Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΣΥΖΗΓΟΥ (ΙΚΑ)


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

 

ΕΧΩ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ.ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΕΝΩ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΗ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΑΜΟ ΣΤΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΜΕΡΙΔΑ ΚΤΛ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΑΜΟ ΜΑΣ Η ΣΥΖΗΓΟΣ ΜΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΩ ΚΑΙ ΠΟΥ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/insurance/bibhygine.cfm

Εμμεσα ασφ/νοι (Προστατευόμενα μέλη)

 

1. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από Δημοτική Αρχή ή Ληξιαρχική Πράξη Γάμου για σύζυγο ή ταυτότητα και Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης όσον αφορά τα τέκνα.

2. Φωτογραφία (πρόσφατη).

3. Για τέκνα άνω των 18 ετών που είναι άνεργα, Υ.Δ., με δυνατότητα κάλυψης μέχρι την ηλικία των 24 ετών.

Για τέκνα άνω των 24 ετών που είναι άνεργα και σπουδάζουν, βεβαίωση της οικείας σχολής, με δυνατότητα κάλυψης μέχρι της ηλικίας των 26 ετών.

Για τέκνα που είναι άνεργα και έληξαν οι σπουδές τους, το πτυχίο, με δυνατότητα κάλυψης για δύο χρόνια μετά τη λήξη των σπουδών και όχι πέραν του 26ου έτους της ηλικίας τους.

4. Για την απόδειξη των προϋποθέσεων της συγκατοίκησης και συντήρησης, εκκαθαριστικές φορολογικές δηλώσεις του άμεσα ασφαλισμένου και του μέλους οικογένειας ή οποιοδήποτε άλλο στοιχείο αποδεικνύει αυτές τις προϋποθέσεις.

 

Σημ.: Για την θεώρηση του βιβλιαρίου ασθενείας των προστατευομένων μελών πρέπει να υπάρχει ασφ/κή ικανότητα για παροχή περίθαλψης στο πρόσωπο του άμεσα ασφ/νου.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα!!

Αν γνωρίζει κάποιος/α ας μου πει!!

Ο σύζυγος είναι ασφαλισμένος στο Ι.Κ.Α. ως τις 28/2/2013,μιας και απο τον 9/2011 ξεκίνησε στον Ο.Α.Ε.Ε..

Μπορεί να με καλύψει ασφαλιστικά;Είμαι έγκυος και γεννάω τον Οκτώβρη.

Σας ευχαριστώ.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Αν γνωρίζει κάποιος/α ας μου πει!!

Ο σύζυγος είναι ασφαλισμένος στο Ι.Κ.Α. ως τις 28/2/2013,μιας και απο τον 9/2011 ξεκίνησε στον Ο.Α.Ε.Ε..

Μπορεί να με καλύψει ασφαλιστικά;Είμαι έγκυος και γεννάω τον Οκτώβρη.

Σας ευχαριστώ.[/quote

 

Αν ο σύζυγος σου ανήκει από τον Σεπτέμβριο στο παλιο ΤΕΒΕ πως ανανέωσε την ασφάλιση του ικα για ακόμα μια χρονιά; Απ 'οτι ξέρω μπορέις να ασφαλιστείς ως έμμεσο πρόσωπο στον ΟΑΕΕ αν έχει αυτό το ταμείο. Για το ικα ισχύει το ιδιο αλλά αν δενείναι σε εργασική σχέση δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να το δικαιολογήσει. Όλα αυτά με κάθε επιφύλαξη. Για να είσαι καλυμμένη καλύτερα να ρωτήσεις στο ικα ή ακόμα καλύτερα στον ΟΑΕΕ. (έτσι κι αλλιώς πλέον ανήκουν και τα δύο στον ΕΟΠΥΥ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...