Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕν Τρωμε Το αυγο...Καμια ιδεα?


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα!

Τι να κανω με το μικρο μου που μου φτυνει το αυγο σαν να τον αηδιαζει κανει, εχω δοκιμασει να το βαλω μεσα στην φρουτοκρεμα, να του το δωσω μελατο,τηγανιτο,ομελετα.. δεν το θελει με τιποτα!

καμια ιδεα να το ανακατεψω σε καποιο αλλο φαγητο χωρις να ειναι εντονη η γευση του μηπως το φαει?καμια ιδεα?:|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σε στυλλ καγιανα;;;; δηλαδη με λιγη ντοματούλα...

αλλα μη σε απασολει πολυ... μπορει απλα να μη του αρεσει...

κι εμενα δε το τρωει, αλλα τρωει χυλοπιτες κεικ κτλ που εχουν αυγο.....

Link to comment
Share on other sites

Όταν δοκίμασε η δικιά μου αυγό, το έτρωγε στην αρχή καλά...Μετά, ξαφνικά δεν το ήθελε και έτσι δεν τη ζόριζα, απλά δεν της το έδινα...Πέρασε κάποιος καιρός (2-3 μήνες) και μετά αποφάσισα να ξαναπροσπαθήσω...Την πρώτη μέρα, της έδινα μια κουταλιά αυγό και επειδή αηδίαζε και πήγαινε να το βγάλει, ΑΜΕΣΩΣ, της έδινα κα΄τι που λατρεύει (τσουρέκι!).Μόλις έβλεπε το τσουρέκι, κατέβαζε το αυγό γρήγορα γρήγορα και έτρωγε τσουρέκι!!!Έτσι το έφαγε την πρώτη μέρα...Τη δεύτερη μέρα, της έδωσα 3-4 κουταλιές και επειδή δεν αηδίαζε, ΔΕΝ της έδινα τσουρέκι...Μετά από 3-4 κουταλιές, δεν ήθελε άλλο, οπότε έκανα το κόλπο με το τσουρέκι...Την τρίτη μέρα το έφαγε όλο με ελάχιστο τσουρέκι ανάμεσα και την τέταρτη, χωρίς καθόλου τσουρέκι!Τώρα τρελλαίνεται, μόλις της πω "θα φάμε αυγο??" τρέχει στην κουζίνα και περιμένει να βγάλουμε τα σύνεργα για να το βράσουμε!!Το τρώει μέσα σε 3 λεπτά!!!!

 

Σημειώσεις...(1)Το τσουρέκι ΔΕν το είχα εμφανές, αλλά κρυμμένο, απλά έβγαζα ένα κομματάκι και της το έδινα λέγοντας "τσουρέκι, τσουρέκι" και το έτρωγε!Αν το έβλεπε, θα το ήθελε όλο και δε θα γινόταν δουλειά!

 

(2) ΜΙΚΡΟ, πολύ μικρό κομματάκι, ίσα να γλυκαθεί, γιατί υπάρχει κίνδυνος να χορτάσει...

 

(3) Δεν πίεσα καθόλου...Όχι άνοιξε στόμα και τέτοια...Μόλις άνοιγε το στόμα, έβαζα αυγό και μόλις αηδίαζε, τη γλύκαινα με κάτι αγαπημένο...

 

(4) Το αυγό μελάτο και καλά λιωμένο το ασπράδι, να μην έχει κομματάκια...

 

(5) Σε μένα έπιασε το αυτοσχέδιο κόλπο μου, δεν ξέρω για άλλες περιπτώσεις...

 

Καλή συνέχεια...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

αλλα μη σε απασολει πολυ... μπορει απλα να μη του αρεσει...

κι εμενα δε το τρωει, αλλα τρωει χυλοπιτες κεικ κτλ που εχουν αυγο.....

 

 

Σωστό, κι εμένα δεν με απασχολούσε καθόλου, γιατί έτρωγε όσα λες και άλλα πολλά και έτσι δε με πείραζε...Όταν ξαναπροσπάθησα, το έκανα για να έχω μια εναλλακτική για το απογευματινό, είχα βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια...Και φυσικά, δε δίνω κάθε μέρα!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωστό, κι εμένα δεν με απασχολούσε καθόλου, γιατί έτρωγε όσα λες και άλλα πολλά και έτσι δε με πείραζε...Όταν ξαναπροσπάθησα, το έκανα για να έχω μια εναλλακτική για το απογευματινό, είχα βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια...Και φυσικά, δε δίνω κάθε μέρα!!

 

ας αυτοσχεδιασουμε λοιπον κι που μας βγαλει!!!!

κι εγω πολλα κολπα και πειραματα και με λιγη καλη θεληση τα καταφερνουμε σχεδον παντα....

αλλα τον βλεπω να αναγουλιαζει τοσο πολυ με το μελατο αυγο που λεω "αστο, χεστο..."

Link to comment
Share on other sites

η ιδεα με το τσουρεκι ειναι καλη αλλα επιδι ξερω τον γιο μου αν το κανω αυτο εκεινος θα φτυσει οτι εχει στο στομα του (στην προκειμενη περιπτωση το αυγο) για να φαει κατι αλλο (οπως τσουρεκι), με αυγοφετα εχω δοκιμασει ,την μια την εχει φαει την αλλη δεν την θελει.. το σαντουιτσ το ανοιγει στα δυο και βγαζει οτι δεν του αρεσει..τι να πω! δεν θελω να ειμαι αρνητικη ρε γα@@@το αλλα εχω δοκιμασει πολλους τροπους, το περνει χαμπαρι και το φτυνει.Αναρωτιεμαι , τα συστατικα που πρεπει απο το αυγο τα ''περνει'' αν φαει κατι που εχει μεσα αυγο?πχ. κεικ, κρεπα,κτλ.? ή δεν μετραει ετσι?

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ειμαι ειδικος νομιζω πως τα συστατικα απο το αυγο τα εχουν κι αλλες τροφες...

τι να κανεις αμα δε το θελει;;;

εμεις τρωμε τα παντα;;; δεν υπαρχουν πραγματα που δε τα τρως με τιποτα;;; ετσι ειναι και τα μωρα... σαν μικρογραφιες μας....

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιεμαι , τα συστατικα που πρεπει απο το αυγο τα ''περνει'' αν φαει κατι που εχει μεσα αυγο?πχ. κεικ, κρεπα,κτλ.? ή δεν μετραει ετσι?

 

Μια χαρά τα παίρνει, μην ανησυχείς...Άλλωστε, και η γιατρός εμένα, όταν είναι να μου πει να αποφύγω το αυγό (για κάποιο λόγο) μου λέει να μη φάει ούτε και ό,τι περιέχει αυγό, όπως κέικ!Άρα μετράνε όλα αυτά!!!!

 

Αφού τόσο δεν του αρέσει, εγώ λέω να μη βασανίζεσαι...Άστον, ας μην τρώει!Εμένα ΚΑΤΕΒΑΖΕ πρώτα το αυγό, για να φάει το τσουρέκι μετά!Δεν το έφτυνε...Οπότε ήμουν μάλλον τυχερή σε αυτό...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω, και δεν θελω να πιεζω το παιδι μου να φαει με το ζορι κατι που δεν του αρεσει, απ την αλλη βεβαια με αχγωνει πολυ το φαγητο του, να μην εχει ελληψη βιταμινων και απαραιτητων τελοσπαντων συστατικων για τον οργανισμο του..

Link to comment
Share on other sites

η μεσα στο τοστ καντο μελατο και μετα ληψε το στο τοστ γινετε πολυ νοστιμο!!!

 

Μελάτο δεν είναι το νερουλό??Πώς το ψήνεις μέσα στο τόστ???Δεν το κατάλαβα..Συγγνώμη...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

μια φιλη διατροφολογος μου ελεγε οτι τα αυγα δε τα εμπιστευεται και στη κορη της εδωσε να δοκιμασει μετα τους 15 μηνες.... και τη ρωτησα αν το παιδι το ειχε αναγκη πιο μικρο γιατι δε του το εδινε και μου απαντησε οτι επαιρνε τα στοιχεια απο αλλες τροφες....

ασε να περασει και ρος και του ξαναδοκιμαζεις, τωρα μπορει να το κανει απο πεισμα (υποσυνειδητα)... η οταν τρωτε εσεις αυγο ρωτα το αν θελει να δοκιμασει.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εφαγα ποτε στη ζωη μου αυγο...

 

Η μαμα μου ειχε απελπιστει δοκιμασε τα παντα οταν ημουν μικρη... τζιφος

 

Δεν εχω προβλημα να ειναι μεσα σε κεικ πχ αλλα μελατο και ομελεττα με τιποτα...

 

Δεν θα παθει τιποτα το παιδακι σου καλη μου, μην το ζοριζεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανεις το αυγο σου μελατο μετα τοα αλειφεις στο ψωμακι του τοστ και το ψινεις!!!

 

ΟΚ!!Έτσι ναι!!!Πολύ καλή ιδέα!!!!Λες να πιάσει για τον άντρα μου που ΔΕΝ έχει φάει ΠΟΤΕ του αυγό???Ούτε να το μυρίσει!Ταίζω τη μικρή όταν λείπει, την πλένω μετά και όταν έρχεται λέει "έφαγε αυγό??Μυρίζει!" Μια φορά του ζήτησα να της πλύνει τα μούτρα μετά από αυγό και αρνιόταν!!!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

και εμένα ο μικρός ενώ ετρωγε τον κρόκο αηδίαζε στο ασπράδι,έτσι ξεκίνησα να του το βάζω μεσα στην φρουτόκρεμα άλλοτε το έτρωγε με το ζόρι βέβαια και άλλοτε όχι.Μέχρι που μία μέρα μόλις τελείωσε η κρέμα μου έκανε εμετό!!!!:confused::confused: Κόντεψα να τα βγάλω και εγώ!Απο τότε τον άφησα για λίγο καιρό και όταν ξαναδοκίμασα το έτρωγε κανονικότατα και με ευχαρίστηση!!

NNPYp2.png
Link to comment
Share on other sites

join the club!!!ουτε κι εμεις το τρωμε!!!σιγουρα ομως παιρνουν τα θρεπτικα συστατικα απο αλλες τροφες...μια πολυ καλη ιδεα ειναι η μακαρονοπιτα μιας και παιρνει αρκετα αυγα!!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ο δικός ενώ στην αρχή το έτρωγε, (όχι με ευχαρίστηση και γενικά με το ζόρι) το έχει κόψει εδώ και μήνες...Σταμάτησα να τον πιέζω γιατί πήγαινε να κάνει εμετό! τι να κάνουμε; με το ζόρι δεν γίνεται.

Να πω και την αλήθεια δεν με απασχολεί πλέον ενώ στην αρχή στενοχωριόμουν. Ούτε ο άντρας μου το τρώει καθόλου! Σιγά τι θα πάθουν αν δεν φάνε; καλό είναι αλλά δεν θα σταματήσει και η αναπτυξή τους!

 

Καλύτερα πάντως κορίτσια να μην δίνεται μελάτο αυγό αλλά να βράζει τουλάχιστον 6 λεπτά. Η παιδίατρός μου ήταν κατηγορηματική σε αυτό γιατί την περίοδο που ξεκινήσαμε το αύγό είχε ασθενείς αρκετά παιδάκια με σαλμονέλα στο νοσοκομείο.Προσοχή λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ της κάνω το εξής (πράγμα που μου σύστησε φίλη παιδίατρος):

Εφόσον το παιδί τρώει κοτόπουλο σούπα, με ρυζάκι, καροτάκια, κολοκύθια, κτλ., μπορώ να του το αυγοκόβω. Βέβαια να τονίσω εδώ, ότι αφού ρίξω το αυγό χτυπημένο μέσα στο φαγητό που έχει κρυώσει αρκετά για να μην δέσει αμέσως, το βράζω για 5 λεπτά όλο μαζί για να είμαι σίγουρη. Ρίχνω και λεμονάκι και γίνεται πεντανόστιμο, ούτε που καταλαβαίνει τίποτα από αυγό. Το ίδιο κάνω και στα γιουβαρελάκια...

Το ξέρω ότι έτσι δεν τρώει όλο το αυγό με τη μία, αλλά επειδή συνήθως μαγειρεύω για 2 μέρες, είμαι σίγουρη ότι το έχει φάει στο διάστημα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δεν τρώει το αυγό βραστό, έτσι εδώ και πολύ καιρό της το κάνω ένα είδος ομελέτας στο φούρνο, χτυπάω το αυγό προσθέτω 1 κουτ. σούπας αλεύρι και ελάχιστο νερό να γίνει ένας χυλός. Αλοίφω ένα πολύ μικρό πυρεξάκι με βιτάμ, ρίχνω το χυλό και από πάνω κομμάτια βιτάμ και τυρί φέτα και το ψήνω. Μόνο έτσι το τρώει μέρα παρα μέρα.

Πρόσφατα δοκίμασα και την συνταγή που έχει στο κουτί της custurd power όπως είναι η κρέμα αραβοσίτου όπου προσθέτεις στο τέλος και ένα χτυπημένο αυγό και έφαγε αρκετή ποσότητα.

Βέβαια το πρώτο έχει αλάτια από το τυρί και το δεύτερο ζάχαρη αλλά τι να κάνουμε αφού δεν παίρνει σίδηρο αρκετό λόγω απέχθειας προς το κρεας.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...