Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψείρες από περιστέρια! SOS!!!


Recommended Posts

Ο τίτλος τα λέει όλα... είμαι στα πρόθυρα νευρικής κρίσης... Τα κατά τα άλλα συμπαθέστατα πτηνά έκανα φωλιά στο παράθυρο της σκάλας και δεν πρόλαβα να τα διώξω. Το αποτέλεσμα είναι ότι βρήκα ψείρες και συγκεκριμένα σε μια γωνία του σαλονιού, που έχει παραθυρο μερικά μέτρα από τη φωλιά. Παλιότερα είχαμε πάθει το ίδιο στο μπάνιο, ψέκασα με baygon, έπλυνα τα πάντα και τέλος. Φέτος όμως με το μωρό τι γίνεται? Έχω και δύο χαλιά χειροποίητα εκεί και δίπλα το πάρκο του μωρού... Έχω βάλει σκούπα 100 φορές από χτες και ψέκασα έξω από το παράθυρο, αλλά φοβάμαι μην έχουν ξεμείνει. Είναι και τόσο μικρές που σχεδόν δε φαίνονται οι άτιμες.

Για πείτε καμιά ιδέα γιατί θα μου σαλέψει... Τα χαλιά με ανησυχούν πιο πολύ που δεν βλέπω τι γίνεται μέσα στο μαλλί!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το έπαθα κι εγώ πέρσι το καλοκαίρι. Ρώτησα φαρμακοποιό και μου είπε ότι όσον αφορά το μπαλκόνι που είχαν κάνει φωλιά (δεν κατοικούμε το χειμώνα στο σπίτι) να ρίξω άφθονο νερό και χλωρίνη και θα ξενοιάσω. Μέσα στο σπίτι μου είπανε να ψεκάσω με τα κοινά κατσαριδοκτόνα και να βγω για μερικές ώρες έξω. Το έκανα και όταν γύρισα αέρισα το σπίτι (έτσι κι αλλιώς καλοκαίρι ήταν) και δεν υπήρχε τίποτα. Ρώτα τον παιδίατρό σου αν αυτό ενδείκνυται και για μωρό και αν θα φύγει από το χαλί η χημική επίδραση του σπρέυ.

Κοίτα τελικά πόσο χρήσιμος μπορεί να είναι ο Έλμερ καμμιά φορά!!!

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ψέκασα ξανά έξω από το σπίτι με baygon (γύρω από τα παράθυρα και στη φωλιά των πουλιών) και φύγαμε για μερικές ώρες. Μέσα δεν έχω ρίξει τίποτα γιατί φοβάμαι για το μωρό. Έψαξα και στο ίντερνετ αρκετά και διάβασα ότι σε 3 εβδομάδες ψοφάνε αν δεν τσιμπήσουν πουλί, οπότε δεν ανησυχώ τόσο. Ρούφηξα τα πάντα άπειρες φορές με τη σκούπα, θα περάσω και με ξύδι τα χαλιά και μετά για καθάρισμα. Ευτυχώς δεν ξαναείδα κανένα μαμούνι, εκτός από την πρώτη μέρα. Τη φωλιά θα την ξηλώσω οριστικά και θα βάλω εκείνα τα πλαστικά καρφιά να μην ξανάρθουν, τα αγαπάω, τα ταΐζω, τα λυπάμαι, αλλά όχι κι έτσι! Είχα το μωρό μια εβδομάδα στο υπνοδωμάτιο και την κουζίνα γιατί φοβόμουν μην έχει ξεφυγει τίποτα...

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω κατι?

πως ειναι οι ψειρες απο περιστερι κ πως τις καταλάβαινεις? το τελευταιο καιρο μαζευονται πολλα περιστερια στο μπαλκονι μου που αλλες φορες τα διωχνω κ αλλες οχι αλλα τωρα με αυτο που διαβασα, με αγχωσατε.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν είσαι από χωριό, είναι σαν κοτόψειρες... :)

Αν είσαι παιδί της πόλης, μμμμ, λοιπόν, είναι ένα πολύ μικροσκοπικό μαμούνι, χρώματος από καφέ έως άσπρο (καφέ αν έχει πιει αίμα, άσπριδερό αν είναι νηστικό), το οποίο είναι πολύ μικρότερο από κεφάλι καρφίτσας. Για να δεις ότι έχει πόδια, χρειάζεσαι μεγενθυντικό φακό! Φαντάσου ένα κόκκο σκόνης που περπατάει...

Πάντως δεν χρειάζεται να ανησυχείς αν δεν υπάρχει φωλιά εκεί τριγύρω. Εμείς δύο φορές την έχουμε πατήσει γιατί υπήρχε φωλιά στον τοίχο που έχουμε παράθυρο με πουλί που ψόφησε μέσα. Όταν ψοφήσει το πουλί, δεν έχουν να φάνε και βγαίνουν στη γύρα για υποψήφια θύματα. Επίσης, το ίδιο γίνεται και αν πετάξουν τα μικρά και δεν ξαναγεννήσει η μάνα και μείνει άδεια η φωλιά, οι ψείρες βγαίνουν παγανιά!

Όπως βλέπετε το μελέτησα το θέμα. :) Πάλι φαγούρα με έπιασε...

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι από χωριό, είναι σαν κοτόψειρες... :)

Αν είσαι παιδί της πόλης, μμμμ, λοιπόν, είναι ένα πολύ μικροσκοπικό μαμούνι, χρώματος από καφέ έως άσπρο (καφέ αν έχει πιει αίμα, άσπριδερό αν είναι νηστικό), το οποίο είναι πολύ μικρότερο από κεφάλι καρφίτσας. Για να δεις ότι έχει πόδια, χρειάζεσαι μεγενθυντικό φακό! Φαντάσου ένα κόκκο σκόνης που περπατάει...

Πάντως δεν χρειάζεται να ανησυχείς αν δεν υπάρχει φωλιά εκεί τριγύρω. Εμείς δύο φορές την έχουμε πατήσει γιατί υπήρχε φωλιά στον τοίχο που έχουμε παράθυρο με πουλί που ψόφησε μέσα. Όταν ψοφήσει το πουλί, δεν έχουν να φάνε και βγαίνουν στη γύρα για υποψήφια θύματα. Επίσης, το ίδιο γίνεται και αν πετάξουν τα μικρά και δεν ξαναγεννήσει η μάνα και μείνει άδεια η φωλιά, οι ψείρες βγαίνουν παγανιά!

Όπως βλέπετε το μελέτησα το θέμα. :) Πάλι φαγούρα με έπιασε...

 

οκ ευχαριστώ!καλα εμενα μ εχει πιασει φαγουρα απ την ωρα που το πρωτοδιαβασα το θεμα :-P

ελπιζω να τις ξεφορτωθεις γρηγορα κ ανωδυνα!!

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...