Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ


nancy14

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Χάθηκα και εγώ για τρεις μέρες για αρκετά σημαντικούς λόγους, θα ήθελα όμως ταυτόχρονα και τις απόψεις σας μήπως τελικά από όλη την ιστορία μου βγει κάτι καλό.

Την Τρίτη το απόγευμα γυρίζω από την δουλειά.Η νταντά φεύγει και μένω μόνη μου με την Άννα.Πάω στην τουαλέτα μαζί της και ξαφνικά με πιάνει ο χειρότερος πόνος που έχω νιώσει ποτέ στην ζωή μου.Παραλύω, ασπρίζω, πέφτω στα πλακάκια με την Άννα σοκαρισμένη να κλαίει πάνω απότ ο κεφάλι μου.Δύσκολα ανέπνεα και μόνο τα κλάματα της με κρατούν για να μην λιποθυμύσω από τον πόνο.Της ψιθυρίζω να μου φέρει το τηλέφωνο και την έβλεπα που ενώ το πουλάκι μου με καταλάβαινε έκανε δυο βήματα και μετά ξαναγύριζε κοντά μου και έκλεγε.Κάταφερα να συρθώ στο τηλέφωνο και να πάρω τον άντρα μου.Του είπα μόνο δυο λέξεις,"έλα γρήγορα" και το τηλέφωνο μου έπεσε.Η άννα δίπλα μου να ουρλιάζει.Δεν λιποθύμησα, ήρθε σε λίγο η γιαγια της (την είχε ειδοποιήσει ο άντρας μου) και μετά ο ίδιος.Με πήγε στο Ιατρικό, είδαν κύστη έξω από την ωοθήκη με αίμα. Εν πάσει περιπτώση τώρα είμαι ξαπλωμένη στο κραβάτι με αντιβίωση και αντιφλεγμονώδη και περιμένω να αποροφιθεί η κύστη διαφορετικά χειρουργείο.

Το θέμα δεν είναι αυτό.έχω σοκαριστεί....Τι θα γινόταν αν λιποθυμούσα;;;Το παιδί ειναι μικρό..τι θα έκανε;;;Θυμάμαι ότι όταν ήταν ημερών δεν ήθελα να μένω μόνη μου..Τώρα δυο μέρες έχει έρθει η μαμά μου αλλά σλημερα θα φύγει.Το μεσημέρι γύριζε συνέχεια στο μυαλό μου το αυριανό απόγευμα που θα είμαι ξανά μόνη μου με το παιδί..

Τι μπορούμε τελικά να κάνουμε αν γίνει κάτι τέτοιο για να προστατευτούν πρώτα τα μωρά μας;;;Είναι από το σοκ άυτό που νιώθω;;;

Να σας πω πάντως ότι το παιδί σίγουρα φρίκαρε..Δυο μέρες τώρα δεν θέλει να φύγει από δίπλα μου, κάθεται στο κρεβάτι μου και με χαιδεύει..και μιλάμε για ένα παιδί που δεν κάθεται καθιστό σχεδόν ποτέ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πραγματικά σοκαριστικό... :cry:

Το έχω σκεφτεί κι εγώ το ενδεχόμενο, και ο δικός μου μπέμπης είναι μηνών. Πριν 10 μέρες ήμουν ξαπλωμένη, τον άκουσα που ξύπνησε και όταν προσπάθησα να σηκωθώ να τον δω ένιωσα φοβερούς πόνους στο στομάχι, δεν μπορούσα με τίποτα να σηκωθώ. Το μωρό έκλαιγε κι εγώ δεν μπορούσα να πάω μέχρι το δωμάτιό του. ΄

Είσαι καλύτερα εσύ; Περαστικά να είναι, εύχομαι ολόψυχα.Θα το ξεχάσει σιγά σιγά η μπουμπού σου, δεν ήταν και λίγο το σοκ που πέρασε!

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά κι αγύριστα!!!

Εύχομαι γρήγορα να μπορέσεις να συνέλθεις από το σοκ τόσο εσύ όσο και η κορούλα σου

η μικρή σου από εκείνη τη στιγμή και μετά πως αντιδρά?

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά κοπέλα μου.

 

Δυστυχώς δεν μπορούμε να προβλέψουμε πολλά πράγματα και δεν νομίζω οτι πρέπει να ζούμε και πάντα με το φόβο γιατι τον περνάμε και στα παιδιά και ολα αυτά σιγουρα δεν μας κάνουν καλό. Θα δεις που σε λίγες μέρες θα ξεπεράσετε το σοκ και σιγα σιγά θα ξεχαστεί το συμβάν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μου το μόνο που πρέπει να σκέφτεσαι είναι ότι είσαι δυνατή , γεμάτη αποφασιστικότητα και τίποτα δεν θα σε λυγίσει. Αυτή τη στιγμή είσαι τρομαγμένη και έχεις δίκιο όμως μην το αφήσεις να σε πάρει από κάτω. Σου εύχομαι να γίνεις γρήγορα τελείως καλά και όλα αυτά να μείνουν πίσω σαν σβησμένη ανάμνηση.Φιλιά

ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΑΛΛΑΖΑ , ΘΑ ΞΑΝΑΕΒΑΦΑ ΓΑΛΑΖΙΑ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ!!!

an1cv4C0g411210Nzc3NzlkaHwzNzY1NWRhfE15IGxpdHRsZSBmYWlyeSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Νανσυ , περαστικά σου ! εύχομαι να περάσουν όλα γρήγορα !

Μην σκέφτεσαι πόσο εύκολα μπορεί να συμβεί το "κακό" γιατι θα τρελαθείς ... Δυστηχώς η " υγεία " μας δεν εξαρτάται πάντα απο εμας τους ίδιους, υπάρχουν "απρόοπτα" όπως η δική σου περίπτωση που δεν μπορούμε να τα αποφύγουμε! :(

Όσο σοκαριτσκό ήταν για εσένα το γεγονός πιστευώ πως δεν ηταν και για την μικρή σου , με την έννοια οτι τα παιδάκια μας όσο είναι μικρά έχουν την άγνοια του κινδύνου.Σίγουρα όμως φοβήθηκε πολυ η κορούλα σου!

Με τις αγκαλίτσες και τα χάδια σας ελπίζω να νοιώσει πάλι ασφάλεια οτι η μανούλα της είναι καλά! :):):)

645861fu661ex79q.gif

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες το σκεφτομαι όλη την ωρα που ειμαι σπίτι με τη μικρη και να φανταστεις οτι δε δουλευω και ειμαι οοοοοολη την ημερα μεχρι αργα το απογευμα που ερχεται ο αντρας μου μονη μαζι της.Συνέχεια ζω με το αγχος μην μου συμβει κατι..άνθρωποι ειμαστε ....και βρεθει το παιδι μου μονο του στο σπίτι ανύμπορο :( Αυτο εχει σαν αποτέλεσμα το παραμικρο που παθαινω να φοβαμαι πολυ..πιο πολυ απο οτι αν ημουν μονη χωρις το μωρο. Ευχομαι περαστικα και να ξερεις οτι κι αλλοι βιωνουν τις ιδιες φοβιες με σενα..δεν εισαι μονη..φιλακια..και πάλι περαστικα.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν περαστικά σου!!!

Και εμένα με βασανίζει αυτή η σκέψη..Πέρασε πολλές φορές από το μυαλό μου και επειδή και μόνο που το σκεφτόμουνα, αγχωνόμουνα, απλά σταμάτησα να το σκέφτομαι...Δεν γίνεται να ζούμε συνέχεια με φοβίες τέτοιου είδους, γιατί στο τέλος θα μας στρίψει...

Δώσε χρόνο στη μικρούλα σου για να ξεχάσει το σοκ που πέρασε.

Και πάλι περαστικά!!!!

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινά διάβασα το μήνυμα σου και έμεινα!!! :shock: το μόνο που έχω να σου πω είναι περαστικά και μακάρι να πάνε όλα καλά να αποφύγεις το χειρουργείο!όσο για την αννούλα θα συμφωνήσω με την αφροδίτη,τα παιδιά έχουν άγνοια του κινδύνου!ήδη θα έχει ηρεμήσει και θα το ξεχάσει σύντομα το κοριτσάκι σου αυτό που συνέβη!!!περαστικά και πάλι!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αμαν λε Νανσυ μου ! Δακρυσα το πιστευεις? Τι περασατε και οι δυο σας ...

Περαστικά να ειναι ολα !!!!

Η μικρούλα σιγουρα στεναχωρήθηκε που ειδε εσενα ετσι . Θα ηρεμήσει μολις νιωσει οτι εισαι καλα !

Να περασουν ολα και με ηρεμία το ξανασυζητάμε το θέμα ...σου φαινονται ολα βουνο τωρα .

Πολλα φιλια και περαστικά σου !!!! :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σου!! Πολύ τρομαχτική ιστορία!! :shock::shock:

Να σκέφτεσαι ότι πάλι καλά η κορούλα σου ήταν σε ηλικία να καταλάβει και να σου φέρει το τηλέφωνο!! Μόλις σε δει να αναρρώνεις, θα νοιώσει και αυτή καλύτερα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχάς...Περαστικά ...

Καταδευτερον καλό θα ειναι να δίξεις στην Αννούλα να πατάει ενα πλήκτρο στο τηλέφωνο που θα εχεις περάσει στην μ΄νημη κάποιο τηλέφωνο πρωτης ανάγκης.

Δεν ειναι λίγες οι περιπτώσεις που παιδάκια στην ηλικία της κορούλας σου σώζουν την τελευταία στιγμή τις μαμάδες τους απο βεβαιο θάνατο[φτου φτου και μακριά...]καλόντας για βοήθεια.

Στην Μ.Βρετανία μέχρι που δεχόταν οδηγίες ,ενα πιτσιρικι, για το τι θα κάνει απο το τηλέφωνο καθώς η μητέρα του ...ξεγενούσε στο πάτωμα... :shock::shock::shock::shock::shock:

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ βρε κοπέλα μου... έτσι :shock: διαβαζα οσα εγραψες... τελος καλο όλα καλά κι ευχομαι να γλιτωσεις το χειρουργειο. Η μικρή σου συντομα θα ξεπερασει το σοκ κι εσυ το ίδιο! Δε σου κρυβω πως κάπου μεσα στο μυαλό μου υπάρχουν τετοιες φοβιες... αλλά προτιμω να μην τα σκεφτομαι...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Νανσυ περαστικα..

Μην στεναχωριεσαι η κυστη θα απορροφηθει.. το εχω περασει 3 φορες.. οποτε σε καταλαβαινω. Γενικα απεφυγε το χειρουγειο (μονο στην υστατη περιπτωση ) γιατι αμα μπει μαχαιρι η οωθηκη καταστρεφεται.

Θυμαμαι συγκεκριμενα που μου ειχε πει ο γιατρος οτι αφου αντεξα αυτον τον πονο οι πονοι της γεννα θα μου φανουν παιχνιδακι :lol: (δεν ξερω αν ισχυει βεβαια)

Και μην ανησυχεις για το μωρο σου.. τα μωρα στον κινδυνο αντανακλαστικα δεν απομακρινονται απο τη μαμα τους και οι μαμαδες ενστικτωδως οταν λιποθυμανε συνερχονται (το εχω παθει και συνηλθα μονη μου παροτι ο συζυγος κοιμοταν στο διπλανο δωματιο.. δεν ηρε χαμπαρι.. ουτε το μωρο που εκλαιγε δεν ακουσε) :(

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σου κορίτσι μου!!!

Μην έχεις τον φόβο για το τί θα συμβεί. Αυτό θα σε κάνει να είσαι συνέχεια στην τσίτα.

Όσο για τη μικρούλα, σίγουρα σύντομα θα το έχει ξεχάσει. Φρόντιζε να έχεις κοντά σου ένα ασύρματο τηλέφωνο, τουλάχιστον μέχρι να σιγουρευτείς ότι έχεις αναρρώσει. Έτσι για να νοιώθεις σιγουριά!

Περαστικά σου!!! :)

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά λόγια σας και τις ευχές σας.Είμαι καλύτερα σήμερα αν και με πειράζουν μάλλον τα πολλά αντιφλεγμωνώδη και έχω ζαλάδες και τάσεις για εμετό.Η dora έχει δίκιο, ο πόνος ήταν τετραπλάσιος από τον πόνο της γέννας (χωρίς επισκληρίδιο και με πλήρη διαστολή-έχω σύγκριση!!!).

Αυτό που είπε η Aggeloudia νομίζω μου φαίνεται καλή ιδέα, αν μπορούν τα μωρά βέβαια σε αυτήτην ηλικία να μάθουν τα πλήκτρα στο τηλέφωνο, τουλάχιστον θα το προσπαθήσω.

Η άννα δεν το έχει ξεχάσει.Δεν θέλει να με χάνει από το βλέμμα της αυτές τις μέρες και όταν με βλέπει να πηγαίνω στο μπάνιο κλαίει :cry:

Όταν είναι δίπλα μου γυρίζει και με χαιδεύει στο άσχετο..

Τέλος πάντων, δεν ξέρω, ίσως είναι που η ψυχολογία μου είναι πολύ πεσμένη και τα σκέφτομαι μαύρα..Ήταν να φύγουμε σκ, ήταν να πάμε την άννουλα να πάρει παπούτσια..και τώρα εγώ κάθομαι ξάπλα..Τι να πω..δεν μου έχει ξανασυμβεί να νιώθω τόσο ανήμπορη..

Ευχαριστώ ξανά για τις ευχές μας..με συγκινήσατε πρωινιάτικα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Νάνσυ μου

περαστικά σου και γρήγορα ν γίνεις καλά.

Από το μυαλό όλων των μαμάδων περνάνε πολλές ιδέες για το τι χειρότερο μπορεί να συμβεί.

αν και είχες ήδη μία άσχημη εμπειρία, καλύτερα να μην αγχώνεσαι τόσο πολύ και γιατί για κάτι τέτοια δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα και για να μην μεταδίδεις το άγχος σου στη μικρή που πέρασε ήδη ένα πολύ μεγάλο σοκ και δεν χρειάζεται επιπλέον άγχος.

 

Get well soon!!!!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

μονιμη σκεψη στο μυαλο.. αν αυτο και αν εκεινο και αν.. αν.. αν..

προσπαθησε να μην ζεις με μονιμο φοβο το κακο.. ευχομα τα καλυτερα

 

περαστικα σου γλυκια μου και ολα να πανε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Νάνσυ μου λυπάμαι για ότι πέρασες και σου εύχομαι γρήγορα περαστικά!Πράγματι σοκαριστικό και τρομακτικό να βρίσκεσαι στο σπίτι σου ανήμπορος με ένα μικρό παιδάκι αλλα δυστυχώς ή ευτυχώς όλα εδώ θα τα ζήσουμε.Το παιδάκι σου θα το ξεπεράσει,εσύ κοίταξε να αναρρώσεις σύντομα και να κάνεις ότι καλύτερο για την υγεία σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...