Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ή ΠΑΙΔΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ;


niki_zouzounia

Recommended Posts

Γεια σας,

 

Ονομάζομαι Νίκη, πριν 2 εβδομάδες επισκέφτηκα τον οδοντίατρο μας, να δει την κόρη μου, η οποία είναι 8 χρονών. Ο οδοντίατρος μας, που τον γνωρίζουμε χρόνια και του έχω εμπιστοσύνη, μου είπε ότι έχει 3 σφραγίσματα να κάνει, αλλά επειδή ένα δόντι είναι διαφορετικό, μάλλον κατασκευαστικά και μάλλον θα χρειαστεί θήκη, να πάρω και 1 γνώμη από παιδοδοντίατρο. Ο παιδοδοντίατρος όμως μου είπε τα πράγματα εντελώς διαφορετικά, ότι έχει 12 σφραγίσματα και 4 θήκες και άμεσα, τρελάθηκα!!!!!!!! Πήγα και σε 2ο παιδοδοντίατρο, άλλα αυτός: 12 σφραγίσματα, 2 θήκες, τα 4 επείγουν τα υπόλοιπα απ τη μία μου είπε ότι έχουν πολύ δουλειά και ούτε κόστος δεν μπορούμε να υπολογίσουμε και απ' την άλλη, ότι δεν επείγουν και να πάω να κάνω και μια πανοραμική.

Δεν ξέρω τι να κάνω..... Οπτικά δεν φαίνεται τίποτα... Προς τα που να κινηθώ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • 1 month later...

Τώρα είδα το ποστ σου.

Η γνώμη μου είναι να βρεις ένα παιδοοδοντίατρο που να εμπιστεύεσαι και να ακολουθήσεις τη γνώμη του.

2 φορές πήγα το γιό μου σε οδοντίατρο ενηλίκων αλλά τελικά αποδείχθηκε ότι μας προκάλεσε καθυστέρηση εργασιών που ήταν απαραίτητες και τελικά δεν έγιναν στην ώρα τους. Αυτό προκάλεσε διάφορα προβλήματα με μεγαλύτερο κόστος και κούραση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα Παιδοοδοντιατρο γιατι αυτη ειναι η ειδικοτητα τους !πρεπει απο 4,5 τουκαχιστον να ξεκινάνε καθαρισμό φθωριωση και ελεγχο 6 μηνου.εμενς μου εκανε εντύπωση πολλα γνωστά παιδακια γυρω στα 6 χρ με πολλα σφραγίσματα οποτε ξεκινησαμε νωρις την επίβλεψη και φυσικα καθημερινό βουρτσισμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Στην περιοχή μου έχουμε μια παιδοοδοντίατρο, εξαιρετική μεν αλλά πανάκριβη σε υπερβολικό βαθμό. Πήγα την μικρή μου 6 χρονών σε μία οδοντίατρο που μου σύστησαν, η οποία ασχολείται και με παιδιά χωρίς όμως να έχει την ειδικότητα, για μια απλή φθορίωση. Ηταν πολύ καλή με την μικρή, το είχε δηλαδή με τα παιδιά αλλά.. η ερώτησή μου είναι αν σε αυτή την ηλικία πρέπει οπωσδήποτε παιδοοδοντίατρος ή δεν είναι απαραίτητο; για ένα απλό σφράγισμα μιλάω τώρα, όχι για κάτι πιο περίπλοκο. Και φυσικά η απλή οδοντίατρος ήταν πολύ φτηνότερη από την παιδοοδοντίατρο.

Και επίσης πώς γίνεται το σφράγισμα σε αυτή την ηλικία; τους κάνει ένεση ή όχι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τα παιδιά είναι καλό να απευθυνόμαστε σε παιδοοδοντιατρο.Η αδερφή μου (20 χρόνων) χρειάστηκε μικρή να κάνει κάποιο σφράγισμα στα δόντια της και μας συνέστησαν μια καταπληκτική στην Πανόρμου ,γιατί ο οδοντίατρος δεν αναλάμβανε. Πάρα πολύ καλή με τα παιδιά και χωρίς να σε γδερνει οικονομικά.Μαλιστα αναλαμβάνει και ενήλικες,οπότε εγώ για την ετήσιο έλεγχο πηγαίνω σε αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν οδοντίατροι που αναλαμβάνουν παιδιά και άλλοι όχι. Αυτή τη στιγμή π.χ. πηγαίνω τα παιδιά μου σε οδοντίατρο για ενηλικες που μου όμως αναλαμβάνει και σφραγίσματα σε παιδιά, και πολφοτομή (απονεύρωση στα παιδια) έχει κάνει στο γιο μου όταν ήταν αρκετά μικρός 5-6 χρονών και του χάλασε πολύ σπασμένο νεογιλό δόντι. Δεν είναι όμως κάτι που αναλαμβάνουν όλοι οι οδοντίατροι, πρέπει να έχουν κάνει κάποια εκπαίδευση σε παιδί για να το αναλάβουν από όσο έχω καταλάβει. Η οδοντίατρός μου π.χ. μου είχε πει ότι αν και δε δουλεύει σαν παιδοοδοντίατρος, έχει εργαστεί στο παρελθόν σε παιδιατρικό νοσοκομείο και έχει την εμπειρία. Η συνάδελφός της με την οποία έχουν μαζί το ιατρείο, δεν αναλαμβάνει παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Την κόρη μου, η οποία είναι 6 χρονών, την πηγαίνω σε οδοντίατρο ενηλίκων δηλ. στον οικογενειακο μας οδοντίατρο. Μέχρι τώρα αυτό που της έχει κάνει είναι μια εξαγωγή δοντιου (νεογιλού γιατί το έσπασε) και ένα σφράγισμα. Μια χαρά πήγαν όλα, η κόρη μου δεν πόνεσε καμια φορά, δεν το έχει πάρει απο φόβο, η συμπεριφορά πολύ φιλική προς το παιδί και γενικα είμαι πολυ ευχαριστημένη. Τώρα αν στο μέλλον χρειαστεί κάτι πιο σοβαρό και δεν το αναλαμβάνει φυσικα θα απευθυνθώ σε παιδοοδοντιατρο. Πάντως και οικονομικα μας βγήκε γιατί οι χρεώσεις του ήταν ίδιες με αυτές των ενηλίκων.

Ρε κορίτσια γιατι οταν ημασταν παιδια που μας πηγαίναν οι γονεις μας; Σε κανονικους οδοντιατρους πηγαιναμε και οχι σε παιδοοδοντιατρους (για απλά θέματα εννοω).

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα το πήγαινα σε παιδοοδοντίατρο αλλά αν και όπου υπάρχει εμπιστοσύνη εσείς ξέρετε.

 

Εγώ πάντως μικρή πήγαινα σε παιδοοδοντίατρο, βέβαια είχα θέμα με σιδεράκια κλπ αλλά ήταν πολύ καλός, τον λάτρεψα! Πήγαινα με χαρά σχεδόν κάθε φορά παρά την ταλαιπωρία που τραβούσα. Να ναι καλά ο άνθρωπος γιατί μάλλον αυτός ευθύνεται για την καλή μου σχέση με τους οδοντιάτρους! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα δεν βρήκα κάτι για το θέμα που με ενδιαφέρει... ψάχνω καλό παιδοδοντίατρο στο κέντρο της Αθήνας περιοχές Γαλάτσι Πατήσια Αμπελόκηποι Ψυχικό. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...