Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΛΥΝΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΑΠΟ ΠΑΝΩ


Recommended Posts

Κοριτσια το βλεπω το πλυντηριο μου και νευριαζω που το πηρα. Φενεται ολη η βρωμα του ! Ενω το καθαριζω οταν το ξεχασω πχ για κανενα μηνα αρχιζει και κανει μπαμ η μακα . Επισης δεν ξερω πως να το καθαριζω, το εχω καθαρισει με καθαριστικα του τυπου ΖΙΦ ,επισης και η κασετινα που μπαινει το μαλακτικο και το υγρο επισης βρωμιζουν και πιανουν μακα! Αυτα εχω απελπιστει και εχω βαλει καυτο νερο και χλωρινη να ξεβρωμισουν... εσεις τι κανετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια το βλεπω το πλυντηριο μου και νευριαζω που το πηρα. Φενεται ολη η βρωμα του ! Ενω το καθαριζω οταν το ξεχασω πχ για κανενα μηνα αρχιζει και κανει μπαμ η μακα . Επισης δεν ξερω πως να το καθαριζω, το εχω καθαρισει με καθαριστικα του τυπου ΖΙΦ ,επισης και η κασετινα που μπαινει το μαλακτικο και το υγρο επισης βρωμιζουν και πιανουν μακα! Αυτα εχω απελπιστει και εχω βαλει καυτο νερο και χλωρινη να ξεβρωμισουν... εσεις τι κανετε?

 

Το απέσυρα γιατί πήρα μεγάλο. Το καθάριζα με καυτό νερό κ βούρτσα από αυτή που καθαρίζουν τα μπιμπερό. Αλλά και πάλι στην πίσω μεριά του καπακιού δεν καθάριζε.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω οδοντοβουρτσα κ χλωρινη.κανει σχετικα καλη δουλεια γιατι χωνεται πιο ευκολα μεσα μεσα.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια το βλεπω το πλυντηριο μου και νευριαζω που το πηρα. Φενεται ολη η βρωμα του ! Ενω το καθαριζω οταν το ξεχασω πχ για κανενα μηνα αρχιζει και κανει μπαμ η μακα . Επισης δεν ξερω πως να το καθαριζω, το εχω καθαρισει με καθαριστικα του τυπου ΖΙΦ ,επισης και η κασετινα που μπαινει το μαλακτικο και το υγρο επισης βρωμιζουν και πιανουν μακα! Αυτα εχω απελπιστει και εχω βαλει καυτο νερο και χλωρινη να ξεβρωμισουν... εσεις τι κανετε?

 

Είχα χρόνια πλυντήριο που ανοίγει από πάνω και μου φαινόταν καλύτερο από αυτό που έχω τώρα και ανοίγει από μπροστά... γιατί παιδεύεσαι? με τα κοινού τυπου καθαριστικά θα το καθαρίζεις.. που σου δημιουργεί πρόβλημα? αυτό με τις θήκες το κάνουν όλα .. θέλουν συνέχεια καθάρισμα.. άσε που το δικό μου έχει και κάτι λουλουδάκια ανάγλυφα μεσα στη θήκη και θέλει όχι οδοντόβουρτσα αλλα οδοντογλυφίδα... στη θήκη αυτό πάντως κάνω με την οδοντογλυφίδα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κανω μια πλυση με ξινο μια στο τοσο και γινεται λαμπικο χωρις τριψιμο. Αν μεινει κατι, με λιγο ξιδι και ενα βουρτσακι φευγει πολυ ευκολα, δοκιμασε το.

 

το κανω και για απολυμανση ετσι κι αλλιως οταν πχ εχω πλυνει πριν πατακια ή κατι αλλο τοσο βρωμικο και θελω να πλυνω μετα κατι του παιδιου.

 

ειναι θετικο που φαινεται η βρωμια, στα αλλα πλυντηρια δεν εχεις τη δυνατοτητα να καθαρισεις τη διαδρομη που κανει απο τη θηκη στον καδο-ειναι το ιδιο βρωμικο μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια φορά την εβδομάδα που κάνω και την καλή καθαριότητα στα φίλτρα του στεγνωτηρίου, βγάζω και τη θήκη του πλυντηρίου και μουλιάζει σε μια λεκανίτσα με ζεστό νερό. Συνήθως εξαφανίζονται όλα (γιατί δεν τα αφήνω πάνω από βδομάδα) αλλιώς με μια βούρτα φεύγουν αφου έχουν μαλακώσει με το ζεστο νερο. Δεν μπορώ να πω οτι με παιδεύει τόσο πολύ το θέμα! Επίσης όταν μου χυθεί απ έξω απορρυπαντικό το σκουπιζω επι τόπου για να μη γίνει μάκα!

Link to comment
Share on other sites

κανω μια πλυση με ξινο μια στο τοσο και γινεται λαμπικο χωρις τριψιμο. Αν μεινει κατι, με λιγο ξιδι και ενα βουρτσακι φευγει πολυ ευκολα, δοκιμασε το.

 

το κανω και για απολυμανση ετσι κι αλλιως οταν πχ εχω πλυνει πριν πατακια ή κατι αλλο τοσο βρωμικο και θελω να πλυνω μετα κατι του παιδιου.

 

ειναι θετικο που φαινεται η βρωμια, στα αλλα πλυντηρια δεν εχεις τη δυνατοτητα να καθαρισεις τη διαδρομη που κανει απο τη θηκη στον καδο-ειναι το ιδιο βρωμικο μεσα!

 

Χαρά Μαρία πόσο περίπου ξινό βάζεις και σε πόσους βαθμούς κάνεις την πλύση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κορίτσια, καλά και πλένουμε τις θήκες απορρυπαντικού και μαλακτικού(παρεπιμπτόντος δεν αλλάζω με τίποτα το όρθιο πλύντήριο - μακράν και ασυζητητί το καλύτερο για πολλούς λόγους). Πώς τραβάμε το βρώμικο νερό από τις θήκες?

Link to comment
Share on other sites

Χαρά Μαρία πόσο περίπου ξινό βάζεις και σε πόσους βαθμούς κάνεις την πλύση;

 

σε φακελακια το παιρνω απο το σμ. Βαζω ενα φακελακι (περιπου 2 κουταλιες της σουπας πρεπει να ειναι) και πλυση στους 60. Αν το κανεις συχνα, δεν θελει κατι αλλο. Αν εχει ηδη μαζεψει πολυ ή το κανεις αραια και που, θελει μετα σκουπισμα με ενα σφουγγαρακι βρεγμενο με ξιδι σε ορισμενα σημεια. Πχ οι θηκες μεσα εκει που βαζουμε μαλακτικο, εχουν κατι εσοχες. Αφαιρω τη θηκη και ριχνω ξιδι και την ξεπλενω κατω απο τρεχουμενο νερο. Φευγει ευκολα αν το κανεις αμεσως μετα απο πλυση.

Link to comment
Share on other sites

σε φακελακια το παιρνω απο το σμ. Βαζω ενα φακελακι (περιπου 2 κουταλιες της σουπας πρεπει να ειναι) και πλυση στους 60. Αν το κανεις συχνα, δεν θελει κατι αλλο. Αν εχει ηδη μαζεψει πολυ ή το κανεις αραια και που, θελει μετα σκουπισμα με ενα σφουγγαρακι βρεγμενο με ξιδι σε ορισμενα σημεια. Πχ οι θηκες μεσα εκει που βαζουμε μαλακτικο, εχουν κατι εσοχες. Αφαιρω τη θηκη και ριχνω ξιδι και την ξεπλενω κατω απο τρεχουμενο νερο. Φευγει ευκολα αν το κανεις αμεσως μετα απο πλυση.

 

Ευχαριστώ πολύ!!! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

τα τελευταια χρονια λογω ελλειψης χωρου εχω πλυντηριο ανω φορτωσης. Το μονο μου προβλημα ειναι οτι δε μυριζει το μαλακτικο..δεν ειμαι σιγουρη γιατι αλλα πιστευω πως το παιρνει στην αρχη μαζι με το απορρυπαντικο και ετσι χανεται..ενω στα αλλα πλυντηρια το εβαζα στο τελος - ειχα υπολογισει ποτε κανει το τελευταιο ξεβγαλμα και το προσθετα στο τελος.. σε σας συμβαινει να μη μυριζει το μαλακτικο?

οσο για το καθαρισμα ειναι πολυ ευκολο: κατ' αρχας ξεβγαζω τη θηκη μετα απο καθε πλυση. Αλλα και να το αφησω λιγες μερες αν ξεχαστω τη μουλιαζω με χλωρινη στη μπανιερα και μετα κατω απο καυτο νερο και γινεται λαμπικο!! Επισης για να μην βαζω διαρκως χλωρινη ανακατευω σοδα με λευκο ξυδι το ριχνω στις θηκουλες και μετα απο ωρα παλι ριχνω καυτο νερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Θα αγοράσω καινούργιο πλυντήριο και σκέφτομαι αν θα αγοράσω άνω φόρτωσης ή κανονικό. Κάθισα και διάβασα σχόλια και κριτικές και για τα 2 αλλα ακόμα δεν έχω αποφασίσει.

 

Πολλά και διάφορα γράφουνε. Οτι τα άνω φόρτωσης χαλάνε πιο πολύ νερό και ταλαιπωρούν πιο πολύ τα ρούχα και λίγοι αναφέρουν οτι χάνετε το μαλακτικό. Στα κανονικής φόρτωσης οτι δεν καθαρίζουν όλα τόσο καλά.

 

Κυρίως με ενδιαφέρει η εξοικονόμηση χώρου αλλά όχι να χαλάνε τα ρούχα και κατανάλωση νερού χωρίς λόγο...

 

Υπάρχει καμία/κανένας που να έχει εμπειρία και απο τα 2 είδη;

Link to comment
Share on other sites

pascal13 ο αδερφός μου είχε για 2 χρόνια και δεν είχε κανένα πρόβλημα!Και δεν ήταν και γνωστής εταιρείας και έβγαζε τα ρούχα τέλεια.Πιστεύω ότι αν δεν έχεις πολύ χώρο πρέπει να πάρεις ένα κάθετης φόρτωσης.Πριν λίγους μήνες που αγόρασα πλυντήριο είχα πετύχει στο κατάστημα πλυντήριο που ανοίγει από πάνω 8 κιλών.Όντως ξέρω ότι καταναλώνουν λίγο παραπάνω νερό αλλά νομίζω ότι έχουν και καλύτερο αποτέλεσμα στο ξέβγαλμα!!!Καλές αγορές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εχω πλυντηριο ανω φορτωσης εδω και 7 χρονια. ειναι candy 6 κιλων. δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα ως τωρα. πολυ καλο στο ξεβγαλμα, δεν βλεπω φθορες στα ρουχα. καθαριζω τη θηκη απορρυπαντικου μια φορα το μηνα και παντα μετα απο πλυση με πατακια, παπουτσια, παντοφλες, σφουγγαριστρα κτλ.

οπως καταλαβαινεται εκει μεσα πλενω σχεδον τα παντα!!! ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο αποδοση αν και ο αρχικος λογος αγορας ηταν θεμα χωρου στο μπανιο. ουτε με το μαλακτικο εχω προβλημα και το βαζω απο την αρχη της πλυσης. το συνιστω ανεπιφυλακτα

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ λόγο χώρου πήρα πλυντήριο με καπάκι από πάνω, μετά από κάθε πλύση (λόγο μούρλας) πέρνω ένα χαρτάκι κουζίνας και το τρίβω για να φύγουν τυχών υπολείμματα. Τη θήκη για τα απορρυπαντικά την κάθαρίζω μια φορά την εβδομάδα, συνήθως με λίγο ξίδι ή μαγειρική σόδα. Μια φορά το μήνα βάζω πλυντήριο στους 90 βαθμούς χωρίς φάρμακα, ρούχα κλπ. και το πλυντήριο μου είναι σαν να το αγόρασα πριν λίγο. Τώρα που είδα για οδοντόβουρτσα, δεν το είχα σκεφτεί για τα πιο δύσκολα σημεία, χμμ...:-D

Link to comment
Share on other sites

δηλ. αν κατάλαβα καλά ρίχνετε σόδα στη θήκη του απορρυπαντικού και το βάζετε σε πλύση; Και γω πληντύριο στενό έχω λόγω χώρου και θέλω να σας πω συμβουλέψω κορίτσια να το προσέχετε και να το φροντίζετε γιατί είναι πιο ευαίσθητο απ' τα άλλα καθώς ο κάδος στηρίζεται σε μια βίδα. Σαφώς και το συνιστώ ανεπιφύλακτα κάτι βέβαια που τα τελευταία χρόνια υποστηρίζω καθώς έχω ήδη χαλάσει 3, μέσα στα 16 χρόνια που μένω εκτός πατρικού.

Link to comment
Share on other sites

κάνεις λάθος. Τα στενά στηρίζονται σε 2 βίδες μπροστά και πίσω στο κέντρο του κάδου. Μου το είπε τεχνίτης όταν σε 18 έτη λειτουργίας το μόνο που άλλαξα ήταν το μπουτόν on/off. Αυτό που στηρίζεται σε έναν άξονα είναι αυτά με την πόρτα μπροστά. Αλήθεια τί μάρκες 3 στενά πλυντήρια άλλαξες?

Link to comment
Share on other sites

Ανω φόρτωσης ! είναι πολύ καλύτερα πλυντήρια κατά τη γνώμη μου. Δεν σκύβεις για να βάλεις ή να βγάλεις τα ρούχα, νομίζω ότι καθαρίζονται πιό εύκολα, πιάνουν λιγότερο χώρο, σταματάνε στη μέση της πλύσης για να προσθέσεις κάτι που ίσως έχεις ξεχάσει ή για λιγότερο λερωμένο ρούχο .... Οι περισσότερες φίλες μου έχουν τέτοια και δεν έχω ακούσει προβλήματα. Μόνο οι μαμάδες μας είναι κολλημένες με τα μεγάλα γιατί αυτά έχουν μάθει.

Link to comment
Share on other sites

κάνεις λάθος. Τα στενά στηρίζονται σε 2 βίδες μπροστά και πίσω στο κέντρο του κάδου. Μου το είπε τεχνίτης όταν σε 18 έτη λειτουργίας το μόνο που άλλαξα ήταν το μπουτόν on/off. Αυτό που στηρίζεται σε έναν άξονα είναι αυτά με την πόρτα μπροστά. Αλήθεια τί μάρκες 3 στενά πλυντήρια άλλαξες?

 

Προχθες είχα τον τεχνικό στο σπίτι μου γιατί ο κάδος χτυπούσε στο στύψιμο, το άνοιξε λοιπόν μπροστά μου και από τα πλάγια έσφιξε μια βίδα. Η πρώτη μάρκα, δεν ξέρω γιατί αλλά μου χάλασε αμέσως, ήταν Bosch, η 2η Whirpool, η 3η δεν θυμάμαι και τώρα έχω Ignis, η οποία κατά κάποιο περίεργο λόγο μου φάνηκε πολύ καλή. Δεν ξέρω κορίτσια τί μπορεί να συμβένει, ίσως να φτάει η ανάλογη υγρασία που υπάρχει σε κάθε μπάνιο, ίσως ο τρόπος λειτουργίας. Σαφώς και θεωρώ τα άνω φώρτωσης καλύτερα, απλά ήθελα να σας παρέθεσω την εμπείρία μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...