Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξαφνικα δεν τρωει φαγητο....


Recommended Posts

Διαβασα πολλα σχετικα θεματα και κανενα δεν με καλυψε...Διαβασα να αλλαξω την υφη...το εκανα.Σκεφτηκα μηπως δεν ηθελε τα συγκεκριμενα φαγητα(παροτι λογω οτι δεν ηθελε να φαει του εφτιαξα τα αγαπημενα του)

Αντε να βαρεθηκε το ενα...αντε τα δυο...ολα??

Οποιαδηποτε στιγμη της ημερας και να του δωσω φαγητο δεν θελει...δοκιμασα με αλλο κουταλι,με το χερι...δοκιμασα να το παρει μονος του...

Τσεκαρα δοντια..εχει σκασει ενα.Ειχε μονο 4 εως τωρα και βγαινει το 5ο...Ειναι 14 μηνων...

Τα δοντια τον ενοχλουν?Μια μερα πριν σταματησει να τρωει εκανε 38.5 πυρετο για 1-2 μερες και την επομενη πο επεσε τα κακα του ηταν πιο αραια.

Αλλα συμπεριφεροταν νορμαλ,επαιζε,ηταν δραστηριος.Αν ειναι σπιτι ειναι πιο γκρινιαρης ξαφνικα και κλαιει χωρις προφανη λογο...

Τα δοντια ειναι η να ανησυχησω?Το εχετε παθει?Ειναι πολυ αδυνατος απο μωρο και δεν θελω να χασει αλλο βαρος :-(

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι τρωει; Εννοω 1) αλεθεις τα δικα του και 2) κρεμες, γιαουρτια, γαλατα τρωει;

3) τραχανα

4) αλεσμενα δικα σας η μη αλεσμενα δικα του η δικα σας

 

Απο τα δοντια μπορει να εκανε και ανορεξιες και γκρινιες και τη "διαροια" και τον πυρετουλη. Μπορει να ειναι καποια ιωση και αυτο να τον ενοχλει και να μην θελει να φαει. Υπαρχει περιπτωση να τον ταιζεις ενω νυσταζει και θελει να κοιμηθει;

 

1) για κανα δυο μερες μεχρι να ηρεμησει μπορεις να του δωσεις ο,τι τρωει, δηλαδη γαλα και γιαουρτι και κρεμα αν τα τρωει και μετα να προσπαθησεις παλι φαγητο

2) να δοκιμασεις μη αλεσμενο

3) να δοκιμασεις απο τα δικα σας η τραχανα αμα τρωει να δεις πως παει

Link to comment
Share on other sites

Τι τρωει; Εννοω 1) αλεθεις τα δικα του και 2) κρεμες, γιαουρτια, γαλατα τρωει;

3) τραχανα

4) αλεσμενα δικα σας η μη αλεσμενα δικα του η δικα σας

 

Απο τα δοντια μπορει να εκανε και ανορεξιες και γκρινιες και τη "διαροια" και τον πυρετουλη. Μπορει να ειναι καποια ιωση και αυτο να τον ενοχλει και να μην θελει να φαει. Υπαρχει περιπτωση να τον ταιζεις ενω νυσταζει και θελει να κοιμηθει;

 

1) για κανα δυο μερες μεχρι να ηρεμησει μπορεις να του δωσεις ο,τι τρωει, δηλαδη γαλα και γιαουρτι και κρεμα αν τα τρωει και μετα να προσπαθησεις παλι φαγητο

2) να δοκιμασεις μη αλεσμενο

3) να δοκιμασεις απο τα δικα σας η τραχανα αμα τρωει να δεις πως παει

 

Παρα την ηλικια του...τα κομματακια και τα μη καλα αλεσμενα γενικοτερα δεν τα θελει καθολου και κανει σαν να θελει εμετο...

Μου τρωει πολυ λιγο φαγητο τεταρτη μερα σημερα ενω ειναι μι αχαρα η θερμοκρασια του και η συμπεριφορα του.Το αστειο ειναι οτι τον ξεματιασε το μισο χωριο της μανας μου σημερα και ενω δεν τα πιστευω αυτα...παρολο που πιστευω στην αρνητικη και θετικη ενεργεια...και σταματησε το κλαμα,ενω εκλαιγε 4 μερες συνεχομενες κατι που ουτε οταν γεννηθηκε που ηταν νινι δεν εκανε...

Τον τραχανα δεν θα μου τον φαει....Δεν την τρωει την υφη...και τον εχω μαθει με φρουτα μεσα στο φαγητο η παντζαρι η γλυκοπατατα.Δηλαδη χορτοσουπα ποτε δεν ηθελε ουτε κουταλια...ουτε την λευκη πατατα την θελει.Ενω τρωει το ξινο το γιαουρτι!

Και σημερα ολοκληρο μπουφε του εκανα μπας και φαει εστω και μια κουταλια ...εφαγε 4-5 ...

Θηλαζει συνεχεια και θελει και νερακι..αλλα τι στο καλο,δεν εχει πεινασει για φαγητο?

φαγητο που φτιαχνω για εμενα δεν εχει φαει ακομα...τα ζυμαρικα μου τα κανει εμετο εκτος και αν τα κανω αλοιφη.

Σκεφτομαι να δοκιμασω φακη με μπανανα...Τι να πω...θελω να πιστευω οτι ειναι απο καποιο δοντακι που παει να βγει...γιατι αυτο που εσκασε ηδη δεν θα τον ενοχλει πια λογικα, ετσι δεν ειναι?

kourkoumpini σε ευχαριστω...μονο το βαρος με τρομαζει γιατι 12 μηνων ηταν μονο 7,5 κιλα ...απο την αρχη ηταν πολυ αδυνατος και δεν ειχε ποτε ουρολοιμωξη(καναμε εξετασεις οταν ειχε χασει βαρος πιο μικρος)και ετρωγε παντα αρκετα.Ολη μερα θηλαζε απειρες φορες και ετρωγε 3 φορες μεγαλη ποσοτητα φαγητου που του εφτιαχνα..

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να είναι η ζέστη (το πιο πιθανό), μπορεί και τα δοντάκια, αλλά μπορεί και τώρα που μεγαλώνει να αλλάζουν οι προτιμήσεις του για φαγητό. Η δικιά μου π.χ. τις τελευταίες μέρες τη φρουτόκρεμα δεν τη θέλει καθόλου, ενώ αν της δώσεις τα φρούτα σε κομμάτια τα τρώει μια χαρά. Δεν θέλει επίσης το αυγό σκέτο όπως το έτρωγε μέχρι τώρα αλλά με λίγο ψωμί και τυρί. Για κάνε κανένα πειραματισμό με διαφορετικές υφές και καινούρια φαγητά μήπως του τραβήξεις το ενδιαφέρον...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

αφού τρώει τη γλυκοπατάτα, κόψε τη σε στικ, ψήσε τη στο φούρνο και δώσε του να κρατάει στο χεράκι, να τη βουτάει στο γιαούρτι κλπ. Ίσως έτσι συνηθίσει τα κομμάτια ;) γενικά του δίνεις να τρώει πράγματα με τα χεράκια του;

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αφού τρώει τη γλυκοπατάτα, κόψε τη σε στικ, ψήσε τη στο φούρνο και δώσε του να κρατάει στο χεράκι, να τη βουτάει στο γιαούρτι κλπ. Ίσως έτσι συνηθίσει τα κομμάτια ;) γενικά του δίνεις να τρώει πράγματα με τα χεράκια του;

 

του ειχα φτιαξει μπισκοτα οδοντοφυιας...τα βαζει στο στομα του...θα δοκιμασω τα στικακια με την φλυκοπατατα...ανυπομονω να αρχισει να τρωει μονος του....Και για μπανανα τρελλαινεται αλλα οταν του εδινα κομματακια τα πετουσε κατω...

Σας ευχαριστω...

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites

του ειχα φτιαξει μπισκοτα οδοντοφυιας...τα βαζει στο στομα του...θα δοκιμασω τα στικακια με την φλυκοπατατα...ανυπομονω να αρχισει να τρωει μονος του....Και για μπανανα τρελλαινεται αλλα οταν του εδινα κομματακια τα πετουσε κατω...

Σας ευχαριστω...

 

το θέμα είναι να μην του κρύβεις κομμάτια μέσα στο αλεσμένο, εκεί δυσκολεύεται και κάνει εμετό. Δώσε του όμως φαγητό στο χεράκι, και σιγά-σιγά θα πάρει μπρος. Βραστά καρότα, βραστά φασολάκια, μπανάνα, αβοκάντο (αν κι αυτό δύσκολα θα το κρατάει στο χέρι γιατί γλιστράει), ψωμί και τέτοια

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα σου ελεγα να δοκιμασεις διαφορετικα φαγητα και διαφορετικες υφες και κομματακια στο χερι. στην αρχη δεν ξερουν τι να τα κανουν και τα λιωνουν, τα πετανε. μετα τα συνηθιζουν στο χερι και αρχιζουν να βρισκουν το δρομο για το στομα.

 

Αφου θηλαζει συνεχεια μπορει να χορταινει με το θηλασμο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

συμφωνω σε ολα οσα λενε τα κοριτσια για την υφη του φαγητου, απλα να πω οτι τον πυρετουλη και το κλαμα που αναφερεις τα περασαμε και εμεις οπως ακριβως και εσεις.Μιλησα με τον γιατρο μου και μου ανεφερε οτι ειναι ελαφρυς εντεροιος και επηρεαζει παρα πολυ την ορεξη..εμεις ειμαστε απυρετοι απο την πεμπτη του πρωι και ακομα δεν τρεωει με βαση το προγραμμα του...κανε υπομονη δυο τρεις μερες ακομα, πιστευω οτι οφειλεται στην ιωση η αφαγια του θα δεις εμεσως διαφορα οταν το μωρουλη σου νιωσει καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

συμφωνω σε ολα οσα λενε τα κοριτσια για την υφη του φαγητου, απλα να πω οτι τον πυρετουλη και το κλαμα που αναφερεις τα περασαμε και εμεις οπως ακριβως και εσεις.Μιλησα με τον γιατρο μου και μου ανεφερε οτι ειναι ελαφρυς εντεροιος και επηρεαζει παρα πολυ την ορεξη..εμεις ειμαστε απυρετοι απο την πεμπτη του πρωι και ακομα δεν τρεωει με βαση το προγραμμα του...κανε υπομονη δυο τρεις μερες ακομα, πιστευω οτι οφειλεται στην ιωση η αφαγια του θα δεις εμεσως διαφορα οταν το μωρουλη σου νιωσει καλυτερα

 

 

μπορει τοτε να ηταν αυτο....Δε μπορω να πω οτι εχει επανελθει τρελα η ορεξη του...Αλλα το περιεργο που ειναι οτι ενδιαφερεται να φαει τυρακι λιωμενο που παλια δεν ετρωγε πανω απο 1-2 μικροσκοπικα κομματακια...Του εφτιαξα ψωμι χθες...Του το μουλιαζω και το αλειφω με λιγο μελι....Στην αρχη το σκορπιζε παντου γιατι βλεπω οτι αν του κολλαει στο χερι θελει απλα να το πεταξει κατω σε αντιθεση με μπισκοτακια οδοντοφυιας..Του αρεσε πολυ...Απο την μια μαλλον ψιλοβαρεθηκε τα πολτοποιημενα...απο την αλλη δεν εχει δοντακια να μαζησει και δεν θελει κομματακια στο στομα του πχ κατι σαν φακες,παει να κανει εμετο.Εαν μασουσε πιστευω θα ειχα περισσοτερες επιλογες.

Εβρασα γλυκοπατατα και μηλο χθες στον ατμομαγειρα...Θα δοκιμασω να το πλασω και να το βαλω στον φουρνο...

Εως τωρα οτιδηποτε κρεατικο,οσπριο,ζυμαρικο το ετρωγε με φρουτα...σε αναλογια τετοια που να υπερισχυει το φρουτο...Θα ξαναδοκιμασω χορτοσουπα...μηπως και αλλαξε γνωμη...Αναρωτιεμαι μηπως και του αρεσουν οι γλυκες γευσεις επειδη θηλαζει

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μολις εφαγε αρκετο τριμμενο κοτοπουλο...μολις ανοιξα το ταπερ με τις βρασμενες πατατες εξαφανιστηκε...μαλλον βαρεθηκε..αλλα τοσο ξαφνικα?περιμενα οτι οταν βαριουνται θα φανε λιγοτερο...οχι οτι θα οριονται...Με τρομοκρατει μεχρι να καταπιει το κοτοπουλο γιατι ψιλοπνιγεται...Δοκιμασε και λογη φετα...δεν ξετρελλαθηκε αλλα εφαγε λιγο..Το κακο ειναι οτι βαζω κοτοπουλο και στα γατακια οποτε πρεπει να εχω το νου μου μην παει και φαει των γατιων τωρα απο το πιατο τους... :)

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται δοντάκια για να μασήσει, μασάνε με τα ουλάκια τους. άλλωστε αν το σκεφτείς τα πρώτα δόντια που βγάζουν τα μωρά είναι οι κοπτήρες, που ούτε σε μας τους μεγάλους χρησιμεύουν για να μασάμε, αλλά για να κόβουμε ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...