Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργία σε αυγό ή μέλι?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες! Το μωρό μου είναι 14 μηνών και δεν της αρέσει καθόλου το αυγό. Ελάχιστα έχει φάει γιατί ή δε θέλει να το δοκιμάσει ή το φτύνει. Επειδή ούτε εμένα μου αρέσει δεν πολυεπιμένω. Σήμερα είχαμε φαγητό με πολλά αυγά (τάρτα με λαχανικά) και έφαγε μερικές κουταλιές. Έκανε 2 φορές ευκύλια πρασινωπή (συγγνώμη για τις λεπτομέρειες) και το βράδυ γουργούριζε η κοιλίτσα της και είχε δύο φορές λίγα κακά ταυτόχρονα με εμετό. Εκτός από το αυγό που έφαγε σήμερα έφαγε καιι κουλουράκιαι με μέλι που δεν τα έχει συνηθίσει. Μήπως να είνα αλλεργική στο αυγό? Ή την πείραξε στο μέλι? Ποια είναι τα συμπτώματα της αλλεργίας στο αυγό? Θα με βοηθήσουν οι απαντήσεις σας να καταλάβω τι της συμβαίνει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα! Νομίζω γενικώς πως η διαρροια δεν είναι ένδειξη αλλεργίας αλλά θα μοιραστώ τα πιο κάτω μαζί σου. Σε κάθε περίπτωση όμως καλό θα είναι να ενημερώσεις τον παιδίατρο.

 

Εμένα ο μικρός μου που είχε αλλεργία στο ασπράδι του αυγού είχε εμφανίσει κόκκινα μικρά σπυθουράκια στην κοιλίτσα του λίγα λεπτά μετά που το έφαγε.

Προσοχή όμως, ή αλλεργία στο αυγό χωρίζεται σε αλλεργία στον κρόκο και αλλεργία στο ασπράδι. Για αυτό το λόγο ο παιδίατρος σε συμβουλεύει να ξεκινήσεις το αυγό δίνοντας λίγο λίγο προοδευτικά κρόκο μέχρι να τον φάει ολόκληρο και κατόπιν σιγά σιγά ασπράδι. Έτσι θα είσαι σε θέση να γνωρίζεις σε τί είναι αλλεργικό το παιδί σου .. αν είναι τελικά.

Επίσης μετά τα δύο έτη γίνεται ειδική αλλεργική ανοσολογική εξέταση (Rast) που και αυτή χωρίζεται σε δύο μέρη άλλη για τον κρόκο άλλη για το ασπράδι. Εμείς την έχουμε κάνει και ευτυχώς ξεπέρασε την αλλεργία και πλέον όλα οκ είναι 3 1/2 χρονών.

Αν όντως υπάρχει αλλεργία στο αυγό χρειάζεται ειδική φροντίδα για το εμβόλιο ιλαράς παρωτίτιδας ερυθράς το οποίο επωάζει σε ασπράδι αυγού.

Τα παιδάκια που είναι αλλεργικά το κάνουν αργότερα από τα άλλα παιδάκια και συνήθως μέσα σε νοσοκομείο για να αντιμετωπιστεί τυχόν περιστατικό.

 

Σχετικά με το μέλι.. μου είχε απαγορεύσει η παιδίατρος μας να του δώσω μέχρι τα δύο του χρόνια.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως :)

Link to comment
Share on other sites

ο μικρος μου εχει αλλεργια στο αυγο...

ξεκινοντας λιγο λιγο με τον κροκο μολις εφαγε την πρωτη μυτουλα στο κουταλι αρχιζε να γεμιζει σπυρακια σε ολο το προσωπο... σε λιγα λεπτα ειχε γινει αγνωριστος ...ακολουθησε εμετος κανα δυο φορες και μετα νομιζω οτι ειχε και πρασινα διαρροικα κακα....

ενημερωσα την παιδιατρο και μου ειπε αποχη για κανα διμηνο απο αυγο...μετα απο δυο μηνες ξαναπροσπαθησα με ακριβως τα ιδια συμπτωματα ...

εχω κανει τεσσερις προσπαθειες και πλεον το αφησα το θεμα

τωρα ειναι 18μηνων δεν εχω δοκιμασει να του ξαναδωσω σκετο αλλα λιγο λιγο μεσα σε φαγητα πχ κεικ κουλουρακια τυροπιτακια αλλες φορες φουντωνει και αλλες οχι ..

 

 

μελι δεν επιτρεπει η παιδιατρος μας πριν τα δυο ...

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

ο εμετός μπορεί να θεωρηθεί σύμπτωμα αλλεργίας στο αυγό;και μάλιστα μετά από ήδη 2-3 φορές που έχει φάει;

μήπως μετά το αυγό δεν πρέπει να κοιμάται γιατι είναι βαρύ;και γιαυτο κάνει εμετό;

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω γενικώς πως η διαρροια δεν είναι ένδειξη αλλεργίας αλλά θα μοιραστώ τα πιο κάτω μαζί σου.

Η διάρροια είναι ένδειξη αλλεργίας

 

ο εμετός μπορεί να θεωρηθεί σύμπτωμα αλλεργίας στο αυγό;και μάλιστα μετά από ήδη 2-3 φορές που έχει φάει;

Και ο εμετός είναι ένδειξη αλλεργίας.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και μενα η παιδιατρος μου μετα τον χρονο μου ειπε κανονικα μελι!εκτος αν καποιο παιδακι εχει προδιαθεση για αλλεργιες και μηπως το απαγορεψε στο συγκεκριμενο παιδακι της κυριας.εμενα το τρωει κανονικα απο τον πρωτο χρονο κιολας μεσα σε κουακερ σε κεικ και μπισκοτα

Link to comment
Share on other sites

Oι απόψεις των παιδιάτρων διαφέρουν οπως βλέπω και πάλι.. Η δική μου λέει μετά τον χρόνο μπορώ να της δώσω μέλι, εδώ διαβάζω ότι πρέπει στα δύο χρόνια και κάποια λέει στα πέντε.. Γιατί όλες αυτές οι διαφορές απόψεων???

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε να δειτε.ο μονος λογος που λενε απαγορευετε το μελι ειναι καθαρα για θεμα αλλεργιας.απλα και εγω αναρωτιωμουν για πιο λογο μεχρι τα πεντε και οχι νωριτερα απο την στιγμη που το μελι ειναι τοσο θρεπτικο για τα παιδια μας.και παλι δεν μιλαω για παιδακια ευαισθητα σε αλλεργιες.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που απαγορεύεται το μέλι σε παιδιά κάτω των 12 μηνών είναι τα σπόρια ενός κλωστρηδίου που ενδέχεται να υπάρχουν στο μέλι και να βλαστήσουν στο ανώριμο εντεράκι ενός παιδιού και να προκαλέσουν την ασθένεια βοτουλισμός (ή αλλιώς αλλαντίαση).

Από τους 12 μήνες και μετά, απ' ότι έχω καταλάβει ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του. Ο δικός μας λέει μετά τους 18 μήνες για ασφάλεια και απ' ότι διαβάζω και οι υπόλοιποι λένε τα δικά τους.

Πάντως ΣΙΓΟΥΡΑ όχι μέλι πριν τους 12 μήνες.

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

μετά από 15 μέρες αποχής έδωσα ξανά στην κόρη μου αυγο και εκείνη έκανε πάλι εμετό,όχι αμέσως αλλά μετά το βράδι που θήλασε,το αυγό της τόδωσα στις 6 και θήλασε στις 9

και έχω τις εξής απορίες:

 

1. ειναι δυνατόν να εμφάνισε αλλεργία μετά από 4 φορές που είχε φάει και δεν εμφάνισε τίποτα;

2. δε θα είχε συμπτώματα αλλεργίας αφού εγώ τρώω κανονικά αυγά κι εκείνη θηλάζει 1 χρόνο και;

θα μιλήσω και με αλλεργιολόγο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

η εναλλακτικη απευαισθητοποιηση μπορει να βοηθησει πολυ στις παιδικες αλλεργιες γιατι για να γινει το τεστ δεν χρειαζεται ληψη αιματος και γινεται σε πολυ μικρες ηλικιες!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...