Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μικροί βιγκαν (χορτοφάγοι) - τι τα ταίζετε?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολύ ωραία μαγιονέζα γίνεται και με πατάτες. Δε θυμάμαι αναλογίες ακριβώς, αλλά βρασμένες πατάτες λιωμένες, με λάδι ξύδι και λίγη μουστάρδα αν θυμάμαι καλά.

Προτιμώ όμως τα φασόλια, σαν πιο θρεπτικά. Περισσότερη πρωτεΐνη και σίδηρο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μπράβο!!! Δε μεγαλώνω κανέναν μικρό βίγκαν, αλλά οι συνταγές σας, είναι καταπληκτικές ιδέες! Δεν είμαι βίγκαν οι ίδια, αλλά βετζετέριαν, αλλά αυτά που γράφετε είναι μία πολύ καλή επιλογή και μπορώ πού και πού να βάλω και το δικιά μου πινελιά, μιας που εγώ τρώω και γαλακτοκομικά.

Την Παρασκευή θα δοκιμάσω και τα κεφτεδάκια μελιτζάνας της mamaveg!

Πολύ ωραίο θέμα και δε με κάνει να νιώθω και "παράξενη", μιας που στην Ελλάδα δε συναντάς και πολλούς ανθρώπους που δεν τρώνε κρέας.

Link to comment
Share on other sites

Η συνταγή για dressing τύπου μαγιονέζας, που δίνει η Χλόη, μπορεί να δώσει ένα επίσης αξιόλογο αποτέλεσμα αν αντί για φασόλια μπει πατάτα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Χτές φτιάξαμε μπέργκερ από μαύρα φασόλια και έγιναν πολύ ωραία. Άρεσαν σε μικρούς και μεγάλους.

 

Συνταγή δε χρησιμοποίησα ως συνήθως :lol:. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κόκκινα η μπαρμπουνοφάσουλα αντί για μαύρα αν θέλετε. Βασικά ό,τι φασόλι θέλετε, ή και σε συνδυασμό.

 

Εβαλα περίπου 2-3 κούπες φασόλια βρασμένα και στραγγισμένα, γύρω στη 1 κούπα αλεύρι βρώμης,(μπορείτε να βάλετε ο,τι αλεύρι θέλετε), ένα κρεμμύδι, 2 σκελίδες σκόρδο, μια πιπεριά, πάπρικα, αλάτι πιπέρι. Μπορείτε να βάλετε κι άλλα πράγματα, όπως τριμμένο καρότο, ντομάτα, καλαμπόκι, ό,τι θέλετε. Λιώνετε όλα τα υλικά (στα παιδιά ,μου δεν αρέσουν τα κομματάκια, αλλιώς μπορείτε να λιώσετε τα περισσότερα φασόλια και να αφήσετε και μερικά σε κομμάτια, και να βάλετε τις πιπεριές σε κύβους). Φτιάχνετε μια ζύμη που να πλάθεται, βάζωντας όσο αλεύρι χρειάζεται ωστέ να μην κολάει πολύ στα χέρια. Μη βάλετε πολύ αλεύρι γιατί θα γίνουν στεγνά. Μπορείτε να βάλετε και μερικές κουταλιές τριμμένο λιναρόσπορο για να μην διαλύονται.

Τα ψήνετε σε αντικολλητικό χαρτί στους 230 περίπου.

 

Τα έβαλα μετά σε ψωμάκι ολικής με φασουλομαγιονέζα, ντομάτα αγγούρι, αγγουράκι τουρσί και για τους μεγάλους πρόσθεσα μουστάρδα και κρεμμύδι. Κάναμε και τραγανιστές πατάτες φούρνου και σαλάτα λάχανο κάροτο.

 

Φάγαμε ένα ταψί μπιφτέκια οι 4 μας. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παστίτσιο

 

Απλά παίρνουμε την αγαπημένη μας συνταγή για παστίτσιο, και χρησιμοποιούμε φυτικό γάλα για τη μπεσαμέλ, στις ίδιες αναλογίες, και κιμά σόγιας, ή ψιλοκομμένα μανιτάρια για τον κιμά.

:)

 

To ίδιο μπορούμε να κάνουμε με το μουσακά, τα λασάνια, τα κανελόνια...

 

Αντί για τυρί στα μακαρόνια, τρίβουμε στο μούλτι ωμά κάσιους, με λίγο αλάτι και ελάχιστο πιπέρι αν θέλετε. Αν έχετε μπορείτε να προσθέσετε και διατροφική μαγιά για ακόμα πιο τυρένια γεύση.

Διατροφική μαγιά υπάρχει σε καταστήματα με βιολογικά.

 

Με φυτικό γάλα μπορούμε να φτιάξουμε και μπουγάτσα ή γαλακτομπούρεκο, απλά αντικαθιστώντας το γάλα με φυτικό και ακολουθώντας την ίδια ακριβώς συνταγή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σε όλους!

Έχω μια μικρη ζουζούνα 11 μηνών που απο 2 μηνών έχει αλλεργία στα γαλακτοκομικά, συνεπώς δεν τρώει τπτ από τυρί, γιαούρτι,γάλα κλπ...Σε λίγβ φίνεται 1 έτους και ο παιδίατρος μας σύστησε να δώσουμε συμπλήρωμα ασβεστίου αλλά δε θέλω με τίποτα το παιδί μου να παίρνει χημικά. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο διάβασα ότι τα προιόντα σόγια και κυρίως το τοφού έχει πάρα πολύ ασβέστιο. Υπάρχει κάποιος που δίνει στο παιδάκι του κάτι τέτοιο ή προιόντα σόγιας κι αν ναι πώς μαγειρέυεται?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...