Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς αφαιρείται τρίχες από τη σφουγγαρίστρα;;;


ntemi

Recommended Posts

πώς τα καταφέρνετε;

γενικώς πως καθαρίζετε τη σφουγγαρίστρα για το επόμενο σφουγγάρισμα;

ειδικά αυτές οι κολλημένες τρίχες μου τη δίνουνε!:evil:

σε κάθε σφουγγάρισμα εκεί!!!

και έχουμε κι εγώ κι ο άντρας μου μακρυά μαλλιά και καταλαβαίνετε τι γίνεται!

πάντως μιας και λέμε για τρίχες,το σουίφερ το γίγα το καινούργιο τις μαζεύει οοοοοοολεςς!!!και μετά πιο άνετα βάζεις σκούμπα ή και καθόλου!

εγώ το χρησιμοποιώ κάθε μέρα ειδικά τώρα που η μικρή παίζει κάτω!με έχει σώσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πώς τα καταφέρνετε;

γενικώς πως καθαρίζετε τη σφουγγαρίστρα για το επόμενο σφουγγάρισμα;

ειδικά αυτές οι κολλημένες τρίχες μου τη δίνουνε!:evil:

σε κάθε σφουγγάρισμα εκεί!!!

και έχουμε κι εγώ κι ο άντρας μου μακρυά μαλλιά και καταλαβαίνετε τι γίνεται!

πάντως μιας και λέμε για τρίχες,το σουίφερ το γίγα το καινούργιο τις μαζεύει οοοοοοολεςς!!!και μετά πιο άνετα βάζεις σκούμπα ή και καθόλου!

εγώ το χρησιμοποιώ κάθε μέρα ειδικά τώρα που η μικρή παίζει κάτω!με έχει σώσει!

Link to comment
Share on other sites

φοβερο θεμα ανοιξες!

ειλικρινα εσκασα στα γελια, πετας τη σφουγγαριστα και παιρνεις καινουργια

 

 

μα ούτε 5 φορές δεν την έχω χρησιμοποιήσει!κάθε φορά μαζεύει τρίχες!

δε νομίζω να είναι μιας χρήσεως!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οπως λεει η my_Kelly, σκουπιζεις πρωτα με την ηλεκτρικη και μετα με τη σφουγγαριστρα κι ετσι μαζευει λιγοτερες τριχες η σφουγγαριστρα. και μετα οταν θα εχει στεγνωσει (πχ πριν το επομενο σφουγγαρισμα), με τα χερια, οπως κανουμε και στα μαλλια μας, ενα τραβηγμα και φευγουν οι τριχες.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγω τον καδο κ την πεταω! Ετσι κ μπλεχτουν οι τριχες με την μαπα δεν φευγουν με τπτ :evil:! Να αγοραζεις φτηνες για να τις πετας γρηγορα..

 

σωστό κι αυτό!

και όσον αφορά το υλικό;η πετσετέ μαζεύει λιγότερες ή μου φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Mια λύση είναι ηλεκτρική σκούπα πριν το σφουγγάρισμα. Και συχνή αντικατάσταση, εγώ πάντως προτιμώ να είναι φτηνή και να την πετάξω, παρά να βάλω χέρι να βγάλω ό,τι κολλάει!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με τα χέρια τις βγάζω.Πρώτα βέβαια σκουπίζω ,αλλά και αυτές η δυο-τρείς που κολλάνε είναι σπαστικές.

 

ακριβώς αυτό!

οκ!

δια χειρός λοιπόν σφουγγαρίστρα!χιχι

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καλό!

 

και μια στο τόσο εγώ την βάζω και στο πλυντήριο (βέβαια μονο τα μωρά δεν έχω βάλει ακόμη στο πλυντήριο) μαζί με βετεξ και χαλάκια μπανιου, αστράφτει!

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

αν σκουπίζεις πρώτα με την ηλεκτρική και έπειτα σφουγγαρίσεις τότε δεν μαζεύονται τόσες τρίχες στη σφουγγαρίστρα

 

 

μα ελα που εμενα μου πεφτουν ακομη και την ωρα που σκουπιζω???:D

 

ωραιο θεμα!!!!!

εγω την βαζω στο μπαλκονι και την πλενω με πιεστικο.......οχι τα μεγαλα αυτα που μπαινουν μπροστα στο λαστιχο..πως τα λενε?

αλλα παντα υπαρχει κιαλλη τριχα:rolleyes:

ειναι παντου οι ατιμες...

Link to comment
Share on other sites

Αν βάζεις ηλεκτρική πριν το σφουγγάρισμα (και ειλικρινά νόμιζα πως εννοείται) είναι δύσκολο να μαζέψει πολλές τρίχες η σφουγγαρίστρα. Επίσης δεν καταλαβαίνω καν την ερώτηση. Αν δεν τρίχα στη σφουγγαρίστρα, την τραβάω και τη βγάζω. Τις πετάω στα σκουπίδια...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν βάζεις ηλεκτρική πριν το σφουγγάρισμα (και ειλικρινά νόμιζα πως εννοείται) είναι δύσκολο να μαζέψει πολλές τρίχες η σφουγγαρίστρα. Επίσης δεν καταλαβαίνω καν την ερώτηση. Αν δεν τρίχα στη σφουγγαρίστρα, την τραβάω και τη βγάζω. Τις πετάω στα σκουπίδια...

Ναι και εγώ αυτό νομίζω.Ενα καλό σκούπισμα πριν κάτω από καναπέδες κτλ που μαζευεται η σαρα και η μαρα δεν νομίζω ότι θα μαζέψει τρίχες και χνούδια η σφουγγαριστρα.Αν όμως έχει καμια τριχά πανω..ή θα την τιναξω στεγνή ή θα την βγάλω με το χέρι.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν βάζεις ηλεκτρική πριν το σφουγγάρισμα (και ειλικρινά νόμιζα πως εννοείται) είναι δύσκολο να μαζέψει πολλές τρίχες η σφουγγαρίστρα. Επίσης δεν καταλαβαίνω καν την ερώτηση. Αν δεν τρίχα στη σφουγγαρίστρα, την τραβάω και τη βγάζω. Τις πετάω στα σκουπίδια...

 

Αυτό θα έλεγα κι εγώ... Αν σκουπίσεις κάπως σχολαστικά με ηλεκτρική και δεν ξεχάσεις τα σημεία κάτω από τα έπιπλα όπου μαζεύονται κουβάρι οι τρίχες, τότε δεν θα μαζεύονται στην σφουγγαρίστρα. Αν τύχει καμμία, την βλέπεις και την τραβάς.:wink:

Αυτό που συμβαίνει στο σπίτι μου πάντως, είναι ότι μερικά σημεία μαζεύουν τρίχες & χνούδια (προφανώς σχηματιζεται ρεύμα αέρα και τις παρασύρει).

Και αυτό συμβαίνει κάθε μέρα. Εμείς σκουπίζουμε/σφουγγαρίζουμε δις την εβδομάδα, αλλά κάθε μέρα πια κάνουμε σουίφερ... Αλλιώς πήζουμε στην τρίχα και το χνούδι..

Link to comment
Share on other sites

Εμείς σκουπίζουμε/σφουγγαρίζουμε δις την εβδομάδα, αλλά κάθε μέρα πια κάνουμε σουίφερ... Αλλιώς πήζουμε στην τρίχα και το χνούδι..

 

 

Κι εμείς το ίδιο κάνουμε, με το σουίφερ τσακ μπαμ μαζεύονται οι περισσότερες. Αρεσει και στα παιδιά και το εχουμε παιχνίδι, μ' εναν σμπαρο δυο τρυγονια χιχι :lol:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια και μεις....μακρυα μαλλια και οι 2 μας....

Αποτελεσμα η τριχα στην σφουγγαριστρα να ειναι κυριαρχος.....Δεν την βγαζω , απλα την πετάω και βαζω καινουργια....Καθε 3 χρησεις αντικαθιστώ...

 

Παρόλο που πρίν απο καθε σφουγγαρισμα εχω κάνει με swiffer και εχω πάρει τη ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ μαλλουρα μας...

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτές οι τρίχες!!! Είναι παντού!!!! Εγώ τις βγάζω με τα χέρια μετά από σφουγγάρισμα. Όταν είναι στεγνή τις τραβάω με τη σκούπα. Τώρα που κουρεύτηκε ο άντρας μου λιγόστεψαν κάπως οι τρίχες, αλλά με τις δικές μου να δω τι θα κάνω:evil:

Link to comment
Share on other sites

Aπαραίτητα σκούπα ηλεκτρική π ρ ώ τ α και μετά σφουγγάρισμα...

Κούραση (το ξέρω), αλλά.... και το σπίτι "κρατάει" καθαρό (όσο είναι εφικτό) και δεν μαζεύει τρίχες η σφουγγαρίστρα.

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε γατουλη στο σπιτι που μαδαει ανελειπως...κι εγω μαδαω επισης...κανω σουιφερ πριν το σφουγγαρισμα και κραταει τη σφουγγαριστρα καθαρη απο χνουδια και τριχες ως επι το πλειστον. προτιμω τις πετσετε γιατι πιστευω καθαριζουν καλυτερα το πατωμα και καθαριζουν καλυτερα και οι ιδιες οταν μπαινουν πλυντηριο. οταν ειναι στεγνη η σφουγγαριστρα δοκιμασε να την περασεις με ηλεκτρικη σκουπα. θα βοηθησει περισσοτερο αν βγαλεις το πελμα της ηλεκτρικης και το κανεις μονο με το σωληνα. ετσι θα εχεις καθαρη σφουγγαριστρα χωρις να χρειαζεται να την πιανεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...