Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

LASER ΚΑΙ ΤΟΚΕΤΟΣ


BABY

Recommended Posts

κοριτσια, εχω κανει λειζερ και στα δυο ματια λογω μυωπίας, εδω και 2,5 χρονια. είχα 2,5 βαθμους σε καθε ματι. μπορω να γεννησω φυσιολογικά ή πρέπει να κανω καισαρική? ξεχασα να ρωτησω τον γιατρό μου....... :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σου Baby, έκανα πέρισυ laser και στα δύο μάτια, είχα 4 στο δεξί και 4,25 στο αριστερό και ολίγον αστιγματισμό και ρώτησα την οφθαλμίατρο.

Μου είπα ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα, μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά.

Έτσι και αλλιώς σε αυτό δεν μπορεί να απαντήσει ο γυναικολόγος, ο οφθαλμίατρος είναι υπεύθυνος να κρίνει

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει και εγω λειζερ....

ο γιατρος μου ειπε οτι το λειζερ δεν ειναι αντενδειξη γαι Φ.Τ , παρολαυτα και απο το λειζερ και απο τη ψιλη μυωπια μπορει να εχει παθει καποια βλαβη το ματι ....και μου συστησε να επισκεφθω τον οφθαλμιατρο μου για μια εξεταση ( αν καταλαβα καλα ...βυθοσκοπηση) αν δωσει το οκ ..μου ειπε προχωραμε φυσιολογικα :wink:

 

αν μαθεις κατι αλλο ή κανεις κατι πιο εξειδικευμενο , πες μου σε παρακαλω :!:

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν κοστιζει πολλα... δεν θυμαμαι ομως ποσα... :roll:

 

Πας σου βαζουν σταγονες, σου λενε να περιμενεις μια ωρα, σταδιακα δεν βλεπεις, στην μια ωρα σου ξαναβαζουν σταγονες, 10 λεπτα σου κανουν την εξεταση, φευγεις αλλα συνεχιζεις να μην βλεπεις για αρκετες ωρες (τα νευρα μου σπασανε εμενα!!! δεν αντεχα με τιποτα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοστιζει πολλα... δεν θυμαμαι ομως ποσα... :roll:

 

Πας σου βαζουν σταγονες, σου λενε να περιμενεις μια ωρα, σταδιακα δεν βλεπεις, στην μια ωρα σου ξαναβαζουν σταγονες, 10 λεπτα σου κανουν την εξεταση, φευγεις αλλα συνεχιζεις να μην βλεπεις για αρκετες ωρες (τα νευρα μου σπασανε εμενα!!! δεν αντεχα με τιποτα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν σου είχε κάνει ποτέ βυθοσκόπηση; Η δικιά μου κάνει σε όλους ακόμα και αν πάνε για απλή μέτρηση μυωπίας

Δεν πονάει: σου βάζει κολυρια για να γίνει μεγάλη διαστολή στην κόρη, και όταν γίνει, μετά από 30' περίπου, κοιτάει το βυθό του ματιού. Μετά θα βλέπεις θολά για 1 ώρα περίπου και δεν θα μπορείς να οδηγήσεις.

Όταν πήγαινα για check up, μέτρηση μυωπίας κτλ δεν με χρέωνε τίποτα extra, όλα μαζί ήταν 40ευρώ

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπερα,

είναι η πρώτη φορά που γράφω θέμα στο υπέροχο αυτό φόρουμ όπου έχω διαβάσει καταπληκτικά πράγματα,αλλά μέχρι τώρα δεν έχω εντοπίσει το θέμα που με αφορά άμεσα και με ενδιαφέρει.Ίσως να υπάρχει και να μη το βρήκα.

Λοιπόν είμαι στη 16η εβδομάδα εγκυμοσύνης και όλα πάνε μια χαρά.Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και εκτός από κάτι ψιλοαναγούλες που είχα το πρώτο τρίμηνο δεν είχα κάτι που να με ενοχλεί-ευτυχώς ούτε εμετούς.

Πριν από 2χρόνια είχα κάνει λέηζερ στα μάτια,είχα μυωπία και αστιγματισμό γύρω στα 6 με 7 και μετά την εγχείρηση καθάρισα. Όταν το ανέφερα στη γυναικολόγο μου με είπε οτι θα κάνω μάλλον επισκληρίδιο.Αυτό που θέλω να ρωτήσω αν κάποια από δω έχει γεννήσει μετά από εγχείρηση στα μάτια και αν οπωσδήποτε πρέπει να κάνει καισαρική ή γεννάει κανονικά αλλα με επισκληρίδιο. Άκουσα οτι μπορεί να γίνει αποκόλληση αμφιβληστροειδούς και έχω κατατρομάξει οπότε προτιμώ να περάσω τη καισαρική παρά να χω τέτοιες ιστορίες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα μετά από εγχείρηση στα μάτια. Ο γυναικολόγος μου ζήτησε έγγραφη βεβαίωση από τον οφθαλμίατρο για την κατάσταση των ματιών μου και για το αν επιτρέπεται ο φυσιολογικός τοκετός (μου είπε ότι το μυωπικό μάτι ακόμη κι αν διορθωθεί η μυωπία αντιμετωπίζεται πάντα ως μυωπικό με ό,τι αυτό συνεπάγεται). Χωρίς αυτήν τη βεβαίωση δεν αναλάμβανε την ευθύνη μου είπε. Ρώτα το γυναικολόγο σου και τον οφθαλμίατρό σου, μόνον αυτοί ξέρουν τη δική σου περίπτωση και μπορούν να σου απαντήσουν υπεύθυνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ γέννησα με λέιζερ πριν από 2 χρόνια. Η οφθαλμίατρος τότε μου είχε πει ότι δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα και για αυτό δεν το έψαξα όταν έμεινα έγκυος. Ο γυναικολόγος δεν μου ζήτησε τίποτα. Γεννησα φυσιολογικά και ζήτησα επισκληρίδιο για ευνόητους λόγους και όχι για τα ματια. Έτσι και αλλιώς την ώρα των εξωθήσεων δεν πρέπει να σφίγγουμε το πρόσωπο ώστε όλη η δύναμη μας να συγκεντώνεται κάτω

Link to comment
Share on other sites

και γω εχω ραντεβου με τον οφθαλμιατρο μου μολις μπω στον εβδομο μηνα της εγκυμοσυνης μου,με ειπε οτι θα με βαλει κολυριο στα ματια να δει ποσο διαστελλεται η κορη ή κατι τετοιο,οποτε θα περιμενω μεχρι τοτε τι θα πει ο οφθαλμιατρος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!!! Σήμερα πήγα στην οφθαλμίατρο και μόλις της είπα ότι είχα 7 βαθμούς μου είπε αμέσως ότι πάω για καισαρική!!! Μετά κάναμε και βυθοσκόπηση αλλά δε μου έβαλε κολλύριο για να μην περάσει λέει στο έμβρυο!! Βρήκε κάποιες βλάβες επίσης είπε στο μάτι και μου έγραψε ότι για προληπτικούς λόγους συστήνει καισαρικη....στεναχωρήθηκα αρκετά είναι η αλήθεια...

Βέβαια θα πάω και σε δεύτερο γιατρό για να είμαι σίγουρη αλλά μου έκανε εντύπωση και το ότι δε μου έβαλε κολλύριο...σε εσας στη διάρκεια της εγκυμοσύνης είχε βάλει???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Σήμερα πήγα στην οφθαλμίατρο και μόλις της είπα ότι είχα 7 βαθμούς μου είπε αμέσως ότι πάω για καισαρική!!! Μετά κάναμε και βυθοσκόπηση αλλά δε μου έβαλε κολλύριο για να μην περάσει λέει στο έμβρυο!! Βρήκε κάποιες βλάβες επίσης είπε στο μάτι και μου έγραψε ότι για προληπτικούς λόγους συστήνει καισαρικη....στεναχωρήθηκα αρκετά είναι η αλήθεια...

Βέβαια θα πάω και σε δεύτερο γιατρό για να είμαι σίγουρη αλλά μου έκανε εντύπωση και το ότι δε μου έβαλε κολλύριο...σε εσας στη διάρκεια της εγκυμοσύνης είχε βάλει???

 

 

Σημερα πήγα και σε δεύτερο γιατρό και ήταν κάθετος για ΦΤ,σε καμια περίπτωση μου λέει καισαρική γι αυτό το λόγω!!! Πηρα και βεβαίωση για ΦΤ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

τελικα πηγα στον οφθαλμιατρο,και ειδε οτι ειχα μια οπη στο δεξι ματι και με εκανε επιτοπου λεηζερ για να κλεισει.

μετα με εδωσε χαρτι οτι μπορω να γεννησω φυσιολογικα,ομως λογω διαβητη εγκυμοσυνης,δε ξερω αν θα αποφυγω τελικα τη καισαρικη.

και παλι εχω μια φοβια για τα ματια μου,θα προσπαθησω,αν γεννησω φυσιολογικα,να μη κανω συσπασεις στο προσωπο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...