Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν θελει να τρωει ΚΑΘΟΛΟΥ φαγητο..


Recommended Posts

:cry::cry::cry:οπως διαβασατε στον τιτλο,δν θελει να τρωει τπτ,τρεις φορες τν ημερα μπορω να μαγειρευω,το ενα του ξινιζει το αλλο του βρωμαει,που πηγαν οι καλες μερες που ετρωγε τα παντα και ημουνα ηρεμη τοτε??.....

1,5 χρονων ειναι μηπως παιζει ρολο που βγαζει τα πισω δοντια??

Αλλα γινετε να ειναι οληηηηηηη μερα νυστικος και να θελει μονο γιαουρτι,το κρεας πως να του το δωσω/??

Τι να κανω ειμαι πολυ απελπισμενη,και ολη μερα τρεχει,ολοι μου λενε πως εχει αδυνατισει ετσι......

Φοβαμαι κοριτσια,τι να κανω??πραγματικα μου'ρχετε να βαλω τα κλαμματα........γιατι κανει ετσι/?τι εχει??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειμαστε κοντα σε ηλικια...κ εμεις εχουμε μεινει πολυ πισω στην οδοντοφυια εχουμε κοψει τα αλεσμενα προ πολλου,και δεν τρωμε τιποτα!μια μερα μπορει να φαει απο το φαγητο μας την αλλη μονο φρουτα και γαλα και παρα πολυ γκρινια ολημερις...του ξαναφτιαχνω το ιδιο φαγητο αλλη φορα και το φτυνει...τι θα κανουμε?και ολη μερα τρεχει...κ εγω το λυπαμαι που ειναι νηστικο και στενοχωριεμαι ομως ακολουθω την τακτικη να μην δειχνω πως ενοχλουμαι που δεν τρωει γιατι θα γινουν χειροτερα τα πραγματα.προσπαθησε να του δινεις οτι του αρεσει μεχρι και παγωτο και μερεντα με τσουρεκι η ψωμι του δινω να παρει θερμιδες.ετσι μου ειπε να κανω ενας ξαδερφος εντατικολογος,και φαση ειναι θα περασει.οταν πεινασουν θα φανε!γνωμη μου ειναι οτι οφειλεται στα δοντια ,εχει και ζεστη και ζοριζονται πολυ,κ εχουμε παρα πολυ δρομο εμεις ακομη ουτε στους κυνοδοντες δεν εχουμε φτασει.καλη υπομονη μας ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε και μας στην παρεας σας!!!η Νεφελη ειναι σχεδον ενος ετους και αρνηται να βαλει οτιδηποτε στο στομα της.Ειναι η 17η μερα σημερα που τρεφεται αποκλειστικα με γαλα!!!!ουτε φρουρα,ουτε γιαουρτι,ουτε φαγητο!!και μονο στην θεα του κουταλακίου την πιανει υστερια!!Γαλα πρωι ,γαλα μεσημερι,γαλα το βραδυ!!!!ωρες ωρες αναρωτιεμαι αν θα ζησει αυτο το παιδι((

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

:cry::cry::cry:οπως διαβασατε στον τιτλο,δν θελει να τρωει τπτ,τρεις φορες τν ημερα μπορω να μαγειρευω,το ενα του ξινιζει το αλλο του βρωμαει,που πηγαν οι καλες μερες που ετρωγε τα παντα και ημουνα ηρεμη τοτε??.....

1,5 χρονων ειναι μηπως παιζει ρολο που βγαζει τα πισω δοντια??

Αλλα γινετε να ειναι οληηηηηηη μερα νυστικος και να θελει μονο γιαουρτι,το κρεας πως να του το δωσω/??

Τι να κανω ειμαι πολυ απελπισμενη,και ολη μερα τρεχει,ολοι μου λενε πως εχει αδυνατισει ετσι......

Φοβαμαι κοριτσια,τι να κανω??πραγματικα μου'ρχετε να βαλω τα κλαμματα........γιατι κανει ετσι/?τι εχει??

 

περασαμε παροιμοια φαση 15 μηνων που εβγαζε τραπεζιτες.δεν ηθελε να φαει τπτ.καμια κρεμα μονο ή γιαουρτι.μολις τους εβγαλε ηρεμησε κ μετα το ξαναπαθαμε 18 μηνων που εβγαζε κυνοδοντες.ισως ειναι κ σε εσας τα δοντια!υπομονη!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς το έχουμε πάθει σε φάσεις που βγάζουμε δόντια. Μετά μας περνάει και επιστρέφουμε στα φυσιολογικά. Υπομονή μανούλες!

 

Σμάρα, κλαίει μόνο στο κουταλάκι ή στο φαγητό γενικότερα; Αν της δώσεις με το χέρι (πχ ένα κομμάτι φρουτο) ή στο χέρι (πχ ενα μπισκότο) μήπως φάει;

 

Παγωτό; Κρέμα σοκολάτα-βανίλια; Μπισκότα Μιράντα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια απο τα ιδια κι εμεις.Πινουμε το γαλα μας και απο φαγητο........τι να σας πω.Ερχονται μερες που δεν τρωμε τιποτα.Αν φαμε , θα φαμε κουλουρι, ψωμι, αντε καμια μπανανα στο τσακιρ κεφι.

Εσκασα ξανα εσκασα και τελικα εμπεδωσα οτι ειναι φαση που θα περασει και τωρα πια δεν τρεχω σαν την υστερικη απο πισω της να την παρακαλαω να φαει...........θα το περασουμε κι αυτο!!!!!! Ψυχραιμια και υπομονη!!!!

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Εσκασα ξανα εσκασα και τελικα εμπεδωσα οτι ειναι φαση που θα περασει και τωρα πια δεν τρεχω σαν την υστερικη απο πισω της να την παρακαλαω να φαει...........θα το περασουμε κι αυτο!!!!!! Ψυχραιμια και υπομονη!!!!

Αυτό να μην το κάνεις! Όσο περισσότερο τρέχεις πίσω της, τόσο λιγότερο θα τρώει, απλά γιατί βλέπει ότι με το να μην τρώει, σου τραβάει την προσοχή. Γιατί να φάει, αφού αν φάει η μαμά θα σταματήσει να ασχολείται μαζί της σε υπερθετικό βαθμό;

 

Και δεν εννοώ μόνο εσύ, Ρένα. Τα λέω για να τα ακούμε όλες μας ;)

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω που μου απαντησατε κοριτσια......ολες λετε οτι ειναι μαλλον απο τα δοντια....ισως και σε εμας το ιδιο να ειναι.....

φρικαρα σημερα παλι,παλι δν εφαγε,του εκανα μπιφτεκια,εφαγε το μισο στο χερι....και του εκανα πουρε πατατας,τι το ηθελα,ποτε του δν χωνεψε τν πατατα,δν ετρωγε αναγκαστηκα να του βαλω λιγο πουρε σε ενα κυπελακι γιαουρτιου,του εδωσα ενα κουταλακι(νομιζε οτι ειναι γιαουρτι και ανοιξε το στομα,ψυχουλα μου,)μολις το δοκιμασε αρχισε να κανει περιεργες γκριματσες,επομενως δν εφαγε........

Και πως βρε κοριτσια δν τα κυνηγατε να τρωνε,δν προσπαθητε καν?και οληηη μερα δν τρωνε τπτ??

εμενα εχει αδυνατισει και πολυ....εσας σε αυτες τις φασεις αδυνατισαν καθολου//?

φοβαμαι πολυ....

Link to comment
Share on other sites

Αν του έφτιαχνες κρεατάκι σούπα ή κοκκινιστό και το άλεθες, μήπως το έτρωγε πιο εύκολα; Εμένα ο μικρός μου (ίδια ηλικία με τον δικό σου) τα μπιφτέκια δεν τα θέλει, δυσκολεύεται στο μάσημα του κιμά. Επίσης δεν τρώει τα μαλακά (πουρέ, ομελέττα) εκτός από τα κρύα που δεν θέλουν και μάσημα (παγωτό, κρέμα, γιαουρτάκι) και την φαρίν λακτέ που την τσακίζει. Του αρέσουν περισσότερο τα σκληρά, ας πούμε του αρέσουν πολύ οι ρυζογκοφρέτες.

 

Όταν λες έχει αδυνατίσει πολύ, πόσο εννοείς; Πόσα κιλά είναι; Έχει βγει έξω από τις καμπύλες;

 

Μπορεί να φταίει και η ζέστη που δεν τρώει.

Link to comment
Share on other sites

εαν συνοδευες τα φαγητα του με το γιαουρτι?εγω τρωω γεμιστα με γιαουρτι,κρεας ψητο με γιαουρτι και μου αρεσει ο συνδυασμος...και πατατες τηγανιτες με γιαουρτι......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμενα την ιδια περιπου ηλικια εχουν τα διδυμα και δεν τρωνε καθολου!!! το βραδυ ξυπναει ιδιαιτερα ο ενας με κλαματα πανω απο εβδομαδα και είδα οτι βγαζει τους τραπεζίτες.Απλα τους δινω ψωμακι που τους αρεσει,φρυγανιες και με πολυ παιχνιδι χώνω και καμια κουταλια φαγητο και το μονο που πινουν είναι το γαλα τους.Υπομονή...φαντασου 19 μηνων και είναι 10100 περιπου ο ένας (αν δεν εχει χασει και αλλο..)

Link to comment
Share on other sites

ria22, έχουμε περάσει κι εμείς περιόδους ασιτίας και δυστυχώς μια φορά είχε αμυγδαλίτιδα το πουλάκι μου κι εμείς αργήσαμε να το καταλάβουμε γιατί νομίζαμε ότι ήταν δόντια. Την 4η μέρα σήκωσε πυρετό και τότε την πήγαμε στο γιατρό. Βεβαιώσου λοιπόν ότι δεν έχει το λαιμό του, τα αυτιά του και το στομάχι του και μην ανησυχείς!

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι 3,5 αλλά τον κυνηγάω και για αυτό δεν τον λες αδύνατο, όταν ήταν στην ηλικία σας του έβαζα παιδικά στο youtube με είχε σώσει τότε και τον χάζευα , ή στο νεροχύτη με μπρίκια και έπαιζε με τα νερά, όταν απελπιζόμουν στην μπανιέρα να χαζεύει με το νερό και γω να χώνω μπουκιές!!!! Προσπαθούσα να τρώει τουλάχιστον ένα γεύμα καλά, αν άκουγα την παιδίατρο, που δίκιο έχει η γυναίκα -θα πεινάσει και θα φάει- θα ταν 12 κιλά. Εμένα βέβαια δεν το έφτυνε και αυτό ήταν καλό. Υπομονή, πάντως κανένα παιδάκι δεν έπαθε τίποτα αν δεν έτρωγε και πολύ το αντίθετο συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

μπορείτε επίσης να δείτε και εδώ:

 

δεν εχει καθολου ορεξη...

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=72729

 

Ξαφνικα δεν τρωει φαγητο....

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=96837

 

Μεγάλο πρόβλημα με το φαγητό

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=100769

 

Κορίτσια Βοήθεια..!!!ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ(14 μηνών)

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=49860

 

Ούτε εμείς τρώμε!!Helpppppppppp!

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25564

 

Παρακαλούμε πριν την ανάρτηση νέου θέματος κάντε χρήση της αναζήτησης

Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ : http://parents.org.gr/news/a309

Είναι πολύ σημαντικό να αναζητείτε πρώτα στα παλιά θέματα πρίν ανοίξετε καινούρια.

Ήδη αρκετοί γονείς πριν απο εσάς έχουν συγκεντρώσει πάρα πολλές πληροφορίες.

Τα εγγεγραμμένα μέλη δεν γίνεται να απαντούν κάθε φορά εκ νέου σε θέματα τα οποία ήδη έχουν συζητηθεί,

ενώ ο όγκος του φόρουμ θα γίνει δύσχρηστος εάν όλα τα μέλη ανοίγουν κάθε φορά για το ίδιο ερώτημα ένα νέο θέμα.

Ευχαριστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...