Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΦΟΥΡΝΟΥ! SOS!


peny

Recommended Posts

την κυριακή που μαγείρεψα μου χύθηκε λάδι μεσα στον φουρνο κ απο τότε βρωμοκοπάει κάθε φορά που τον ανοίγω όπως επίσης κ η γάστρα.

τι μπορώ να κάνω ώστε να εξαφανιστεί αυτή η κωλομυρωδιά?:mad:

Χρησιμοποιήσε ξύδι. Συνήθως το ξύδι διαλύει όλες τις μυρωδιές. Αφού τον καθαρίσεις από τα λάδια, βρέξε ένα βιτέχ με νερόξυδο και σκούπισε τον φούρνο σου.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

την κυριακή που μαγείρεψα μου χύθηκε λάδι μεσα στον φουρνο κ απο τότε βρωμοκοπάει κάθε φορά που τον ανοίγω όπως επίσης κ η γάστρα.

τι μπορώ να κάνω ώστε να εξαφανιστεί αυτή η κωλομυρωδιά?:mad:

mr muscle Και .. καθάρισες!!! :)

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

την κυριακή που μαγείρεψα μου χύθηκε λάδι μεσα στον φουρνο κ απο τότε βρωμοκοπάει κάθε φορά που τον ανοίγω όπως επίσης κ η γάστρα.

τι μπορώ να κάνω ώστε να εξαφανιστεί αυτή η κωλομυρωδιά?:mad:

 

το σαπουνισες??? μηπως καιγεται καθε φορα που τιν αναβεις κ αυτο βρωμαει????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα!θα ηθελα να με βοηθησετε με τη περιπτωση μου,εχω παθει το εξης...ο αντρας μου καθαρισε το φουρνο μας με καθαριστικο εντλες συμφωνα με τις οδηγιες του καθαριστικου,εβαλε το φαρμακο και τον αναψε για 15 λεπτα,μετα το καθαρισαμε!ομως οποτε τον αναβουμε μυριζει ολο το σπιτι φαρμακο....τον καθαρισα με αβα και αφθονο νερο 3 φορες και παλι οποτε τον αναβουμε συνεχιζει να μυριζει φαρμακο!!οι οδηγιες του φουρνου λενε να χρησιμοποιουμε μονο καθαριστικο πιατων σε φουρνο κρυο,αλλα τωρα ειναι αργα....τι μπορω να κανω?ειναι ασφαλες να ψησω φαγητο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Να ρωτησω κι εγώ κάτι; Έχω φούρνο της Siemens. Η ανόητη έχω πετάξει το βιβλιαράκι και δεν ξέρω πως να καθαρίσω το εσωτερικό της πόρτας. Χθες μου έγειρε το ταψι και όλο το ζουμί από το γιουβέτσι χύθηκε κάτω. Αποτέλεσμα; Πέρασε ζουμί (και δυστυχώς και κριθαράκι) μέσα από την εσωτερική πλευρά της πόρτας. Περιττό να σας πω οτι φαίνεται μια αηδία.Έχετε καμιά ιδέα πώς να το καθαρίσω; Απ' οτι βλέπω δεν ανοίγει για να έχω πρόσβαση...

 

Επιπλέον, είναι δύο κουμπάκια που καιρό τώρα αναρωτιέμαι τί σημαίνουν. Το ενα είναι το: i, και το άλλο είναι >>/// (αντί για κάθετες γραμμές έχει 3 κυματιστές).

Τέλος το P τί είναι; Όταν γυρίζω τον περιστροφικό διακόπτη προς τα δεξιά ανοίγει ο φούρνος. Προς τα αριστερά που είναι το Ρ τί γίνεται; Καμιά βοήθεια;...

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το καθαρίσαμε. Το τζάμι μπροστά ή μάλλον τα τζάμια (είναι 3) βγαίνουν με λίγη προσπάθεια και ένα κατσαβίδι.

Εν τούτοις η απορία σχετικά με τα σύμβολα εμμένει:

Το ενα είναι το: i, και το άλλο είναι >>/// (αντί για κάθετες γραμμές έχει 3 κυματιστές).

Τέλος το P τί είναι; Όταν γυρίζω τον περιστροφικό διακόπτη προς τα δεξιά ανοίγει ο φούρνος. Προς τα αριστερά που είναι το Ρ τί γίνεται;

Καμιά βοήθεια;...

(Ο φούρνος είναι SIEMENS)

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το καθαρίσαμε. Το τζάμι μπροστά ή μάλλον τα τζάμια (είναι 3) βγαίνουν με λίγη προσπάθεια και ένα κατσαβίδι.

Εν τούτοις η απορία σχετικά με τα σύμβολα εμμένει:

Το ενα είναι το: i, και το άλλο είναι >>/// (αντί για κάθετες γραμμές έχει 3 κυματιστές).

Τέλος το P τί είναι; Όταν γυρίζω τον περιστροφικό διακόπτη προς τα δεξιά ανοίγει ο φούρνος. Προς τα αριστερά που είναι το Ρ τί γίνεται;

Καμιά βοήθεια;...

(Ο φούρνος είναι SIEMENS)

 

To P πρεπει να ειναι η πυρολυση του φουρνου σου.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πυρολυση αν δεν κανω λαθος ειναι οτι εχει συστημα αυτοκαθαρισμου

κανει καθαρισμο χωρις να χριαστει να τριβεις

ας με διορθωσουν αν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

πυρολυση αν δεν κανω λαθος ειναι οτι εχει συστημα αυτοκαθαρισμου

κανει καθαρισμο χωρις να χριαστει να τριβεις

ας με διορθωσουν αν κανω λαθος

 

Ακριβως,

¨κλειδωνει¨ο φουρνος σου κι αναπτυσσει πολυ υψηλη θερμοκρασια,λιωνοντας τα ξεραμενα λιπη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Εξαιρετικό καθαριστικό φούρνου είναι αυτό της MIELE και το πουλάει σίγουρα ο Κωτσόβολος (ίσως να υπάρχει και αλλού, δεν γνωρίζω). Ούτε 'γω είμαι ιδιαίτερα συνεπής με την καθαριότητα του φούρνου και παρόλαυτά μου τον έκανε ΤΖΑΜΙ. Κυριολεκτικά...!

 

Δυστυχως βρωμαει πολυ ομως μετα....εγω εκανα την εξης τεραστια βλακεια...γενικα ξεχναω παρα πολυ οποτε να τι εκανα η χαζη. αφου προσπαθησα με σαπουνι με ξυδι με λεμονι κ τα σχετικα αφου του μιλε δεν το χρησιμοποιω γιατι βρωμαει κ μετα απο πολυ καιρο κ τι εβαλα στην απελπισια μου η χαζη? αυτο το σπερυ χλωρινη 3 σε 1 για την κουζινα κ το μπανιο.κ σαν να μην εφτανε αυτο ξεχασα να το ξεβγαλω κα βτρωμισε ολος ο τοπος στο μαγειρεμα κ εγω να μην το θυμαμαι καθολου τι ειχα κανει κ να νομιζω πως ειναι απο τα λαδια του φαγητου κ δυστυχως το φαγαμε κιολας το φαγητο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Εγω ειμαι εγκυος επτα μηνων και καθαρισα εχθες το φουρνο φορωντας μια μασκα προληπτικα με ενα καθαριστικο που μου συστησε μια φιλη μου dealer....δε θα πω εταιρεια ,να μη θεωρηθει διαφημιση.

Γενικα με αυτα τα καθαριστικα ημουν δυσπιστη μιας και μυριζανε παρα πολυ,ακομα και μερες μετα το καθαρισμα...Αφου φοβομουν μηπως αν μεινει κατι απο τα καθαριστικα γινεται σκονη και πεφτει στο φαγητο....

Η φιλη μου μου υποσχεθηκε λαγους με πετραχειλια και το πηρα....Ειναι οντως καλο....Ειχα αφησει το φουρνο απο την αρχη της εγκυμοσθνης ακαθαριστο και τον καθαρισε....και κατι κατσαρολες με κολλημενα λιπη απο κατω που οσο και να τα ετριβα δεν εβγαιναν,τα καθαρισα....

ειναι γνωστη αλυσιδα προιοντων για το σπιτι....αν ψαξετε λιγο σιγουρα ολο και καποια γνωστη θα εχετε σε αυτη την εταιρεια καθαριστικων

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον καθαριζω τον φουρνο μου με σοδα κ ξυδι

ριχνω την σοδα κ μετα το ξυδι κ αφριζει κ τριβω μ'ενα σφουγγαρακι

βεβαια το κανω μετα απο 1-2 ψησιματα στον φουρνο

δεν τον αφηνω καιρο γιατι κολλανε τα λιπη κ ειναι δυσκολο να βγουν

χημικα δεν εχω βαλει ποτε!!!

Το χαμογελο σου

ολη η ζωη μου.....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Είπα να ποστάρω την άσχετη πληροφορία της ημέρας ^_^.

 

Έχουμε μια ηλεκτρική κουζίνα 15ετίας+, εμαγιέ, το πιο απλό μοντέλο από οικονομική σειρά γνωστής εταιρίας (κληρονομιά από τα φοιτητικά χρόνια μου). Μιλάμε για το πιο απλό μοντέλο... ούτε καν ψήσιμο σε αέρα δεν έχει. Αλλά, επειδή σε κάποιες ηλεκτρικές συσκευές το "πιο παλιό = πιο ανθεκτικό" ισχύει, όσο λειτουργεί, αρνούμαι πεισματικά να την αντικαταστήσω και συνεχίζω στον πρωτόγονο τρόπο μαγειρέματος.

 

Λοιπόν, ο καθαρισμός του φούρνου από τα ξεραμένα λίπη ήταν από τα χειρότερα μου. Είχα δοκιμάσει καθαριστικά εμπορίου (φοβερές οι αναθυμιάσεις!) και τα γνωστά σπιτικά καθαριστικά. Να τα αφήσω ώρα να ποτίσουν, να τρίψω με σύρμα, να ξύσω μέ σπάτουλα, κλπ. Τα αποτελέσματα πολύ μέτρια, μετά από κόπο και ανθυγιεινές συνθήκες.

 

Κάποια στιγμή άναψε ο φωτεινός γλόμπος πάνω από το κεφάλι μου :idea: και ανακάλυψα (πιθανότερο όχι μόνον εγώ, όμως δεν το έχω βρει κάπου αλλού) την εξής λύση, μηχανικής απομάκρυνσης των λιπών. Σφουγγαράκι λείανσης smirdex (επίπεδο σκληρότητας-το ψιλό). Πλενόμενο. Επαναχρησιμοποιούμενο. Από το χρωματοπωλείο. Κόστος κάτω από 1ευρώ. Το αποτέλεσμα, το καλύτερο που έχω πετύχει. Κάνω απαλάάά και το τζάμι του φούρνου και τις εστίες επάνω και περιμετρικά στον μεταλικό δακτύλιο (όπου έχει καμμένα λίπη). Όχι στην άσπρη εμαγιέ επιφάνεια (εκεί αφήνει γρατζουνιές). Μετά καλό ξέπλυμα-πέρασμα με βετέξ.

 

Εάν λοιπόν κάποιος μαγειρεύει σε παλιά κουζίνα (εξού και η εισαγωγή) και ο καθαρισμός του φούρνου του φαίνεται βουνό δε χάνει να το δοκιμάσει. Ο επόμενος "εφιάλτης" μου είναι ο απορροφητήρας... εκεί δεν ξέρω ακόμη.

 

Υγ: Εννοείται πως το παραπάνω δεν αφορά σε ακριβές κουζίνες-διαστημόπλοια που δεν θα τολμούσε κανείς να αγγίξει με σμυριδόχαρτο (γκκκχχχ :unsure:) και που έχουν άλλωστε και δικό τους τρόπο και συστήματα καθαρισμού. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Δεν έχω χρόνο να διαβάσω οπότε θα ρωτήσω και ελπίζω κάποια μαμά να έχει κάτι αποτελεσματικό να μου προτείνει. Με τι καθαρίσετε τον φούρνο σας? Γίνεται σαν καινούριος, φεύγουν όλα τα λίπη δηλαδή? Επίσης το πάνω μέρος εκεί που είναι η αντίσταση πώς καθαρίζεται? 

Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2019 at 3:52 ΠΜ, samsympan είπε:

Είπα να ποστάρω την άσχετη πληροφορία της ημέρας ^_^.

 

Έχουμε μια ηλεκτρική κουζίνα 15ετίας+, εμαγιέ, το πιο απλό μοντέλο από οικονομική σειρά γνωστής εταιρίας (κληρονομιά από τα φοιτητικά χρόνια μου). Μιλάμε για το πιο απλό μοντέλο... ούτε καν ψήσιμο σε αέρα δεν έχει. Αλλά, επειδή σε κάποιες ηλεκτρικές συσκευές το "πιο παλιό = πιο ανθεκτικό" ισχύει, όσο λειτουργεί, αρνούμαι πεισματικά να την αντικαταστήσω και συνεχίζω στον πρωτόγονο τρόπο μαγειρέματος.

 

Λοιπόν, ο καθαρισμός του φούρνου από τα ξεραμένα λίπη ήταν από τα χειρότερα μου. Είχα δοκιμάσει καθαριστικά εμπορίου (φοβερές οι αναθυμιάσεις!) και τα γνωστά σπιτικά καθαριστικά. Να τα αφήσω ώρα να ποτίσουν, να τρίψω με σύρμα, να ξύσω μέ σπάτουλα, κλπ. Τα αποτελέσματα πολύ μέτρια, μετά από κόπο και ανθυγιεινές συνθήκες.

 

Κάποια στιγμή άναψε ο φωτεινός γλόμπος πάνω από το κεφάλι μου :idea: και ανακάλυψα (πιθανότερο όχι μόνον εγώ, όμως δεν το έχω βρει κάπου αλλού) την εξής λύση, μηχανικής απομάκρυνσης των λιπών. Σφουγγαράκι λείανσης smirdex (επίπεδο σκληρότητας-το ψιλό). Πλενόμενο. Επαναχρησιμοποιούμενο. Από το χρωματοπωλείο. Κόστος κάτω από 1ευρώ. Το αποτέλεσμα, το καλύτερο που έχω πετύχει. Κάνω απαλάάά και το τζάμι του φούρνου και τις εστίες επάνω και περιμετρικά στον μεταλικό δακτύλιο (όπου έχει καμμένα λίπη). Όχι στην άσπρη εμαγιέ επιφάνεια (εκεί αφήνει γρατζουνιές). Μετά καλό ξέπλυμα-πέρασμα με βετέξ.

 

Εάν λοιπόν κάποιος μαγειρεύει σε παλιά κουζίνα (εξού και η εισαγωγή) και ο καθαρισμός του φούρνου του φαίνεται βουνό δε χάνει να το δοκιμάσει. Ο επόμενος "εφιάλτης" μου είναι ο απορροφητήρας... εκεί δεν ξέρω ακόμη.

 

Υγ: Εννοείται πως το παραπάνω δεν αφορά σε ακριβές κουζίνες-διαστημόπλοια που δεν θα τολμούσε κανείς να αγγίξει με σμυριδόχαρτο (γκκκχχχ :unsure:) και που έχουν άλλωστε και δικό τους τρόπο και συστήματα καθαρισμού. 

Αν σου πω οτι έχω πυρολυση και δεν το ήξερα τόσα χρόνια.Λιγο πριν γεννήσω έγινε ένας μεγάλος λεκές που δεν έχει φύγει ακόμη γιατί δεν καθαρίστηκε εγκαίρως.Δεν φεύγει με τίποτα.εχει μικρύνει αλλά υπάρχει.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω βρε κορίτσια αλλά βρείτε κάτι που καθαρίζει τον φούρνο να το πείτε και σε μένα, έδωσα ένα σωρό λεφτά για έναν καλό φούρνο και δεν μπορώ να τον καθαρίσω ότι και αν κάνω δεν φεύγουν οι λεκέδες.

Link to comment
Share on other sites

Κάνετε μια πάστα με μαγειρική σόδα και απορρυπαντικο πιάτων,το απλώνετε στο φούρνο σε παχιά στρώση (και στο τζάμι και στον φουρνο),αφήνετε για κάνα μισάωρο και καθαρίζετε(με σπάτουλα,σφουγγαρι και τέλος βετεξ).Μπορειτε μετά από αυτό να βάλετε σε ένα μπολ νερό και κομμένες φέτες λεμόνι (2 λεμονια είναι αρκετα) ,ζεστενετε τον φούρνο και τα "ψηνετε" για λίγο.Κανετε άλλο ένα πέρασμα με καθαρό βετεξ και ετοιμος:)

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...