Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Από που ψωνίζετε... αυγά?


Recommended Posts

:oops::oops::oops:

οκ ξέρω ίσως είναι παντελώς άκυρο το ερώτημα αλλά.... τι να κάνω ρε κορίτσια κι αγόρια?

 

ήθελα να δίνω στον μικρό μου μόνο φρέσκα αυγά...

βρέθηκε μια θεία που έχει κοτούλες και θα μας έστελνε λέει....

Πήρα 3 αυγά απ τη γειτόνισσα που μας έδωσε όμως κι αυτά ήταν όλα κι όλα τα φρέσκα αυγά που έχουν πέσει στα χέρια μου...

Ακουσα για "αυγουλάδες" που υπάρχουν στις Λαϊκές αλλά εγώ λαϊκή δεν πάω... είμαι στη δουλειά

 

Είχα ξεκινήσει λοιπόν, έχουμε δοκιμάσει αυγουλάκι με τα 3 της γειτόνισσας αλλά εκεί σταματήσαμε

Τι να κάνω? :oops:

Από που ψωνίζετε αυγά? Τους δίνετε αυγά του σούπερ μάρκετ ή όχι? Αν ναι, ποια?

 

Είμαι υπερβολική ε? :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγώ γλυκιά μου έχω την τύχη να παίρνω φρέσκα αυγουλάκια από το χωριό...έχει κι η θεία μου κοτούλες που θα μου δίνει όταν με το καλό αρχίσουμε να τρώμε αυγά...αλλά έχουμε κι έναν γείτονα στο χωριό που έχει πολλέεεεεεεεεεεεεεεεεεες κοτούλες κι έτσι ειμαι βολεμένη...

μήπως να στα στέλνω με κούριερ;;; :lol::lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Οσο μπορω να βρω αυγα φρεσκα απο γνωστα ατομα τα προτιμω, αλλα επειδη αυτα δεν τυχαινουν καθε μερα, τα αυγα της λαικης ειναι καλα... Αν εχεις καποιο κοντινο σου ατομο που να πηγαινει στη λαικη μπορεις να του πεις να σου παρει μια καρτελα απο τον αυγουλα που ψωνιζει και εμπιστευεται... Του σουπερ μαρκετ ειναι η τελευταια λυση, αλλα οταν δεν βρισκεις απο τα υπολοιπα τι να κανεις...

 

Παντως να πεις σε ολους να ξερουν οταν βρουν φρεσκα αυγουλακια να σου φερνουν μερικα για το παιδι..

 

Αλλιως, παρε κανα δυο κοτουλες στο μπαλκονι, ετσι κι αλλιως εκει θα καταλήξουμε σε λίγο :lol::lol:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω δυστυχως δεν εχω κανενα γνωστο με κοτες, μονο το καλοκαιρι οταν παμε στο χωριο,οποτε περνω απο του σουπερ μαρκετ βιολογικα που πανω γραφη την ημερομηνια συσκευασιας κ ληξης.Τα προτιμω απο της λαικης που δεν ξερεις ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ για την προελευση τους,θα μου πεις ξερεις της εταιριας?οχι απλα τα θεωρω λιγο καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Εμάς επειδή μένουμε χρόνια στην ίδια γειτονιά, ο αυγουλάς της λαικής μας μας έχει πελάτες από τότε που ήμασταν εμείς μωρά! Όπως και ο ψαράς μας! Τουλάχιστον για ψάρι και αυγό είμαστε καλυμένοι. Τώρα για όλα τα άλλα, ο θεός και η ψυχή τους!

Η λαική πάντως ξεκινάει πολύ πρωί, μήπως αν δεν μπορεί να σε εξυπηρετήσει κανείς άλλος, μπορείς να περνάς εσύ πριν πας στη δουλειά ή ο άντρας σου;

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πιστευω οτι εκτος απο το χωριο αν δεν μπορουμε να εχουμε γιατι δεν εχουμε ολοι χωρια(ευτυχως εμας ο παππους μας εχει κουτουλες-ετσι τις ελεγα εγω μικρη) καλυτερα να παιρνουμε βιολογικα, τουλαχιστον ετσι σκεφτομαι για μας. Γιατι ξερεις(..?) οτι οι κοτες δεν τρωνε τροφες με τοξινες..Στην λαϊκη μονο αν τον ξερεις μπορεις να τον εμπιστευτεις!!Αυτη ειναι προσωπικη μου αποψη και ετσι θα κανω οταν αρχισουμε τα αυγουλακια ή απο το χωριο ή του παππου.

Link to comment
Share on other sites

εμείς γενικώς δεν τα πολυτρωμε σαν οικογένεια, οπότε δεν με νοιάζει ιδιαίτερα για το θέμα του αυγού. Στο εξοχικό μας οι γειτονες έχουν κότες και που και που μας δίνουν κανενα αύγό, οπότε καλυπτόμαστε έτσι. Όσο για τα βιολογικά που λέει η vann και αυτά δεν ξέρω, μια φορά που τα πήρα ήταν μέσα ασπρος ο κροκος, τι σοϊ βιολογικά είναι, δεν μπορώ να καταλάβω, για αυτό και δεν τα ξαναπήρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε γμτ εχω γυρίσει όλα τα σούπερ μάρκετ και δεν τα βρίσκω αυτά βρε Μανίνα μου

Ακόμα και στον Βασιλόπουλο που έχει το γάλα τους, τα αυγά τους δεν τα είδα :(

Εσύ από τι σουπερ μάρκετ ψωνίζεις?

Link to comment
Share on other sites

αχ σε λίγο καιρό θα έχω κι εγώ την ίδια απορία και ανησυχία :?

 

και εμείς έχουμε χωριό και με κοτούλες ! ... μόνο που οι παππούδες δεν μας μιλάνε ... από την βάφτιση ακόμα γιατί λεει δεν τους φέρθηκα καλά (στη βάφτιση) και να σκεφτείτε τους έδωσα και το όνομα :shock:

 

τέσπα! manina sos που θα τα βρούμε τ' αυγά της Αμ. Γεωρ. Σχολής;;;

age.png
Link to comment
Share on other sites

αχ σε λίγο καιρό θα έχω κι εγώ την ίδια απορία και ανησυχία :?

 

και εμείς έχουμε χωριό και με κοτούλες ! ... μόνο που οι παππούδες δεν μας μιλάνε ... από την βάφτιση ακόμα γιατί λεει δεν τους φέρθηκα καλά (στη βάφτιση) και να σκεφτείτε τους έδωσα και το όνομα :shock:

 

τέσπα! manina sos που θα τα βρούμε τ' αυγά της Αμ. Γεωρ. Σχολής;;;

 

αν σε παρηγορεί κι εγώ που είχα να μου στέλνουν αυγουλάκι, ο doc είπε ρητά όχι...μα καλά και από τα αυγά τα παίρνουν???? Υπάρχει ελεγχος λέει...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

οταν παμε στη πεθερα μου παιρνουμε απο εκει, μια φορα πηραμε απο λαικη και ουτε εμεις δεν τα φτιαξαμε, της ειπαμε κιολας οτι ειναι για μωρο. Του ΣΜ ειναι φρεσκοτατα αλλά και του φουρνου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ έχω από το χωριό από τα πεθερίκια μου, και όταν δε φτάνουν (από τώρα μέχρι την Άνοιξη που δεν κάνουν οι κότες αρκετά) παίρνω είτε από το Βασιλόπουλο βιολογικά (δεν τα έχω δει της Γεωργικής Σχολής) είτε από τα βιολογικά της γειτονιάς μου που φέρνει πιστοποιημένα από κάποιον παραγωγό κοντά στην Αθήνα. Έτσι το είχα κάνει και το Πάσχα που βάψαμε, πήρα από τη βιολογικού μου...

Link to comment
Share on other sites

Βιολογικά έχουν και οι Βλαχάκης και τα Χρυσά Αυγά

απλά ο πρώτος έχει και πιστοποίηση από την green peace για μη γενετικά τροποποιημένα τρόφιμα (Δλδ οι κότες τους είναι καλοταϊσμένες :lol: )

 

Τελικά την ίδια μέρα που αναρωτιόμουν, έστειλε η Θεία 6 αυγουλάκια :lol:

Δεν έλεγα να κερδίσω και το Λόττο? :lol:

Τέλος πάντων, κατέληξα ότι μετά θα παίρνω Βιολογικά Βλαχάκης απ το σούπερ μάρκετ :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ο φούρνος έχει πάντα φρέσκα αυγά, λόγω του ότι χρησιμοποιεί πολλά και δεν του μένουν! :wink:

και αν παίρνει σε καλύτερη τιμή αυτα που λήγουν επειδή θα τα χρησιμοποιήσει άμεσα?

(δεν το λέω τυχαία :roll:)

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια παντως εμενα που εχουμε θεμα με αλλεργιες η γιατρος συστησε να παιρνουμε αυτα του τυπου χρυσα αυγα για παιδια και τετοια που ειναι ελεγχομενο το τι τρωνε παρα φρεσκα που οι κοτες τρωνε οτι βρισκουνε...και εγω στην αρχη γελασα...ελα ομως που με τα τυποποιημενα η μικρη δε φουντωνει οταν τρωει τον κροκο(γιατι μονο αυτο προς το παρον τρωμε)και με αυγο απο χωριο που μας δωσανε εφουντωσαμε και ηπιαμε φαρμακακι...

 

 

μπορει κανεις να το εξηγησει???αρχιζω τελικα να πιστευω την εξηγηση της γιατρου.....αν δε το εβλεπα δε θα το πιστευα....οποτε η απαντηση στην ερωτηση σου ειναι απο το σουπερ...

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

αχ λυπαμαι τωρα ειδα πως με ψαχνατε χαχαχα

 

 

γκαλατ εχεις δικιο απο Βασιλοπουλο ψωνιζω! Εκει βρίσκω και το γάλα και τα αυγα :wink:

 

 

όμως αν δε βρω Αμερικανικης Γεωργικης σχολης παιρνω Βλαχακη,παλι επιρρεασμενη απο greenpeace.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναμε κ εμεις σε ενα μηνα κροκο! Δεν θα ρισκαρω ν απαρω απο το σουπερ μαρκετ/λαικη/φουρνο. Θα μου στελενει ο μπαμπας μου! Ξερω τι τα ταιζει κ ειναι σιγουρα. Ε κ για την περιοδο που οι κοτουλες του δεν κανουν πολλα αυγα θα βρισκει απο καμια θεια! Και κοτοπουλο που ξεκινισα του δινω απο το χωριο , το ιδι κ μοσχαρι που εσφαξε καποιος ξαδερφος του νονου μας δικο του! Τουλαχιστον να ξεκινησουν με τροφες οσο το δυνατον γινετε πιο αγνες.

Αν δεν ειχα την επιλογη του χωριου,σιγουρα θα πηγαινα στα βιολογικα.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Μόλις ξεκινήσαμε αυγό και μου γεννήθηκε η απορία από που προμηθεύεστε τα αυγά που δίνετε στα μωράκια σας. Προτιμάτε αυτά του σούπερ μάρκετ π.χ. ελευθέρας βοσκής, βιολογικά, εμπλουτισμένα με ω3.... κτλ ή από λαική, από χωριό ή κάποια γνωστή σας?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Τα αυγά του super και της λαϊκής δεν τα εμπιστεύομαι, εκτός από τα αυγά της Γεωργικής Σχολής Θεσ/κης. Σχεδόν πάντα παίρνω από μία γειτόνισσα πού έχει δικές της κότες και πάντα είναι φρέσκα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...