Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κρατάει το φαγητό στο στόμα, δεν το ανοίγει!


Recommended Posts

η μικρη μου ειναι 17 μηνων.εχει βρει καινουριο παιχνιδακι και με εχει τρελλανει....κραταει τη τελευταια μπουκια στο στομα οσο αντεξει,την εχω αφησει και εχει αντεξει μια ωρα.παιζει αλλα με το στομα ερμητικα κλειστο.τι της λεω ανοιξε,τι της δινω μια λιχουδια για να καταπιει και να ανοιξει,τι της το ανοιω με το ζορι.τιποτα το κραταει εκει και βαζω δαχτυλο να της το βγαλω .ουτε το φτυνει ουτε το καταπινει.καμια ιδεα πως να το σταματησει?ειναι γελοιο αλλα πολυ εκνευριστικο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


παλι καλα που κραταει μονο την τελευταια μπουκια!θα σου προτεινω να μη της δινεις σημασια.οσο βλεπει οτι σε ενοχλει τοσο θα το κανει!αστην να δεις ποσο θα αντεξει

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα, είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και σίγουρα θα χρειαστώ βοήθεια. Εχω ένα γιό 14 μηνών. Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι δεν τρώει. Δεν τρώει τα φρούτα πίνει γάλα μόνο το βράδυ 200 ml με το ζόρι και το μεσημεριανό το κρατάει στο στόμα και το στόμα ανοιχτό. Στην αρχή και η παιδίατρος δεν ανησυχούσε και μου έλεγε να το αφήνω να πεινάσει και να μην το πιέζω, αλλά τώρα μου έδωσε βιταμίνη… Έχω απελπιστεί και δεν ξέρω τι να κάνω … :(

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια..

να πω κ εγω τη γνωμη μου ....

εφοσον ταλαιπωριεστε με αυτο το θεμα,γιατι δεν τα αφηνεται μεχρι να πεινασουν...μην τα πιεζεται...τα παιδακια σε αυτη την ηλικια ειναι αντιδραστικα.......θα πεινασουν που θα πανε.......

αλλα δεν θα δωστε καθολου σνακ-γλυκα......τι θα κανουν ,ποσο θα κατσουν νηστικα;;;;;;;;ολη μερα;;;;δεν το νομιζω.....

το εχω κανει κ με πολυ μεγαλη επιτυχια/.....

εκανα την καρδια μου πετρα,αλλα για καλο....και το κοψανε..........

δοκιμαστε το κ μην νομιζετε οτι θα παθει κατι με λιγες ωρες που θα εχει να φαει!!!!!

γνωμη δινω..........

 

 

ειχα δει κ στη νταντα κατι παρομοιο κ χειροτερο,οτι εβαζε στο σωμα το εκανε εμετο..του ειχε γινει εμμονη ιδεα.........

δεν ξερω,με εχει βοηθησει παρα πολυ η νταντα πρωτων βοηθειων(στα περιισοτερα τουλαχιστον θεματα),,εχω κ το βιβλιο της κ συμβουλευομαι οπου ζοριζομαι......

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς είχαμε το ίδιο πρόβλημα με τον μεγάλο μου γιο (τώρα είναι 5 ετών) όταν ήταν πιο μικρούλης. Για ώρες κρατούσε φαγητό στο στόμα. Ακόμα και νερό που έπεινε από το παγουρίνο του... κατάφερνε να το πιει χωρίς να καταπιεί την μπουκιά του.

Προσπαθούσαμε να σκαρφιστούμε διάφορους τρόπου για να τον κάνουμε να καταπιεί.... του δίναμε γιαουρτάκι ή 2-3 πατατάκια που του άρεσαν... αυτά για να τα φάει καταπιεί έπρεπε να καταπιεί και ότι είχε ήδη μέσα στο στοματάκι του... τις περισσότερες φορές βέβαια του το βγάζαμε με το δάκτυλο....

Το πρόβλημα το ξεπεράσαμε όταν πήγε παιδικό (3 ετών) και δεν το ξανάκανε.

Προτείνω να μην το αφήσεις... μας χάλασε ένα δοντάκι έτσι... και να σημειώσω ότι και τα δοντάκια του τα πλέναμε και δεν του άρεσαν τα γλυκά.

Ηλίας 5/7/2007

Νικόλας 3/4/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως τον έχω αφήσει και νηστικό , αλλά δεν είχε αποτέλεσμα, το ίδιο πάλι δεν έφαγε … εξάλλου δεν είναι μια μέρα το πρόβλημα. Πόσες μέρες τον αφήνεις νηστικό … :confused:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω τελικα οιτ ειναι θεμα παιδιου.την αφησα νηστικη και δεν το καταπιε.το καταπιε μονο για να πιει νερο μετα απο αρκετη ωρα αφου κορακιασε.προσπαθησα να την καλοπιασω με γλυκο αλλα η πονηρω τα εφτυσε για να το φαει.τωρα μπουκωνει μονο αν δεν της αρεσει το φαγητο οποτε την παραταω και δεν την ταιζω αλλο.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω τελικα οιτ ειναι θεμα παιδιου.την αφησα νηστικη και δεν το καταπιε.το καταπιε μονο για να πιει νερο μετα απο αρκετη ωρα αφου κορακιασε.προσπαθησα να την καλοπιασω με γλυκο αλλα η πονηρω τα εφτυσε για να το φαει.τωρα μπουκωνει μονο αν δεν της αρεσει το φαγητο οποτε την παραταω και δεν την ταιζω αλλο.

 

Νομίζω ότι όσο καταλαβαίνει ότι σε ενοχλεί τόσο το κρατάει. Κάνε την αδιάφορη και θα το ξεπεράσει :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...