντουλάπα. Είμαι πολύ ευχαριστημένη, γλυτώνεις πολύ χρόνο. Το σίδερο ήταν το χειρότερό μου!!!!

mwSKp2.png7XZrp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια, καλημέρα. Σκέφτομαι σοβαρά, να αγοράσω πρέσσα, ειδικά τώρα που περιμένουμε το δεύτερο μωράκι μας. Αυτό που με αγχώνει όμως, είναι ότι άκουσα πως έχει μεγάλη διαφορά στο ρεύμα. Αν είναι τελικά να πληρώνουμε παραφουσκωμένη τη ΔΕΗ μόνο από την πρέσσα, τουλάχιστον να έχει διαφορά στον χρόνο σιδερώματος. Εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ΄ότι ξέρω μέχρι να μάθεις να τη χρησιμοποιείς (και αν μάθεις) θα χάνεις πολύ περισότερο χρόνο. Είναι και τεράστια για να τη βολέψεις κάπου. Εμένα την αγόρασε μια θεία μου με το που πρωτοβγήκε και έχει καταλήξει στην αποθήκη της. Εγώ πάντως βλέπω μεγάλη διαφορά στο χρόνο σιδερώματος με την Stirella σε σχέση με απλό ατμοσίδερο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι απο τότε που μου πήραν δώρο την πρέσα, δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει το σίδερο!!! Μιλάμε οτι με βόλεψε πάρα πολύ :D

Άσε που τελειώνω το σιδέρωμα στο αψε σβήσε!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

Τι τιμές παίζουν για την πρέσσα?

 

Έχω βέβαια της philips (στυλ stirela) που με βοηθά πολύ αλλά το σκέφτομαι σοβαρά την πρέσσα.

 

Για πείτε τιμές και κάποια καλή. χώρο έχω για να την αποθηκεύσω οπότε το μόνο που με νοιάζει είναι η τιμή και φυσικά η ποιότητα!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και γω πρεσσα ψηφιζω..σε 20 λεπτα κανω 4 πλυντηρια..ειδικα τα μεγαλα, σεντονια πετσετες..στο αψε σβησε..

το σιδερο το εχω για ωρα αναγκης αμα χρειαζομαι επειγοντως κατι που ειναι ασιδερωτο..

οσο για το ρευμα...αλλο αναμενη συσκευη για 4 ωρες, αλλο για μιση..δεν νομιζω οτι καιει παραπανω..

Link to comment
Share on other sites

και γω πρεσσα ψηφιζω..σε 20 λεπτα κανω 4 πλυντηρια..ειδικα τα μεγαλα, σεντονια πετσετες..στο αψε σβησε..

το σιδερο το εχω για ωρα αναγκης αμα χρειαζομαι επειγοντως κατι που ειναι ασιδερωτο..

οσο για το ρευμα...αλλο αναμενη συσκευη για 4 ωρες, αλλο για μιση..δεν νομιζω οτι καιει παραπανω..

 

Ποιά πρέσσα έχεις?

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Aπ ότι είδα οι τιμές παίζουν. Από 200 μέχρι 700 ευρώ. Τώρα μάλλον αναλόγως τα χρήματα, πάει και η ποιότητα.

 

Έχεις να μου προτείνεις κάποια???

 

Κορίτσια έχω ψηθεί τρελλά να αγοράσω πρέσσα!!!!!!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει τη φθηνότερη singer (Nova, τότε 200?) πριν από 3 χρόνια. Βολική και αποτελεσματική, όταν τη χρησιμοποιείς και έχεις χώρο, για να την έχεις μόνιμα στημένη. Παράλληλα, είχα και το πρεσσοσίδερο. Νομίζω ότι αν έχεις ήδη πρεσσοσίδερο, ειδικά μια ακριβή πρέσα είναι σπατάλη. Αλλά όπως, με όλα τα πράγματα, κάνεις πολύ καλύτερα τη δουλειά σου, όταν έχεις το κατάλληλο εργαλείο.

 

Για να πω την αλήθεια όμως, τώρα που περιμένω να μου φέρουν το στεγνωτήριο, νομίζω ότι δεν θα μου ξαναχρειαστεί :roll:

Παλιότερα, έβρισκα μόνο στεγνωτήρια που έκαιγαν πάρα πολύ ρεύμα και δεν το χρειαζόμουν και τόσο πολύ. Στο σπίτι που είμαι τώρα, μάλλον επιβάλλεται λόγω εξωτερικών συνθηκών, αλλά υπολογίζω κιόλας ότι θα μου φανεί πολύ χρήσιμο, αν σε επόμενο παιδί χρησιμοποιήσω υφασμάτινες πάνες (μάλλον δεν είναι και εύκολο χωρίς στεγνωτήριο).Λοιπόν, σκέφτομαι ότι με το στεγνωτήριο θα γλυτώνω αρκετό σιδέρωμα, στην ουσία όλα αυτά που σιδέρωνα με την πρέσσα δεν θα χρειάζονται πάτημα, οπότε αν ήταν να δώσω τώρα 600 ή παραπάνω ευρώ, θα αγόραζα στεγνωτήριο και όχι πρέσσα.

 

Κατά τα άλλα, στην πρέσσα προσέχουμε αν θα έχει αντικολλητική πλάκα ή όχι, την χωρητικότητα για το νερό, αν θα έχει το βοηθητικό σιδεράκι. Όλα αυτά αυξάνουν το κόστος, αν είναι "must".

Από τη δική μου πρέσσα ήμουν αρκετά ευχαριστημένη σε σχέση με το κόστος. Το μειονέκτημα, που δεν ξέρω αν υπάρχει και σε ακριβότερες πρέσσες, είναι ότι κάνει αρκετά "διαλείμματα" χωρίς ατμό κατά τη διάρκεια του σιδερώματος, και πρέπει να περιμένεις λίγα λεπτά, μέχρι να ξαναζεσταθεί. Ένα "πλεονέκτημα" που βρίσκω στην πρέσσα είναι ότι βγάζει συγκεκριμένη ποσότητα ατμού με ένα "παφ", ενώ στο πρεσσοσίδερο μπορεί να παρασύρεσαι και να αφήνεις ατμό αβέρτα, οπότε μετά πρέπει να αφήνεις τα ρούχα ανοιχτά να στεγνώνουν από τον υγροποιημένο ατμό. Από την άλλη, το σίδερο σιδερώνει πάνω στη "σανίδα", η οποία μπορεί να έχει σχάρα από κάτω, οπότε διαφεύγει πιο εύκολα ο ατμός, ενώ στην πρέσσα, ό,τι δεν εξατμιστεί μένει εξ ολοκλήρου πάνω στα ρούχα.

 

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα, καλή αγορά! :)

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

και γω πρεσσα ψηφιζω..σε 20 λεπτα κανω 4 πλυντηρια..ειδικα τα μεγαλα, σεντονια πετσετες..στο αψε σβησε..

το σιδερο το εχω για ωρα αναγκης αμα χρειαζομαι επειγοντως κατι που ειναι ασιδερωτο..

οσο για το ρευμα...αλλο αναμενη συσκευη για 4 ωρες, αλλο για μιση..δεν νομιζω οτι καιει παραπανω..

 

Ποιά πρέσσα έχεις?

 

εχω την elna που εδωσε και η ρια το λινκ.

απο τις ακριβες μεν, αλλα η μαμα μου την εχει 20 χρονια αθικτη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...