Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος παιδικου δωματιου


Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω τις μαμαδες ποσα περιπου τους κοστισε το παιδικο δωματιο

κι εννοω, κουνια, συρταριερα τα επιπλα βασικα οχι καροτσια ρουχα κλπ

 

θελω να ξεκινησω να παιρνω ιδεες για το παιδικο δωματιο αλλα επειδη ειμαι παντελως ασχετη το τι παιζει με τιμες μη πιαστω και κοροιδο...γιατι συνηθως αυτα που μ'αρεσουν ειναι και τα πιο ακριβα.... :oops:

 

τι ποσα να περιμενω να ακουσω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


όσα έχεις... τόσα δίνεις!

υπάρχουν κούνιες απ το IKEA με 100 ευρώ... και υπάρχουν και κούνιες με 1000!!!!

 

εμένα η κούνια με το στρώμα της κάνει 400 ευρώ αλλά έχει ενσωματωμένη και μια μικρή αλλαξιέρα με 3 συρτάρια και η κούνια κουνιέται και σαν λίκνο.

Επιπλέον, αργότερα αποσυναρμολογείται και γίνεται το κάτω μέρος παιδικό κρεβάτι, η αλλαξιέρα κομοδίνο και η κούνια ένα μικρό πάρκο.

Τη συρταριέρα αν θυμάμαι καλά την είχα πάρει 180

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές διαφέρουν πολύ, ανάλογα με το τι θα διαλέξεις.

 

Προτάσεις για οικονομικά μαγαζιά σε περίπτωση που αρχίσεις το ψάξιμο θα βρεις στο link:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2514

 

Είναι πάντως από τα πιο ευχάριστα έξοδα!

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα έπιπλα του δωματίου τα αγόρασα από το ΗΡΑ. Την κούνια την αγόρασα 200 ευρώ και 60 ευρώ το στρώμα. Είναι στο χρώμα του ξύλου (καφέ ανοιχτό) με απλά καγκελάκια και μια ζωγραφιά που επέλεξα εγώ. Την συρταριέρα την αγόρασα 380 ευρώ, στο ίδιο χρώμα με κιτρινο-μπεζ την πρόσοψη των συρταριών, χωρίς ζωγραφιά για να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στο εφηβικό δωμάτιο αργότερα, αλλά και εάν το δεύτερο είναι κορίτσι να μην χρειαστεί να πάρω καινούργια.

Επίσης από τα ΗΡΑ πήρα και καρότσι ZIBOS μαζί με το καθισματάκι-ριλάξ του αυτοκινήτου, το οποίο και προσαρμόζεται πάνω στο καρότσι. Και τα δύο στα 215 ευρώ (140 + 75 ευρώ αντίστοιχα)

Σύνολο 855 ευρώ.

Επίσης 1 πάντα (45 ευρώ), 1 σετ σεντόνια (με αυτοκινητάκι 45 ευρώ), 7 εσωρουχα κοντομάνικα (11 ευρώ), 3 αμάνικα (10 ευρώ), 2 σεντονάκια αγκαλιάς (8 ευρώ) και κάτι άλλα που δεν θυμάμαι, 150 ευρώ.

Τα ψιλολόγια (κουνουπιέρα, μπανάκι, σφουγγαράκι, μουσικά παιχνιδάκια, μπιμπερο, θερμόμετρο, σαμπουάν κ.λ.π.) από το Jumbo και έδωσα περίπου στα 150 ευρώ.

Αυτά είναι που θυμάμαι τώρα. Βέβαια αρκετά μου έφεραν και φίλοι και συγγενείς όπως ριλάξ, καθισμα φαγητού, αποστηρωτή, πάρκο, ρούχα.

Αλλά δυστυχώς είναι έξοδα. Βέβαια στην αρχή και τουλάχιστον για τους 2 πρώτους μήνες το μόνο που χρειάζετε στην ουσία είναι μια καλαθούνα που θα κοιμάται δίπλα σου. Βλέπεις και τι θα μαζέψεις από φιλους και συγγενείς και αποφασίζεις. Έτσι θα έπρεπε να κάνω και εγώ. Όχι που μας πιάνει πανικός....

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ από το μαγαζί αυτό ψώνισα την κούνια- αλλαξιέρα - καρότσι και με διαφορά τιμών σε σχέση με άλλα.Για να καταλάβεις το καρότσι μας που παντού το πουλάγανε 580 με 600 ευρώ το πήραμε 500 από εκεί και αν πάρεις εσύ τα έπιπλα που είναι σε κούτες έτοιμα για μεταφορά εκτός της αλλαξιέρας σου κόβουν και αρκετά χρήματα.Κούνια στρώμα και αλλαξιέρα 600 ευρώ μας στοίχησαν.

 

http://www.nekbaby.gr/index.php?s=3&c=1

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας κουνια αλλαξιερα και στρωμα περιπου 1100Ε αλλα μπορει και να μας πιασαν κοροιδα , αλλα ηθελα συγκεκριμενη μαρκα. Και πιστευω οτι τουλαχιστον δεν ειναι τοξικα

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός ότι ανάλογα με το βαλάντιό σου ξοδεύεις, αλλά εγώ ήμουν της άποψης να μην πάρω ακριβά πράγματα (επιπλα), που κάτσε σκέψου για πόσο θα τα χρειαστείς.. Κάποια στιγμή το παιδί θα μεγαλωσει και θα πάνε στο περιθώριο γιατί τότε θα χρειαστεί άλλου έιδους δωμάτιο... Και μη νομίσετε ότι είναι για το μακρινό μέλλον... Η μικρή μου ειναι 20 μηνών και πλεον κοιμάται κανονικά σε μονό κρεβάτι, την κόυνια δεν τη θέλει με τίποτα :roll: ...

 

Για την κούνια έίχα δώσει 250 ευρώ μαζί με το στρώμα, αλλαξιέρα και συρταριερα δεν πήρα, αφενός γιατι η αλλάξιέρα μου φάνηκε περιττή και αφετεέρου είχα αρκετό χώρο στην ντουλάπα για αποθήκευση... Για το καρότσι έιχα δώσει 150 ευρώ και ήταν πολύ καλό...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι έπρεπε να τα πάρω διπλά,έψαξα αρκετά για μια οικονομική λύση...

Δυο κούνιες με συρτάρι και σκαλιστή ζωγραφιά 500?,δυο στρώματα 190?,μια συρταριέρα-αλλαξιέρα 200?,δυο προίκες 160?,μια κουρτίνα 30?,διακόσμηση τοίχων 50?.

Σύνολο 1130?.Αυτά για το δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας!!

 

χθες εμαθα τελικα οτι δε θα χρειαστω να παρω κρεβατακι, πορτ μπεμπε και και μαλλον καροτσι καθως θα μου τα προμηθευσει η ξαδερφη μου που τωρα δεν της χρειαζονται.

 

επειδη εχει λοξα μου ειπε πως για το κρεβατι εδωσε 1500 :oops: ευρω !!!

ευτυχως θα γλυτωσω αρκετα λεφτα απο κει και θα τα διαθεσω για αλλα πραγματακια του μωρου.

 

σκεφτομουν βασικα επειδη η κρεβατοκαμαρα μας ειναι σχετικα μικρη για να χωρεσει ολο το κρεβατι, μηπως η λυση του λικνου για οσο θα ειναι μαζι μας θα εξυπηρετουσε?? τι αποψη εχετε?

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομουν βασικα επειδη η κρεβατοκαμαρα μας ειναι σχετικα μικρη για να χωρεσει ολο το κρεβατι, μηπως η λυση του λικνου για οσο θα ειναι μαζι μας θα εξυπηρετουσε?? τι αποψη εχετε?

 

πιστεύω ότι η καλαθούνα με μια βάση είναι κλάσεις καλύτερη απ το λίκνο

την παίρνεις μαζί και στο σαλόνι ή στην κουζίνα ή όπου είσαι ενώ το λίκνο απλά μένει εκεί που είναι η θέση που του έχεις ορίσει

 

για μένα το λίκνο είναι το πιο περιττό πράγμα που έχουν ανακαλύψει στο εμπόριο των βρεφών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν λες καλαθουνα εννοεις το πορτ μπεμπε?

 

όχι άλλο είναι το πορτ μπεμπέ αν και μοιάζει με την καλαθούνα

(και το πορτ μπεμπε άχρηστο είναι επίσης κατά τη γνώμη μου)

 

η καλαθούνα είναι ψάθινη γύρω γύρω και ντυμένη με υφάσματα (τα λένε συνήθως τα υφάσματα αυτά ή φουστάνια ή φούστες)...

έχει μέσα μικρό στρωματάκι και παίρνει επιπλέον μεταλλική βάση ώστε να μπορείς να το έχεις όχι στο πάτωμα αλλά σε περίπου ένα μέτρο ύψος

η βάση συνήθως είναι και με ρόδες

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως ειχα πορτ μπεμπε και βαση απο κατω με ροδακια για κανενα 40ημερο διπλα στο κρεβατι μου. Και γενικώς ηταν πολυ βολικο αφου ειχε τα ροδακια και το πηγαινα οπου ηθελα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ από το μαγαζί αυτό ψώνισα την κούνια- αλλαξιέρα - καρότσι και με διαφορά τιμών σε σχέση με άλλα.Για να καταλάβεις το καρότσι μας που παντού το πουλάγανε 580 με 600 ευρώ το πήραμε 500 από εκεί και αν πάρεις εσύ τα έπιπλα που είναι σε κούτες έτοιμα για μεταφορά εκτός της αλλαξιέρας σου κόβουν και αρκετά χρήματα.Κούνια στρώμα και αλλαξιέρα 600 ευρώ μας στοίχησαν.

 

http://www.nekbaby.gr/index.php?s=3&c=1

 

Κι εμεις τις κουνιες μας ΝΕΚbaby τις πηραμε.Θελαμε Ικεα τις λευκες αλλα δεν ειχαν εκεινο το διαστημα.Ομως υπαρχει ενα μαγαζι στην Πατησιων απεναντι απο την φοιτητικη εστια αν θυμαμαι καλα..που εχει τις ΝΕΚ πιο φτηνες απο το εργοστασιο και απο τα καταστηματα λιανικης τους.Απιστευτο..αλλα συμβαινει..ΕΜεις πηγαμε μεχρι Περιστερι σε ενα καταστημα τους και απλα το επιβεβαιωσαμε.

Σημειωτεον οτι μπορεις να επιλεξεις οποια ζωγραφια θες για τη κουνια ή την αλλαξιερα χωρις εξτρα χρεωση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να συνδυάσεις τη βόλτα στα μαγαζιά που προτείνω στο link που έχω παραθέσει πιο πάνω, με μια βόλτα στο καινούργιο ΝΕΚ που έχει ανοίξει στην Ν. Ιωνία. Είναι 100 μ από τη διασταύρωση Λ. Ηρακλείου και Αλ. Παναγούλη που βρίσκονται το Nινάκι και το Excellent. Το ΝΕΚ άνοιξε λίγο μετά που είχαμε ψωνίσει εμείς τα πάντα και έτσι δεν το έχω επισκεφθεί, αλλά για να το λένε τα κορίτσια, κάτι θα ξέρουν!

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

blue, εμένα το λίκνο με βόλεψε πολύ και της άρεσε και της μικρής τους τρεις πρώτους μήνες, περίπου, που κοιμόταν εκεί γιατί μετά παραμεγάλωσε. Αλλά, μου το είχε δώσει μία φίλη μου και εγώ απλώς είχα αγοράσει καινούργιο στρωματάκι. Αν ήταν να το πάρω μόνη μου δεν ξέρω αν θα έδινα τα χρήματα (διότι δεν είναι φτηνά) -μάλλον όχι. Είχα και πορτ μπεμπέ (και αυτό μου το είχαν δώσει) και κοιμόταν εκεί όταν ήμασταν στο σαλόνι.

Ο,τι πάντως σας δώσουν, να είναι καλοδεχούμενο.

Εμείς πήραμε σχεδόν όλο τον "εξοπλισμό" έτοιμο από ξαδέλφη και φίλη και έτσι δεν χαλάσαμε ιδιαίτερα χρήματα. Μόνο το καρότσι αγοράσαμε ουσιαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Η κούνια δεν χωράει στο δωμάτιο μας οπότε ήμουν ανάμεσα στην λύση καλαθούνα με βάση ή λίκνο. Διαβάζω όμως ότι μετά από κανα μήνα-δίμηνο το μωρό μπορεί και να μην χωράει στην καλαθούνα και μια και θα ήθελα να την κρατήσω τουλάχιστον μέχρι τους 4 μήνες (μέχρι τους 6 θέλω αλλά λέμε τώρα) αποφάσισα να αγοράσω λίκνο που είναι αρκετά μεγαλύτερο σε μήκος από την καλαθούνα. Τελικά ευτυχώς θα δανειστούμε μια συναδέλφου που δεν το χρειάζεται πλέον και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

για μένα το λίκνο είναι το πιο περιττό πράγμα που έχουν ανακαλύψει στο εμπόριο των βρεφών

πόσο τον πουλάς τον Ωρίωνα μαρή? :P:P:P:P

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

τώρα που μάλλον βγάζει δόντια, στον δανείζω δωρεάν :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμας η κουνια - κρεβατι μας πηγε 350 ευρω και αλλα 90 ευρω το στρωμα .Αλαξιερα μας την εδωσε μια φιλη και συρταριερα δεν πηραμε μιας και το δωματιο του μικρου εχει πολυ μεγαλη ντουλαπα ...

Για καροτσι πηραμε αυτα που ειναι 3 σε 1 450 ευρω .

 

Εμεις τα πηραμε ολα απο μια βιοτεχνια στο Μενιδι , βεβαια δεν τα εχουμε παραλαβει ακομη αλλα πιστευω να μεινουμε ευχαριστημενοι ..

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω τις μαμαδες ποσα περιπου τους κοστισε το παιδικο δωματιο

κι εννοω, κουνια, συρταριερα τα επιπλα βασικα οχι καροτσια ρουχα κλπ

 

θελω να ξεκινησω να παιρνω ιδεες για το παιδικο δωματιο αλλα επειδη ειμαι παντελως ασχετη το τι παιζει με τιμες μη πιαστω και κοροιδο...γιατι συνηθως αυτα που μ'αρεσουν ειναι και τα πιο ακριβα.... :oops:

 

τι ποσα να περιμενω να ακουσω?

 

ΩΡΑΙΕΣ ΑΠΛΕΣ ΚΟΥΝΙΕΣ ΕΧΕΙ ΤΟ HΡΑ STOCK ΣΤΗΝ ΑΛΙΜΟΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ CAREFFOUR ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΟΥΝΙΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 200-220 €.

ΤΑ ΣΤΡΩΜΑΤΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ 40-45€ ΕΩΣ ΚΑΙ 150-160 € ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΤΟΜΙΚΟ.

ΟΙ ΣΥΡΤΑΡΙΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΠΟ 250-300 ΕΩΣ ΚΑΙ 400€ ΦΘΗΝΕΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΚΕΑ ΕΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ.

ΤΟ ΣΕΤ ΚΟΥΝΟΥΠΙΕΡΑ ΜΠΑΝΤΑ ΠΑΠΛΩΜΑ ΚΑΙ ΣΕΝΤΟΝΑΚΙΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΡΚΑ Ή ΑΠΛΑ ΑΝΩΝΥΜΑ . ΟΙ ΜΑΡΚΕΣ ΠΧ PIERRE CARDIN , DISNEY , KAI LOONEY TUNES ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ 220-ΚΑΙ 300€ ΟΙ ΑΠΛΕΣ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΑΠΟ 50-60€ ΕΩΣ 150€.

ΑΛΛΑΞΙΕΡΑ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ (ΣΤΗΡΙΖΕΤΕ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ) ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ 30-60-70€

Link to comment
Share on other sites

Τα καλύτερα βρεφικά κρεβατάκια (με διαφορά) που έχω δει είναι της Haba αλλά είναι πανάκριβα. Δεν έχουν ξύλινα κάγκελα αλλά ένα see-through ανθεκτικό συνθετικό ύφασμα με σχέδια. Επίσης ρυθμίζονται στο ύψος για να μπορείς να σηκώνεις πιο εύκολα το μωρό όταν είναι πολύ μικρό και κατεβαίνει το στρώμα αργότερα για να μην πέσει το παιδί. Το αρνητικό βέβαια είναι ότι είναι πολύ ακριβά, οπότε μάλλον θα τα βλέπω σε φωτογραφία μόνο :( Στην Ελλάδα μπορείτε να τα βρείτε στο http://www.toys.gr

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και το http://www.sauthon.com για τα πιο ωραία σετάκια δωματίου και προίκες που έχω βρει στην αγορά!

 

Προδιαγραφές άριστες και πολλές μετατροπές. Οι κούνιες 120 Χ 60 γίνονται μονά κρεβάτια 90 Χ 190 ή 200, τα κρεβατάκια που παίρνουν στρώμα 70 Χ 140 έχουν συρταράκι και βγαίνουν τα κάγκελα ενώ κατεβαίνει και το πίσω μέρος του κρεβατιού πιο χαμηλά για να μοιάζει εντελώς με κρεβατάκι (εως 6-7 ετών).

 

Οι τιμές είναι περίπου 1000 ευρώ για κρεβατάκι και συρταριέρα-αλλαξιέρα. Υπάρχουν όμως και ασορτί έπιπλα κάθε φορά, όπως πχ μονά κρεβάτια, ντουλάπες, στενές ντουλάπες, γραφεία κτλ. για αργότερα. Τα φέρνει το bebe jou

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δείτε και το http://www.sauthon.com για τα πιο ωραία σετάκια δωματίου και προίκες που έχω βρει στην αγορά!

 

Προδιαγραφές άριστες και πολλές μετατροπές. Οι κούνιες 120 Χ 60 γίνονται μονά κρεβάτια 90 Χ 190 ή 200, τα κρεβατάκια που παίρνουν στρώμα 70 Χ 140 έχουν συρταράκι και βγαίνουν τα κάγκελα ενώ κατεβαίνει και το πίσω μέρος του κρεβατιού πιο χαμηλά για να μοιάζει εντελώς με κρεβατάκι (εως 6-7 ετών).

 

Οι τιμές είναι περίπου 1000 ευρώ για κρεβατάκι και συρταριέρα-αλλαξιέρα. Υπάρχουν όμως και ασορτί έπιπλα κάθε φορά, όπως πχ μονά κρεβάτια, ντουλάπες, στενές ντουλάπες, γραφεία κτλ. για αργότερα. Τα φέρνει το bebe jou

 

Έχεις δει τα MICUNA? http://www.micuna.com η συλλογή Petit prince/petite princess μου φάνηκε πολύ ωραία

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

βρε κοριτσια ξερετε που μπορω να βρω ετοιμες φουστες/φουστανια πως τα λενε για τη καλαθουνα????

 

η πεθερα μου θελει να μου δωσει τη καλαθουνα που μεγαλωσε τον αντρα μου :shock::shock: , την ειδα...αλλα πρεπει να παρω εννοειται αλλο στρωμα και το υφασμα δε μ'αρεσει καθολου. Κατα τάλλα καλη ειναι, σαν μια τυπικη καλαθουνα δηλαδη αλλα οπωσδηποτε θελω να αλλαξω το υφασμα. Μου ειπε εκεινη να μου ραψει αλλο, αλλα πρωτον δε ξερω αν θα βγει καλο και δευτερον δε ξερω τι υφασμα θα βρει. Οποτε προτιμω την ευκολη λυση του ετοιμου να εχω και το κεφαλι μου ησυχο.

εχετε να μου προτεινετε καπου να κοιταξω?

 

επισης θελω παιδικες κουρτινες. που να παω?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...