Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζητούνται εθελοντές/συνοδοί για παιδιά με ειδικές ανάγκες


Recommended Posts

Ζητούνται εθελοντές/συνοδοί παιδιών με ειδικές ανάγκες (τα περισσότερα με αυτιστικές διαταραχές) από σύλλογο που εδρεύει στο Κορωπί και πιο συγκεκριμένα για τον σύλλογο Γονέων Κηδεμόνων και Φίλων ΑΜΕΑ Κορωπίου "Αγάπη και Ελπίδα" όπου είμαι και εγώ μέλος. Τους χρειαζόμαστε για να συνοδεύουν τα παιδιά μας κάθε Σάββατο άλλωτε πρωί και άλλωτε μεσημερι για 4 ώρες, στις γυμναστικές τους δραστήριότητες, δηλαδή στο κολυμβητήριο, στην ιππασία ή στο Γυμναστήριο.

Δεν υπάρχουν ιδιαίτερα πρόσόντα που να ζητάμε, ούτε υπάρχει όριο ηλικίας, μιας και το μόνο προσών τους θα πρέπει να είναι η αγάπη, αυτή χρειάζεται για να κρατήσεις ένα παιδί από το χέρι και να το συνοδέψεις,ένα παιδί που μιλάει μόνο με τα μάτια και την καρδιά του που σε εμπιστεύεται για να το βοηθήσεις να ντυθεί και να ξεντυθεί γιατί μόνο του δεν μπορεί, να καθήσεις δίπλα του στο δημοτικό λεωφορείο που τα παει στις γυμναστικές τους δραστηριότητες!!!

Μόνο αυτό να είναι δίπλα τους και να τα κρατάνε από το χεράκι...

Δίνεται και κάποιο χατζιλίκι στους συνοδούς, 20 ευρώ για το κάθε Σάββατο, για τα λειτουργικά τους έξοδα, τα έξοδα δηλαδή μετακίνησης και για 'ένα καφέ"!!!

 

Θέλω εδώ να τονίσω ότι δίχως την συμμετοχή των εθελοντών/συνοδών το

προγραμμα αυτό ίσως κάποια στιγμή να μην μπορεί να εξυπηρητήσει τα

παιδιά μας, γιατί εκείνοι είναι που προετοιμάζουν τα παιδιά να

ντυθούν, να κάνουν ντους και να τα συνοδέψουν στην γυμνάστρια που

βρίσκεται ήδη μέσα στην πισίνα κλπ.

 

Οποιος πιστεύει ότι μπορεί να βοηθήσει και να προσφέρει, ας επικοινωνήσει μαζί μου με πμ ή στο e-mail ( [email protected] ) για λεπτομέριες.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αγγελική

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


Και να μην ξεχνάμε οτι πάντα υπάρχει ανάγκη για εθελοντές στα πρωινά Σαββατιάτικά αθλητικά προγραμματά μας, καθώς και στην δημιουργική απασχόληση που αρχισαμε απο φετος, ένα απογευμα την εβδομάδα(κάθε Τρίτη), για λιγες ώρες, στα καινούργια μας γραφεία στο Κορωπί Αττικής.

Διαβάστε τα νέα μας αναλυτικά στο http://www.noesi.gr/agapikaielpida

Οποιος νομίζει οτι μπορεί να προσφέρει, δωρεάν, λίγο απο τον χρόνο του, βοηθώντας τα παιδιά μας να κοινωνικοποιηθούν, ας επικοινωνήσει μαζί μου.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αγγελική Παπασταύρου

αντιπρόεδρος του συλλόγου "Αγάπη και Ελπίδα"

[email protected]

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

αγγελικη ,μου ξερεις οτι ειμαι απο θεσ-νικη αλλα οτιδηποτε αλλο χρειαστεις για τον συλλογο(ξερεις τι ειδους υλικα μπορω να σου προμηθευσω)στειλε μου πμ...

φιλα το γλυκουλινι μου...

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΜΕΝΩ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ!ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΑΠΟ ΕΔΩ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ!ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΟΥΝ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΠΟΛΥ ΤΑ ΑΘΩΑ ΜΑΤΙΑ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ!

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά αυτό που με εχει συγκινήσεις την τελευταια εβδομάδα μεχρι και σήμερα ειναι οτι στην Θεσσαλονίκη οι ανθρωποι και μαλιστα οι νεοι ειναι πολυ ευαισθητοποιημένοι.

Μπράβο σε ολους σας !!!

Εχω λαβει αρκετά emails αλλα και πμ για προσφορά εθελοντικής εργασίας και ειναι αποκλειστικά ατομα απο Θεσσαλονίκη.

Με οτι γνωσεις και οτι ενημερωση ειχα, τους εδωσα καποιες διευθύνσεις για συλλογους βόρεια και μαλιστα με χαρά με ευχαριστησαν για αυτές τις πληροφορίες που θα τους εδιναν την δυνατότητα να συνεχισουν να προσφερουν το εργο τους.

Ειναι φοβερό. Σας βγάζω το καπέλο ειλικρινά.

 

Αγγελική

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υποκλινομαι με σεβασμο σε ολες αυτες τις μανες που μεγαλωνουν τα χαρισματικα τους παιδια με τοσο αγωνα και με τοση θυσια...ποσο δυναμη και ποσο κουραγιο πρεπει να εχει μια μανα για να μην λυγισει οταν καποιες φορες φτανουν και αυτες στα ορια τους?

Εμεις απο μακρια κανουμε ελαχιστα πραγματα ..τιποτα,,μηδαμινα..

ειναι δικος σας ο αγωνας Αγγελικη μου και ειμαι υπερηφανη που σας γνωριζω εστω και ιντερνετικα..

Link to comment
Share on other sites

Αngela αυτη την περιοδο δεν ειμαι σε θεση να βοηθησω γιατι εχω μικρο παιδακι και ειμαι ολη την ημερα μονη μου και μετα βιας ανταποκρινομαι στις αναγκες του αλλα θα με ενδιεφερε να βοηθησω και να γινω συνοδος σε κανενα χρονο που θα εχει ξεπεταχτει ο Μαριος. Αν με οποιοδηποτε τροπο μπορω να βοηθησω για κατι αλλο τωρα να με εχεις στα υποψην.

Link to comment
Share on other sites

Αngela αυτη την περιοδο δεν ειμαι σε θεση να βοηθησω γιατι εχω μικρο παιδακι και ειμαι ολη την ημερα μονη μου και μετα βιας ανταποκρινομαι στις αναγκες του αλλα θα με ενδιεφερε να βοηθησω και να γινω συνοδος σε κανενα χρονο που θα εχει ξεπεταχτει ο Μαριος. Αν με οποιοδηποτε τροπο μπορω να βοηθησω για κατι αλλο τωρα να με εχεις στα υποψην.

Ειμαι σιγουρη οτι και σε ένα χρονο θα μας εισαι πολυτιμη βοήθεια!!! :)

Σε ευχαριστώ και εσένα και ολες τις κοπελιες που δηλωσαν οτι επιθυμουν να βοηθήσουν

Αγγελική

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ζητάμε και χορηγούς για τα αθλητικά προγραμματά μας καθώς και για την χρηματοδότηση των λειτουργικών εξόδων συντήρησης των γραφείων μας.

Οποια εταιρεια μπορει να συνεισφέρει, με οποιοδήποτε ποσό, μεσω δωρεάς, που αλλωστε εκπιπτει και απο την εφορία, θα ειναι ευπρόσδεκτο.

Επίσης οποιος γνωριζει καποια εταιρεία που κανει συχνά χορηγιες, θα ηθελα να μου την επισημάνει, ωστε να έρθω προσωπικά σε επαφή μαζί τους, να τους ενημερώσω για τις δραστηριότητες και τις αναγκες μας.

 

Σας ευχαριστώ πολυ

 

Αγγελική Παπασταύρου

αντιπροεδρος του συλλογου για παιδιά με ειδικές ανάγκες

"Αγάπη και Ελπίδα"

[email protected]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...